Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

16-06-2016

Premiér Sobotka zahájil návštěvu Číny

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) návštěvou fotbalového klubu Kuo-an zahájil cestu po Číně. Na stadionu v Pekingu se premiér zapojil i do tréninku fotbalistů. Po zbytek dne premiéra Sobotku a další členy české vlády čekala ekonomická jednání například o letecké dopravě nebo bankovnictví. Fotbalový klub Kuo-an, jehož partnerem je pražská Slavia, navštívil Bohuslav Sobotka společně s primátorem Pekingu Wang An-šunem. Prohlédl si stadion, jehož kapacita je kolem 60.000 diváků a s místními funkcionáři hovořil mimo jiné o pondělním zápase české fotbalové reprezentace se Španělskem na mistrovství Evropy. Na hřišti se pak pozdravil s fotbalisty, kteří právě trénovali. Bohuslav Sobotka si s nimi vyměnil několik přihrávek. Primátor pak premiérovi nabídl, že by mohl být čestným trenérem klubu, což český premiér pobaveně odmítl. Na následném jednání s administrátorem Čínského úřadu pro civilní letectví Feng Čen-linem premiér Sobotka zdůraznil ambici Česka stát se dopravním uzlem regionu a střední a východní Evropy. Ocenil také, že během letošního roku bude posíleno letecké spojení mezi Českou republikou a Čínou na tři pravidelné linky.

Čínská banka ICBC otevře svou pobočku v Praze

Jedna z největších světových bank ICBC otevře v Česku svou pobočku. Podpisem memoranda to během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Číně stvrdil státní tajemník Tomáš Prouza (ČSSD) a zástupce banky. Zároveň byla zahájena činnost české sekce na online nákupním portálu e-Mall, který banka provozuje. ICBC je po Bank of China druhou velkou čínskou bankou, která otevře svou pobočku v Praze. Česko tak dle premiéra Sobotky naplňuje svou snahu stát se finančním centrem čínských institucí pro region střední a východní Evropy. "Tato pobočka by měla znamenat nejen obsluhu České republiky, ale i některých dalších zemí, kde doposud ICBC své zastoupení nemá," uvedl po slavnostním podpisu memoranda předseda české vlády.

Ministr Babiš: ANO bude proti rozpočtu, pokud schodek překročí 60 mld. Kč

Hnutí ANO bude hlasovat proti rozpočtu na příští rok, pokud schodek překročí 60 miliard korun, se kterým počítá dohoda koaličních stran. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to řekl v rozhovoru pro DVTV. Naznačil také, že rozpočet by mohl být jednou z příčin vypovězení koaliční smlouvy. Ve vládě ale hodlá zůstat. Ministři mají o rozpočtu jednat znovu příští týden, ve středu debatu odložili. Ministerstvo financí předpokládá v prvním návrhu schodek 48,5 miliardy korun. Upozorňuje zároveň, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena koaliční dohoda.

Reforma policie nebyla podle Václava Klause tématem vládního sporu

Tématem vládní krize v posledních dnech vůbec nebyla reforma policie, řekl ČTK bývalý prezident Václav Klaus. Šlo podle něj o ostrý politický souboj, ve kterém prozatím zvítězili ti, kdo usilují o zachování polistopadového politického demokratického parlamentního režimu. Hnutí ANO v posledních dnech hrozilo vypovězením koaliční smlouvy, pokud ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) schválí plány vedení policie na reorganizace sboru. Vadilo mu hlavně sloučení protikorupčního útvaru a útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ministr Chovanec reformu ve středu podepsal, ANO nakonec smlouvu nevypovědělo, ale chce jednat o jejích změnách. O reformu policie však ve sporu podle Václava Klause nešlo. "Tématem je ostrý politický souboj mezi zastánci takzvané velké protikorupční revoluce, která změnila naši zemi před třemi lety, s těmi, kteří se pořád dožadují toho, abychom žili ve světě polistopadového politického demokratického parlamentního režimu," řekl.

Václav Klaus je pro vznik kontinentální Alternativy pro Evropu

V Evropě by podle bývalého českého prezidenta Václava Klause měla vzniknout kontinentální organizace, která by zastřešovala snahy Alternativy pro Německo (AfD) a dalších stran, které se staví proti současné doktríně. Například pod názvem Alternativa pro Evropu by mohla oponovat stranám, které jsou podle Václava Klause v drtivé většině nasáklé "europeismem". Václav Klaus už byl v minulosti podle svých slov osloven kvůli tomu, zda by nějaké evropské uskupení nebylo možné zastřešit z Prahy. "Nějak jsme to nechali vyšumět, trošku jsem nepokročil já v tom dál," řekl Václav Klaus ČTK. Organizace by se podle něj měla jmenovat Alternativa pro Evropu (AFE). Členské strany AFE by si podle Václava Klause nechaly svá místní specifika, ale shodly by se na kritice Evropské unie. "Čas pro AFE nastává, zraje," řekl Václav Klaus. Zjednodušeně jsou podle něj tyto strany "alternativou vůči všem", zejména by se však měly utkat s "europeismem". Ten se vyznačuje tím, že podporuje evropskou integraci, sociální a zelené smýšlení, otázky genderu, feminismu a multikulturalismu, vysvětlil Václav Klaus.

Česko možná zablokuje přijetí pravidel pro boj s daňovými úniky

Česká republika by v pátek na jednání ministrů financí členských zemí EU mohla zablokovat přijetí nových pravidel, která mají usnadnit boj s daňovými úniky velkých firem. Návrh předložila Evropská komise v lednu a dosud se o něm vyjednávalo. Nyní ale českou podporu návrhu ministr Andrej Babiš spojuje se svou snahou získat možnost širšího využití systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), známého jako "reverse charge". V anglicky psaném prohlášení, které ministerstvo financí zveřejnilo na svém webu, ministr Babiš zdůraznil, že návrh nových pravidel proti firemním daňovým únikům podporuje. Jejich prosazení však svázal právě se svou snahou o reverse charge, kterou pokládá za významnou pro boj s podvody na DPH. "Bez tohoto silného propojení se balíček proti neplacení přímých i nepřímých daní rozpadne," stojí v textu. Česko chce získat možnost pilotního projektu rozšíření systému přenesené daňové povinnosti a především možnost samo a rychle se rozhodovat v oblastech, kde zjistí závažné podvody s DPH. Evropská komise by měla v pátek přijít s analýzou této žádosti.

Analytici: Ceny v průmyslu spotřebitelskou inflaci neovlivňují

Nejnovější data o vývoji cen průmyslových výrobců budou mít zatím minimální dopad na další vývoj spotřebitelských cen. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Stejně tak nečekají ani žádnou reakci ze strany České národní banky, která sleduje spotřebitelskou inflaci. Ceny průmyslových výrobců v květnu zrychlily meziroční pokles na 4,8 procenta po dubnových 4,7 procenta. Ceny v zemědělství se propadly o 7,1 procenta, rostly naopak ceny ve stavebnictví a tržních službách. Důvodem propadu cen průmyslových výrobců jsou především ceny pohonných hmot. V meziměsíčním srovnání klesly ceny zemědělských výrobců o dvě procenta. Ceny průmyslových výrobců naopak vzrostly o 0,4 procenta, ceny tržních služeb o 0,1 procenta a ceny stavebních prací se nezměnily. "Dopad těchto čísel do spotřebitelské inflace bude minimální," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Statistiky podle něj tak nebudou mít vliv ani na vývoj kurzu koruny. "Ten je nyní pod tlakem kvůli nervozitě trhů ohledně možného vystoupení Velké Británie z Evropské unie," dodal. "Vývoj cen v průmyslu zatím nenaznačuje žádné viditelné inflační tlaky. Inflaci nevěstí ani zemědělské ceny vstupující do cen potravin," uvedl i analytik ČSOB Petr Dufek.

Resort obrany a Univerzita Karlova budou spolupracovat na výzkumu

Ministerstvo obrany a Univerzita Karlova v Praze budou spolupracovat ve výzkumu a vývoji. Ministr Martin Stropnický (ANO) a rektor UK Tomáš Zima v Karolinu podepsali memorandum. Cílem je větší využití potenciálu expertů v civilní sféře pro zlepšení obranyschopnosti České republiky, uvedlo ministerstvo. Snaha o širší spolupráci se špičkovými akademickými pracovišti mimo armádní prostředí vyplývá z Koncepce obranného aplikovaného výzkumu a vývoje do roku 2022, kterou schválila vláda. Společné aktivity se mají týkat vzdělávání, výzkumu a poradenství ve specializovaných oborech.

Rakousko se chce sejít s Jánem Štullerem, obává se úložiště u hranic

Rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter se bude chtít co nejdříve sejít s novým českým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem. Na schůzce, která by se měla konat ve Vídni, se shodl se svým protějškem Richardem Brabcem (ANO), řekl český ministr na tiskové konferenci. Ministři jednali také o aktuálních průzkumech pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu. Ministr Rupprechter poté ČTK řekl, že případné úložiště v blízkosti hranic by Rakousko znepokojilo. Povolení pro první etapu průzkumů pro úložiště vydané od ministerstva životního prostředí platí do konce roku. Terénní práce ale zatím nezačaly. Vytipováno je sedm lokalit. Odpůrci úložiště v jednotlivých lokalitách se snaží soudními žalobami domoci zrušení rozhodnutí ministra o povolení průzkumu.

Ve Vestci u Prahy bylo slavnostně otevřeno vědecké centrum Biocev

Ve Vestci u Prahy bylo slavnostně otevřeno biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev. Stavba skončila loni v prosinci, od ledna je centrum v provozu. Projekt vznikl s celkovým rozpočtem 2,3 miliardy Kč a byl financován převážně z peněz Evropské unie. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) při otevření centra řekl, že v ČR je velmi pozitivní vidět, že se dokážou spojit síly a pracovat na podobných projektech. V centru funguje pět vědeckých programů. "Přidaná hodnota Biocevu je v tom, že ty programy spolu nesmírně úzce kooperují, jsou provázané," řekl ČTK ředitel centra Pavel Martásek. Vědci se zabývají například vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, programy se zaměřují i na strukturální biologii, biochemii parazitů, virologii a podobně. Práce na programech mohly díky povolení od Evropské unie začít ještě před nastěhováním do vesteckého areálu.

Vědci objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru zika

Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné. Tým vědců spolupracuje s pracovníky Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze, kteří objevené molekuly upravují do podoby proléčiv. ČTK o tom informovala referentka publicity českobudějovického biologického centra Daniela Procházková. Virus klíšťové encefalitidy je blízce příbuzný viru zika, který se začal během posledního roku šířit především v zemích Latinské Ameriky. Vědci expanzi viru zika dávají do souvislosti s prudkým nárůstem případů mikrocefalie u novorozenců a dalších neurologických komplikací. Podle odhadů mezinárodní zdravotnické organizace se tímto virem nakazí v následujících letech až čtyři miliony lidí.

Člověk v tísni se spojí se slovenským Človekem v ohrození

Česká humanitární organizace Člověk v tísni se propojí se slovenskou organizací Človek v ohrození. V zahraničí budou sdílet administrativní náklady, jako jsou kanceláře či podpůrný personál. Na Slovensku se Človek v ohrození zároveň po deseti letech úzké spolupráce právně sloučí se slovenskou pobočkou Člověka v tísni. ČTK o tom informoval mluvčí Člověka v tísni Tomáš Urban. Človek v ohrození i Člověk v tísni ale dál zůstávají samostatnými organizacemi s vlastním vedením, rozhodováním i vlastními projekty. Spolupráce by měla umožnit rychlejší a účinnější pomoc. "Po letech souběžné práce jsme se rozhodli spojit naše síly a sdílet zkušenosti ze Slovenska i z Česka. A to jak pro práci doma, tak v krizových oblastech," uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Konference bude hledat cesty, jak se města vyrovnají s migrací

Odborníci na architekturu, urbanismus, městské plánování a krajinotvorbu budou v Praze dva dny hledat a nabízet inovativní řešení a cesty, jak se mohou města Evropy a Západu úspěšně a bezbolestně vyrovnat s přílivem nových obyvatel. V karlínském Foru začala mezinárodní konference reSITE 2016, na kterou přijelo osm stovek expertů z celého světa. Volbou letošního tématu si organizátoři festivalu kladou za cíl přeladit pozornost z hranic jednotlivých států do měst, která jsou po tisíciletí přirozenými centry lidské migrace. Pozvali světové odborníky z řad architektů, urbanistů, zástupců měst, investorů, developerů, vyučujících na univerzitách či sociálních aktivistů.

V Praze zahájilo činnost Halíkovo centrum pro studium náboženství

Diskusí na téma náboženství a nacionalismus ve střední Evropě zahájilo v Klementinu činnost Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství. Za mezinárodním centrem stojí teolog a duchovní Tomáš Halík a působit bude při pražské filozofické fakultě. Spolu s Tomášem Halíkem vystoupili zástupci spolupracujících univerzit a institucí. Diskuse se zúčastnil ředitel centra středoevropských studií na Harvardské univerzitě Grzegorz Ekiert a ředitelka Vídeňského institutu humanitních věd Shalini Randeirová. Centrum bude propojeno také s Oxfordskou univerzitou či Univerzitou Notre Dame a bude se zaměřovat na výzkum aspektů veřejného života a otázek spojenými s rolí náboženství v současné společnosti. "Centrum bude spolupořadatelem globální konference o roli náboženství ve veřejném životě, která se uskuteční v příštím roce na Oxfordské univerzitě," uvedl Tomáš Halík, který je předsedou rady centra.

Výstava ukazuje experimentální tvorbu Václava Havla a jeho souputníků

Experimentální literární i výtvarnou tvorbu Václava Havla u příležitosti jeho letošních nedožitých 80. narozenin připomene výstava v letohrádku Hvězda. Ukáže ji v souvislostech s dílem dalších autorů, zejména ruského umělce Dmitrije Prigova či dalších českých umělců. Výstavu připravil Památník národního písemnictví ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a potrvá do 30. října. Václav Havel se v první významné fázi své tvorby, v 60. letech, věnoval i experimentální poezii a jejím výrazovým možnostem, které ztvárnil v několika sériích Antikódů. Na výstavě jsou zasazeny do dvou kontextů. Především do souvislosti s tvorbou jeho ruského vrstevníka Dmitrije Prigova, který v Stichogrammech v 70. letech užíval podobných postupů jako Václav Havel, ačkoliv se Prigovovo dílo celkově ubíralo jiným směrem a mezi oběma autory a uměleckými kontexty nebyly přímé vazby. Druhá souvislost uvádí Havlovy Antikódy i Prigovovu tvorbu do vztahu se silnou českou tradicí vizuální poezie a experimentálního umění.

Velkou cenu bienále v Brně dostala Anna Haasová z Curychu

Laureátkou velké ceny 27. Mezinárodního bienále grafického designu Brno je Anna Haasová. Její grafické studio sídlí v Curychu ve Švýcarsku, vítěznou práci vytvořila pro malou galerii v Neapoli. Výsledky bienále oznámil předseda poroty Jon Sueda ze Spojených států. "Je to ambiciózní projekt, kterého bylo dosaženo pomocí velmi skrovných finančních prostředků," řekl Jon Sueda k oceněné práci Anny Haasové. Cenu primátora města Brna dostala Anja Kaiserová z Německa, Cenou českých center se pyšní Jan Brož a Michal Landa díky práci nazvané Abeceda pro Futuru. Cenu mezinárodní poroty si vysloužil grafický design pro novou budovu Whitney Museum of American Art. Ocenění za celoživotní přínos náleží českému typografovi Františku Štormovi. Pořadatelé obdrželi 878 přihlášek od 1222 autorů z 53 států. Do soutěžní části pronikla necelá padesátka děl od autorů z 15 zemí.

Tenistku Kvitovou vyřadila v Birminghamu Lotyška Ostapenková

Tenistka Petra Kvitová skončila na trávě v Birminghamu ve 2. kole. Pátá nasazená prohrála v utkání přerušeném deštěm s Lotyškou Jelenou Ostapenkovou 4:6, 6:4 a 3:6. Petra Kvitová prohrála s 38. hráčkou WTA Jelenou Ostapenkovou letos na tvrdém povrchu v Dauhá a ani na své oblíbené trávě na devatenáctiletou soupeřku nestačila. Dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová využila jen tři z 12 brejkbolů a sama přišla o podání pětkrát. Soupeřka hrála v důležitých momentech odvážněji. Přes prohru se může Petra Kvitová v pondělním žebříčku vrátit do světové desítky dvouhry WTA.

Zemřel bývalý fotbalista a šéf komise rozhodčích Luděk Macela

Bývalý fotbalový reprezentant a kapitán olympijských vítězů z roku 1980 Luděk Macela zemřel ve věku 65 let. Někdejší předseda komise rozhodčích podlehl vážné nemoci. Informovala o tom Fotbalová asociace ČR. Luděk Macela odehrál za reprezentaci osm zápasů, dalších sedmnáct utkání si připsal za výběr olympioniků. V československé lize nastupoval za Duklu, s níž vybojoval tři mistrovské tituly. V nejvyšší soutěži odehrál na postu krajního a středního obránce 267 utkání a dal 12 gólů. Patří do Síně slávy Dukly Praha. Po skončení aktivní kariéry působil jako funkcionář a před Dagmar Damkovou vedl komisi rozhodčích.

V Krkonoších roztálo sněhové pole zvané Mapa republiky

V Krkonoších v těchto dnech roztálo sněhové pole na úbočí Studniční hory známé jako Mapa republiky. ČTK to řekl náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar. Například loni sníh v této lokalitě roztál až 4. července. Sníh z Mapy republiky letos ubýval poměrně rychle, například ještě 25. května tam byla podle výsledků měření zhruba 3,5 metru vysoká vrstva sněhu a pole mělo rozlohu kolem 2000 metrů čtverečních, díky teplému počasí se však množství sněhu rychle zmenšovalo. Sněhové pole Mapa republiky svým tvarem při tání připomíná obrys bývalého Československa a většinou je místem, kde na české straně Krkonoš leží sníh nejdéle. V některých letech byl sníh na Mapě republiky ještě v srpnu. V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

16-06-2016