Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-06-2016

Premiér Sobotka pokračuje v návštěvě Číny

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD pokračuje v návštěvě Číny. Jeho sobotní program byl zaměřen na podporu regionálních vazeb mezi Českem a Čínou, které jsou podle premiéra stejně důležité jako kontakty na centrální úrovni. Dodal, že snahou české vlády je soustředit se na několik regionů, kde již fungují česko-čínské vazby, a ty dále podporovat. Během Sobotkovy návštěvy, která končí v pondělí, již bylo podepsáno několik smluv a memorand.

Roční odklad změn v inkluzi navrhovaný KSČM u vlády asi narazí

Roční odklad zavedení nových pravidel společného vzdělávání ve školách, jak to navrhli poslanci KSČM, u vlády na středečním zasedání zřejmě narazí. Podle jejich novely školského zákona by se nový přístup k inkluzi nezačal uplatňovat od letošního září, ale až k začátku následujícího školního roku. Už nyní je navíc zřejmé, že zákonodárci nestihnou předlohu projednat včas. Pravidla, která by měla ulehčit vzdělávání handicapovaných a sociálně znevýhodněných dětí v běžných školách, byla schválena na jaře 2015. Bouřlivou debatu laiků i odborné veřejnosti vyvolala především v posledních měsících. Předkladatelé v důvodové zprávě uvádějí, že převažují záporná stanoviska. Odklad by podle nich vytvořil "dostatečný časový prostor k řádnému vyjasnění jejích negativ, jakož i dostatečný čas k přípravě škol pro její zavedení v praxi".

Právo: Inspekce prověří, zda Babiš neměl interní informace ÚOOZ

Generální inspekce bezpečnostních sborů prověří, zda vicepremiér Andrej Babiš (ANO) neměl interní informace protimafiánské policie, napsalo dnes Právo. V TV Nova Babiš zmínil údajné vyšetřování tohoto útvaru, které se týká plzeňské Škody Transportation. V otevřených zdrojích zřejmě nelze žádnou zmínku o takové aktivitě ÚOOZ dohledat. Babiš tvrdí, že jeho slova se týkala trestního oznámení, které na Škodu podaly České dráhy, a tato informace je veřejná.

Preventivní prohlídky se mají rozšířit o prevenci selhání ledvin

Preventivní prohlídky by se od října měly rozšířit o prevenci selhání ledvin. Praktičtí lékaři by při prohlídkách vyšetřovali jednou za čtyři roky u lidí nad 50 let, kteří se léčí s cukrovkou, vysokým tlakem nebo nemocemi srdce a cév, funkci ledvin. Podle hladiny kreatininu v krvi by se zjistilo, zda ledviny správně plní filtrační funkci. Změnu zavádí vyhláška, jejíž návrh je na vládním webu. Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce také zkracuje víc než dvacetiletý interval vyšetření hladiny cukru v krvi v 18 a 40 letech dalším vyšetřením ve 30 letech. Nově se pro děti při preventivní prohlídce v 18 měsících věku zařazuje včasný záchyt poruch autistického spektra pomocí dotazníku.

V Česku si bolest páteře ročně léčí 1,5 milionu lidí

Zhruba každý čtvrtý Čech potřebuje léčbu rehabilitační a fyzikální medicínou, z toho ročně 1,5 milionu kvůli páteři či kloubům. Zdravotní pojišťovny dají za rehabilitaci ročně kolem šesti miliard korun. V registru je na 8000 fyzioterapeutů, na počet obyvatel je Česko v Evropě zhruba ve středu možností. Dlouhodobě ale potřeba této péče roste a podle Unie fyzioterapeutů hrozí, že její dostupnost kvůli nedostatku odborníků klesne. "Počtem jsme ve středu, kvalitou se blížíme, nebo i přesahujeme západní země, minimálně vzděláním a dostupností fyzioterapie, protože je značný podíl úhrad ze zdravotního pojištění," řekl ČTK prezident Unie fyzioterapeutů Vladan Toufar. Severské země či Německo mají 100 až 150 fyzioterapeutů na 100.000 obyvatel, ČR kolem 80, podobně jako Rakousko. Hůř na tom jsou například Slovensko, Polsko či Maďarsko.

Příští týden přesáhnou teploty třicítku, na prázdniny se ochladí

Příští týden bude podle meteorologů velmi teplý. Odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia a bude pršet víc, než je koncem června obvyklé. Na počátku prázdnin se podle meteorologů ochladí a po sušším týdnu na přelomu června a července bude počasí opět deštivější. Vyplývá to z výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Pietní akt připomněl hrdinství parašutistů a oběti heydrichiády

Hrdinství sedmi československých parašutistů a památku obětí heydrichiády připomněl pietní akt v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze. Vojáci, mezi nimiž byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, padli v chrámové kryptě před 74 lety. Vzpomínkové akce a bohoslužby za zemřelé se zúčastnily desítky lidí. Věnce k pamětní desce položili veteráni, politici či armádní velitelé.

Brněnská zoo chystá návrat lvů, připravila výstavu

Brněnská zoo plánuje návrat lvů, pro které začne letos stavět výběh. K chystané lví expozici si lidé budou moci od 21. června v Urban centru prohlédnout výstavu s názvem Lvi se vracejí, sdělila ČTK mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Zoo ukončila chov lvů v roce 2003 poté, co její poslední lev, samec Bal kvůli nevyhovujícím prostorám odešel do zoo ve francouzském městě Les Sables dˊOlonne. V historii zahrada chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v letech 1962 až 1972 odchovala 11 lvíčat. Výstava v Urban centru potrvá do konce srpna a návštěvníci si budou moci prohlédnout projekt připravované lví expozice a další plány expozic, které se brněnská zahrada chystá otevřít v nejbližších letech.

Na valašských kopcích se rozhoří svatojánské ohně

Na více než desítce míst na Valašsku se příští týden rozhoří svatojánské ohně. První vatra vzplane ve čtvrtek večer podle tradice na Radhošti, sdělil ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Pálení svatojánských ohňů má v regionu tradici, v minulosti hořívala na kopcích v okolí Radhoště téměř třicítka ohňů. Pálení ohňů v předvečer svátku svatého Jana Křtitele obnovila řada dobrovolníků a organizací. Vatru na Radhošti, která vždy vzplane jako první, připravují pracovníci společnosti Městské lesy Rožnov s Maticí Radhošťskou. Zapálena bude ve 21:00. "Následovat by měly ohně v Malé Bystřici na Santově, ve Valašské Bystřici v Búřově a Polomci, ve Velké Lhotě u Malíků, v Hutisku-Solanci na Zákopčí u Jurků a v Poskle u Slováků, ve Stříteži, Vidči nebo na hřebeni Javorníků u hotelů Portáš a Kohútka," uvedl jednatel rožnovských městských lesů Rostislav Polášek. "Konkrétně na Radhošti je pak na 22:30 v Kapli sv. Cyrila a Metoděje připraven koncert pěveckého sboru Rožnovští ogaři," řekl Polášek.

V Praze skončil závod veteránů - 1000 mil československých

Téměř čtyřicítka předválečných automobilů a sportovních automobilů do roku výroby 1965 se dnes v podvečer sjela k Národnímu technickému muzeu v Praze, kde končil závod 1000 mil československých. Tato akce obnovuje tradici legendárního závodu, který se zapsal do dějin domácího automobilového sportu. Veterány přilákaly do zadní části muzea desítky zvědavců a závodníci si pochvalovali počasí, po mnoha letech prý nepršelo.

Sport

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy ve druhém utkání ve skupině remizovali s Chorvatskem 2:2, přestože v St. Etienne dlouho prohrávali o dvě branky. O vyrovnání se v 93. minutě postaral střídající Tomáš Necid z penalty. Výběr trenéra Pavla Vrby je tak před posledním utkáním proti Turecku ve hře o postup do osmifinále.

Pro kapitána české fotbalové reprezentace Tomáše Rosického mistrovství Evropy ve Francii skončilo. Dnešní vyšetření v Tours ukázalo, že pětatřicetiletý záložník má částečnou trhlinu ve stehenním svalu, který si poranil v závěru pátečního druhého utkání základní skupiny s Chorvatskem. Léčba potrvá tři až šest týdnů.

Tenistka Barbora Strýcová postoupila na trávě v Birminghamu podruhé v sezoně do finále turnaje WTA. Česká reprezentantka, která na zdejším turnaji hrála o titul už v roce 2014, zdolala v semifinále navzdory katastrofálnímu začátku Američanku Coco Vandewegheovou za dvě hodiny a 11 minut 2:6, 6:4, 6:3. O druhý titul v kariéře se třicetiletá Strýcová utká s další Američankou Madison Keysovou, kterou v předchozích třech vzájemných duelech porazila jen jednou. Sedmá nasazená hráčka vyřadila turnajovou pětku Carlu Suárezovou ze Španělska rovněž ve třech setech 3:6, 6:3, 7:6.

Počasí v neděli

Převážně oblačno, místy přeháňky a bouřky. Teploty v Čechách 20 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku 23 až 27 °C.

18-06-2016