Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

19-06-2016

Sobotka a Babiš se shodli, že hlasovat o důvěře vládě nebude nutné

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se shodli, že nebude nutné s případně upřesněnou koaliční smlouvou předstupovat před Sněmovnu se žádostí o důvěru vládě. Řekli to v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Zpřesnění dohody chce Babiš a ANO poté, co ji podle nich ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) porušil tím, že podepsal plánovanou reformu policie.

Babiš nečeká zásadní vliv případného brexitu na českou ekonomiku

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) neočekává zásadní vliv na českou ekonomiku, pokud by se Britové v referendu příští týden vyjádřili pro odchod z Evropské unie. Pro Česko je důležité Německo, kterému se vede skvěle, řekl ministr v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce.

"Kdyby se to i stalo, tak si nemyslím, že to na nás bude mít nějaký zásadní vliv," řekl Babiš na otázku na dopady případného brexitu. Nynější ekonomický růst je podle něj zásluhou současné vlády. "Zásadní pro nás je, jak se daří Německu, a Německu se daří skvěle," doplnil nicméně. Poukázal na růst ekonomiky i v dalších sousedních státech České republiky. "V tomto teritoriu já si nemyslím, že by měl mít brexit nějaký vliv na náš výsledek," podotkl.

Komora: České zemědělce a potravináře by brexit neohrozil

Případný odchod Británie z Evropské unie by se českých potravinářů příliš nedotkl. Uvedla to Potravinářská komora na dotaz ČTK. Podle údajů komory ČR do Británie loni vyvezla potravinářské a zemědělské produkty za 4,8 miliardy korun. Hlavní komoditou byl cukr a cukrovinky, které tvořily čtvrtinu vývozů. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimíra Balacha by v budoucnu mohla mít dopad pouze velká změna kurzu libry vůči euru.

Vláda bude řešit provoz datových schránek po roce 2017

Vláda bude na středečním jednání řešit, jak zajistit provoz datových schránek po roce 2017. Za nejvýhodnější variantu ministerstvo vnitra považuje nákup licencí za maximální cenu 189 milionů korun. Zároveň bude prodloužena smlouva s Českou poštou, která je nynějším provozovatelem sítě, s poštou by se ale zároveň mělo jednat o nové ceně. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. Systém nyní vyjde stát ročně na 500 milionů korun.

Čínská Wanfeng investuje 100 milionů USD do leteckého průmyslu ČR

Čínská strojírenská společnost Wanfeng Auto Holding investuje 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) do českého leteckého průmyslu. Podpisem memoranda to během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v čínské provincii Če-ťiang stvrdili zástupci společnosti a agentury Czech Trade.

Druhý termín přiznání daně z příjmu čeká přes 500.000 poplatníků

Přes půl milionu daňových poplatníků by mělo odevzdat přiznání k dani z příjmu za loňský rok k 1. červenci. Vyplývá to z odhadů Finanční správy. Do uvedeného data musí daňové přiznání podat ti, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu. Loni odevzdali lidé a firmy celkem 2,55 milionu daňových přiznání k dani z příjmu. "V letošním roce nevidíme žádnou příčinu, například legislativní změnu, proč by se měla čísla lišit proti loňským," uvedla správa.

Bodový systém platí deset let, 40.000 řidičů se vybodovalo

Maximum trestných bodů za desetiletou historii bodového systému v Česku nasbíralo 39.507 řidičů, což je přibližně 0,6 procenta všech registrovaných šoférů. Alespoň jeden trestný bod za tuto dobu pak dostal každý dvanáctý řidič. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy ke konci loňského roku. Systém, který řidičům kromě pokut přiděluje za přestupky i trestné body, začal platit 1. července 2006.

V Liberci možná vznikne informační centrum o zajatých vojácích

Spolek Archa 13 chce v Liberci vytvořit evropské informační centrum, které by mapovalo osudy zajatých českých i zahraničních vojáků za první světové války. Žádná organizace, která by to dělala, neexistuje, řekl ČTK zástupce libereckého spolku Petr Pimek. Spolek v tomto snažení podle něj podporuje Česká legionářská obec. "Připravujeme společné memorandum. Očekávám, že ho s obcí podepíšeme během prázdnin," řekl.

Na ČVUT začíná pětidenní Týden vědy na Jaderce

V neděli začal na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze pětidenní Týden vědy na Jaderce. Akce je určena pro středoškoláky, kteří se zajímají o fyziku, matematiku, chemii a informatiku. Nabídne jim zajímavé přednášky, exkurze i praktické ukázky práce na miniprojektech.

Gorilí sameček dostal jméno Ajabu, matka Shinda oslavila 25 let

Gorilí sameček, který se koncem dubna nečekaně narodil v pražské zoo, se jmenuje Ajabu. Ve svahilštině to znamená zázrak. Dnes ho slavnostně pokřtila zpěvačka Lucie Bílá a několik dalších hostů. Součástí akce, které přihlížely desítky lidí, byla i oslava 25. narozenin jeho matky, samice Shindy. Návrh na jméno mláděte poslalo na 3800 lidí, přičemž Ajabu se objevil asi devadesátkrát. Mládě gorily nížinné přišlo na svět v pražské zoo 23. dubna. Ošetřovatelé přitom netušili, že Shinda potomka vůbec čeká a vzdali se už veškerých nadějí na to, že by se mohla stát matkou.

Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková hodila na mistrovství České republiky v Táboře hned v první sérii 66,87 metru a dostala se do čela letošních světových tabulek. Dosavadní maximum Lotyšky Madary Palameikaové překonala o více než metr. Dvojnásobná olympijská vítězka se tak po březnové zlomenině zánártní kůstky dostala do dobré formy. Nyní ji čeká mistrovství Evropy v Amsterodamu na začátku července, kde bude favoritkou na titul.

Český box nebude mít žádného zástupce na olympijských hrách v Riu de Janeiro. V závěrečném kvalifikačním turnaji v Baku neuspěl po Zdeňku Chládkovi ani Marek Vaněček, kterého hned v prvním zápase porazil Korejec Kim Hjong-kjo 3:0 na body.

Tenistka Barbora Strýcová nezískala svůj druhý titul ve dvouhře v kariéře. Češka prohrála v dnešním finále na trávě v Birminghamu s Američankou Madison Keysovou ve dvou setech 3:6 a 4:6.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, ve východní části území s deštěm. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

19-06-2016