Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-06-2016

Bezpečnostní rada nesmí nahradit policejní šetření, tvrdí premiér Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl snahy zatahovat Bezpečnostní radu státu do živého policejního vyšetřování. Rada tu podle něj není od toho, aby jakkoliv nahrazovala policejní šetření, k tomu slouží zákonné postupy. Uvedl to dnes v prohlášení zaslaném ČTK. Bezpečnostní radu podle něho nelze účelově svolávat, sejde se proto až v řádném červencovém termínu. Konání Bezpečnostní rady státu kvůli reorganizaci policie důrazně požadují lidovci a hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš k jejímu svolání dnes Sobotku vyzval dopisem. Předseda vlády předtím odložil radu z 22. června na 20. července. Účast na ní v červencovém termínu nevyloučil prezident Miloš Zeman, k reorganizaci policie se chce vyjádřit tento čtvrtek. Sobotka očekává, že o aktuálním vývoji reorganizace policie bude vládu do konce června písemně informovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zdůraznil, že reorganizace policejních složek a útvarů je plně v kompetenci Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Právě Tuhý dnes podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení kvůli pondělnímu prohlášení šéfa ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka. Tuhý je podle něho podezřelý z úniku informací. Komárek a odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta by svá podezření kolem změn v policii měli ve čtvrtek sdělit sněmovnímu bezpečnostnímu výboru, který svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO). Reorganizace policie počítá se sloučením protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí Šlachty naznačují, že změny se připravují především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen. Žádali svolání bezpečnostního výboru, aby mohli informovat o údajném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí. Sobotka ale podotýká, že zákon nepřipouští, aby trestní věci projednával výbor pro bezpečnost nebo Bezpečnostní rada státu. Hnutí ANO se podle něj chová podobně jako ODS v roce 2006 a celá situace prý nápadně připomíná dění okolo takzvané Kubiceho zprávy.

Při havárii slovenského autobusu v Srbsku zemřely dvě Češky

Při nehodě autobusu s klienty cestovní kanceláře Aeolus, která působí na českém i slovenském trhu, zahynulo dnes v Srbsku nad ránem pět lidí a dalších 26 utrpělo zranění. Mezi mrtvými jsou dvě Češky a osm Čechů bylo zraněno. ČTK to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Nehoda se podle webu srbské televize RTS stala na úseku dálnice Niš-Bělehrad u obce Bobovište. Autobus s 29 cestujícími a dvěma řidiči sjel z vozovky mezi městem Aleksinac a obcí Ražanj. Mluvčí Aeolusu Tomáš Němec ČTK sdělil, že ve vozidle cestovalo z řeckého ostrova Korfu 12 Čechů, ostatní byli občané Slovenska. Lagronová odpoledne upřesnila, že sedm Čechů bylo zraněno lehce a krátce po ošetření bylo propuštěno z nemocnice. Jeden Čech v nemocnici zůstává se středně těžkým zraněním. Zbývající dva z 12 českých turistů vyvázli z tragédie bez úhony.

Česká strana podle mluvčí řeší situaci spolu se Slovenskem, které do Srbska posílá pro své občany letecký speciál. Do Bratislavy s ním mohou odcestovat i Češi. Těm, kteří této možnosti využijí, pak česká ambasáda zajistí cestu z Bratislavy domů, a to do Brna, Olomouce a Ostravy.

Český rozhlas: Proti brexitu je 60 procent Čechů

Tři z pěti Čechů si nepřejí, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Opačný názor zastává 22 procent lidí. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Britové budou o setrvání v unii hlasovat v referendu tento čtvrtek. Češi obávají především ekonomických dopadů. Lidé mají strach hlavně ze ztráty pracovních míst a omezení exportu.

Pokud by se referendum o setrvání v unii konalo v Česku, hlasovalo by podle Medianu pro možnost zůstat 49 procent respondentů. Naopak pro odchod ČR z EU by se vyslovila více než třetina dotázaných, zatímco 12 procent by se referenda nezúčastnilo a zbytek dotázaných nedokázal odpovědět. Po odečtení odpovědí respondentů vylučujících svou účast v referendu by vyhráli stoupenci setrvání Česka v unii v poměru 59 ku 41. Agentura Median provedla bleskový průzkum na reprezentativním vzorku více než tisícovky lidí.

Češi v Londýně doufají, že Británie se nerozhodne pro brexit

V Británii pracuje podle různých odhadů přes 40.000 Čechů, kterých by se stejně jako dalších občanů EU případný odchod Británie z unie po čtvrtečním referendu nějak dotkl. Vesměs ale věří, že na tak zvaný brexit nedojde. "Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost. Pak nastala hodně vyostřená debata... situace je teď zmatenější, než byla před několika měsíci," řekl ČTK malíř Hynek Martinec, který žije dlouhodobě v Londýně a dostal tu v roce 2007 BP Portrait Award, cenu pro umělce do 30 let. "Všichni v mém okolí jsou pro Remain (Zůstat v EU). I Angličané. Ale Londýn je něco jiného než zbytek země. Lidé jsou tu zvyklí cestovat, potřebují Evropu pro svoji práci. A jsou možným brexitem frustrovaní," řekl.

Podle architekta Petra Štefka i architektonické firmy "jako ostatní čekají, co bude". "Všechny velké firmy stavějí na čínských, českých, polských a dalších architektech, jsou talentovaní a zpočátku pracují skoro zadarmo. Kdyby se to přerušilo, tak by to mohl být citelný problém," zdůraznil. Potvrzuje to i Hedvika Mátlová, která v Londýně pracuje v jiné architektonické firmě. U nás je zaměstnaných 55 lidí, z toho jen dva Angličané, jinak jsou tu Italové, Němci, Švýcaři, řekla. Připomněla, že stoupenci brexitu chtějí zavést pro všechny přistěhovalce, včetně těch ze zemí EU, bodový systém jako v Austrálii. Již nyní také začíná platit pro nové přistěhovalce ze zemí mimo EU požadavek ročního výdělku 36.000 liber ročně (1,26 milionu korun). A to opravdu nemám, dodala. Průměrný plat v Británii je kolem 26.000 liber.

Ministr Zaorálek čeká, že EU se shodne na bezvízovém styku pro Gruzii

Evropská unie by se podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka měla být schopna do konce léta shodnout na podobě nové "záchranné brzdy", umožňující pozastavit bezvízový styk se třetí zemí v případě, že je zneužíván. Pak by podle něj už nemělo nic stát v cestě pro spuštění krátkodobého bezvízového styku pro občany Gruzie vybavené odpovídajícím typem biometrických pasů. Zaorálek míní, že pro Evropskou unii by bylo "ztrátou tváře a neštěstím", pokud by nesplnila svůj slib a bezvízový styk nespustila poté, co Gruzie splnila všechny požadované podmínky

Velvyslanci zemí EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Plyne to z informací ČTK z diplomatických kruhů. Formálně by krok měli v pátek potvrdit ministři zahraničí zemí osmadvacítky za předpokladu, že na poslední chvíli nevznese námitky francouzský parlament. Sankce, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých typů výrobků, přijala EU v roce 2014 v reakci na ruský postup v ukrajinské krizi. Jejich trvání unie spojuje s plným prosazením loňských mírových dohod z Minska. Politici v EU, představitelé NATO i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale v posledních týdnech upozorňují naopak na rostoucí násilí na východě Ukrajiny.

Ekonomika ČR byla ve čtvrtletí šestou nejrychleji rostoucí v EU

Růst české ekonomiky v letošním 1. čtvrtletí byl šestý nejvyšší ze zemí Evropské unie, informoval v dnes vydané analýze Český statistický úřad. Výraznější růst zaznamenaly Malta, Rumunsko, Švédsko, Slovensko a Španělsko. Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta. "Hlavním faktorem byly spotřební výdaje domácností. Zlepšoval se ale i výsledek zahraničního obchodu," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Podle dřívějších komentářů analytiků údaje za první čtvrtletí potvrzují dobrou kondici české ekonomiky. Zároveň ale upozornili, že v dalších čtvrtletích bude růst již slabší kvůli odeznění čerpání fondů EU a za celý rok by se růst ekonomiky měl pohybovat zhruba kolem 2,5 procenta.

Průzkum: Nejvíc vzrostl zájem exportérů o USA, Írán a Srbsko

Nejzajímavější vývozní destinací pro české firmy zůstává i v letošním roce stejně jako loni Rusko. Letos však nejvíce vzrostl zájem českých exportérů o USA, Irán a Srbsko. Do první desítky států, kam chtějí tuzemští vývozci exportovat, se dostaly i Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Svazu průmyslu mezi českými podniky. "Amerika je mezi českými exportéry čím dál populárnější. Vývozci už netrpí přílišným respektem k tamnímu trhu a začínají na něm být velmi úspěšní. Nejlépe se jim zatím daří v oblasti IT, v leteckém průmyslu a ve zdravotnictví," uvedl viceprezident svazu Radek Špicar.

Zahraniční dluh Česka v 1. čtvrtletí vzrostl na 3,177 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka v prvním čtvrtletí vzrostl o 46 miliard na 3,177 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 220 miliard Kč. Dluh v cizině odpovídá 70,4 procenta hrubého domácího produktu. V dluhu převládají závazky se splatností delší než jeden rok. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Ve čtvrtletí se zvýšilo zejména zadlužení vládního sektoru kvůli nákupům vládních dluhopisů zahraničními investory. Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu se zvýšil na 24,7 procenta. Zvýšilo se i zadlužení bankovního sektoru včetně ČNB, které z celkového dluhu ukrajuje 30,3 procenta. U ostatních sektorů se závazky vůči zahraničí snížily.

HN: Babiš po volbách opustí politiku, než aby seděl v opozici

Pokud se příští rok po volbách do Sněmovny hnutí ANO nedostane do vlády, jeho předseda, nynější vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš by se zcela stáhl z politiky. Vyplývá to z rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN). "Jestli nevyhrajeme a budeme v opozici, tak já v opozici nebudu. To je vyloučeno. Nemohu sedět ve žvanírně, kde si někteří hrají na demokracii," řekl deníku. Určitě by z politiky odešel a radši se prý soustředil na podnikání a ve volném čase by cestoval.

Babiš vstoupil do velké politiky po sněmovních volbách v roce 2013, kdy hnutí ANO získalo přes 18,5 procenta hlasů, jen o necelá dvě procenta méně než vítězná ČSSD. Nyní průzkumy veřejného mínění zatím hnutí ANO před sociálními demokraty dlouhodobě favorizují. V současné vládě má ČSSD osm křesel, ANO šest a KDU-ČSL tři.

Noví profesoři převzali dekrety z rukou ministryně školství

Jmenovací dekrety na ceremoniálu v Karolinu osobně převzalo 37 profesorů a 9 profesorek z celkových 52, které s účinností od 17. května jmenoval prezident Miloš Zeman. Předávala jim je ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Na rozdíl od jmenování loni na jaře prezident Zeman žádného kandidáta neodmítl. Jmenována byla i lékařka Eva Králíková, která v roce 2013 kritizovala prezidenta za jeho výrok, že začít kouřit po 27. roce života není zdraví škodlivé. Dekrety ve Velké aule Karolina převzali mimo jiné také kameraman a režisér Jaroslav Brabec, malíř Mikoláš Axmann nebo speciální pedagog Jan Michalík, který na Univerzitě Palackého v Olomouci řídil projekt zaměřený na inkluzivní vzdělávání.

Svaz bojovníků za svobodu i nadále povede Vodička a Kulfánek

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) i nadále povede jako předseda Jaroslav Vodička. Prvním místopředsedou zůstal Emil Kulfánek. Zbylé tři místopředsedy zvolil svaz nové. Volba se uskutečnila během dnešního desátého sjezdu, na kterém vystoupil i prezident Miloš Zeman. Vedení organizace v uplynulých týdnech a měsících čelilo kritice například za Vodičkův projev na terezínské tryzně, který kvůli pasáži o uprchlících označily židovské obce za xenofobní. Dnešní volba byla poměrně jasná, Vodička získal 56 hlasů ze 65 a Kulfánek o dva hlasy více.

Čeští vojáci předali Afgháncům humanitární pomoc, pomáhá dětem

Čeští vojáci během června předali Afgháncům další humanitární pomoc. Součástí zásilky byly i oční rohovky pro nemocné afghánské děti nebo školní tašky a obuv. ČTK to dnes sdělil Martin Škvařil, tiskový a informační důstojník 13. úkolového uskupení české armády v Afghánistánu. "Cílem občanského sdružení Berkat, které tuto pomoc ve spoluprácí s armádou poskytuje, je zvýšení životní úrovně potlačením negramotnosti a zabezpečení nutné zdravotnické péče," poznamenal Škvařil. Podle webových stránek Berkat již byly oční rohovky transplantovány o víkendu třem mladým Afgháncům.

Český turista zemřel po pádu ve Vysokých Tatrách

Český turista zemřel po pádu ve Vysokých Tatrách. Sedmdesátiletý muž uklouzl při sestupu z Chaty pod Rysmi, pomoci mu nedokázali ani přivolaní záchranáři, informovala horská služba. K neštěstí došlo v oblasti, kde turisti zdolávají horský terén pomocí řetězů. Muž po uklouznutí padal několik desítek metrů z turistické stezky směrem do údolí k Žabím plesům a poranil si hlavu.

Do vesmíru poletí česká družice, otestuje nové technologie

Do vesmíru zamíří česká družice, která bude zkoušet nové výrobky a technologie na orbitě Země. Vyvinuli ji tuzemští experti. Družice, která váží dva kilogramy, má název VZLUSAT-1. Na oběžnou dráhu bude vynesena letos na podzim, a to do výšky 475 kilometrů společně s další padesátkou družic typu CubeSat v rámci mezinárodní mise QB50. Dnes vývojáři družici představili na setkání odborníků na ministerstvu dopravy. Nanodružice ponese na palubě miniaturizovaný rentgenový dalekohled, nový kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a technologii pro měření koncentrace kyslíku v termosféře. Například od dalekohledu si vědci slibují, že může v budoucnu posloužit pro astrofyzikální pozorování a výzkum atmosféry. Kompozitní materiál pro radiační stínění může v budoucnu zase sloužit pro konstrukční materiál družic, plášť kosmických lodí s lidskou posádkou nebo ke konstrukci obydlí při osídlení Měsíce nebo Marsu.

Na občance bude nový údaj, poznají se lidé s bydlištěm na radnici

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na obecních úřadech, to od příštího roku budou mít vyznačeno v občanských průkazech. Loni bylo na úřadech přihlášeno 381.000 občanů, podle ministerstva vnitra přitom je v Česku kolem 70.000 bezdomovců. ČTK to řekla náměstkyně ministra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová. Ministerstvo chce údaji v občanském průkazu identifikovat lidi, kteří mají trvalé bydliště na adrese, kde sídlí radnice. Na občance tak bude přímo označeno, že jde o bydliště takzvané ohlašovny, což je sídlo obecního úřadu. "Dnes to nejde poznat, protože nikdo nezná 6250 adres městských a obecních úřadů," podotkla Vildumetzová. Problém je v tom, že sídlo na radnicích často mívají lidé, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Zaznamenala i případy, kdy na radnici "bydleli" bohatí podnikatelé. Se změnou počítá novela zákona o evidenci obyvatel, kterou bude projednávat legislativní rada vlády. Pak by se měla dostat na program vlády a ke schválení do Parlamentu.

Život příslušníků různých menšin ukazuje výstava komiksů

Život příslušníků různých menšin přibližuje výstava komiksů v Městské knihovně v Praze. Zájemci tam budou moci vidět kreslený příběh člověka bez domova, romské aktivistky, vietnamského teenagera či postiženého děvčete. Kreslíři zachytili osudy skutečných lidí. Prostřednictvím komiksů chce organizace Amnesty International (AI) seznámit děti i dospělé se situací minorit v Česku. Akce potrvá do 23. července. Vzdělávací projekt "živá knihovna" má přispět k větší toleranci a otevřenosti. Místo knih si mohou mladí podle pořadatelů "vypůjčit živé knížky", tedy setkat se s příslušníky menšin.

Willem Dafoe a Charlie Kaufman převezmou karlovarské ceny

Přední americký filmový a divadelní herec Willem Dafoe, držitel dvou oscarových nominací, převezme na 51. ročníku karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Cenu prezidenta festivalu obdrží americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman, držitel Oscara za scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident festivalu Jiří Bartoška. Zopakoval už dříve zveřejněnou informaci, že zahájení přehlídky, která se uskuteční od 1. do 9. července, bude spojeno se slavnostní světovou premiérou britsko-českého filmu Anthropoid přibližujícího atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Dafoe byl dvakrát nominován na Oscara za filmy Četa a Ve stínu upíra, získal také nominaci na Zlatý glóbus a dostal Cenu losangeleských filmových kritiků. Festival k jeho poctě uvede snímek Abela Ferrary Pasolini a Scorseseho drama Poslední pokušení Krista. Kaufman debutoval jako režisér v roce 2008 snímkem podle vlastního scénáře Synecdoche, New York, který byl uveden v Cannes. Jeho loňský autorský film Anomalisa byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film; bude promítnut i ve Varech.

Český tanečník a americká vokalistka vystoupí v New Yorku a Praze

Na lodi Tajemství bratří Formanů se 29. června uskuteční společné vystoupení českého tanečníka Jiřího Bartovance a americké zpěvačky a múzy režiséra Roberta Wilsona Helgy Davisové. Večer bude pokračováním projektu Prague - New York Effects, ve kterém se setkávají umělci z ČR a USA v netradičním spojení. Po premiéře v Americe se vždy uskuteční jediné představení v Praze. Bartovanec a Davisová připravili představení propojující tanec, zpěv, mluvené slovo a vlastní příběhy z obou břehů Atlantiku. ČTK o tom dnes informovala Petra Jungwirthová, mluvčí Českých center, jež s pražským Palácem Akropolis české uvedení inscenace koprodukují. Před pražskou premiérou a zároveň derniérou se představení odehraje 24. a 25. června v České národní budově na Manhattanu a v tanečním studiu Dance Loft on 14 ve Washingtonu.

Rekonstruovaný zámek Svijany se v sobotu otevře veřejnosti

Rekonstruovaný zámek Svijany na Liberecku se v sobotu otevře veřejnosti. Tamní expozice představí unikátní nálezy z blízkého okolí, ale i zajímavosti odhalené při opravě zámku. K těm patří třeba více než 3000 let stará bronzová jehlice, středověká pec na chleba nebo tajná chodba, kterou archeologové na zámku objevili.

Nejcennějším exponátem je zřejmě bronzový poklad tak zvaných svijanských labutěk, který se našel roku 1854. Archeologové se pokusili zrekonstruovat vozíček, na němž byly ozdoby použité. "Jsou to kultovní předměty," řekl archeolog Petr Brestovanský. K čemu sloužily, mohou ale podle něj archeologové jen hádat.

Sport

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy končí už po základní skupině. V závěrečném utkání podlehli Turecku 0:2 a s jedním bodem obsadili v tabulce poslední, čtvrté místo. Zápas rozhodl v 10. minutě Burak Yilmaz, v 65. minutě zvýšil Ozan Tufan. Češi tlačili, ale prohru neodvrátili. Sivok pouze nastřelil tyč. Reprezentace si tak připsala nejhorší výsledek na ME v historii. V letech 2000 a 2008, kdy také nepostoupila, měla na kontě vždy alespoň jedno vítězství. Turecko naopak sahá po play off. "Jsem velice zklamaný, protože jsme nepostoupili, i když jsme to měli ve vlastních rukách, ale nezvládli jsme to. Spokojený být nemůžu, protože se nepostoupilo ze skupiny, ale na druhou stranu nám to otevřelo oči, protože třeba tempo hry je jiné než v soutěžích, kde hrají naši hráči," řekl po utkání v televizním rozhovoru trenér Pavel Vrba. U týmu chce pokračovat. "Nevidím důvod, proč bych neměl, pořád mám platnou smlouvu," prohlásil.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) nezařadila Martinu Sáblíkovou do startovní listiny časovky na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Její tým se chce obrátit prostřednictvím Českého olympijského výboru na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS). Zveřejnila to agentura Sport Invest, která závodnici zastupuje. Sáblíková na zářijovém mistrovství světa v Richmondu dojela v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Podle výkladu pravidel ze strany UCI však má být start prvotně podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo.

České tenistky přivítají v prvním kole příštího ročníku Fed Cupu doma Španělky, které se opírají o čerstvou vítězkou Roland Garros a světovou dvojku Garbiňe Muguruzaovou. Hrát se bude 11. a 12. února 2017 a tým se před českými fanoušky představí poprvé od loňského finále s Ruskem. Úřadující šampionky a svěřenkyně kapitána Petra Pály byly nejvýše nasazené a soupeře jim v Záhřebu vylosovala australská deblová legenda Mark Woodforde.

Tenistka Petra Kvitová zvládla po propršeném pondělku dnešní vstup do turnaje WTA na trávě v Eastbourne. Bývalá finalistka turnaje zdolala ve 2. kole Timeu Babosovou z Maďarska po setech 6:4 a 7:6.

Tenista Jiří Veselý generálku na Wimbledon zahájil vítězně. Na travnatém turnaji v Nottinghamu porazil Argentince Horacia Zeballose 6:4, 6:3 a postoupil do druhého kola. Naopak Lukáš Rosol prohrál 4:6, 3:6 s domácím Kylem Edmundem.

Silniční profesionál Zdeněk Štybar se dohodl se svým týmem Etixx-Quick-Step, že vynechá letošní Tour de France. Slavný závod, na němž dokázal loni při své premiéře vyhrát jednu z etap, nechtěl český cyklista jet bez osobních ambicí. A na ty by při složení týmu s dvěma lídry Marcelem Kittelem a Danem Martinem nebyl prostor.

Počasí na středu

Polojasno, přechodně oblačno, na horách ojediněle přeháňky. K večeru vyjasňování. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, na jihovýchodě Moravy ojediněle až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.

21-06-2016