Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-06-2016

Ministr vnitra Chovanec bude v pondělí informovat vládu o reorganizaci policie

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) příští pondělí předloží vládě informace o reorganizaci policie. V materiálu popíše i průběh jednání se státními zástupci, kteří měli k organizačním změnám výhrady. Novinářům to po dnešním jednání kabinetu řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kabinet bude podle Bělobrádka dostávat od vnitra informace pravidelně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že nevidí ale důvod k tomu, aby uspíšil schůzku Bezpečnostní rady státu, jak požadují koaliční partneři. Připomněl, že bezpečnostní rada už reorganizaci probrala, navíc vláda je vyšší orgán.

Kabinet podpořil změny v kontrole zpravodajských služeb

Kontrole Poslanecké sněmovny by měly nově podléhat všechny rozvědky, zaveden má být i druhý stupeň jejich kontroly odvozený od Sněmovny a vlády. Počítá s tím novela zákona o zpravodajských službách, kterou dnes schválila vláda. Cílem návrhu, který premiér Sobotka probíral se zástupci všech poslaneckých klubů, je důslednější systém kontroly zpravodajských služeb. Nově mají poslanci dostat možnost dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka. Vedle toho má být zřízen i pětičlenný orgán nezávislé kontroly, složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob. Ten by kontroloval všechny zpravodajské služby.

Český teolog Halík vyzval Brity, aby nezrazovali Evropu

Český katolický kněz a teolog Tomáš Halík v otevřeném dopise vyzývá Brity, aby ve čtvrtečním referendu o unijní budoucnosti své země odolali pokušení zradit Evropu a naopak pomohli uskutečnit dávný sen sjednoceného kontinentu. Halík na nezávislém katolickém zpravodajském portálu ICN uznává, že Evropská unie má své nedostatky, ty ale chápe jako příležitost a výzvu k obnově evropského bloku. Odchod z EU by podle Halíka znamenal i začátek konce Velké Británie, která by svou izolací přišla o vliv ve světě.

Tomáš Halík dostal dnes v Oxfordu čestný doktorát tamní univerzity. Stal se v pořadí čtvrtým Čechem, kterému se tohoto ocenění dostalo. Halík na jedné z nejstarších univerzit světa působil v roce 2001 jako hostující profesor a v roce 2014 po něm byla pojmenována přednášková síň v areálu školy. Slavnostnímu ceremoniálu byl přítomen také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Starosta Chrastavy ostře kritizoval zrušení výchovného ústavu

Starosta Chrastavy na Liberecku Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) ostře kritizoval postup ministerstva školství, které zrušilo tamní výchovný ústav. Na mimořádném jednání městského zastupitelstva řekl, že během několika týdnů zničilo vše, co se v Chrastavě pracně budovalo půl století. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která se jednání zúčastnila, trvá na tom, že v ústavu byl porušován zákon. Po zrušení ústavu by měl v Chrastavě zůstat jen dětský domov se školou pro děti do 15 let s nařízenou ústavní či ochrannou výchovou.

Valachová zopakovala, že v ústavu docházelo k nepřijatelnému zacházení s jeho chovanci a porušování zákona. Za nejzásadnější pochybení považuje to, že dětem byl styk s rodiči umožněn jen za odměnu a že chovanci museli platit za telefonování a praní vlastního prádla. Její slova ale provázely nesouhlasné reakce místních, mezi nimiž byli i zaměstnanci ústavu. Zájem mezi obyvateli šestitisícového města o zasedání zastupitelstva byl mimořádný. Lidem ve městě se nelíbí změny, které od konce května provedla pověřená ředitelka Soňa Cpinová. Lidé se po zmírnění pravidel začali obávat o svou bezpečnost.

Vláda odmítla poslanecký návrh umožňující eutanazii

Poslanecký návrh zákona, který by ve vymezených případech umožnil eutanazii, dnes odmítla vláda. Kabinet podle předběžného stanoviska pro dnešní zasedání měl upozornit na rozpor normy s koaliční smlouvou, v níž se ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázaly nepřijímat nic, co by bylo v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce. O předloze o důstojné smrti, kterou podepsalo šest poslanců zejména z hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, rozhodnou zákonodárci. Předloha má zejména uzákonit podmínky pro eutanazii. Lidé by o ní museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci nebo ji případně vyvolat jen u lidí v beznadějném zdravotním stavu. O splnění zákonných podmínek by rozhodovala zvláštní komise.

Většina Čechů z autobusu, který havaroval v Srbsku, už je doma

Sedm z deseti českých turistů z autobusu, které po úterní tragické nehodě v Srbsku dopravil na Slovensko vládní speciál, je už doma. V bratislavské nemocnici svatého Michala zůstává zraněný muž v doprovodu svých dvou příbuzných, odpoledne by se ale i oni měli vrátit zpátky do České republiky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Při nehodě zahynuli tři Slováci a dvě Češky. Převoz českých cestujících ze Slovenska do jejich domovů zajistilo české velvyslanectví v Bratislavě, které je dopravilo do Brna, Olomouce a Ostravy. Slovenský speciál přiletěl ze Srbska do Bratislavy v úterý večer, na palubě bylo 13 Slováků a všech deset přeživších Čechů. Při nehodě autobusu s klienty cestovní kanceláře Aeolus, která působí na českém i slovenském trhu, zahynulo v Srbsku pět lidí. Nehoda se stala časně ráno na úseku dálnice Niš-Bělehrad u obce Bobovište. Autobus s 29 cestujícími a dvěma řidiči sjel z vozovky. V autobuse cestovalo celkem 12 českých turistů.

MZV: Češi by se měli v Turecku vyhýbat pouličním demonstracím

Češi by měli být při návštěvě Turecka opatrní, zejména v místech s větší koncentrací lidí. Vyhýbat by se měli zejména akcím politických stran a různých organizací, shromážděním či koncertům v parcích. Varování vydalo ministerstvo zahraničních věcí (MZV) kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Turecku a náboženským svátkům v červenci. Češi by měli být opatrní zejména v Istanbulu, rovněž by měli zvážit nutnost cesty do Ankary, nedoporučuje se cestovat na jihovýchod Turecka a k turecko-syrským hranicím. Turecko je v posledních měsících terčem vlny útoků, které mají na svědomí buď odbojní separatističtí Kurdové, či radikálové hlásící se k Islámskému státu.

Dalajlama přijede v říjnu do Prahy na konferenci Forum 2000

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijede v říjnu do České republiky. V Praze vystoupí na konferenci Forum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel. Veřejnost bude mít možnost se s dalajlamou setkat na veřejné přednášce ve středu 19. října, informovala dnes ČTK mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková. Letošní dvacátý ročník Fora 2000 se uskuteční od 16. do 19. října v Praze a dalších středoevropských městech, tentokrát s mottem Odvaha převzít odpovědnost.

MF bude pokračovat na přípravě rozpočtu se schodkem 60 mld. Kč

Ministerstvo financí bude pokračovat na přípravě státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Úřad nyní rozpracuje výdaje jednotlivých ministerstev. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce nebo růstem důchodů. Původní návrh MF počítal se schodkem 48,5 miliardy korun. Úřad ale zároveň v materiálu upozornil na to, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena dohoda koaličních stran.

Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů o 8 procent

Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů od příštího roku o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Uvedl to na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze na platy dalších státních zaměstnanců se podle Sobotky zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta. "Když roste ekonomika, musí se to projevit i v životní úrovni lidí a kvalitě veřejných služeb. Nejvíce dostanou učitelé, školství je prioritou vlády," sdělil ČTK Sobotka.

Školské odbory vnímají navýšení platů pozitivně. Chtějí ale dál vyjednávat, aby se ještě více přiblížili požadavku na desetiprocentní růst platů všech zaměstnanců školství. Mimo jiné by se mohlo diskutovat o možnosti zvýšení platů ještě letos.

Vítkovice Machinery dodá do Saúdské Arábie ocelárnu za až 9 miliard Kč

Skupina Vítkovice Machinery Group dodá kompletní ocelárnu do Saúdské Arábie. Hodnota zakázky může podle generálního ředitele společnosti Vítkovice Holding Jana Světlíka dosáhnout až devíti miliard korun. Mluvčí firmy Eva Kijonková uvedla, že vítkovická strojírenská skupina bude zodpovědná za dodávku kompletní nové ocelárny, včetně sekundární technologie a zařízení nepřetržitého odlévání oceli. Celková hodnota projektu podle mluvčí dosahuje 1,2 miliardy dolarů (28,8 miliardy korun). Vítkovice by měly získat zhruba 5,5 miliardy korun, zakázka se ale ještě může rozrůst o další 3,5 miliardy Kč. "Je to obrovský projekt a zřejmě největší zapojení české strojírenské firmy do budování nových výrobních kapacit v Saúdské Arábii," uvedl Světlík.

Záměr zpřísňující výběr lidí do státních firem podpořil kabinet

Věcný záměr zákona, který by měl omezit korupci a klientelismus při obsazování míst ve státních firmách, dnes podpořila vláda. Součástí zákona je dílčí novela zákona o střetu zájmů. Ta by měla vyloučit, aby stát v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech zastupovali senátoři a poslanci, a to ještě čtyři roky po skončení mandátu. Návrh počítá se zřízením Vládního výboru pro výběr osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu. Návrhy bude předkládat výboru příslušný ministr na základě povinného výběrového řízení.

Špidla: Zákon o sociálním bydlení se do června 2017 asi nestihne

Zákon o sociálním bydlení s největší pravděpodobností nezačne platit v pololetí příštího roku, jak se plánovalo. Zpoždění bude nejspíš minimálně půlroční. Vláda by normu měla začít projednávat na přelomu října a listopadu. Novinářům to dnes řekl šéf premiérových poradců Vladimír Špidla. Šance na přijetí zákona jsou podle něj ale velké. Návrh zákona vychází z koncepce sociálního bydlení. Tu se kabinetu podařilo po průtazích schválit až loni na podzim. Náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD) před nedávnem poslancům sociálního výboru řekla, že podle normy budou všechny obce muset mít sociální byty. Povinnost se dotkne i těch malých. Kolik procent bytů by měly na sociální bydlení vyčlenit, ale zákon nestanoví. Rozhodovat bude potřebnost.

Vláda se staví negativně ke snížení trestní odpovědnosti dětí

Vláda se staví negativně k návrhu na snížení trestní odpovědnosti dětí u závažných zločinů o dva roky na 13 let. Novinářům to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle Bělobrádka není na novelu trestního zákoníku, za níž stojí předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD), prostor. Předběžné stanovisko pro ministry upozorňovalo mimo jiné na to, že posledních deset let počet protiprávních činů mládeže klesá. Navzdory tomu by předloha mohla mít ve Sněmovně šanci na schválení. Podepsaly ji čtyři desítky poslanců ze všech stran kromě ODS.

Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán novinářům před jednáním řekl, že návrh nepodpoří. Skupina odborníků, kterou ministerstvo k tomuto tématu sestavilo, dospěla podle něj k názoru, že snížení trestní odpovědnosti na 13 let by současnou situaci nezměnilo. "Není pravda, že děti nyní dospívají sociálně dříve, spíše je tomu naopak," uvedl k jednomu z argumentů zastánců snížení věku trestní odpovědnosti. Ze zkušeností sousedních zemí, které změnu přijaly, podle něj vyplývá, že počet trestných činů dětí se nezměnil a tresty nejsou používány.

Rodiče mají mít možnost brát rodičovskou rychleji

Matky a otcové by měli podle vlády dostat možnost čerpat 220.000 korun přidělených na rodičovskou dovolenou rychleji. Týká se to zejména rodičů s vyššími příjmy. Návrh novely, který dnes schválila vláda, ruší i omezení pro chození batolat do školek. Nyní platí, že pokud nechtějí rodiče o příspěvek přijít, mohou dítě dát v měsíci do školky maximálně na 46 hodin. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) je to velké omezení pro rodiče, kteří si nemohou dovolit chůvu.

Nejvyšší možná měsíční dávka rodičovské by nově měla činit 33.096 korun. Měli by na ni nárok rodiče, kteří vydělávají nad 81.000 korun. Do zaměstnání by se vraceli kolem jednoho roku dítěte. O schválení novely, kterou nyní posoudí Sněmovna, informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle něj chce umožnit dřívější návrat rodičů do práce. Na rodičovské příspěvky dostává nyní rodič celkem 220.000 korun. Při čtyřletém rodičovském volnu je to 3800 korun měsíčně, při tříletém 7600 korun. Maximální měsíční částka nyní dosahuje 11.500 korun, vybrání celé sumy tedy trvá 19 měsíců a i s mateřskou rodič doma s dítětem zůstává zhruba dva roky. Podle podkladů pro vládu loni pobíralo rodičovskou 200.788 osob. Částku 11.500 korun si zvolilo 30.547 lidí, tedy 15 procent rodičů. Na maximální dávku dosáhnou lidé s výdělkem nad zhruba 16.430 korun. Nově by se rodičovská mohla rovnat 70 procentům vyměřovacího základu příjmu, tedy mateřské.

Ministerstvo chce umožnit zápis lesních MŠ do školského rejstříku

Ministerstvo školství chystá předpisy, které by umožnily zápis lesních mateřských škol do školského rejstříku. Pak by v nich mohly děti plnit povinný poslední rok předškolního vzdělávání, který bude zaveden od září 2017. ČTK to dnes řekla legislativní náměstkyně ministryně školství Dana Prudíková. Lesní mateřské školy, kde děti tráví prakticky celý den venku a které mají jen minimální pevné zázemí, byly zakotveny do nedávno schválené novely školského zákona. Lesní mateřské školy, kterých je nyní v ČR asi 140, o možnost zařazení do školského rejstříku dlouhodobě usilují. Měly by díky tomu nárok na dotaci z ministerstva školství, což by zlevnilo školné.

Čtvrtina seniorů má kvůli předčasné penzi trvale krácený důchod

Téměř čtvrtina seniorů a seniorek v Česku má trvale krácený důchod kvůli tomu, že šli do penze předčasně. V průměru měsíčně pobírají o víc než 1200 korun méně než lidé, co na odpočinek odešli v řádném termínu. Průměrný starobní důchod na konci prvního čtvrtletí činil 11.400 korun, předčasný necelých 10.200 korun. Sníženou částku mělo přes 591.000 lidí. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). "Lidé jako důvod předčasného důchodu často uvádějí ztrátu zaměstnání či delší nezaměstnanost v předdůchodovém věku bez vyhlídky na získání nové práce. Stejnou cestu volí také ti, kterým se blíží důchodový věk a už jim ubývá energie či přibývají zdravotní komplikace. Výjimkou nejsou ani ti, kteří se musí postarat o své nemocné blízké," uvedla Renáta Provazníková z ČSSZ.

Průměrná sazba hypoték v květnu klesla na rekordních 1,89 pct

Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v květnu dále propadla na dosavadní minimum 1,89 procenta. V dubnu činila 1,94 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. Podle indexu navíc bylo v květnu uzavřeno 10.831 nových hypoték v rekordním objemu 20,7 miliardy korun. Banky se nadále podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla snaží klienty nalákat především na delší fixace.

Levné hypotéky jsou přitom podle předsedy představenstva developerské společnosti Central Group Dušana Kunovského příčinou současného boomu nového bydlení v Praze. "Bytů se prodávají rekordní počty. Za první čtvrtletí to bylo 1600 bytů jen v Praze. Developeři ale nestíhají dávat na trh nové, a tak poptávka začíná převyšovat nabídku, což se projevuje růstem cen," uvedl.

Vláda potvrdila, že plastové tašky v obchodech nemají být zdarma

V českých obchodech by už neměly být v blízké budoucnosti zdarma ani lehké plastové tašky, návrh novely obalového zákona zahrnující evropský požadavek dnes schválila vláda. Bezplatné budou jen pytlíky například na rohlíky, řekl před jednáním kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obchodníci zřejmě budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom již k opatření přistoupili. Novelu pošle vláda do Sněmovny, podle ministerstva je třeba ji přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí se strany EU pokuta ve výši minimálně 54 milionů korun.

Podle informace od Svazu obchodu a cestovního ruchu u obchodních řetězců, které přestaly rozdávat tašky zdarma a zpoplatnily je, poklesla jejich produkce v desítkách procent, u některých řetězců dokonce i o více než o polovinu. Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok.

Lékaři bez hranic čelili loni bezprecedentním útokům na nemocnice

Čeští a slovenští spolupracovníci organizace Lékaři bez hranic (MSF) v roce 2015 vyjeli na 49 misí v 21 zemích světa. Částkou 67,8 milionu korun, kterou přispěli čeští dárci, financovala organizace humanitární pomoc v devíti zemích světa. Novinářům to dnes při představení výroční zprávy za rok 2015 řekl ředitel české pobočky Pavel Grubner. Lékaři pomáhali hlavně v boji s ebolou a obětem válečných konfliktů. Loňský rok byl podle Grubnera výjimečný počtem útoků na nemocnice, které MSF provozují. V uplynulém roce se terčem útoků staly nemocnice v Afghánistánu, Jemenu nebo Sýrii. "Ztrácí se respekt k tomu, že zdravotnické zařízení je chráněno Ženevskými konvencemi, a to včetně pacientů, kteří tam jsou," dodal. Dle jeho slov je nepřijatelné, aby zdravotnická zařízení uprostřed konfliktů rozlišovala mezi oběťmi. "U zraněného člověka nezáleží, jestli patří ke straně A nebo B, na tom, čemu věří, všichni mají právo být v naší nemocnici," podotkl Grubner.

Česká pobočka Lékařů bez hranic letos v říjnu oslaví deset let od svého otevření. Za tu dobu vyrazilo na mise celkem 115 spolupracovníků. Letos česká MSF vyslala na mise 37 lidí z Česka i Slovenska. Zhruba polovinu tvoří ti, kteří mise zajišťují po technické a organizační stránce - logistici, personalisté nebo lidé odpovědní za peníze. Zbylou půlku tvoří lékaři a další zdravotnické profese jako jsou sestry, laboranti nebo farmaceuti.

Největší akademický grant letos dostal fyzik a poprvé i filozof

K nejlepším vědcům letošního roku, kteří působí na Akademii věd ČR, patří filozof a matematik Ladislav Kvasz a fyzik Pavel Jelínek. Oba laureáti získají na dalších pět let až 30 milionů Kč, které mohou použít na výzkum, nákup přístrojů, pro svůj tým nebo na cestování. Akademickou prémii dnes vědcům předal předseda AV ČR Jiří Drahoš v sídle největší tuzemské výzkumné instituce v Praze. Akademické ústavy poslaly celkem osm nominací. Letošní kandidáti byli podle předsedy akademie vybráni díky své vědecké výkonnosti a výborným projektům.

V Praze by mohl příští rok zkušebně jezdit elektrobus bez řidiče

V Praze by mohl v příštím roce jezdit ve zkušebním provozu elektrobus bez řidiče. Radnice Prahy 4 se totiž od září zapojí do celoevropského projektu jeho vývoje. ČTK to řekl předseda výboru energetické úspory Prahy 4 Ivo Vaněk (STAN - Tučňák). Praha 4 by se mohla stát jedním z osmi míst, kde by mohl být elektrobus ve zkušebním provozu testován. Vůz má na sobě stovky čidel, která sledují jeho okolí a kterými je pak řízen, a to prostřednictvím GPS. Vůz tak jede podle předem naplánované trasy. Na samotnou jízdu přesto dohlíží dispečer, který v případě potřeby vůz zastaví. "Za dosavadních osm let provozu se nestala jediná nehoda," řekl Vaněk, který jej ve Španělsku vyzkoušel. Kde přesně by mohl elektrobus v Praze jezdit, zatím není jasné.

Druhý román Milana Kundery Život je jinde poprvé vyšel v Česku

Román Milana Kundery Život je jinde poprvé vychází v Česku. Na pulty knihkupců jej v úterý poslalo brněnské nakladatelství Atlantis, sdělila dnes ČTK za nakladatele Jana Uhdeová. Román z přelomu 60. a 70. let vyšel ve francouzském překladu v roce 1973. Jediné české vydání je dílem exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers z roku 1979. V Česku byl dosud román jen těžko dostupný. Kniha pojednává o osudech naivního básníka Jaromila na pozadí společenského dění v Československu. Sedmaosmdesátiletý brněnský rodák žije ve Francii. Své nové knihy píše ve francouzštině a nesvěřuje českým překladatelům. Do Česka Kundera nejezdí, k dění v rodné zemi se vyjadřuje sporadicky. Výjimku udělal nedávno, když podpisem podpořil plány nového koncertního sálu v Brně.

Vyjdou dosud neznámé Havlovy deníky z vazby v roce 1977

Jednou z nejvýznamnějších akcí, kterou Knihovna Václava Havla pořádá k letošním nedožitým 80. narozeninám dramatika a politika, je vydání jeho dosud neznámých deníků z roku 1977. Pořizoval si je během několika měsíců vyšetřovací vazby, v níž se ocitl po zveřejnění Charty 77. Věrná faksimile nedávno objeveného diáře spolu s pěticí doprovodných textů vyjde v říjnu pod názvem Václav Havel: Zápisky obviněného. ČTK o tom dnes informovala Knihovna Václava Havla. O existenci útržkovitých deníkových záznamů přibližujících nejbolestivější setkání Václava Havla s represivními složkami komunistické moci neměl dlouho nikdo ponětí. Sám Václav Havel se o nich nikde nezmiňoval a ani v rozhovorech s nejbližšími se ke své vězeňské zkušenosti příliš nevracel. Deníky objevil až před dvěma lety David Dušek při pořádání pozůstalosti Zdeňka Urbánka, překladatele, esejisty a celoživotního přítele Václava Havla.

Česko je podle magazínu Variety filmovou lokací snů

Za filmovou lokaci snů označuje Českou republiku týdeník Variety, jeden ze tří nejvýznamnějších a vůbec nejčtenějších odborných filmových magazínů na světě. Jeho aktuální číslo z 21. června věnuje výjimečnou pozornost a prostor českému filmovému průmyslu, sdělila dnes ČTK vedoucí České filmové komise Ludmila Claussová. "Jedná se o třetí speciál naší série Billion Dollar Location, předcházely mu zatím jen reportáže o amerických státech Louisianě a New Mexiku. To znamená, že Česká republika je vůbec první zemí mimo USA, kterou jsme si pro toto speciální vydání vybrali," komentoval to Steven Gaydos, viceprezident a šéfeditor Variety. Podle Claussové jde o velký úspěch, potvrzení toho, že Česká republika se v posledních letech vrátila na mapu oblíbených filmařských destinací. Točí se tu historické velkofilmy s hvězdným obsazením i evropské koprodukce.

Magazín Variety na téměř 20 stranách představuje současný český filmový průmysl a dění v jeho různých oblastech přibližuje svým čtenářům, kterými jsou filmoví odborníci a producenti. Provází je infrastrukturou filmového průmyslu, přibližuje podmínky a profesionální zázemí pro výrobu filmů, informuje o probíhajícím natáčení mezinárodních štábů i o tom, které zahraniční produkce využily ČR jako lokaci v minulosti. Nechybí komentáře zahraničních producentů a filmařů. Příloha obsahuje také informace o filmových pobídkách, které mají na zvýšeném zájmu o natáčení v Česku velkou zásluhu.

Sport

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy končí už po základní skupině. V závěrečném utkání podlehli Turecku 0:2 a s jedním bodem obsadili v tabulce poslední, čtvrté místo. Zápas rozhodl v 10. minutě Burak Yilmaz, v 65. minutě zvýšil Ozan Tufan. Češi tlačili, ale prohru neodvrátili. Sivok pouze nastřelil tyč. Reprezentace si tak připsala nejhorší výsledek na ME v historii. V letech 2000 a 2008, kdy také nepostoupila, měla na kontě vždy alespoň jedno vítězství. Turecko naopak sahá po play off. "Jsem velice zklamaný, protože jsme nepostoupili, i když jsme to měli ve vlastních rukách, ale nezvládli jsme to. Spokojený být nemůžu, protože se nepostoupilo ze skupiny, ale na druhou stranu nám to otevřelo oči, protože třeba tempo hry je jiné než v soutěžích, kde hrají naši hráči," řekl po utkání v televizním rozhovoru trenér Pavel Vrba. U týmu chce pokračovat. "Nevidím důvod, proč bych neměl, pořád mám platnou smlouvu," prohlásil.

Záložník Jaroslav Plašil a útočník David Lafata ukončili reprezentační kariéru. Možný konec v reprezentaci už před turnajem naznačili kapitán Tomáš Rosický, levý bek David Limberský i brankář Petr Čech. Ti se rozhodnou až později, zda budou chtít pokračovat. "O pokračování v reprezentaci se nerozhodnu dnes, ale vezmu si čas. Než začne kvalifikace o mistrovství světa, tak to bude trenér vědět jako první," řekl Čech České televizi. Čtyřiatřicetiletý Plašil odehrál za národní tým 103 zápasů, přičemž pouze Čech, Karel Poborský a Tomáš Rosický stihli více. O rok starší Lafata oblékl národní dres ve 42 duelech a trefil se devětkrát.

Tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková zvládly po propršeném pondělku úterní vstup do turnaje WTA na trávě v Eastbourne. Bývalá finalistka turnaje Kvitová zdolala ve 2. kole Timeu Babosovou z Maďarska po setech 6:4 a 7:6, desátá nasazená Plíšková přehrála Australanku Dariu Gavrilovovou dvakrát 6:2. Ze hry je naopak Lucie Šafářová. Šestnáctá nasazená tenistka při své letošní premiéře na trávě podlehla Anně-Leně Friedsamové z Německa 6:7, 4:6 a stejně jako vloni vypadla ve 2. kole.

Počasí na čtvrtek

Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší teploty 30 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 26 °C.

22-06-2016