Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

23-06-2016

Situaci kolem reorganizace policie je podle Miloše Zemana nutné zklidnit

Situaci kolem reformy policie je třeba zklidnit a dialog přenést z politické roviny do odborné. Na tiskové konferenci to řekl prezident Miloš Zeman. Hlava státu také vyzvala policisty, aby kvůli chystaným změnám neopouštěli útvary, protože jejich odchod by znamenal přinejmenším zpomalení vyšetřovaných kauz. Miloš Zeman nemá nic proti tomu, aby se situací kolem reorganizace zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. Po konzultaci s předsedou dolní komory Parlamentu Janem Hamáčkem (ČSSD) se však domnívá, že vhodnějším a účinnějším řešením by bylo zřízení vyšetřovací komise. Vedle odložení reformy z července na začátek srpna ocenil i to, že během této doby může policejní prezident Tomáš Tuhý zapracovat připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Uvítal také ujištění Tomáše Tuhého, že živé kauzy zůstanou u současných vyšetřovatelů. Největší kontroverze a vládní roztržku způsobil plán na sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Někteří policisté ÚOOZ včetně šéfa Roberta Šlachty kvůli tomu odcházejí.

Bezpečnostní výbor neschválil program, Šlachta nevystoupil

Sněmovní bezpečnostní výbor neschválil program dnešního jednání k reorganizaci policie. Členové výboru neodsouhlasili ani debatu o zřízení vyšetřovací komise. Zasedání tak skončilo, aniž se dostal ke slovu odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, šéf ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek a olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Výbor svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů ÚOOZ, kteří chtěli poslance informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace. Komárek v pondělí řekl, že zaznamenal pokusy ze strany policejní inspekce o průniky do spisů. Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý na Komárka podal trestní oznámení kvůli jeho dalšímu tvrzení, že je Tuhý podezřelý z úniku informací.

Vláda dostala právo zvyšovat důchody nad zákonný rámec

Vláda získala pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud bude růst podle pravidel nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta ročně. Počítá s tím důchodová novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Schválená mez by příští rok vládě umožnila zvýšit starobní penze v průměru zhruba až o 300 korun měsíčně. Koalice se zatím shoduje na valorizaci o 200 korun. Podle výpočtu ze zákonného rámce by odhadované zvýšení činilo kolem 180 korun. Kabinet původně navrhoval hranici pro své rozhodování 1,7 procenta, o procentní bod vyšší prosadili ve Sněmovně v souladu s dohodou v koalici sociální demokraté.

Horníci budou moci odcházet do penze o sedm let dřív

Horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla, která budou platit od října, podepsal prezident Miloš Zeman. Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně. Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci. Další dva roky k nim přidala Sněmovna. Senát s tím souhlasil.

Policie bude nově moci zadržet zbraň majiteli přímo v obydlí

Policie bude moci zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí, například kvůli zdravotnímu stavu. Prezident Miloš Zeman toto zpřísnění zákona o střelných zbraních podepsal. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda normu předložila v reakci na loňskou tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Český export přesáhl loni 3,9 bilionu Kč, byl největší v historii

Český export překonal v roce 2015 hranici 3,9 bilionu korun a byl tak nejvyšší v historii. Rostl tempem o 7,5 procenta. Za posledních pět let jde o nárůst o 35 procent. Dovoz činil 3,5 bilionu, přebytek bilance dosáhl 426 miliard. Vyplývá to z analýzy exportu, kterou představila Asociace malých a středních podniků. Podle dřívějších údajů Českého statistického úřadu export loni činil 3,89 bilionu Kč. Výsledky zahraničního obchodu v ČR za loňský rok podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) předčily očekávání. "Jeho výsledek se odrazil v růstu HDP o 4,3 procenta. Jsem rád, že růst pokračuje i v letošním roce, byť je o něco slabší," uvedl ministr. Podle analýzy tak mezinárodní obchod přispívá k tvorbě HDP více jak šesti procenty, což je skoro dvojnásobný nárůst v posledních pěti letech. Stabilní růst má český vývoz v Německu, výborných výsledků ale v roce 2015 dosáhl na Slovensku, ve Velké Británii a v USA. Spíše pod očekávání je Čína, kde je růst menší než je průměr. Naprostý propadák je podle analýzy trend vývoje exportu do Ruska, kde meziročně klesl o téměř třetinu.

Ministr Mládek: ČR je zatím z hlediska dodávek energií zabezpečena

Česká republika je pro nejbližší období z hlediska dodávek energetických zdrojů zabezpečena. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) na čtvrteční debatě k aktuálním výzvám pro český energetický průmysl. Země se tak podle něj nemusí soustředit jen na energetickou bezpečnost, ale i na expanzi energetických firem do zahraničí. "V případě ropy i plynu mámě dvě cesty, v případě jaderných elektráren budeme mít palivo na tři roky. Je potřeba to sledovat, ale je příjemné, že se můžeme věnovat té expanzi," uvedl Mládek. Upozornil ale, že zaručený přísun energií do ČR není samozřejmostí. Ropa se do ČR dováží dvěma navzájem nezávislými ropovody. Jde o ropovod Družba, kterým se dováží ropa z Ruska. Druhým je ropovod IKL, kterým je dovážena ropa z Kaspického moře, severní Afriky a Perského zálivu. Hlavními dodavateli zemního plynu do České republiky jsou Rusko a Norsko. Dodávky zemního plynu z Ruska proudí do ČR přes slovenskou stanici v Lanžhotě. Dodávky norského zemního plynu přicházejí do Česka přes předávací stanici Hora Sv. Kateřiny.

Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku

Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ekologické organizace však kritizují to, že materiál zcela selhává ve finanční pomoci chudým rozvojovým zemím. Přispět by měl naopak podle nich v přípravě antifosilního zákona, snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu. Dokument představuje novou strategii Česka v ochraně klimatu do roku 2030 a zároveň plán rozvoje nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050. Zaměřuje se na opatření ke snižování emisí skleníkových plynů a adaptaci na změnu klimatu.

Premiér Sobotka: Nová linka přispěje k nárůstu čínských turistů

Ve čtvrtek začala létat pravidelná linka mezi Prahou a čínskou Šanghají. Linka společnosti China Eastern Airlines podle premiéra Bohuslava Sobotky přispěje k nárůstu počtu čínských turistů v Česku, kteří začínají v posledních letech nahrazovat ubývající návštěvníky z Ruska. Loni Česko navštívilo 280.000 turistů z Číny, letos se očekává, že jejich počet překročí hranici 300.000, řekl premiér Sobotka na setkání při příležitosti slavnostního zahájení linky. Zároveň má podle něj nové spojení potenciál pro zvýšení efektivity hospodářské spolupráce obou zemí. "Zvyšující se zájem o Českou republiku se ukazuje i na vydávaných vízech přímo v Číně. Ještě předloni bylo vydáno asi 12.000 víz do České republiky, vloni 35.000 víz a letos se očekává, že počet vydaných víz překročí 45.000," uvedl předseda vlády.

Mezinárodní komise uznala objev nového minerálu na Příbramsku

Dosud neznámý minerál, který v roce 2007 našel geolog na haldě v bývalém příbramském uranovém revíru, dostal název Příbramit. Objev uznala mezinárodní komise ve Stockholmu, která zároveň souhlasila s navrženým názvem, řekl ČTK ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Expemplář našel na odvalu historické uranové šachty číslo 16 geolog z hornického muzea Pavel Škácha. Následoval náročný proces zkoumání a ověřování. Do vědeckých analýz se zapojili i odborníci z Národního muzea a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, kteří dospěli k závěru, že jde o doposud neznámý minerál. Vzácná přírodnina obsahuje měď, antimon a selen. Kámen má kovově lesklou barvu a je možné ho sledovat jen pomocí speciálních zvětšovacích aparatur a ve zvětšené podobě také na vyobrazení.

Dvorská zoo v neděli pošle do Afriky samici vzácného nosorožce

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem v neděli pošle do tanzanského národního parku Mkomazi samici nosorožce dvourohého, kterému hrozí vyhynutí. V roce 2009 zoo poslala do Tanzanie tři nosorožce dvourohé, kteří tam následně zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili. Ve volné přírodě v Africe nyní žije posledních asi 800 jedinců tohoto druhu, sdělil vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Zoo je v chovu nosorožců dvourohých, konkrétně východního poddruhu, úspěšná. V minulých dvou týdnech se v zoo narodila dvě mláďata nosorožce dvourohého. Jsou v pořadí 42. a 43. nosorožci dvourohými, kteří se ve dvorské zoo narodili. Zoo očekává ještě jeden přírůstek od březí samice Joly. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice. Nosorožci se do Afriky z dvorské zoo vrací po pěti generacích chovu v zajetí ve Dvoře Králové. Prarodiče současných nosorožců se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic na černý kontinent přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.

Moravští vinaři vezou deset zlatých ze soutěže ve Slovinsku

Moravští vinaři vezou deset zlatých medailí z jedné z nejstarších velkých vinařských soutěží na světě Vino Ljubljana. Tři zlaté získaly ve Slovinsku Vinné sklepy Lechovice. Na 58. ročníku soutěže bylo 413 vzorků vín z 20 zemí. ČTK to řekl Luboš Bárta, který účast moravských vinařů zajišťoval. Z České republiky se soutěže na lubljaňském hradě zúčastnilo 30 vín. Dvě zlaté získal ještě Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku a Vinařství U Kapličky. Po jedné zlaté medaili mají Sonberk, Rodinné vinařství Košut a Vinja František Jakubčík z Brumovic. Medailový bodový limit překročilo i dalších 11 moravských vín, mezi 30 procent oceněných vín se ale nedostaly. Moravským vinařům se v posledních letech v zahraničí daří. Nedávno získali šest ze sedmi titulů šampiona na mezinárodní soutěži vín Muvina Prešov. K tomu získali dvě zlaté medaile. Nejvíce se dařilo Josefu Valihrachovi z Krumvíře na Břeclavsku, který získal ne Slovensku tři tituly šampiona.

Cenu F. X. Šaldy dostane Terezie Pokorná za kritické texty

Cenu F. X. Šaldy za vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky za rok 2015 dostane Terezie Pokorná za knihu Kritické chvíle. ČTK o tom informovali zástupci časopisu Revolver Revue, který Terezie Pokorná vede. Řídí rovněž Edici Revolver Revue, v níž její kniha vyšla. Komponovaný výbor přináší kritické texty z let 1990 až 2015 zaměřené zejména na současné české divadlo, film, literaturu a společnost. Cena se bude předávat ve čtvrtek 30. června v Muzeu Kampa. "Pozorné a nepolevující úsilí rozlišovat skutečnou tvorbu a její reflexi od jejich všemožně motivovaných a kamuflovaných imitací představuje Terezie Pokorná ve svých Kritických chvílích jako nekompromisní akt kulturní sebezáchovy," uvádí o knize nakladatel. Pořádající Společnost F. X. Šaldy se podle vyjádření poroty rozhodla cenu udělit i s přihlédnutím "k jejímu soustavnému vzrušujícímu a zneklidňujícímu psaní zejména o divadle". Cena se udílí za "mimořádný kritický či ediční počin v umělecké a duchovědné oblasti".

Ve Strážnici už jsou festivaloví hosté z Asie, Afriky i Ameriky

Soubory z Peru, Indie, Egypta, Namibie a Irska už dorazily do Strážnice na Hodonínsku, kde vrcholí přípravy 71. ročníku mezinárodního folklorního festivalu. Hlavní festivalové dění připadá na pátek, sobotu a neděli. Do té doby ještě přehlídku obohatí hosté z Kolumbie a Slovenska, řekl ČTK Zdeněk Bobčík z pořádajícího Národního ústavu lidové kultury. Zahraniční soubory jsou každoročně kořením festivalu, ovšem drtivá většina vystupujících pochází z Moravy a Čech. Letos pořadatelé očekávají 120 souborů a skupin, 45 soutěžících ve verbuňku a 22 lidových řemeslníků. Festival má více než sedmdesátiletou tradici, ovšem láká i mladé lidi. "Strážnice je festival rodinného typu, přijíždí stále více rodin s dětmi, což nás těší," uvedl tajemník přehlídky Petr Horehleď. Návštěvnost stoupá, loňský jubilejní ročník přilákal přes 30.000 lidí.

Českou filharmonii pod širým nebem sledoval rekordní počet lidí

Česká filharmonie (ČF) pod taktovkou Petra Altrichtera středečním koncertem pod širým nebem na Hradčanském náměstí v Praze uzavřela jubilejní 120. sezonu. Podle pořadatelů dorazilo 7500 posluchačů, nejvíce ve čtyřleté historii jejích open air koncertů. Loni to bylo 6500 posluchačů. Náměstí nestačilo zájmu lidí, kteří obklopili pódium ze všech stran a koncert poslouchali i z nádvoří Pražského hradu. Davy, mezi nimiž bylo mnoho cizinců, cyklistů a maminek s kočárky, mohly dění na jevišti sledovat díky velkým obrazovkám přenášejícím přímý přenos České televize. "Myslím, že ještě nikdy v historii České filharmonie nesledovalo její koncert tolik lidí bez bot," komentovala s úsměvem jedna z dívek fakt, že mnoho posluchačů sedících na trávě v teplém počasí odložilo obuv. Na úvod zazněla 5. věta Sinfonietty Leoše Janáčka. Následovala skladba Villanella od Paula Dukase, v níž se představila hornistka Kateřina Javůrková. Nový koncertní mistr ČF houslista Jiří Vodička přednesl Cikánské melodie Pabla de Sarasateho a Lukáš Moťka část Koncertu pro trombón filmového skladatele Nina Roty. V premiéře poté zazněla nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty a Oblivion Astora Piazzoly v úpravě pro anglický roh. Koncert uzavřela čtvrtá věta Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, při které se k ČF připojil nejen Český filharmonický sbor a pěvečtí sólisté, ale také žáci základních uměleckých škol z různých regionů ČR, kteří v minulých letech zažili projekt Společného orchestru. V houslích, violách a violoncellech u každého pultu seděl vždy jeden filharmonik a jeden mladý hudebník.

Česká pošta vydává dvě známky k olympiádě a paralympiádě

Česká pošta vydává při příležitosti konání letní olympiády a paralympiády v Rio de Janeiru dvě speciální poštovní známky. Známka s názvem Český olympijský tým má nominální hodnotu 32 korun, známka pojmenovaná Letní paralympijské hry je v hodnotě 16 Kč. Česká pošta o tom informovala v tiskové zprávě. K olympiádě vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha 500.000 známek, k paralympiádě 600.000 kusů. Obě známky pocházejí z dílny Milana Jaroše. "U obou známek jsem vybíral disciplínu, která dosud nebyla ztvárněna. U olympijské známky mi okamžitě naskočil překážkový běh, u té paralympijské jsem na sebe nechal působit fotografie z minulých her a postava na vozíku mi přišla jako jasný symbol," uvedl Milan Jaroš. "Vydávání příležitostných poštovních známek s olympijskými motivy má u nás šedesátiletou tradici, na kterou rádi navazujeme. Těší mě, že můžeme i letos naše reprezentanty pomyslně podpořit na jejich cestě za splněním olympijského snu," doplnil generální ředitel České pošty Martin Elkán. Od vydání té první už pošta u příležitosti letních olympijských her vydala celkem 48 známek. Kromě toho od roku 2004 vydává známky připomínající paralympijské hry.

Vychází druhá kniha o životě manželů Zátopkových

Dana Zátopková v Praze při příležitosti oslav Mezinárodního olympijského dne pokřtila knihu Náš život pod pěti kruhy. Napsala v ní o svém životě a životě jejího zemřelého muže Emila Zátopka. Jedná se už o druhou publikaci spojenou s Emilem Zátopkem, jehož silueta běžce je hlavním motivem českého olympijského týmu pro hry v Riu. Už dříve vyšel o nejslavnějším běžci české historie komiks. Životopisné dílo tvoří zábavné vzpomínky a vyprávění pravdivých historek ze sportovního, ale i soukromého života nejslavnějšího českého sportovního páru. Dana Zátopková vypráví o dětství, sportovních začátcích, úspěších i neúspěších, i dlouholetém partnerství. V knize jsou i dosud nepublikované fotografie a také prvky hovorové češtiny i nářečí.

Jaromír Jágr dosáhl jako první Čech v NHL na Bill Masterton Trophy

Čtyřiačtyřicetiletý útočník Jaromír Jágr z Floridy dosáhl jako první Čech v NHL na Bill Masterton Trophy za vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji. Kladenský odchovanec ji převzal na slavnostním předávání cen v Las Vegas. Jubilejní desáté individuální trofeje v NHL se Jaromír Jágr dočkal po deseti letech.

Puškař Filip Nepejchal ovládl v 16 letech závod SP v Baku

Teprve šestnáctiletý Filip Nepejchal vyhrál na Světovém poháru ve sportovní střelbě v Baku soutěž ze vzduchové pušky. O triumfu rozhodl poslední ranou finále, po níž se o šest desetin bodu posunul před do té doby vedoucího Íránce Hosejna Bagherího. Filip Nepejchal se v sobotu v Tallinnu stal juniorským mistrem Evropy v třípolohové střelbě z malorážky, čímž vylepšil loňské druhé místo z Mariboru. Životní triumf mezi seniory přidal při svém druhém startu na SP. Kolínský odchovanec teprve 8. července oslaví sedmnácté narozeniny.

Tenista Berdych ujistil, že na olympiádu do Ria pojede

Tenista Tomáš Berdych ujistil, že pojede na olympijské hry do Ria de Janeiro. Devátý hráč světového žebříčku to řekl ve vyjádření pro ČTK, kterým zareagoval na spekulace v britských médiích o tom, že si start musí promyslet kvůli obavám z viru zika. "Nevím, kde se ty spekulace o mé možné neúčasti vzaly. Do Ria samozřejmě jedu a na olympijské hry se těším," vzkázal Tomáš Berdych z Londýna.

Jan Kudlička skočil na Pražské tyčce český rekord 583 cm

Jan Kudlička je novým českým rekordmanem ve skoku o tyči. Na mítinku Pražská tyčka na Můstku na Václavském náměstí zdolal 583 centimetrů a o jeden předčil rok starý dosavadní nejlepší výkon Michala Balnera. Osmadvacetiletý Jan Kudlička se zařadil na třetí místo letošních světových tabulek, o které se dělí se světovým rekordmanem Renaudem Lavilleniem. Jan Kudlička ovládl pražský závod pošesté v řadě. Druhý skončil Nor Greibrokk Eirik Dolve (566 cm), třetí místo obsadil Michal Balner (555). Novým jistým účastníkem mistrovství Evropy v Amsterdamu je Lukáš Posekaný, který zdolal nominační kritérium 555 cm. Soutěž žen ovládla výkonem 450 cm Jiřina Ptáčníková. Česká rekordmanka zvítězila počtvrté v historii mítinku.

Martina Sáblíková vyhrála na MČR časovku a má 13. domácí titul na kole

Martina Sáblíková vyhrála na společném mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice v Hodoníně časovku a připsala si na kole již třináctý domácí titul. Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení nechala za sebou stejně jako loni v Žilině na druhé příčce Jarmilu Machačovou, třetí dojela Anežka Drahotová. Na sluncem rozpálené trati o délce 24 kilometrů Martina Sáblíková postupně našla chuť do závodění i přes přetrvávající zklamání z velmi pravděpodobné neúčasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Jarmilu Machačovou porazila devětadvacetiletá vítězka o minutu a devět vteřin a získala šestý titul z jízdy proti chronometru.

Miroslav Pelta podpořil trenéra Vrbu, mužstvo podle něj fungovalo dobře

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta podpořil ve funkci trenéra reprezentace Pavla Vrbu. Kouč má jeho plnou důvěru i do kvalifikace o mistrovství světa. Tým pod Vrbovým vedením podle Miroslava Pelty fungoval velmi dobře, o vyřazení z mistrovství Evropy rozhodla jen prohra s Tureckem. "Proti Turecku jsme odehráli nejlepší zápas, ale bohužel jsme dostali první gól, který rozhodl. Jsem si jistý, že kdybychom první gól dali my, tak by to Turecko psychicky neustálo a my bychom teď hodnotili postup do play off," dodal Miroslav Pelta.

Draci Brno porazili v baseballovém Poháru federace Antverpy 2:1

Draci Brno porazili v Poháru federace belgický tým Deurne Spartans Antverpy 2:1 a po dvou kolech zůstali v turnaji jediným celkem bez porážky. Lídr české extraligy přehrál soupeře podle počtu odpalů, o vítězství ale musel bojovat až do poslední směny. "V útoku jsme měli hodně příležitostí, trefovali jsme ale rukavice soupeře. V obraně jsme předvedli solidní výkon. Nesvědčily nám ale pomalé nadhozy soupeře," řekl ČTK kouč Draků Arnošt Nesňal.

Krátce o počasí v Česku:

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 30 až 34 stupňů Celsia.

23-06-2016