Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-06-2016

Vláda projedná poskytnutí 195 milionů korun Sýrii

Na humanitární, rozvojovou a rekonstrukční pomoc v Sýrii by Česká republika mohla v letech 2016 až 2019 poskytnout 195 milionů korun. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Pomoc by se měla zaměřit mimo jiné na podporu vzdělávání či obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení.

ČSSD koupila dluh Altnera, ten považuje takový postup za podlý

Sociální demokraté koupili před několika dny pětimilionový dluh advokáta Zdeňka Altnera a vedou proti němu exekuci. Podle mediálního zástupce právníků strany Jiřího Chvojky se tím ČSSD dostane vůči Altnerovi do výhodnější pozice. Informoval o tom Český rozhlas-Radiožurnál. Podle Altnerova advokáta Václava Veselého by ale krok sociálních demokratů neměl mít na další soudní řízení žádný zásadní vliv. Altner v reakci pro ČTK uvedl, že ČSSD postupuje ve sporu mimořádně podlým způsobem a koupí pohledávky se vysmívá právu.

S Altnerem se sociální demokraté soudí už několik let o odměnu za zastupování ve sporu o Lidový dům. Městský soud v Praze dal letos v březnu Altnerovi za pravdu a přikázal ČSSD, aby mu zaplatila 337 milionů korun.

Desítky lidí drží hladovku na připomínku obětí komunismu

Celodenní hladovku za oběti komunistického režimu v sobotu drží desítky lidí. Hladovka je další z řady akcí, které se konají v týdnu před výročím popravy političky Milady Horákové. Vyvrcholí v pondělí 27. června, který se dnes slaví jako Den památky obětí komunistického režimu. Akce pořádá platforma Bez komunistů.cz.

Bečvář: Bahna podpořila vztah lidí k obraně i zájem o armádu

Vztah občanů k obraně země i zájem mladých o povolání vojáka podpořil už 27. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2016 u Strašic na Rokycansku. Téměř 50.000 lidí vidělo v devítihodinovém programu bojové postupy, výcvik vojenských profesionálů i techniku, kterou současná Armáda ČR (AČR) disponuje. Návštěvníci nyní už bývalého vojenského újezdu Brdy to berou jako prezentaci armády, ale jde o vojenské cvičení a dnešek před veřejností je jeho poslední fáze. ČTK to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Česko se zapojí do vesmírného programu raket Ariane a Vega

Česko se pravděpodobně už začátkem července podle zjištění ČTK zapojí do prestižního programu kosmických nosných raket Ariane a Vega, které provozuje Evropská kosmická agentura (ESA). České firmy a výzkum by se měly podílet na vývoji, zkouškách a následné sériové výrobě částí pro Ariane 6. Finanční podporu přislíbil ministr financí Andrej Babiš (ANO). ČTK řekl, že chce podpořit orientaci České republiky na letecký a kosmický průmysl.

V Bulharsku se ztratil český turista mířící do tamních hor

Bulharská policie pátrá po českém turistovi, který se v květnu vydal na cesty po horách v Bulharsku a nyní je nezvěstný. Informoval o tom server novinite.com.

Muž, kterému je 37 let, odletěl do Bulharska 26. května, což potvrzují údaje z letiště v Sofii, kam týž den večer přiletěl. Podle sdělení jeho matky chtěl jet do několika bulharských hor, jako je Rila, Pirin a Stara Planina.

V Hluboké začala výstava komiksů Jaromíra 99 včetně nového Zátopka

Komiksovou tvorbu výtvarníka a hudebníka Jaromíra 99 mohou od soboty vidět návštěvníci Alšovy Jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou. Na výstavě jsou kromě autorova tradičního černobílého komiksu poprvé vystaveny i barevné kresby. Expozice představuje autorovy známé komiksy Alois Nebel, Kafkův Zámek či nejnovější kniha o slavném olympijském běžci Emilu Zátopkovi.

Vimperská výstava připomíná první závod v zimním motokrosu v ČSSR

Na vimperském zámku byla slavnostně zahájena především fotografická výstava Vimperská rokle. Je věnovaná historii zdejších motokrosových závodů. Ve Vimperku na Prachaticku se v 60. až 80. letech soupeři porovnávali s celorepublikovou konkurencí. Navíc byl Vimperk jediným místem v Československu, kde se konaly závody v zimním motokrosu. ČTK to řekl kurátor výstavy Bohumír Bernášek ze Státního zámku ve Vimperku.

Povodí Moravy vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby

Povodí Moravy vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby - 20 candátů a 20 štik. Všechny jsou očipované. Generační ryby se vyznačují výbornou plodností a dobrými předpoklady pro rozmnožování a také dobrými hospodářskými vlastnostmi, řekl novinářům mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podnik ryby vypustil u příležitosti svého 50. výročí. Rybáře, kteří generační rybu chytí, vyfotí a zašlou číslo čipu, podnik odmění.

Teploty se umoudří, v příštích čtyřech týdnech se vrátí k průměru

Po tropických vedrech z posledních dní se počasí vrátí k normálu. V nadcházejících čtyřech týdnech se budou teploty vzduchu pohybovat převážně kolem průměru, stejně jako srážky. Místně se budou vyskytovat bouřky. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dlouhodobý teplotní průměr v ČR mezi 27. červnem a 24. červencem je 18 stupňů Celsia. Denní teploty by se tak v příštích čtyřech týdnech mohly pohybovat v průměru kolem 25 stupňů, noční kolem 12 stupňů Celsia.

Sport

Kanoista Martin Fuksa obsadil třetí místo na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě na olympijském kilometru. V posledním testu před hrami v Riu ho porazili úřadující olympijský vítěz a mistr světa Němec Sebastian Brendel, který evropský titul obhájil, a stříbrný Serghei Tarnovschi z Moldávie.

Česká tenistka Karolína Plíšková na titul na trávě v Eastbourne nedosáhla. Ve finále prohrála s Dominikou Cibulkovou ze Slovenska 5:7 a 3:6.

České beachvolejbalistky vybojovaly na Kontinentálním poháru ve Stavangeru bronzové medaile a zároveň si udržely šanci startovat na olympijském turnaji v Riu. Díky třetímu místu z norského písku se zúčastní závěrečné kvalifikace v Soči za necelé dva týdny. Na úspěchu se podílely obě české dvojice stejnou měrou. Nad Rakouskem zvítězily 2:0 a navíc bez ztráty setu. Nejprve jedničky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou zdolaly Schützenhöferovou s Plesiutschnigovou 21:19, 21:15 a následně se první výhry na tomto poháru dočkaly Kristýna Kolocová s Michalou Kvapilovou. Ty zdolaly Hanselovou se Stefanií Schwaigerovou 21:19 a 21:17.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

25-06-2016