Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-06-2016

V Praze bude v pondělí o situaci k brexitu jednat V4 a Německo

O situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie budou v pondělí v Praze jednat ministři zahraničí visegrádské čtyřky a Německa. V diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to řekl český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

"Já jsem na pondělí už pozval na snídani Frank-Waltera Steinmeiera, přijedou všichni ministři Visegrádu a budeme ráno v devět hodin tady v Praze se bavit o tom, co je podle mě třeba připravit na summit," řekl Zaorálek. Na středečním summitu v Bruselu budou jednat premiéři a prezidenti zemí Evropské unie.

Zeman: Brexit naruší zónu volného obchodu v Evropské unii

Prezident Miloš Zeman se obává, že odchod Velké Británie z Evropské unie naruší zónu volného obchodu v unii. V důsledku brexitu podle něj ochladnou i politické vztahy mezi Británií a EU, protože evropské špičky se budou cítit uražené. Nedomnívá se, že by z unie odešly další země. Očekává naopak odchod Skotska z Velké Británie. Ztráta Británie podle prezidenta ublíží menším zemím, jejichž vyjednávací pozice v EU se změní k horšímu, protože se dosud mohli opřít o britský postoj.Zeman to řekl v rozhovoru, který televize Prima dnes odvysílala. Předtočen byl již v pátek.

Šlachta chce po odchodu od policie zůstat ve státních službách

Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta by chtěl zůstat ve státních službách. Nabídku zatím nemá. Do politiky se nechystá, nebude na žádné kandidátní listině v nadcházejících krajských ani senátních volbách. Řekl to v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Šlachta od policie odchází ke konci června. Nesouhlasí s její reformou, při které se od 1. srpna ÚOOZ sloučí s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle Šlachty se příprava reorganizace nedá stihnout.

Počet trestných činů v ČR klesá, jejich objasněnost se zlepšuje

Počet trestných činů v ČR se od posledních krajských voleb v roce 2012 snižuje. Loni jich policisté v celé zemi zaznamenali zhruba 248.000, o 56.000 méně než v roce 2012. Kriminalita rostla pouze v roce 2013, policie to přičítá amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause. Objasněnost se zlepšila až na loňských 50,9 procenta. V počtu trestných činů na 1000 obyvatel jsou na tom mezi kraji nejhůře Ústecký a Liberecký, tedy severní Čechy, zjistila ČTK.

Vyhlazení Ležáků si připomněly stovky lidí

Několik stovek lidí se zúčastnilo pietního aktu u příležitosti 74. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty a uctilo památku 52 vyvražděných obyvatel obce.

"Stojíme na místě, které je věčnou připomínkou toho, čeho všeho špatného jsou lidé schopni, když je vede nenávistná ideologie," řekl Hamáček. Ten také uvedl, že obyvatelé Ležáků podle žádných měřítek nemohli být vojenským cílem. "Stali se obětí msty a totalitní zvůle, obětí zla puštěného ze řetězu," řekl na místě předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Začíná festival nonverbálního divadla, ocení Kyliána a Hybnera

Předáním ceny Silence Speaks Louder za celoživotní přínos nonverbálnímu divadlu začíná v La Fabrice nový festival Prague Nonverbal. Cenu dostane mezinárodně proslavený český choreograf Jiří Kylián a in memoriam mim Boris Hybner. Zahajovací večer bude spojený s projekcí filmů vzniklých na základě choreografií Jiřího Kyliána. Festival potrvá do 3. července.

Prázdniny v Ostravě oživí tradiční Léto s pimprlaty

Divadlo loutek Ostrava se rodinám otevře i o letních prázdnin, kdy chystá tradiční akci Léto s pimprlaty. Konat se bude od 17. července do 18. srpna a na programu jsou představení, výstava loutek a dílny. ČTK to řekla mluvčí divadla Lucie Mičková. "Vždy od neděle do čtvrtka bude pro návštěvníky otevřena interaktivní výstava loutek a dekorací z pohádkových inscenací Divadla loutek Ostrava. Loutky si děti mohou důkladně zblízka prohlédnout, ale i vyzkoušet. Výstavu provázejí tvořivé dílny, při nichž si děti vyrobí vlastní loutku," uvedla Mičková.

Samice nosorožce Eliška vyrazila ze Dvora na cestu do Tanzanie

Samice vzácného nosorožce dvourohého Eliška ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové ráno vyrazila na cestu do tanzanského národního parku Mkomazi. ČTK to řekl vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Dvorská zoo tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009, následně tam zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili.

Pražská zoo získala nejvzácnější druh pekari

Pražská zoologická zahrada získala dva samce a dvě samice druhu pekari Wagnerův, což je nejvzácnější ze všech druhů pekariů. V roce 1930 byl popsán jako vymizelé, prehistorické zvíře. V roce 1971 byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco, ale jeho počty v přírodě se odhadují na pouhých 2000 až 3000 jedinců. Návštěvníci Zoo Praha ho budou moci vidět ve výběhu od pondělka.

Sport

Nadvláda českého kanoisty Martina Fuksy na trati 500 metrů na mistrovství Evropy pokračuje. Na šampionátu v rychlostní kanoistice v Moskvě obhájil titul na této neolympijské trati a prodloužil svoji neporazitelnost už na čtyři ročníky v řadě.

Čtyřiačtyřicetiletý útočník Jaromír Jágr z Floridy získal podvanácté v kariéře Zlatou hokejku a vrátil se po roční pauze na trůn pro nejlepšího českého hráče. Suverénní rekordman ankety vyhrál o 102 bodů před forvardem Tomášem Hertlem ze San Jose a třetí skončil se ztrátou dalších 12 bodů centr Tomáš Plekanec z Montrealu.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiro budou českou silniční cyklistiku reprezentovat Jan Bárta, Leopold König, Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Pozice lídra týmu připadne Königovi. Nominace byla oznámena bezprostředně po skončení národního šampionátu v Kyjově.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, zpočátku na většině území déšť nebo přeháňky. Teplota 19 až 23 stupňů Celsia.

26-06-2016