Denní souhrn zpráv

Tým z české Akademie věd odhalil jednu z příčin Alzheimerovy nemoci

Mezinárodní tým vědců, kteří působí v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Akademii věd ČR, objasnil jednu z příčin Alzheimerovy choroby. Pomocí moderní mikroskopické metody, kterou pro výzkum vyvinul, zjistil, na jakém principu fungují molekuly této zákeřné nemoci. Objev může do budoucna pomoci lépe pochopit, jak nemoc funguje a přispět k vývoji nové léčby, řekl v rozhovoru s ČTK vedoucí vědeckého týmu, fyzikální chemik Martin Hof.

Alzheimerova choroba je nevyléčitelná. Jde o nejzákeřnější formu demence. Počet pacientů stále roste. Ve světě na ní trpí kolem 44 milionů lidí. Vědci se soustředili na objasnění funkce takzvaných lipidových molekul. "Alzheimerova nemoc je komplikovaný proces. Ještě nikdo neví, jak přesně funguje," konstatoval Hof. Uznávaný vědec německého původu Hof působí v Praze již řadu let, jak sám říká, cítí se být Němcem i Čechem zároveň. Rozmanitost národností prosazuje i při práci. Jeho tým navázal na již známý poznatek, že Alzheimerovu chorobu způsobuje shlukování čili agregace peptidů v mozku, kvůli kterým se mozková hmota poškozuje.

Švédsko schválilo prodej elekráren švédské firmy Vattenfall v Německu českému holdingu EPH

Švédská vláda se rozhodla schválit prodej dolů a elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu českému investorovi EPH (Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského). Uvedli to podle zahraničních agentur dnes ve Stockholmu na společné tiskové konferenci členové vlády. EPH švédské rozhodnutí uvítalo s tím, že k dokončení transakce je ale třeba ještě souhlasu antimonopolních orgánů. "Velice si vážíme rozhodnutí švédské vlády, která schválila prodej hnědouhelných aktiv Vattenfallu v Sasku a Braniborsku. Jedná se o důležitý milník v převodu vlastnictví těchto aktiv na konsorcium tvořené společností Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) a jeho finančním partnerem PPF Investments Ltd.," uvedl v prohlášení mluvčí EPH Daniel Častvaj. Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze. Ekologové vyzývali švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého a dalším škodám.

Premiéra Anthropoidu v USA bude 12. srpna, česká asi do konce roku

Britsko-český snímek Anthropoid přibližující atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, který byl třetím nejmocnějším mužem nacistické říše, bude mít premiéru v USA 12. srpna. Pak se film podle producentů objeví i v dalších zemích. "Doufáme, že českou premiéru stihneme do konce roku," řekl ČTK na dnešní tiskové konferenci v Karlových Varech producent za českou stranu David Ondříček. Podle Ondříčka použil režisér ve filmu některé lokace z jeho thrilleru Ve stínu. "Režisér dokonale vystihl dokonale atmosféru válečné Prahy roku 1942. Bylo to nákladné, ale zas ne tolik. Především to bylo pracné," podotkl producent. Bez zahraničních partnerů a jejich podpory by tak velký projekt, který považuje za velmi důležitý pro budoucí generace, nebylo možné zaplatit.

Obsazený autobus začal hořet cestou na letiště, všichni cestující stihli vystoupit

V Praze nedaleko stanice metra Nádraží Veleslavín v sobotu dopoledne hořel autobus pražského dopravního podniku, který jezdí na letiště v Ruzyni. Škoda je předběžně odhadována na 1,5 milionu korun. Nikdo nebyl zraněn. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Jiří Čmahal. "Autobus byl sice obsazený, ale všichni lidé stihli vystoupit," uvedl mluvčí. Hasiči dostali oheň rychle pod kontrolu, zásah nebyl náročný. Autobus začal hořet na Evropské třídě, policisté v době zásahu odkláněli doprava Vokovickou ulicí.

Stíhačky švédské výroby slouží české armádě již 11 let

Stíhačky gripen za 11 let v české armádě nalétaly více než 21.300 letových hodin. V nejbližší budoucnosti všechny stroje čeká modernizace, díky níž budou schopny útočit i na pozemní cíle. ČTK to řekli zástupci armády a ministerstva obrany. V pátek uplynulo 11 let od zavedení stíhacích letounů Jas-39 Gripen do výzbroje české armády. Česko si je pronajalo od švédského výrobce, společnosti Saab. Stroje nahradily dosluhující sovětské letouny MiG-21. O jejich desetiletém pronájmu za téměř 20 miliard korun vláda rozhodla v roce 2004. Další zhruba miliardu pak stála výzbroj. Předloni vláda schválila prodloužení pronájmu do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy korun. Kvůli pronájmu se mluvilo o podezření z korupce, nikdo ale stíhán nebyl. Stroje se dosud zúčastnily čtyř zahraničních misí při hlídání nebe v Pobaltí a na Islandu, další islandská mise se plánuje na letošní podzim.

V Praze dnes odhalili zrenovovanou sochu legionáře Čeňka Klose

Na Olšanských hřbitovech v Praze dnes odhalili zástupci Československé obce legionářské (ČsOL) zrenovovanou sochu legionáře Čeňka Klose. Akce se konala v den 99. výročí bitvy u Zborova, která byla prvním významným vystoupením Československých legií na východní frontě. Akci po projevech a položení květin za přítomnosti několika desítek lidí včetně zástupců armády zakončil zpěv písně Karla Hašlera Hoši od Zborova. Slavnostní odhalení se uskutečnilo originálním způsobem za pomoci šavle a bajonetu na pušce uniformovaných členů legionářské obce.

"Klos sice u Zborova přímo nebojoval, ale byl velkým propagátorem myšlenky společného československého státu a svým úsilím přemluvil řadu dobrovolníků ke vstupu do legií," uvedl Jiří Charfreitag, předseda Jednoty ČsOL Praha 3. Řadový příslušník 1. čs. pluku mistra Jana Husi na Rusi Klos nejen bojoval, ale významně se také podílel na náboru nových legionářů v zajateckých táborech. Do vlasti se vrátil jako válečný invalida a 27. ledna 1920 podlehl cukrovce. Družina československých legionářů, jeden z přímých předchůdců ČsOL, mu vystrojila pohřeb a hrob dala vyzdobit sochou od sochaře Karla Korby.

Moravská i česká vína získala ocenění v USA

Americká soutěž vín San Francisco International Wine Competition 2016 vynesla moravským a českým vinařům čtyři velké zlaté medaile a další kovy. V tiskové zprávě to dnes sdělil Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. Podle něj dvě velké zlaté medaile znamenaly ocenění pro absolutně nejlepší vína odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské bílé. V San Francisco International Wine Comptetition, která je podle Kršky největší v USA, se každoročně utká přes 4500 vzorků vín z celého světa. Čtyři velké zlaté medaile dostalo víno Ryzlink rýnský, VOC 2015 z vinařství Vinice Hnanice, které bylo zároveň vyhlášeno nejlepším Ryzlinkem rýnským soutěže. Dále bylo velkou zlatou medailí oceněno Rulandské bílé, pozdní sběr 2015 z Vinařství Pavlov, které rovněž získalo cenu za absolutně nejlepší víno dané odrůdy. Velkou zlatou získalo i Rulandské bílé, pozdní sběr 2015 z Vinařství Skoupil a Rulandské šedé, výběr z bobulí 2015 z vinařství Lahofer. "Zisk čtyř velkých zlatých medailí a dvě odrůdová vítězství jsou výsledky, které jsou vysoce nad loňským už tak úspěšným působením v San Franciscu. Zároveň patří k tomu vůbec nejlepšímu, čeho se naši vinaři od mezinárodních porotců kdy dočkali," uvedl Krška.

Kvitová skončila ve Wimbledonu už ve 2. kole

Tenistka Petra Kvitová vypadla ve Wimbledonu po prohře s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou 5:7, 6:7 již ve druhém kole. Dvojnásobná vítězka z All England Clubu tak má za sebou nejhorší výsledek na londýnské trávě od roku 2009, kdy se rozloučila hned po prvním duelu.

Před rokem dohrála Kvitová při obhajobě titulu z roku 2014 ve 3. kole. Letos neprožívá úplně povedenou sezonu a doufala, že se ve Wimbledonu chytí. V utkání s rovněž levou rukou hrající Makarovovou se hodně snažila, ale chyběly jí jistota a uvolněnost v úderech, což proti pětatřicáté hráčce žebříčku nestačilo. Zápas Kvitové s Makarovovou začal v pátek a česká tenistka ztratila úvodní set poměrem 5:7. Pak byl zápas přerušen kvůli dešti. Také dnešní dohrávku dvakrát narušilo počasí, Češka za stavu 5:4 nevyžila setbol a sadu ztratila v tie-breaku (5:7).