Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

03-07-2016

Prezident Zeman znovu kritizoval amerického velvyslance

Boj velvyslance USA Andrewa Schapira proti korupci v ČR je podle prezidenta Miloše Zemana pokrytecký. Zeman to zdůvodnil tím, že Schapiro získal diplomatický post jako dík za sponzorství kampaně prezidenta Baracka Obamy, což je prý určitý druh korupce. Zeman to dnes uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy. Reakci velvyslance USA se zatím ČTK nepodařilo získat. "Sponzorství samotné za korupci nepovažujeme, ale za korupci už můžeme považovat to, že je pak sponzor odměněn velvyslaneckým postem. Pak lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce a jeho boj proti korupci v České republice je poněkud pokrytecký," uvedl Zeman. Řekl také, že Schapiro se jen považuje za bojovníka proti korupci a že zlepšení jejich vzájemných vztahů nelze očekávat. Napjaté vztahy mezi Zemanem a Schapirem se datují zejména od loňského dubna. Americký velvyslanec kritizoval Zemana za to, že jako jediný prezident země EU jel na ruské oslavy konce druhé světové války, zatímco ostatní tuto akci bojkotovali kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Zeman poté Schapirovi vzkázal, že má dveře na Hrad zavřené.

Premiér Sobotka láká americké filmové producenty do České republiky

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v neděli na setkání během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech vyzval americké filmové producenty k návratu k intenzivnímu natáčení do České republiky. Hlavním tématem jeho jednání se zástupci největších filmových studií byly podmínky pro produkci filmů a televizních pořadů v ČR a novela zákona o audiovizi, informoval ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer. Jednání navázalo na společné setkání, které se uskutečnilo v dubnu letošního roku v Los Angeles během Sobotkovy pracovní cesty do USA.

Daňové zatížení mezd je v ČR osmé nejnižší ze zemí OECD

Daňové zatížení mezd v České republice loni dosáhlo 42,8 procenta, v rámci 34 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejnižší. Nejvyšší je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. Vyplývá to z údajů OECD, které zpracovala poradenská společnost Grant Thornton. "Pokud bychom vzali v úvahu čisté daňové zatížení hrubé mzdy, nevede si Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi špatně. Stát podporuje rodiny s dětmi. V ČR jsou však vysoké odvody na pojistné, a to zejména odvody zaměstnavatele, což průměrné daňové zatížení mezd zvyšuje," uvádí Grand Thornton. Průměrné daňové zatížení v zemích OECD zůstalo loni na předloňských 35,9 procenta.

O Smetanovu Litomyšl byl letos mimořádný zájem

Závěrečným koncertem České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou dnes končí mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Letošní ročník nabídl celkem osm operních titulů a množství dalších hudebních zážitků. I díky tomu se těšil mimořádnému zájmu návštěvníků, řekl ČTK ředitel přehlídky Jan Pikna. "Letos byl obrovský zájem o vstupenky, což znamenalo, že se už první den předprodeje prodalo více než 80 procent vstupenek a pak se postupně doprodaly. V tuto chvíli byla návštěvnost 97 procent, což je úplně fantastické," uvedl Pikna. Podle něj by se mnoho pořadů prodalo i několikrát.

Skupina Lucie představila celovečerní film o 30 letech existence

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v neděli uvedl premiéru celovečerního dokumentu Lucie - Příběh jedný kapely. Film, který shrnuje 30 let existence nejúspěšnější české skupiny poslední doby, vznikal čtyři roky a několikrát za tu dobu hrozilo, že se projekt zastaví, řekl dnes novinářům v Karlových Varech člen kapely David Koller. Otevřené zpovědi členů kapely nakreslí portrét čtyř výrazných osobností, které spolu leckdy nedokázaly sedět v jedné místnosti, přesto se potkávají na jednom jevišti. Příběh jedný kapely prý ukáže Lucii ve všech jejích náladách. Za třicet let se skupina Lucie stala legendou, která oslovuje široké věkové spektrum fanoušků. Drží ocenění pro skupinu dvacetiletí (1990 - 2010), interpreta dvacetiletí (1990 - 2010) a také pro album dvacetiletí za Černý kočky, mokrý žáby (1990 - 2010). Unikátní záběry a výpovědi ve filmu mapují dramatický život, který s takovým úspěchem souvisí. Od strmé cesty vzhůru, přes krize, skandály, přerušování činnosti, vylučování členů ze skupiny až po společný triumfální návrat na pódia.

Projekce na MFF v Karlových Varech dnes připomněla českého filmaře Franka Daniela

Devadesát let, které uplynuly od narození, a dvacet let od úmrtí českého scenáristy, producenta, režiséra a pedagoga Františka Daniela připomněl dnes karlovarský festival. Před projekcí jeho snímku Letos v září, který natočil v roce 1963 ještě v Československu, o něm hovořili pamětníci včetně jako synů Martina a Michala. Než emigroval do Ameriky, byl Daniel, později zvaný Frank, v letech 1967 a 1968 děkanem pražské FAMU. Jeho legendárním činem bylo, že v srpnu rozdal školní kamery studentům. Podle odborníků se Daniel řadí k mezinárodně nejrespektovanějším filmařům českého původu. Významně zasáhl do historie moderní české kinematografie, když se jako autor námětu, scenárista, režisér, producent či vedoucí jedné z nejprogresivnějších barrandovských tvůrčích skupin podílel na čtyřicítce domácích snímků. Nejúspěšnějším byl oscarový Obchod na korze (1965), kde si proti komunistické byrokracii prosadil postavení producenta, funkci, kterou se snažil zavést do českého filmového průmyslu.

Strýcová stejně jako Kvitová ve Wimbledonu prohrála s Makarovovou

Tenistka Barbora Strýcová nestačila ve Wimbledonu stejně jako Petra Kvitová na Jekatěrinu Makarovovou. Česká tenistka dnes s Ruskou v Londýně prohrála ve 3. kole 4:6 a 2:6. Z českých tenistek letos do osmifinále v All England Clubu postoupila jen Lucie Šafářová, která bude v pondělí hrát s Kazaškou Jaroslavou Švedovovou.

Dva Češi se střetnou o postup do čtvrtfinále Wimbledonu

V osmifinále Wimbledonu se spolu utkají dva čeští tenisté, Tomáš Berdych narazí na Jiřího Veselého. Desátý nasazený Berdych porazil na londýnské trávě Němce Alexandera Zvereva 6:3, 6:4, 4:6, 6:1, Veselý vyřadil Portugalce Joaa Sousu po setech 6:2, 6:2, 7:5.

03-07-2016