Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-07-2016

Chovanec: Do ČR se má z Německa vrátit 20 z původně 25 Iráčanů

Do Česka se má z Německa vrátit 20 z 25 iráckých křesťanů, kteří se v tuzemsku vzdali azylu a odjeli do spolkové republiky. V tiskové zprávě to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Lhůta pro jejich vrácení končí 23. prosince, po návratu budou umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. U zbylých pěti osob podle vnitra německé úřady prověřují žádost o sloučení rodiny, v Německu mají údajně příbuzné.

Odjezd uprchlíků měl v ČR vážné dopady na celý projekt přesídlování běženců z míst postižených válkou. Počátkem dubna odletěla zpět do vlasti také osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově. Pasy si od českých úřadů vyzvedlo i dalších 16 Iráčanů, také oni se původně vypravili do Německa. Nakonec ale odletěli zpět do Iráku. Vláda začátkem dubna program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Nadační fond Generace 21 přivezl do ČR celkem 89 křesťanských uprchlíků. V Česku zůstává 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a v Moravskoslezském kraji. Generace 21 se o ně chce dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu.

České gripeny na Islandu mohou být vyzbrojeny raketami

České gripeny, které budou na podzim hlídat nebe nad Islandem, mohou být poprvé při zahraniční misi vyzbrojeni raketami dlouhého dosahu pro ničení vzdušných cílů. ČTK to sdělil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Čeští stíhači budou hlídat islandský vzdušný prostor již potřetí, do akce nyní armáda vyšle především nováčky. V minulosti se Island potýkal s provokacemi ruských vzdušných sil. Island je sice zakládajícím členem NATO, nemá ale vlastní armádu. Nad jeho vzdušným prostorem tak hlídkují jeho spojenci. Nestřeží pouze ostrov, ale i asi 200 kilometrů široký pás kolem něj.

Šéf programu UNICEF nechápe postoj Visegrádu k migraci

Šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams je rozčarován z postoje, jaký v migrační krizi zaujaly středoevropské země. Evropa by podle něj naopak měla být naprosto solidární. Williams to dnes řekl ČTK v Berlíně po zveřejnění zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF). Williams by očekával, že země, kterým se v minulosti dostalo zahraniční pomoci, budou nyní také ochotny pomáhat. Zmínil přitom pomoc ze strany Evropské unie, ale i podporu světové veřejnosti pro Československo během takzvaného pražského jara v roce 1968. "Byl jsem studentský aktivista a pamatuji si podporu pro Čechy při jejich povstání," řekl Williams, jinak rodák z africké Sierry Leone.

Dnes zveřejněná zpráva UNICEF mimo jiné uvádí, že v oblastech ozbrojených konfliktů po celém světě vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války.

Evropská komise navrhuje omezení anonymity u virtuálních měn

Ve snaze ztížit financování teroristických operací i praní špinavých peněz navrhla dnes Evropská komise přísnější pravidla pro nakládání s virtuálními měnami, jako jsou například bitcoiny. Společnosti, které se zabývají třeba jejich výměnou za reálné peníze, by tak měly ve snaze omezit anonymitu podobných operací například kontrolovat identitu zákazníků. Příslušné směnárny a virtuální peněženky totiž mají nově spadat pod loňskou směrnici proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Nový portál umožňuje českým projektům představit se v zahraničí

Nový webový portál pro propagaci českého umění a kreativního průmyslu v zahraničí využily během prvních dvou týdnů od jeho oficiálního spuštění desítky uživatelů. ČTK to řekla mluvčí Českých center, jež s myšlenkou na vytvoření platformy přišla. Cílem webu CzechPlatform je propojit české instituce s autory projektů, kteří chtějí svou práci vyvézt za hranice Česka. Jak uvedla mluvčí Petra Jungwirthová, na portálu CzechPlatform se od 23. června mohou prostřednictvím krátkého formuláře bezplatně přihlásit umělci, organizátoři festivalů, vědci a další zájemci. Jejich projekt se pak zařadí do kalendáře akcí, který se zobrazuje na úvodní stránce webu. Akce je možné filtrovat podle země, data nebo oboru.

"Informace o té akci se pak dostane na česká velvyslanectví, konzuláty, ke krajanským spolkům, nebo k ředitelům Českých center," popsala Jungwirthová. "Tyto instituce pak mohou zájemcům pomoct jejich projekt dál propagovat, využít svoje kontakty a znalost regionu." V kalendáři zatím dominuje umění - zejména hudební vystoupení nebo výstavy výtvarníků a fotografů. Jen minimálně se objevují pozvánky zařazené do oborů věda a výzkum nebo obchod.

V průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích hořelo, valil se dým

Jednu z budov v průmyslovém areálu TOMA v Otrokovicích na Zlínsku dnes zasáhl požár. Doprovázel ho hustý černý dým, který byl viditelný nad městem se vzdálenosti několika kilometrů. Požár je již uhašen, škoda je předběžně odhadována na 1,5 milionu korun. ČTK to řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek. Evakuace nebyla nutná, nikdo nebyl zraněn.

BESIP: Při dopravních nehodách zemřelo loni 68 cyklistů

Při dopravních nehodách zemřelo loni 68 cyklistů, o 11 víc než předloni, a 394 bylo těžce zraněno. Z 68 usmrcených jich 56, tedy 82 procent, nemělo přilbu. Ta je sice povinná jen pro děti a dospívající, odborníci ji ale doporučují i dospělým. Riziko úmrtí po pádu bez přilby na hlavě je 19krát vyšší. Spadne-li na hlavu cyklista jedoucí rychlostí 15 kilometrů za hodinu, odpovídá pád skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. Cyklisté pod vlivem alkoholu zavinili loni 741 nehod. Uvedl to BESIP, který nyní vydává manuál, kde radí ohledně bezpečné jízdy na kole, včetně chování při nehodě a první pomoci poraněným.

Ovzduší znečištěné elektrárnami prý usmrtí ročně tisíce Evropanů

Znečištění ovzduší způsobené uhelnými elektrárnami zapříčiní každý rok předčasnou smrt téměř 23.000 Evropanů, uvádí dnes zveřejněná studie, na níž se podílela mimo jiné německá pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF). V České republice podle ní každoročně v této souvislosti předčasně zemře 570 lidí. Studie pracuje s daty za rok 2013.

Letošní rok je pro zvýšený výskyt klíšťat mimořádně příznivý

Letošní rok je podle odborníků mimořádně příznivý pro výskyt klíšťat. Doposud panovaly ideální teploty a dostatečná vlhkost. A právě počasí v největší míře výskyt a rozmnožování klíšťat ovlivňuje. Pokud by nastaly tropické dny, jako tomu bylo loni v létě, aktivita i množství klíšťat ve volné přírodě výrazně poklesnou. ČTK to řekl Jan Erhart z českobudějovického Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. Podle něj řada lidí nevěří tomu, že je může před některými chorobami přenášenými klíšťaty ochránit očkování. Například v Rakousku lidé tuto preventivní cestu volí mnohem častěji.

V Moravské zemské knihovně otevřeli španělskou knihovnu

V Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně otevřeli španělskou knihovnu. Stává se tak pátou zahraniční knihovnou, kterou tato instituce spravuje. Do vínku dostala 200 španělských knih, návštěvníci mohli mimořádně spatřit první vydání Cervantesova románu o rytíři Donu Quijotovi. MZK na vytvoření knihovny spolupracovala se španělskou ambasádou a také s Masarykovou univerzitou, řekl novinářům ředitel Tomáš Kubíček. Španělská knihovna se bude ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a ambasádou starat o kulturní program, tedy různé přednášky a semináře, filmové pořady či autorská čtení.

Kardinál Duka vyzdvihl na Velehradě význam pravdy a historických hodnot

K pravdě, milosrdenství a pokoře dnes vyzval poutníky kardinál Dominik Duka během svého kázání při poutní mši na Velehradě. Vyzdvihl také významné historické okolnosti související s cyrilometodějskými slavnostmi. Velehrad označil jako místo, kde se od počátku setkává moc se silou pokorného ducha. Národní pouť byla součástí vrcholících oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Dorazilo přes 23.000 poutníků. Nádvoří baziliky dnes bylo zcela zaplněno.

Dalších více než 15.000 lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun. Peníze, které zaslali lidé prostřednictvím dárcovských SMS, půjdou tentokrát i do zahraničí, podpoří sirotčinec a zdravotní centrum křesťanů v Iráku. Peníze jsou určeny také pro Nadační fond Adiuvare, který by letos měl podpořit studium na lékařské fakultě adeptů z rodin na Blízkém východě.

Moravskou vlajku na počest věrozvěstů vyvěsilo 1230 radnic

Celkem 1230 radnic dnes vyvěsilo moravskou vlajku na počest příchodu svatých Cyrila a Metoděje v roce 863 na Velkou Moravu. Na webu Moravské národní obce to sdělila místopředsedkyně tohoto občanského sdružení Lenka Holaňová. Akce se letos koná posedmé. Proti loňsku se tak připojilo o 100 radnic více, například Přerov nebo Hranice. Vlajku vyvěšují i památky jako Slovanské hradiště v Mikulčicích nebo Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou. Nově se připojil i zámek v Letovicích nebo Šachova synagoga v Holešově. Cílem akce je posílit zájem lidí o historii Moravy a její kulturní hodnoty.

Jean Reno převzal v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu

Francouzský herec Jean Reno převzal na 51. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu. Zároveň se zúčastnil živého natáčení pořadu Marka Ebena Na plovárně a poté osobně uvedl kultovní snímek Luka Bessona Leon z roku 1994, v němž ztvárnil mlčenlivého zabijáka. "Děkuji vám, že se na filmy díváte, protože vy je udržujete při životě. Nebýt vás, nebyly by ani filmy ani herci," poděkoval divákům ve velkém sále hotelu Thermal, kteří francouzskému herci tleskali ve stoje.

Festival nabídl fanouškům setkání s Charliem Kaufmanem

Už podeváté pořádá MFF v Karlových Varech pod názvem KVIFF Talks setkání s režiséry, herci a dalšími filmaři, kteří představují v rámci programu svou tvorbu. V pondělí se zájemci setkali s oscarovým scenáristou Charliem Kaufmanem. Kaufmana proslavily výstřední a neobvykle komplexní příběhy V kůži Johna Malkoviche, Adaptace či Věčný svit neposkvrněné mysli. Letos na festivalu představí film Anomalisa, který spolurežíroval s animátorem Dukem Johnsonem. Jeho hrdina Michael Stone se živí pozitivním motivováním lidí, sám ale základní nadšení ze života postrádá a touží po vytržení z každodenní rutiny.

Balet Národního divadla vystoupí ve Španělsku

Balet Národního divadla vystoupí 7. července ve španělské Granadě na tamním mezinárodním hudebním a tanečním festivalu. Uvede svou inscenaci Labutí jezero, v hlavních rolích se představí Miho Ogimotoová a Giovanni Rotolo. Během divadelních prázdnin se ve zkušebnách baletu na Anenském náměstí uskuteční tradiční dílny s primabalerinou Darjou Klimentovou, šéf baletního souboru Petr Zuska zase zatančí ve Finsku v choreografii, kterou připravuje na počet finského baletního mistra Juhaniho Teräsvuoriho. O letních aktivitách souboru informuje červencový newsletter Baletu ND.

Český Krumlov nabízí výstavu replik korunovačních klenotů

Repliky korunovačních klenotů si mohou ode dneška prohlédnout lidé v sálech bývalé českokrumlovské prelatury. Začala tam výstava věnovaná k 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. Návštěvníci uvidí i repliky historických zbraní, oděvů a obuvi. Expozici doplňuje textová část s informacemi o životě Karla IV. i o historii samotných korunovačních klenotů. Autorem replik korunovačních klenotů je český šperkař Jiří Urban, který vyrobil šperky pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. a repliku císařské koruny Svaté říše římské.

Plzeňský kraj připravuje galerii osobností od fotografa Šetlíka

Plzeňský kraj připravuje galerii osobností od renomovaného fotografa Jadrana Šetlíka. První vstoupil do pomyslné síně slávy emeritní plzeňský biskup František Radkovský. Součástí postupně se rozrůstající výstavy desítek fotografických obrazů osobností, která bude až do srpna v Západočeském muzeu, jsou také lidé, které se v kraji narodili nebo v něm žili, jako jsou herec Miroslav Horníček, cestovatel Miroslav Zikmund a kytarový virtuóz Lubomír Brabec. ČTK to řekl náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner.

Exponáty vznikají z ručně zvětšovaných fotografií z klasického negativu. Po odplavení většiny papírové části se přenese vrchní emulze na malířské plátno. Poté se obraz vypne na rám a následně ručně v několika vrstvách opracovává speciálním gelem, což mu dodá hloubku a obrazový charakter. Technika vznikla poté, co Šetlík dostal nabídku vystavovat v petrohradské Ermitáži, po jejíž prohlídce se chtěl přiblížit obrazům starých mistrů. Techniku využívá 15 let a vytvořil stovky obrazů.

Cyrilometodějské slavnosti přilákaly na Trosky stovky návštěvníků

Cyrilometodějské slavnosti přilákaly dnes na hrad Trosky v Českém ráji stovky lidí. Na jedné z nejnavštěvovanějších památek v Libereckém kraji připravili na sváteční dny program s divadelními představeními, dobovými tanci, šermířskými souboji a tržištěm. Program pokračuje i ve středu a ve čtvrtek, kdy hrad nabídne večerní prohlídky a otevřený bude až do 22:30. Trosky patří mezi nejnavštěvovanější památky Libereckého kraje.

V Týně nad Vltavou mohou lidé vidět přes 200 svatých obrázků

Více než dvě stovky svatých obrázků významných i méně známých poutních mést z Čech a Moravy představuje výstava v Městském muzeu v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Její autoři kladli důraz především na lokality, k nimž se putovalo z Jihočeského kraje. Mezi ně patří například Bechyně, Svatá Hora u Příbrami nebo rakouský Mariazell. Výstava návštěvníkům předkládá i ukázky dalších témat zobrazovaných na svatých obrázcích, přehled materiálů používaných k výrobě a různé techniky výroby a výzdoby.

Svaté obrázky patřily v minulosti mezi tradiční předměty. Děti je dostávaly od svých kmotrů, patřily k biřmování nebo je lidé vkládali zesnulým do rakve. Věřící tyto obrázky často pořizovali na poutích. Obrázek věřící zakládali do modlitební či jiné náboženské knihy, lepili na víko truhly či na vnitřní dveře skříně nebo přímo na zeď nad vstupní dveře. Některé typy obrázků nosili přímo u sebe.

V Hradci Králové končí Rock for People, zahrají Massive Attack

Ve Festivalparku v Hradci Králové dnes končí 22. ročník festivalu Rock for People. Na závěrečném koncertu zahraje britská skupina Massive Attack. Kapela, která patří k předním představitelům trip hopu, uzavřela v roce 2008 také 14. ročník této přehlídky, která patří v Česku k největším akcím svého druhu. Již v neděli na festival dorazily tisíce lidí. Pořadatelé kvůli náporu zájemců o ubytování museli rozšířit stanové městečko. Vzhledem k počtu vstupenek prodaných v předprodeji očekávají, že by návštěva mohla být ještě větší než v loňském roce, kdy zde za tři dny zaregistrovali přes 27.000 návštěvníků.

Hvězdami nabité Masters of Rock přivítá fanoušky z 37 zemí světa

Hvězdami nabitý festival Masters of Rock ve Vizovicích letos přivítá fanoušky ze 37 zemí světa. Uvidí rekordních 79 kapel z 16 států, řekl ČTK ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron. Hlavními lákadly 14. ročníku jednoho z největších tuzemských hudebních festivalů jsou německá metalová opera Avantasia, americké thrash metalové formace Slayer a Megadeth a švédští Amon Amarth. Areál vizovické likérky Rudolf Jelínek pojme zhruba 25.000 lidí. Prvních 15.000 z nich se může těšit na dárek v podobě festivalového CD se skladbami 18 účinkujících. Masters of Rock se koná od 14. do 17. července.

Karlovarský kraj připravuje vznik cyklomagistrály Krušnými horami

Karlovarský kraj připravuje vznik cyklistické magistrály, která by mohla rekreanty provést Krušnými horami po bezpečných cestách s co nejmenším převýšením. Podle studie, kterou si kraj nechal zpracovat, by nová cyklotrasa z Chebu až na Boží Dar mohla mít 97 kilometrů, informovala v tiskové zprávě mluvčí kraje Jana Pavlíková. Krušnohorská magistrála by měla začínat na Chebsku u vodní nádrže Skalka v nadmořské výšce 444 metrů a postupně šplhat až k vrcholu Klínovce, který leží o rovných 800 metrů výše.

Zoo Ostrava získala na oživení chovu hroší samici z Británie

Zoologická zahrada v Ostravě, která vede plemennou knihu hrochů obojživelných pro celou Evropu, získala mladou hroší samici z britské Zoo Whipsnade. Samička, které je dva a půl roku, má v ostravském chovu oživit krev. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková. Ostravská zahrada je v chovu hrochů nejúspěšnější v zemi, za téměř 50 let se v ní narodilo 32 hrochů, z nichž 18 se podařilo odchovat. V Česku hrochy kromě Ostravy chovají jen zoo v Praze a znovu i ve Dvoře Králové.

Sport

Tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále Wimbledonu, krajana Jiřího Veselého porazil 4:6, 6:3, 7:6, 6:7 a 6:3. Zápas čtvrtého kola začal v pondělí, ale po čtvrtém setu byl kvůli tmě přerušen. Ve čtvrté sadě nevyužil Berdych pět mečbolů, dnešní dohrávce ale od začátku dominoval.

Čeští tenisté zřejmě nastoupí ve čtvrtfinále Davisova poháru proti Francii bez Tomáše Berdycha. Kapitán Jaroslav Navrátil na zápas nominoval Jiřího Veselého, Lukáše Rosola, Adama Pavláska a Radka Štěpánka. Čelit budou čtveřici Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Nicolas Mahut a Pierre-Hugues Herbert, kterou do týmu devítinásobných vítězů soutěže o slavnou "salátovou mísu" povolal francouzský kapitán Yannick Noah. Berdych dnes po postupu do čtvrtfinále Wimbledonu přes Veselého uvedl, že svou účast v utkání s Francií bude řešit, až pro něj londýnský grandslam skončí. V úvodním letošním kole Davis Cupu v Německu nechyběl. Čtvrtfinále mezi českými tenisty a Francií se 15. až 17. července uskuteční v hokejové Werk Areně v Třinci.

Moderní pětibojaři Ondřej Polívka a Martin Bilko získali stříbro ve štafetě na mistrovství Evropy v Sofii. Druhé místo uhájili o bod před Poláky, vyhráli Rusové Alexandr Lesun a Alexandr Savkin. Na ně ztratili čeští reprezentanti 20 bodů. Česká ženská štafeta Barbora Kodedová, Lenka Bilková obsadila v pondělí 8. místo.

Počasí na středu

Proměnlivá oblačnost, na severu místy, jinde jen ojediněle přeháňky. K večeru ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, na Moravě a ve Slezsku místy až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.

05-07-2016