Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-07-2016

MMF: Růst české ekonomiky napřesrok zrychlí na 2,7 procenta

Tempo růstu české ekonomiky příští rok zrychlí na 2,7 procenta z letošních 2,2 procenta. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond (MMF) v tiskové zprávě ke konzultacím s Českou republikou. V loňském roce hospodářský růst podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl 4,5 procenta. Letošní prudké zpomalení růstu na 2,2 procenta fond předpověděl již v polovině května při ukončení své každoroční mise v ČR.

Výkonná rada MMF pochválila příznivý hospodářský vývoj v České republice zahrnující silný růst ekonomiky a plynulý pokles nezaměstnanosti. Zároveň však upozornila, že růstový potenciál české ekonomiky je nedostatečný k zajištění rychlého přiblížení příjmů k úrovním ve vyspělých evropských zemích.

Vláda schválila koncepci letectví do roku 2020

Vláda schválila koncepci letecké dopravy do roku 2020. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Materiál zpracovaný ministerstvem dopravy mimo jiné předpokládá výstavbu další, takzvané paralelní dráhy na pražském Letišti Václava Havla. O potřebě investic do pražského letiště letos v květnu informovalo i ministerstvo financí, které do rozvoje letiště plánuje investovat 14 až 15 miliard korun do roku 2035. Do tohoto roku by pražské letiště mělo odbavit na 25 milionů cestujících, což znamená zdvojnásobení současného počtu pasažérů, kteří největší tuzemské letiště využívají. Tím by překonalo současný počet pasažérů vídeňského letiště, které loni odbavilo zhruba 23 milionů cestujících.

Biskupové rozhodli o stažení žalob na kraje kvůli majetku

Biskupové ve Velehradě na Uherskohradišťsku rozhodli o stažení žalob na kraje, v nichž se domáhali určení vlastnictví majetku. Novinářům to po skončení dnešního zasedání českých a moravských biskupů řekl biskup a generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i řády a kongregace působící v zemi. Podle Holuba jde o desítky až stovky žalob vůči krajům. Jde zejména o vzácné movité věci z galerií. "Jedním z klasických příkladů jsou exponáty z Alšovy galerie v Jižních Čechách," uvedl. Biskupové jsou podle Holuba přesvědčení, že konkrétně ve věcech movitých je možnost žalob zcela legitimní. "Nicméně chceme toto vnímat jako vstřícný krok v situaci, která se vyostřila," uvedl Holub. Podaných žalob bylo ke konci března celkem pravděpodobně přes 500.

ČR se bude bránit u soudu kvůli vracení 17 milionů Kč z EU

Česko se bude bránit u Evropského soudního dvora proti rozhodnutí Evropské komise, podle kterého musí vrátit do evropských fondů přibližně 17 milionů korun. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda. Důvodem vracení peněz mají být nedostatečné kontroly investic do vinic mezi lety 2009 a 2013. Podle komise mělo ministerstvo kontrolovat všechny investice, podle názoru českého státu jenom zlomek z nich. Česká strana se domnívá, že kontroly prováděla řádně, jak jí uložila evropská legislativa. Proto se chce u soudu bránit.

Přebytek zahraničního obchodu v květnu vzrostl na 18,2 mld. Kč

Přebytek zahraničního obchodu v květnu meziročně vzrostl o 7,7 miliardy korun na 18,2 miliardy korun. I tak jde o nejnižší letošní přebytek, v předchozích měsících vždy převyšoval 20 miliard korun. Příznivý vliv měl na květnový výsledek tradičně obchod se stroji a dopravními prostředky. Vývoz byl v květnu meziročně vyšší o 6,8 procenta, dovoz o 4,1 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela je přebytek nečekaně vysoký a jde o nejvyšší květnový přebytek v historii. Českému obchodu se zahraničím se letos zatím daří. Celkový přebytek za pět měsíců roku dosáhl 108,9 miliardy korun, což bylo o 30,2 miliardy korun více než ve stejném období loňského roku.

Český Avast kupuje nizozemského rivala AVG za 1,3 miliardy dolarů

Český výrobce bezpečnostního softwaru Avast Software se dohodl na převzetí nizozemského konkurenta AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč). Oznámily to dnes podle agentury Bloomberg firmy ve společném prohlášení. Avast zaplatí za každou akcii AVG 25 dolarů v hotovosti. Kupní cena je tak o třetinu vyšší než středeční závěrečná hodnota akcií AVG na burze. Avast dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Po celém světě má více než 230 milionů uživatelů. Převzetí rivala AVG by mělo posílit pozici firmy na rozvíjejících se trzích, píše agentura Reuters.

OKD bude letos potřebovat úvěr 700 milionů až miliardu korun

Těžební společnost OKD, která je od května v úpadku, bude podle vedení firmy letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun, jinak existuje vysoké riziko, že by musela zastavit provoz. Při procesu reorganizace, který firma preferuje před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. ČTK to dnes sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Firma podle něj pravděpodobně bude mít dost peněz na mzdy za červen. Podnik začal dělat administrativní kroky k uzavření Dolu Paskov. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD. Uvedla v něm, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard.

Vláda schválila nový daňový balíček, který přináší řadu změn

Podmínky pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti se zpřísní, návrh v balíku daňových změn dnes schválila vláda. Příjmy z nájmu a kapitálového majetku se nebudou započítávat do limitu příjmů, který je nutný pro získání bonusu. "Daňový bonus na vyživované děti se nově poskytne pouze těm poplatníkům, kteří dosahují aktivních příjmů, to znamená příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů ze samostatné činnosti," uvádí předkládací zpráva. V rámci schválených změn zákona o DPH se také nově zavádí institut tzv. nespolehlivé osoby. Balík zákonů také dále mění místní poplatky. Obce by tak měly mít možnost obecně závaznou vyhláškou stanovit sazbu poplatku za vjezd do vybraných částí měst vyšší než dosud. MF navrhuje růst z nynějších maximálních 20 na 200 korun.

Vláda schválila vyšší daňové slevy na druhé a další dítě

Rodiny se dvěma a více dětmi si od příštího roku finančně polepší. Daňové zvýhodnění na druhé dítě se zvýší o 2400 korun ročně, na třetí a každé další dítě pak o 3600 korun ročně ve srovnání s letošním rokem. Schválila to dnes vláda. Pro rodiny s jedním dítětem se nic nemění. Ministerstvo financí navrhlo zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě v souvislosti s programovým prohlášením vlády. Nyní může daňový bonus na vyživované dítě uplatnit poplatník, pokud jeho roční příjmy dosáhly alespoň šestinásobku minimální mzdy. Do limitu se započítají příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu i kapitálového majetku.

Do tendrů na státní mléko a salámy se nikdo nepřihlásil

Do státních zakázek na dodání 500 tun zahuštěného mléka v hodnotě 46,8 milionu korun se nikdo nepřihlásil. Podobně není zájem ani o dodání salámů, Správa státních hmotných rezerv (SSHR) jich poptávala v menších tendrech 100 tun celkem za více než 11,2 milionu korun. Obě zakázky vypíše správa znovu, řekla dnes ČTK mluvčí SSHR Edita Pechalová. České i evropské zemědělství přitom nyní čelí cenové krizi, producenti mléka a vepřového masa prodávají pod náklady a na trhu je těchto komodit přebytek.

Prodej aut v pololetí stoupl o 17 pct. na rekordních 132.778 vozů

Prodej nových osobních aut v Česku v prvním pololetí vzrostl o 17 procent na rekordních 132.778 vozů. Přes 74 procent koupily firmy. První je značka Škoda, která zvýšila odbyt o 19,5 procenta na 43.658 vozů a získala téměř 33procentní podíl trhu. Oznámil to dnes Svaz dovozců automobilů. Za Škodou Auto skončil Volkswagen, třetí Hyundai. Na dalších místech skončily Ford, Dacia a Renault. Nejprodávanější kategorií je nižší střední třída s podílem 21 procent, následují malé vozy s pětinovým podílem a SUV a terénní s 19 procenty. Registrace dovážených ojetých osobních aut letos vzrostly o osm procent na 81.860 vozů. Podíl vozidel starších deseti let činí více než 50 procent.

Vedení policie odmítlo Šlachtovy výroky o nátlaku na ÚOOZ

Vedení policie ostře odmítlo výroky bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, který své nadřízené kritizoval v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN). Šlachta v něm například uvedl, že jej nadřízení varovali, ať jeho útvar neřeší některé kauzy. HN dnes uvedly, že Šlachta prý pochopil, že vedení policie jde na ruku politikům. "Vedlo to k tomu, že jsem byl pořád znervózňovaný, tak abych vůbec neměl klid. Všechno probíhalo v náznacích: Dávejte si pozor, ať nemáte problém. Pořád nás udržovali v napětí," citoval deník Šlachtu. Bývalý šéf ÚOOZ také prohlásil, že bojoval nejen proti zločincům, ale i s nadřízenými. Policejní prezidium se proti Šlachtovým výroků ostře ohradilo. Podle vedení policie je zarážející, že Šlachta nic neudělal v době, kdy na něj údajně byl nátlak činěn a nenahlásil to Generální inspekci bezpečnostních sborů. Šlachta odešel do civilu ke konci června, protože nesouhlasil s chystanou reorganizací policejního sboru, při níž se protimafiánský útvar sloučí s protikorupční policii.

Vláda podpořila snížení věkové hranice pro kastraci

Vláda dnes podpořila novelu snižující věkovou hranici pro kastraci z 25 na 21 let, proti níž měla námitky ombudsmanka Anna Šabatová. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že kastrace se budou provádět na žádost pacienta. Novela má také zajistit lepší dohled nad lidmi v ochranném léčení. Zdravotnická zařízení by měla hlásit, pokud pacient nechodí na kontroly nebo léčbu nenastoupí.

Omezení sexuálního pudu se provádí léky, které pacient ale může vysadit, a pud se obnoví, nebo operačně, kdy se odstraní hormonálně aktivní část varlat, což je zákrok nevratný. Evropská komise kritizovala Česko za chirurgické kastrace, v řadě zemí Evropy jsou zakázány. Chirurgické kastrace doporučila zachovat sexuologická společnost. Podle jejího vědeckého sekretáře profesora Petra Weisse se po zákroku dopustí sexuálního zločinu čtyři procenta pacientů, při útlumu léky 17 procent. K argumentu Evropského výboru proti mučení, že jen dvě země v Evropě chirurgické kastrace povolují, Weiss uvedl, že v řadě zemí se neprovádějí prostě proto, že tam žádná specializovaná sexuologická léčba pro tyto lidi neexistuje. Vláda v roce 2012 odmítla chirurgické kastrace zastavit s odůvodněním, že jsou alternativou celoživotního uzavření v ústavu a dělají se jen po svobodném rozhodnutí.

Průzkum: Tři pětiny českých dětí stráví většinu prázdnin doma

Šest z deseti českých dětí stráví větší část letních prázdnin doma. Naplánovat dětem program na dva měsíce prázdnin je obvykle pro pracující rodiče problém, velmi často finanční, vyplývá z mezinárodního průzkumu úvěrové společnosti Profi Credit, kterého se zúčastnilo 4000 respondentů. Stejný výsledek jako v ČR zjistila firma v Polsku, na Slovensku zůstanou doma po většinu prázdnin tři čtvrtiny dětí.

"Co se týče prázdninového programu, vede společná rodinná dovolená, na kterou vyrážejí dvě třetiny českých rodin, čtvrtina rodin ji stráví na chalupě. Přes 60 procent dětí stráví školní volno u prarodičů nebo příbuzných, 59 procent vyrazí na tábor nebo sportovní soustředění," uvedla marketingová ředitelka Profi Creditu Dana Hakavcová. České děti jsou největšími 'táborníky'. Na Slovensku a v Bulharsku pošle na tábor nebo sportovní soustředění své dítě jen třetina rodičů, v Polsku jede pod stan či do chatky 37 procent dětí. V Česku jsou velmi oblíbené také příměstské tábory, alespoň týden ho o prázdninách navštěvuje každé šesté dítě. Na Slovensku a v Polsku se jich podle průzkumu Ipsos účastní každé třinácté dítě, v Bulharsku jen čtyři procenta dětí.

Jarní aukční sezona výtvarného umění v Česku byla rekordní

Letošní jarní aukční sezona výtvarného umění v Česku byla nejúspěšnější v novodobé historii. Sběratelé za první pololetí utratili na trhu s uměním přibližně 570 milionů korun. Vyplývá to z předběžných odhadů serveru Artplus, který se trhu s uměním věnuje. Desítku nejdražších děl tentokrát vede Josef Čapek s malbou V červnu a částkou 17,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Byl to dosud nejdráž prodaný Čapkův obraz v Česku. Velkoformátový olej V červnu pochází z roku 1938 a zobrazuje slunečnou krajinu s oblíbeným autorovým tématem dětského světa.

Restaurátoři nesouhlasí se zapůjčením Slovanské epopeje do Asie

Restaurátoři nesouhlasí s tím, aby se Slovanská epopej Alfonse Muchy zapůjčila na výstavy do asijských zemí. Obávají se toho, že se plátna i přes nejmodernější technologické vybavení transportních boxů poškodí. Odvolávají se na historickou zkušenost a řadu negativních vlivů. Odborníci rovněž žádají ministerstvo kultury, aby s ohledem na nezpochybnitelné ohrožení díla a zachování světově unikátního obrazového cyklu pro další generace nevydalo s vývozem této movité kulturní památky do zahraničí souhlas.

Praha i přes kritiku restaurátorů trvá na tom, že Slovanská epopej Alfonse Muchy poputuje na zahraniční výstavy, plány města tak zůstávají beze změny. Radní začátkem června schválili, že epopej zapůjčí do Číny. Výstava bude následovat po japonském turné a uskuteční se od poloviny příštího roku do poloviny roku 2018. Čínská strana za to zaplatí zhruba 2,7 milionu korun (100.000 eur) a také náklady na transport, balení a pojištění. Restaurátoři ale upozorňují na to, že není známo, kdy přesně by se dílo do vlasti mělo vrátit zpět. Zápůjční částku navíc považují za směšnou. Uvádí, že už v roce 1936 pražská městská rada nedoporučila epopej vůbec na výstavy zapůjčovat, protože vzhledem ke své technice a k obrovským rozměrům při transportu velmi trpí.

Zemřel filozof a biolog Zdeněk Neubauer

Ve věku 74 let zemřel filozof a biolog Zdeněk Neubauer. Informuje o tom zpravodajský web Lidovky.cz. Neubauer se zaměřoval na mikrobiologii, v šedesátých letech působil v Mezinárodní laboratoři pro genetiku a biofyziku v Neapoli. Filozofické texty publikoval často v samizdatu a v zahraničí. Na začátku devadesátých let založil Katedru filosofie a dějin přírodních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde pak působil. Zabýval se filozofickými problémy biologie a fyziky nebo třeba rolí mýtických a symbolických motivů v poznání.

Katolická charismatická konference v Brně hlásí rekordní účast

Rekordní počet návštěvníků zaznamenal letošní 27. ročník pětidenní Katolické charismatické konference, která ve středu začala v Brně. Registrovalo se přes 7000 účastníků a další lidé přicházejí bez registrace, řekla dnes ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Podle ní každoročně akci navštíví 6000 až 7000 lidí. Konference nabízí mše, modlitby, přednášky a koncerty. Charismatické hnutí usiluje o hlubší prožitek křesťanské víry a nalezení nového vztahu k Bohu. Zhruba čtvrtinu z registrovaných účastníků tvoří děti. Charismatické konference se v České republice konají od roku 1989.

Jiřina Bohdalová dnes uvedla na MFF K.Vary Kachyňův film Ucho

Herečka Jiřina Bohdalová dnes osobně uvedla na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech film Ucho. Politický thriller z roku 1969 natočil Karel Kachyňa a film na dlouho skončil v trezoru. Film Ucho se na rozdíl od řady kritických snímků z 60. let, které se zaměřovaly na dopad socialismu na běžného člověka, věnuje komunistickým politikům. V sevření do prostoru čtyř zdí vládní vily se tu za jedinou noc odehraje působivé a v klíčových aspektech exemplární drama jednoho z čelných představitelů stranické elity, jemuž by v rámci tvrdého mocenského boje mohlo hrozit okamžité sesazení a možná i fyzická likvidace. Ve filmu excelují v hlavních rolích Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. Jiřina Bohdalová, která nedáno oslavila 85. narozeniny, na letošním festivalu v Karlových Varech převezme Cenu prezidenta festivalu.

Jan Svěrák začne film Po strništi bos natáčet už 10. srpna

Už 10. srpna začne režisér Jan Svěrák natáčet podle předlohy svého otce Zdeňka film Po strništi bos. Dějově předchází jejich společnému filmu Obecná škola, role rodičů ztvární Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý. V připsané roli ředitele školy se na plátně objeví Zdeněk Svěrák s dobově upraveným vousem. Spolu se synem Janem proto do scénáře doplnil několik vtipných scén. Premiéra snímku bude za rok, dozvěděli se novináři na prezentaci v rámci karlovarského festivalu. Lyrický příběh o dětství a hrdinství v každém z nás Po strništi bos dostal podporu fondu Eurimages. Státní fond kinematografie snímku udělil sedmimilionový grant a konstatoval, že jde o nejlépe autorsky i producentsky připravený projekt.

Tvůrčí dvojice Jan a Zdeněk Svěrákovi spolupracuje už čtvrt století. Snímek Po strništi bos je jejich sedmým dílem. Ve stejnojmenné knize převyprávěl Zdeněk Svěrák své vzpomínky optikou sedmiletého chlapce přesazeného z města na venkov. Dějově předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991.

Další filmy z festivalu Jeden svět může kdokoliv promítat zdarma

Více než čtyři desítky dokumentárních filmů z festivalu Jeden svět může zdarma promítat kdokoliv. Mezi dostupné tituly v projektu Promítej i ty! nově přibyly dva snímky z letošního ročníku festivalu filmů o lidských právech. ČTK o tom informovala nezisková organizace Člověk v tísni, která za festivalem i volným šířením některých filmů stojí. Od roku 2010 se do projektu Promítej i ty! zapojilo více než 3000 dobrovolných promítačů a promítaček, kteří uspořádali téměř 13.000 projekcí pro více než 100.000 diváků. "Lidé filmy promítají po hospodách i klubech, na farách i u sebe na zahradě, ale měli jsme už i promítání v planetáriu nebo solné jeskyni," uvedl v tiskové zprávě koordinátor projektu Ondřej Kamenický.

Z letošního ročníku festivalu je volně ke stažení a promítání k dispozici šest filmů včetně snímku britského režiséra Seana McAllistera Syrská love story, který získal hlavní cenu. Nově nedávno přibyly filmy Švédská teorie lásky a Hooligan Sparrow. První z nich poukazuje na zpřetrhané rodinné vazby ve Švédsku, které je mnohdy vnímáno jako symbol sociálního státu. Film Hooligan Sparrow často skrytou kamerou zprostředkovává působení čínské aktivistky, která bojuje zejména za práva žen.

Komedie Sezn@mka s Jiřím Langmajerem dorazí do kin 28. července

O jednom z fenoménů současné doby, internetové seznamce, vypráví nová česká komedie Sezn@mka. V hlavní roli šéfa seznamky čelící stížnostem nespokojených dam se v ní objeví Jiří Langmajer. Snímek inspirovaný skutečnými zážitky a historkami dorazí do kin 28. července. ČTK o tom informovala scenáristka a režisérka filmu Zita Marinovová. Šéf seznamky Kristián (Langmajer) se rozhodne ve jménu firmy dokázat, že muži nejsou tak špatní. Vyrazí na schůzky s klientkami a vyzbrojen informacemi z jejich dotazníků vystupuje jako muž jejich snů. Po několika schůzkách ovšem vždy beze stopy mizí. On totiž manželku nehledá, doma už jednu má (Adéla Gondíková). Její kamarádka však hledá na seznamce partnera a tu záletný šéf seznamky svede. Nastartuje tím Kristiánovu osobní katastrofu.

Boskovice náleží kultuře, začal festival pro židovskou čtvrť

Centrum Boskovic na Blanensku náleží ode dneška do neděle alternativní kultuře. Festivalu pro židovskou čtvrť nabízí českou i zahraniční hudbu, divadlo, besedy, výstavy, scénické čtení či výtvarné dílny, řekli ČTK pořadatelé. Festival se od ostatních odlišuje tím, že se odehrává přímo ve městě, zejména v židovské čtvrti, jejíž propagaci je určený. Hudební program i letos zaplní pět scén. Návštěvníci se mohou těšit na Lenku Dusilovou, Tata Bojs, Michala Prokopa, vystoupí například i Luboš Andršt nebo Jan Veselý Trio. Organizátoři připravili i filmová představení. "Jeden filmový blok bude věnovaný takzvaným šestatřicátníkům: Janu Němcovi, Zdeňkovi Svěrákovi, Janu Kačerovi a dalším tvůrcům, kteří by letos slavili nebo slaví osmdesátiny," uvedl dramaturg projekcí v kině Panorama Petr Michálek.

Desítky kovářů ukážou své umění na hradě Buchlov

Své umění předvede o víkendu na hradě Buchlov několik desítek kovářů z Česka, Slovenska, Belgie a Norska. Uskuteční se zde desátý ročník kovářského sympózia Buchlovské kování. Návštěvníci uvidí kováře přímo při práci u několika výhní. Po oba dny se bude na prvním nádvoří také tavit železná ruda v historické peci, letošní novinkou je i prezentace platnéřské dílny, sdělila dnes ČTK mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Sport

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet vybojoval na mistrovství Evropy v Amsterodamu stříbro výkonem 8157 bodů a získal svou první velkou medaili mezi seniory. Porazil ho pouze Belgičan Thomas van der Plaetsen, který nasbíral o 61 bodů víc. Stříbro Helcelet uhájil před dotírajícím Srbem Mihailem Dudašem, kterého porazil o čtyři body. Helcelet nezačal desetiboj vůbec dobře. V průběhu prvního dne pokazil skok do dálky (707) a zejména výšku (195), ale výborným druhým dnem se dostal do boje o stupně vítězů. Zlepšil si osobní rekord v hodu diskem a oštěpem, o tyči skočil solidních 490 cm. V závěrečné patnáctistovce uhájil stříbro časem 4:38,39 minuty.

Oštěpař Vítězslav Veselý obhájil na mistrovství Evropy stříbrnou medaili. Ve finále hodil 83,59 metru a porazil ho pouze Lotyš Zigismunds Sirmais, který se stal překvapivým šampionem díky novému osobnímu rekordu 86,66 m. Třetí skončil obhájce titulu z Curychu Fin Antti Ruuskanen, který nenavázal na výborný výkon z kvalifikace, v níž překonal 88 metrů. Dnes jeho nejdelší hod měřil 82,44 m. Další dva čeští zástupci ve finále Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek na rozdíl od kvalifikace nepřehodili hranici 80 metrů a seřadili se na devátém resp. desátém místě. Veselý získal čtvrtou velkou medaili v kariéře.

Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále mistrovství Evropy a v sobotu bude v Amsterodamu obhajovat předloňské zlato z Curychu. Kvalifikační limit překonala světová rekordmanka druhým pokusem, hodila 63,73 metru.

Sprinter Pavel Maslák postoupil na mistrovství Evropy do finále běhu na 400 metrů. V prvním semifinále byl druhý ve svém nejrychlejším letošním čase 45,31 sekundy, což byl nakonec pátý nejlepší výkon.

Ani jedna ze tří českých tyčkařek nebude ve finále mistrovství Evropy v Amsterodamu. Česká rekordmanka Jiřina Ptáčníková skočila jen 435 cm, Rebeka Šilhanová zdolala 400 cm a Romana Maláčová nezvládla svou základní výšku 420 cm. Ptáčníková je přitom mistryní Evropy z roku 2012 z Helsinek a v letošní sezoně měla dobrou formu. Třikrát překonala 460 cm a ještě při posledním testu na Pražské tyčce skočila ze zkráceného rozběhu 450.

Záložník Ladislav Krejčí přestoupil ze Sparty do Boloni. Oba kluby o transferu čtyřiadvacetiletého fotbalisty informovaly bez bližších detailů na svých webech. Podle médií by měl čtrnáctý tým uplynulého ročníku Serie A za českého reprezentanta údajně zaplatit čtyři miliony eur (asi 108 milionů korun).

Čeští basketbalisté porazili Japonsko 87:71 a postoupili do semifinále olympijské kvalifikace v Bělehradu, kde bude jejich soupeřem domácí Srbsko. Po úvodní prohře s Lotyšskem Češi zabrali, Japonsko jasně přehráli a zvedli si před klíčovým zápasem sebevědomí. Semifinále je na programu v pátek.

Počasí na pátek

Polojasno až skoro jasno. Odpoledne od severozápadu přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, na jihu a jihovýchodě až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

07-07-2016