Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

09-07-2016

Česká delegace na summitu NATO jednala s afghánským prezidentem

Česká delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem jednala na okraj summitu NATO s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Zeman při setkání mluvil o možnosti oprav afghánských vrtulníků v Česku nebo o výcviku afghánských pilotů vrtulníků. NATO v sobotu zároveň schválilo pokračování své mise v Afghánistánu. Česko již v minulých měsících slíbilo, že do země vyšle své jednotky i po roce 2016: příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna.

V současné době čeští vojáci střeží především spojeneckou leteckou základnu Bagrám. Další se podílejí na výcviku pilotů vrtulníků nebo působí v mezinárodní vojenské nemocnici na základně na kábulském letišti.

S odchodem Británie z EU není třeba spěchat, shodli se ministři zemí V4

Země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebudou na Brity pospíchat v otázce jejich odchodu z Evropské unie, shodli se ministři zahraničí V4 na schůzce na okraj nynějšího summitu NATO. ČTK to řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek. Šlo o první koordinační schůzku ministrů zahraničních věcí V4 pod nynějším polským předsednictvím. Polsko nastínilo priority svého předsednictví, které se podle Šrámka příliš neliší od českých. "Samozřejmě novou věcí, která tam hraje roli, je brexit a britský zájem spolupracovat s V4 na tom, aby britský rozvod (s EU) byl pokud možno bezbolestný," řekl Šrámek. Poznamenal zároveň, že čtyři základní svobody v EU (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu) jsou něco, na čem nelze hledat kompromisy.

Zeman na summitu NATO připomněl nutnost dialogu s Ruskem

Prezident Miloš Zeman se podle svých slov na summitu NATO snažil zdůrazňovat potřebu dialogu s Ruskem. Český prezident to před odjezdem z Polska řekl novinářům. Dialog podle něj může být nástrojem změny postojů některých ruských politiků. Prezident na tiskové konferenci prohlásil, že alianční vztah k Rusku je ambivalentní. Prohlášení NATO podle něj na jedné straně zemi kritizuje, na druhé ji považuje v některých oblastech za partnera. Zeman přivítal, že dojde k obnovení dialogu s Ruskem v rámci Rady NATO-Rusko. "Zdůrazňoval jsem, že ten dialog by se měl vést v řadě dalších oblastí - výměna studentů, turistů, podnikatelů, samozřejmě politiků. Dialog může být nástrojem změny postojů některých ruských politiků. Zatímco taková raketa s termonukleární hlavicí může být použita jenom jednou, tak dialog může být používán setrvale," řekl.

Oprava hotelu Thermal v Karlových Varech začne příští rok

Rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal, který je srdcem Mezinárodního filmového festivalu, začne příští rok po skončení filmové přehlídky. Celkové odhadované náklady na opravu hotelu bez venkovního bazénu jsou 734 milionů korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale věří tomu, že se je podaří ještě výrazně snížit. Podle Babiše se do hotelu, který je ve vlastnictví státu, 40 let téměř neinvestovalo. Tomu odpovídá technický stav budovy. "Máme jasný časový plán priorit. Začneme s obálkou hotelu, zateplení a výměna oken, potom to budou energetické technologie, klimatizace, teplo, výměna médií," řekl Babiš. Omezením je jak festival, který se každý červenec koná v Thermalu, tak i požadavky na dodržení autorských práv manželů Machoninových, kteří hotel projektovali. Veškeré stavební práce tak musí hotel stihnout v mezidobí mezi festivaly. Dalšími kroky by pak měly být rekonstrukce pokojů. Rekonstrukci hotelu bude částečně financovat stát, který navýší základní jmění hotelu o 300 milionů korun, částečně zdroje hotelu, který si vezme úvěr. Podle Babiše má prioritu rekonstrukce hotelu, hotelový venkovní bazén, který je kvůli technickému stavu už dva roky zavřený, počká.

Návrh zákona podporuje zahrádkářskou činnost

Do Sněmovny dorazil po sedmi letech nový návrh zahrádkářského zákona. Podepsaly ho téměř čtyři desítky poslanců z klubů ČSSD, KSČM i Úsvitu. Je mezi nimi i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zákon především stanovuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou a má pomoci řešit problémy s pozemky pro zahrádkové osady. Po jeho přijetí volají zahrádkáři již řadu let a Český zahrádkářský svaz návrh zákona vítá. Sněmovna už obdobný návrh obdržela v roce 2009, schválený zákon však tehdy vetoval prezident Václav Klaus a Sněmovna už o jeho vetu nerozhodla. Nynější návrh stanoví mimo jiné podmínky pro zahrádkářskou činnost, pro zřizování zahrádkových osad a pro užívání pozemků v zahrádkových osadách. Navrhuje se mimo jiné, aby pacht pozemku uzavřený na dobu neurčitou bude možné vypovědět jen 12 měsíců dopředu k 30. září. Pokud smlouvu bude vypovídat obec, bude muset nejpozději tři měsíce před zánikem smlouvy nabídnout náhradní pozemek k zahrádkářské činnosti. Obce by měly v rámci své samostatné působnosti přispívat k rozvoji zahrádkářské činnosti - například vytvářet předpoklady pro vznik a rozvoj zahrádkaření v rámci svých územních plánů.

Kostel v Praze na Karlově má tři nové velké zvony

Tři nové velké zvony dnes dorazily do kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na pražském Karlově. Vyrobeny byly v Polsku. Do Prahy byly dopraveny v sobotu autem a lodí ze severočeské Roudnice nad Labem. Rozezní se na podzim, až jim požehná kardinál Dominik Duka. Kostel žádné velké zvony nemá od druhé světové války, kdy je zabavily nacistické úřady. Zvony byly financovány z kostelní sbírky a darů mecenášů. Dárci na nich budou mít odlitá svá jména. Zvony byly vyrobeny ve městě Přemyšl v polské Haliči. Největší z nich váží 1450 kilogramů a nese jméno Panna Maria. Prostřední Karel Veliký má hmotnost 800 kilogramů a nejmenší zvon o váze 420 kilogramů se jmenuje Albert Veliký. Myšlenka pořízení nových zvonů vznikla před dvěma lety při úvahách, co dát Karlu IV. k 700. narozeninám, řekl ČTK jáhen na Karlově Jiří Ignác Laňka. "Dnes se povedla první část, hotové zvony byly přivezeny na Karlov," poznamenal.

Kreuziger dojel v osmé etapě Tour de France pátý

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil v dnešní osmé etapě Tour de France páté místo. Do cíle dojel se ztrátou třinácti sekund na obhájce celkového prvenství Brita Chrise Frooma, který se díky vítězství dostal do čela průběžného pořadí. V průběžné klasifikaci patří českému reprezentantovi dvanáctá příčka se ztrátou 34 sekund na Frooma. Loňský šampion vede o 16 sekund před krajanem Adamem Yatesem a Joaqinem Rodríguezem ze Španělska.

09-07-2016