Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-07-2016

Ministr Zaorálek: V Turecku musí mít i po puči každý nárok na soud

Evropská unie jednoznačně odsuzuje nedávný pokus o vojenský puč v Turecku, dává ale zároveň najevo, že jeho důsledkem nesmí být odklon země od demokracie a od ochrany demokratických hodnot. Na okraj jednání ministrů zahraničí zemí EU to řekl český ministr Lubomír Zaorálek s tím, že právě v současné složité době je po neúspěšném puči důležité, aby měl v Turecku každý nárok na spravedlivý soud. Unie má podle ministra Zaorálka zájem o dialog s Ankarou, a to včetně možných jednání lídrů zemí osmadvacítky či vrcholných představitelů unijních institucí. Evropská unie musí situaci v Turecku pečlivě sledovat s ohledem na to, jaké následky potlačení vojenské vzpoury bude mít, míní Lubomír Zaorálek. V reakci na pokus o puč totiž turecké úřady zahájily rozsáhlé zatýkání a v zemi se začalo mluvit o možnosti obnovit trest smrti. Takový vývoj by byl podle českého ministra v rozporu se všemi principy, ze kterých dosud vztahy EU a dlouholetého kandidáta na členství v unii vycházely.

Komise oznámila novou pomoc evropským producentům mléka

Evropská komise oznámila novou pomoc v úhrnné výši půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč) pro evropské zemědělce. Podpora, se kterou byli seznámeni ministři zemědělství členských zemí, směřuje zejména k producentům mléka. Právě ti se už delší dobu potýkají s potížemi způsobenými nadprodukcí a velmi nízkými výkupními cenami. Na Českou republiku připadne téměř 10,4 milionu eur (asi 281 milionů Kč). Jednotlivé země si přitom budou moci do značné míry určit konkrétní podobu programu - například od podpory malých farem, kooperačních projektů, dalších kroků ke snižování produkce a podobně. Český ministr zemědělství Marian Jurečka oznámení uvítal, Česku přidělené peníze by měly být podle něj vyplaceny ještě v letošním roce. "Alokace je desátá nejvyšší ze všech členských států. Musím říci, že jsem s ní spokojen," řekl v Bruselu. Praha podle něj udělá maximum, aby mohla evropské peníze vyrovnat i z národních zdrojů.

Zaměstnavatelé a odbory žádají kompenzace i pro české horníky

Odbory i zaměstnavatelé požadují kompenzace pro horníky, kteří přijdou o práci na Mostecku v souvislosti s útlumem těžby na lomu ČSA. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly nejlépe takové, které dostanou horníci propuštění z těžební společnosti OKD. Téma bylo součástí porady ekonomických ministrů se sociálními partnery. O rozšíření příspěvků pro propuštěné horníky, které už kabinet slíbil zaměstnancům těžební společnosti OKD, na Mostecko ve vládě nepanuje shoda. Proti plánu avizovanému premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je ministr financí Andrej Babiš (ANO). Kabinet se bude kompenzacemi zabývat na posledním zasedání před vládní dovolenou 27. července. Ekonomičtí ministři dále jednali o plnění Akčního plánu na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti za druhé čtvrtletí roku 2016, o dohodě s Evropskou komisí na postupu u prioritních dopravních staveb se starým stanoviskem EIA nebo kompenzacích pro horníky v souvislosti s útlumem těžby.

Odboráři budou požadovat zvýšení minimální mzdy na 11.500 Kč

Odboráři budou požadovat, aby vláda od příštího roku zvýšila minimální mzdu na 11.500 korun. Po setkání ekonomických ministrů se sociálními partnery to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. O návrhu bude podle něj jednat tripartita 25. července. Od ledna je minimální mzda 9900 korun. Josef Středula upozornil, že na Slovensku souhlasili zaměstnavatelé s nárůstem minimální mzdy v přepočtu na zhruba 11.600 korun. Podle šéfa odborů je potřebné, aby se minimální mzda dostala na úroveň 40 procent průměrné mzdy.

Ministr Ťok: Změny plánu pro dostavbu dálnice na Vídeň budou na podzim

Zásady rozvoje Jihomoravského kraje potřebné pro dostavbu dálnice Brno - Mikulov - Vídeň budou hotové na podzim. Po setkání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Oba politici projednali i stav příprav mezistátního spojení mezi Znojmem a Vídní přes Hollabrunn a chystané železniční spojení regionálním expresem z Vídně do Českých Budějovic. Na dlouhodobě připravovaném dálničním spojení Brno - Vídeň se zatím pracuje zejména na rakouské straně. Rakouská dálnice A5 nyní končí za dolnorakouskou obcí Schrick. Do roku 2017 by měla být podle plánů prodloužena k Poysdorfu. V témže roce by mohly začít stavební práce na dalším úseku sahajícím od Poysdorfu k hraničnímu přechodu Drasenhofen/Mikulov. Ten by měl být v prvním kroku dvouproudý, rozšíření na čtyřproudou komunikaci plánuje Rakousko až v závislosti na krocích české strany. Podle ministra Ťoka je rychlostní spojení do Rakouska přes Mikulov rukojmím neexistujících zásad územního rozvoje kraje, bez kterých se v přípravě nadá pokročit. Česko se tak nyní zaměřuje na výstavbu obchvatu Mikulova.

STAN se obrátil kvůli výběru mýta na antimonopolní úřad

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli nedávnému rozhodnutí vlády prodloužit o tři roky smlouvu na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného považuje hnutí za protiprávní, podnět k prošetření proto současně podalo i Nejvyššímu státnímu zastupitelství. ČTK to sdělili zástupci hnutí. ÚOHS už podnět obdržel, podle mluvčího úřadu Martina Švandy jej prověří v zákonné lhůtě, která je třicetidenní. Prodloužení smlouvy s firmou Kapsch vláda schválila před týdnem. Nynější dodavatel má během tříletého prodloužení získat bez výběrového řízení od státu zhruba šest miliard korun.

Ministr Herman potvrdil ČR jako hlavního hosta knižního veletrhu v Lipsku

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a ředitel mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku Oliver Zill v Praze podepsali dohodu potvrzující Českou republiku jako hlavního hosta na veletrhu v roce 2019. V této roli se Česko na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě představí po 24 letech. Příprava prezentace potrvá tři roky. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Na základě podepsané dohody bude v březnu 2017 vypracována smlouva mezi oběma stranami. Jaký bude rozpočet prezentace a kdo ji bude organizovat, se teprve rozhodne v průběhu roku. K prezentaci na lipském knižním veletrhu v roce 2019 se statusem hlavní země vyzvala Česko německá strana. Lipský veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy a Skandinávii. Národní prezentace se uskuteční na stánku o výměře zhruba 150 čtverečních metrů. Na veletrhu i jinde ve městě se pak uskuteční desítky literárních akcí, kde vystoupí 30 až 40 českých autorů.

Transparency International prověří financování volebních kampaní

Protikorupční organizace Transparency International (TI) bude znovu sledovat, jak strany a jejich kandidáti financovali své kampaně před říjnovými krajskými a senátními volbami. Výsledky oznámí 22. září na svém webu. Zveřejňovat chce také nahlášené volební nekalosti typu nakupování voličů, které provázely poslední komunální volby. "Pro férový demokratický provoz je nutné vědět, kdo sponzoruje politiku, kolik vydávají strany na kampaně a kdo se na nich podílí. Pokud kandidát vede svou kampaň čistě, je větší šance, že se tak bude chovat i ve veřejné funkci," uvedl ve zprávě ředitel organizace David Ondráčka. TI podle něj zprostředkuje voličům obrázek o tom, kolik strany utrácejí a za co, kdo jim na tyto aktivity přispívá a čí kampaň je průhledná. Transparentnost financování kampaní hodlá organizace oznámkovat podle osmi kritérií, která stanovila na základě inspirace zahraničními modely.

Škoda byla podruhé vyhlášena nejspolehlivější značkou v Británii

Škoda byla opět vyhlášena nejspolehlivější automobilovou značkou v Británii, podruhé za sebou dosáhla celkového vítězství ve studii agentury pro výzkum trhu J.D.Power. Kromě toho se modely Škoda Fabia a Škoda Yeti umístily na prvních příčkách svých tříd, sdělila firma ČTK. Výzkum se soustředil na roční až tříleté vozy. Agentura se dotazovala více než 13.000 prvních majitelů na problémy, které se u nich v posledním roce vyskytly. Zajímala se například o nedostatky týkající se motoru, exteriéru a interiéru, požitku z jízdy, obsluhy a podobně. Hodnocení vycházelo z počtu závad na 100 vozů. Čím nižší byla bodová hodnota, tím lépe. Škoda se umístila na čele s 66 body a náskokem 13 bodů před nejbližším konkurentem. Česká automobilka tím zároveň o 11 bodů překonala svůj výsledek z loňského roku. Průměrný počet bodů všech účastníků byl 113.

Prototyp vojenského letounu KC-390 zkušebně létal v ČR

Nákladní vojenský letoun KC-390 brazilské společnosti Embraer, na jehož výrobě se podílí Aero Vodochody, zkušebně létal v ČR. Jde o první z dosavadních dvou prototypů. K zákazníkům se má dostat v první polovině roku 2018. Celkem společnost počítá s vyrobením tří prototypů, příští rok očekává zisk všech potřebných certifikátů. Letoun přistál v sobotu na vodochodském letišti, v pondělí dopoledne byli na jeho palubě při zkušebním letu i zástupci české armády, při odpoledním letu ho bude zkoušet i český pilot. "Kontrakt na prodej letounu už uzavřela Brazílie, celkem se má jednat o 28 letounů," řekl ČTK ředitel strategie Aera Vodochody Damiano Cotula. Zájem o desítky letounů projevily i další státy včetně ČR. Česká armáda by mohla mít dva tyto letouny, kontrakt ale není uzavřený. Aero Vodochody pro stroj vyrábí náběžnou hranu křídla, podílí se i na produkci dveří, rampy a zadní části trupu. Letoun má být konkurencí pro americké stroje Herkules. První prototyp letadla vzlétl loni v Brazílii, nyní poprvé letěl za Atlantik.

Zetor chce vyrábět kromě traktorů také obrněná vozidla

Brněnský Zetor tractors chce vyrábět kromě traktorů také pásová obrněná vozidla. Nový projekt firma pojmenovala IFV Wolfdog, obrněná vozidla chce nabízet evropským armádám včetně té české. Na svém webu to uvedl server euro.cz. Transportér Wolfdog bude podle serveru stavěný pro osmičlenný vojenský výsadek a tříčlennou posádku. Existenci projektu serveru potvrdila Isabela Vršková, jednatelka firmy Zetor Engineering. Resort armády nyní dokončuje přípravné práce na zakázce, v rámci níž by vojáci v horizontu několika let získali náhradu za stárnoucí vozidla BVP-2. Mluví se až o 210 nových obrněncích za 50 miliard korun. I to je důvod, proč vzniká podle serveru IFV Wolfdog.

Sdružení samospráv chce po církvích stažení žalob na majetek

Sdružení místních samospráv se rozhodlo vyzvat církve, aby se přestaly zvláště v nedůvodných případech domáhat majetku po obcích. Měly by postupovat stejně, jako to učinily v případě krajů, a neblokovat žalobami rozvoj obcí. Po jednání předsednictva sdružení to řekl jeho šéf a europoslanec Stanislav Polčák z hnutí Starostů a nezávislých. Sdružení se tak připojilo k obdobnému požadavku Svazu měst a obcí, který jej chce vznést spolu s Asociací krajů na srpnovém zasedání České biskupské konference. Sdružení se na biskupy podle europoslance rozhodlo obrátit dopisem. Z více než 500 žalob na obce, v nichž se církve domáhají určení vlastnictví majetku, který jí před rokem 1948 náležel, se osm desítek týká členů sdružení samospráv. Mnohdy se týkají převodu majetků před rokem 1990 nebo například školního hřiště nebo pozemku pod školou, které jsou tak blokovány, poznamenal Stanislav Polčák. Podle něj je to v rozporu s cílem zákona o církevních restitucích, který měl odblokovat nakládání s majetkem obcí.

Obce z lokality Horka jsou připraveny podat žalobu na stát

Pokud vláda schválí návrh na zúžení průzkumných prací pro stavbu trvalého úložiště radioaktivních odpadů pouze na dvě lokality, ukončí obce z lokality Horka dialog a jsou připraveny podat žalobu na stát. Všichni zástupci obcí považují návrh za diskriminační a netransparentní. Starostové to sdělili ČTK po nedělním jednání v Budišově, kterého se zúčastnil také ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák. Starostové v tiskové zprávě uvedli, že byli ředitelem SÚRAO ubezpečeni, že se průzkumné práce letos budou konat ve všech sedmi lokalitách v ČR. Případné další průzkumy budou pouze za předpokladu souhlasu obcí. "Lokalita Horka nedá souhlas s průzkumy ani s vybudováním úložiště. Bude-li kritériem dalších průzkumů podání či nepodání žalob, jsme připraveni žalobu okamžitě podat," uvádí se v tiskové zprávě. O plánovaném zúžení počtu lokalit, kde by se měl dělat geologický průzkum, z původních sedmi na dvě, informoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pátek na tiskové konferenci v Praze.

V Temelíně bude den otevřených dveří

Jaderná elektrárna Temelín připravuje na 30. července den otevřených dveří. Tuto možnost nabízí pouze jeden den v roce, prohlídky jsou zdarma. Jejich kapacita je omezená, prostorami elektrárny může projít maximálně 810 lidí. Elektrárna proto v pondělí spustila rezervační systém. Zájemci se mohou registrovat pouze telefonicky. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Den otevřených dveří elektrárna organizuje posedmé. Zatím pokaždé byla kapacita zcela naplněna. Prohlídky se mohou zúčastnit pouze lidí starší 15 let, kteří se dopředu zaregistrují. Letošní novinkou je Olympijský park zřízený hned vedle elektrárny. "Zájemci se mohou registrovat telefonicky na čísle 381 102 639 od 8:00 do 15:30 hodin, uvedla Jitka Lhotská z Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Nahlásí své jméno, národnost, číslo občanského průkazu a bydliště, cizinci také číslo cestovního pasu.

HIV, klíšťata a Zdraví 2020 jsou priority nové hlavní hygieničky

Strategie boje proti nákaze HIV, jíž v Česku strmě přibývá, či reakce na letošní vysoký výskyt klíšťat jsou priority nové hlavní hygieničky Evy Gottvaldové. Bude také pokračovat v programu Zdraví 2020, který zahrnuje hlavní úkoly hygienické služby v Česku v ochraně zdraví obyvatel. Eva Gottvaldová to řekla při přebírání funkce po svém předchůdci Vladimíru Valentovi. Personální čistky nechystá. Cílem bude, aby stát adekvátně reagoval na nové výzvy, k nimž se řadí právě narůstající výskyt HIV a letošní rekordní počty nákaz od klíšťat. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poděkoval Vladimíru Valentovi, že hygienickou službu stabilizoval a vypořádal se dobře s velkými výzvami, jako byly hrozby infekce MERS, ebola či zika, vybojoval úspěšně i bitvu o zachování povinného očkování dětí. Vladimír Valenta připomněl, že hygienická služba řešila i případy otrav metylalkoholem a udržela přes odpor potravinářů své pravomoci při kontrole stravovacích provozů.

Koně Převalského z pražské zoo dovezeni do mongolské Gobi B

Čtyři klisny koně Převalského z pražské zoo jsou již v mongolském národním parku Gobi B. Po náročném transportu vyběhly do aklimatizační ohrady v oblasti Takhin Tal, uvedla zoo na Facebooku. Klisny byly do Mongolska přepraveny českým armádním speciálem, který přistál v mongolském Bulgan Sumu. Klisny Heia, Reweta, Nara a Heilige byly ihned po přistání přemístěny i s transportními bednami do nákladních aut. V doprovodu ošetřovatelů cestovaly do Gobi B několik hodin. Z letiště v pražských Kbelích koně odletěli v sobotu odpoledne, ještě v pátek se pásli na pastvinách v Dolním Dobřejově. V aklimatizační ohradě stráví zhruba několik měsíců. Pražská zoo ve spolupráci s Armádou ČR letos poprvé plánuje také zdvojený transport. Kromě dovezených čtyř koní, které pocházejí z různých evropských států, se totiž uskuteční i vnitrostátní převoz koní přímo v Mongolsku.

Vlčí smečka u Kokořína se rozrostla nejméně o čtyři mláďata

Vlčí smečka v oblasti Máchova kraje v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se na jaře rozrostla nejméně o čtyři mláďata. Zachytila je fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která je přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně - Pecopala. Jde o první snímky letošních mláďat. ČTK to sddělil Luboš Beran z AOPK. Ještě loni na podzim tvořilo smečku sedm zvířat, kolik jich je v současné době, není podle něj jasné. "Po delší odmlce, kdy se vlci ve fotopastech objevovali jen sporadicky, na nás minulý týden čekalo příjemné překvapení. Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků - konec června - zatímco třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna," řekl Luboš Beran.

V Brně začala letní škola češtiny pro studenty ze 38 zemí

Letní škola slovanských a bohemistických studií v Brně zahájila svůj 49. ročník. Intenzivního kurzu češtiny se tentokrát zúčastní asi 140 studentů ze 38 zemí. Škola potrvá na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity do 13. srpna. Organizátoři hned první den rozdělili studenty do deseti skupin podle úrovně od úplných začátečníků až po velmi pokročilé. "Nejmladšímu účastníkovi je 13 let, nejstarší se narodil v roce 1953," řekla ČTK ředitelka letní školy Eva Rusinová. Studenti se na kurz pravidelně vracejí a někteří z bývalých studentů pomáhají i s organizací. Účastníky čekají čtyři týdny intenzivní výuky od pondělí do soboty. Organizátoři připravili výukové bloky, přednášky, besedy a odborné semináře o češtině a české literatuře. Studijní program doplní celovečerní filmy z české produkce, hodiny tance, tři exkurze po okolí a výlet do Prahy.

Bývalý židovský hřbitov v Prostějově bude kulturní památkou

Ministerstvo kultury zařadilo bývalý židovský hřbitov v Prostějově, který byl zničen za německé okupace a náhrobní kameny s židovskými nápisy si rozebrali lidé z města a okolích vesnic, na seznam kulturních památek. Řekl to v Prostějově rabín Louis Kestenbaum. Na místo bývalého hřbitova přijel z USA v doprovodu dvou desítek židovských podporovatelů ze Spojených států, Velké Británie, Izraele, Rakouska a Česka. Návrh na prohlášení někdejšího židovského hřbitova, na jehož místě je park a škola, podala židovská organizace Kolel Damesek Eliezer a záměr podpořila Federace židovských obcí v ČR i památkáři. Prostějovská radnice ale s návrhem nesouhlasila. Její mluvčí Jana Gáborová informaci o prohlášení hřbitova kulturní památkou ČTK potvrdila a řekla, že radní zatím nerozhodli o tom, zda se proti verdiktu ministerstva odvolají. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková ČTK řekla, že ministerstvo už vydalo rozhodnutí, které však zatím není pravomocné, takže nelze zveřejnit podrobnosti.

Festival v Krumlově má na programu večer Morriconeho melodií

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově tento týden nabízí koncert filmových melodií z pera skladatelů Ennia Morriconeho a Luboše Fišera, vystoupí pěvecký sbor Canticum Camerale, zahraje klavírní virtuos Alexei Volodin a v sobotu flamenkový kytarista Carlos Piñana. ČTK to řekla tisková mluvčí festivalu Mirka Štípková. Festival má tento týden na programu pět koncertů. Ve čtvrtek 21. července zazní v Pivovarské zahradě známé filmové melodie z pera skladatelů Ennia Morriconeho a Luboše Fišera. V pátek 22. července v Zámecké jízdárně zahraje klavírní virtuos Alexei Volodin s Plzeňskou filharmonií, dirigovat bude Daniel Raiskin. Na sobotu 23. července přichystali orgnizátoři dva koncerty. Jední z nich bude komorní koncert v Maškarním sále českokrumlovského zámku, kde vystoupí Schwingungen trio a přednese skladby Michaila Ivanoviče Glinky, Ludwiga van Beethovena a Antona Stepanoviče Arenského. V Pivovarské zahradě pak brilantní flamenkový kytarista Carlos Piñana představí svůj projekt Flamenco Symphony. Doprovodí ho Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jana Kučery, jako sólisté vystoupí kromě Carlose Piñany také Agustín Garnés (zpěv, clapping), Miguel Ángel Orengo (bicí nástroje) a Maise Márquez (tanec, clapping). V neděli dopoledne se diváci mohou těšit na varhanní koncert Karla Martínka v Klášterním kostele.

Český autor získal prestižní ocenění za společenskou hru roku

Letošním laureátem nejprestižnějšího ocenění na poli společenských her je Čech Vladimír Chvátil, který získal titul za svou detektivní karetní hru s názvem Codenames. Informovala o tom agentura DPA. Soutěžní porota vybírala ze zhruba tří stovek her, které se v uplynulém roce nově objevily na trhu. Ta Chvátilova prý zaujala důrazem na kreativitu a jazykovou vynalézavost. "Ten, kdo rád žongluje se slovy, si Codenames oblíbí," uvedl předseda poroty Tom Felber. "Ta hra ho naprosto vtáhne a už nepustí," dodal. Ve hře Codenames, která je určena až pro 12 hráčů, se šéfové dvou špionážních týmů - červeného a modrého - snaží přimět ostatní členy svého týmu, aby mysleli jako oni a odhalili s pomocí jejich jednoslovné nápovědy identitu 25 agentů na herním poli. Podle čtyřiačtyřicetiletého vývojáře Vladimíra Chvátila, který je autorem více než dvou desítek deskových her a videoher, jde o jeden z jeho herně nejjednodušších počinů.

Tenista Štěpánek vytvoří na olympiádě pár s Lukášem Rosolem

Dva nové páry pro čtyřhru vytvořili tenisté pro olympijské hry v Riu de Janeiro. V Brazílii zkusí bojovat o medaile Radek Štěpánek s Lukášem Rosolem a Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou. Změny v české nominaci vznikly poté, co v sobotu oznámili Tomáš Berdych a Karolína Plíšková, že do Ria nepojedou kvůli obavám z viru zika. Tomáš Berdych přitom měl hrát debla s Radkem Štěpánkem a Karolína Plíšková s Lucií Šafářovou. Nové dvojice již byly oficiálně nahlášeny Českému olympijskému výboru i Mezinárodní tenisové federaci (ITF).

David Limberský se rozhodl ve 32 letech skončit v reprezentaci

Plzeňský fotbalista David Limberský se rozhodl ve 32 letech ukončit reprezentační kariéru. Po mistrovství Evropy je tak po Jaroslavu Plašilovi, Davidu Lafatovi a Petru Čechovi už čtvrtým hráčem, který už nebude hrát v českém národním dresu. Levý bek to řekl v rozhovoru pro deník Právo během soustředění v rakouském Westendorfu. "Nechci už tříštit síly mezi klub a reprezentaci. Na jaře jsem cítil, že nemám potřebný drajv. Raději chci odehrát méně zápasů kvalitně, než všechny průměrně," řekl David Limberský. "Brzy mi bude třiatřicet, před národním týmem je nový kvalifikační cyklus. Pár kluků už skončilo, myslím, že už jsem měl také na čase," dodal. David Limberský je dlouhodobě jednou z klíčových opor mistrovské Plzně. V reprezentaci debutoval v červnu 2009 a od roku 2012 patřil stabilně do základní sestavy. Celkem odehrál 40 zápasů a dal jeden gól loni v září v kvalifikaci v Lotyšsku. Zahrál si na dvou mistrovstvích Evropy.

V Českých Budějovicích a okolí se představí tisíce mladých sportovců

Více než 3000 mladých sportovců se v následujících dnech představí v Českých Budějovicích na festivalu Eurogym 2016. Akce se účastní závodníci ve věku od 12 do 18 let ze dvou desítek evropských zemí. Na několika místech v Českých Budějovicích a okolí předvedou ukázky různých sportů a pohybových aktivit. ČTK to řekla Magdaléna Mrnková, která se na pořádání Eurogymu 2016 podílí. Podle ní nejde jen o představení gymnastiky. "V zásadě zahrnuje jakoukoliv pohybovou aktivitu. Od moderní gymnastiky, přes skoky na trampolíně, tanec, freedance a tak dále," uvedla Magdaléna Mrnková. Eurogym není soutěžním festivalem. Primárně se zaměřuje na to, aby lidem ukázal různé sportovní obory blízké gymnastice. Eurogym se koná jednou za dva roky, pokaždé v jiném městě. Letos poprvé se uskuteční v jedné ze zemí bývalého východního bloku.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.

18-07-2016