Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-08-2016

Od příštího roku bude fungovat finanční policie, uvedl ministr vnitra Chovanec

Dalším krokem v reorganizaci policejního sboru bude vytvoření finanční policie v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), a to od 1. ledna příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec(ČSSD). Finanční policisté by se podle něj měly prioritně zaměřit na spolupráci s celníky, na daňové úniky a také na spolupráci mezi jednotlivými subjekty v rámci centrály. Finanční policie má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od Daňové Kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat "čistě daněmi". Mezi dalšími stávajícími prioritami centrály jmenoval náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube terorismus, kybernetickou kriminalitu či boj proti korupci.

Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vznikla od 1. srpna sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům. Vedení policie věří tomu, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Chovanec uvedl, že kvůli reorganizaci odešlo od policie pět policistů. Další dva nebo tři odchod oznámili. "Nenaplnily se prognózy, že nastanou masivní odchody policistů," zdůraznil na tiskové konferenci Chovanec.

S bezpečnostními riziky poradí pořadatelům akcí non-stop linka

Policie v pátek spustí nepřetržitou telefonickou linku 800 255 255, která má sloužit k prevenci bezpečnostních rizik. Operátoři na ní budou radit majitelům a provozovatelům veřejně přístupných objektů a pořadatelům sportovních, kulturních a jiných společenských akcí. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Linku zaštítí metodická skupina k ochraně takzvaných měkkých cílů, která začne rovněž fungovat od pátku a která vznikla na základě pokynu policejního prezidenta. "Situace v okolních státech není v tomto ohledu příznivá. Proto se snažíme urychlit aktivity směřující k ochraně měkkých cílů," vysvětlil Vondrášek. Jako měkké cíle označuje ministerstvo vnitra místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde například o obchodní centra, kulturní či sportovní centra nebo kostely.

Policie začala kontrolovat 15 hraničních přechodů s Německem

Policie začala 1. srpna s kontrolami u hranic s Německem. Zaměřuje se na 15 přechodů, kde několikrát denně dělá namátkové kontroly. Nelegální migrace bezpečnost země neohrožuje, řekl dnes novinářům šéf cizinecké policie Milan Majer. Kontroly u německých hranic se podle Majera dělají třikrát denně a pokaždé trvají zhruba dvě hodiny. Při nových kontrolách policie zatím nelegální běžence neodhalila. Šéf cizinecké policie to považuje za preventivní opatření. Může se totiž stát, že by se neúspěšní žadatelé o azyl v Německu mohli pokusit odejít do okolních zemí. Může jich být až 200.000.

Už téměř 14 měsíců mají policisté zvýšené kontroly na hranicích s Rakouskem. Podle Majera je rozdíl v tom, že se dělají na šesti hraničních přechodech a jsou nepřetržité. K dnešku policie při těchto kontrolách zajistila 3661 migrantů. Podle Majera je letos situace mnohem klidnější než v loňském roce.

Vláda souhlasí s ochranou oznamovatelů korupce ve stávajících zákonech

V šesti zákonech, hlavně v zákoníku práce či služebním zákoně, chce ministr Jiří Dienstbier zakotvit jednoznačnější ochranu oznamovatelů korupce. Navrhovaná novela, která byla rozeslána do připomínkového řízení, by podle návrhu měla platit od roku 2018. Dienstbierův záměr v červenci vláda podpořila navzdory kritice vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, který před časem navrhl svou variantu ochrany whistleblowerů formou poslaneckého návrhu. Dienstbierova varianta počítá s jednoduchým doplněním příslušných zákonů o větu, podle níž žádný zaměstnavatel či služební orgán nesmí zaměstnance či příslušníka "postihovat nebo jej znevýhodňovat proto, že učinil v dobré víře oznámení o podezření na protiprávní jednání". V Česku nyní neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád a zákoník práce.

ČNB pro letošek odhad růstu HDP zlepšila, pro příští rok zhoršila

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta. Naopak zhoršila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to dnes uvedl guvernér Jiří Rusnok. V roce 2018 by podle odhadů měla ekonomika růst o tři procenta. Bankovní rada ČNB dnes zopakovala, že považuje za pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Samotná nová prognóza centrální banky předpokládá konec intervenčního režimu rovněž v polovině roku 2017.

Hypoteční trh letos stoupl o 16 pct na rekordních 102 mld. Kč

Tuzemské banky poskytly lidem v prvním pololetí letošního roku rekordních 54.000 hypoték za celkem 102 miliard korun. Ve stejném období loni poskytly 50.000 hypoték za 88 miliard korun. Vyplývá to z údajů na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Letošní rok tak bude zřejmě znovu rekordní. Průměrná úroková sazba hypoték se v červnu podle Fincentra Hypoindexu dále propadla na dosavadní minimum 1,87 procenta. Stojí za zmínku, že i přes rychlý růst patří Česko v EU, co se týká zadlužení domácností hypotečními úvěry, k výraznému podprůměru, podotkl Jiří Paták ze společnosti Chytrý Honza.

Když nebude hotovost, dostanou někteří lidé v OKD výplaty později

Pokud by těžební společnost OKD v příštím týdnu, kdy je v podniku výplatní termín, neměla dostatek hotovosti, dostane v plné výši výplatu jen 91 procent zaměstnanců. Devět procent pracovníků s nejvyššími příjmy by dostalo výplaty rozdělené na dvě části a vedení podniku by si vyplatilo mzdy teprve tehdy, až by byly uspokojeny mzdové nároky všech zaměstnanců. Vedení firmy, která je od června v úpadku, se na tom dnes dohodlo s odbory. ČTK to řekli mluvčí OKD Ivo Čelechovský a předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Firma zaměstnává zhruba 9500 vlastních zaměstnanců. Na výplaty OKD potřebuje každý měsíc kolem 400 milionů korun, průměrná mzda v loňském roce ve firmě činila 33.215 korun.

Čeští Romové, kteří přežili holokaust, budou odškodněni 67 tisíci

Romové, kteří přežili holokaust, dostanou jednorázové odškodnění ve výši 2500 eur (67.600 Kč). ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ministerstvo zahraničí o tom jednalo s německým ministerstvem financí. "Adresně bude vyplacena částka 2500 eur na osobu, týká se to deseti až 15 lidí," dodala Lagronová. Romové byli podobně jako Židé v období druhé světové války tvrdě postiženi nacistickou rasovou politikou. V roce 1942 provedli v četníci v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Dostalo se do něj 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Transporty odvezly do koncentračního tábora v Osvětimi bezmála 5000 Romů. Do vlasti se jich vrátilo jen 583.

O příspěvek ve stejné výši mohou od začátku srpna žádat také Němci, kteří byli za druhé světové války nebo po jejím skončení nasazeni na nucené práce. Nárok na něj mají i sudetští Němci, kteří museli pracovat na území tehdejšího Československa. Německé úřady na odškodnění do roku 2018 vyčlenily celkem 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč).

Na politologickou konferenci do Prahy přijede přes 2000 lidí

Více než 2000 účastníků přijede do Prahy na evropskou politologickou konferenci, která se uskuteční od 7. do 10. září. Diskutovat se bude o všech aktuálních tématech, řekl ČTK Aleš Karmazin z pořadatelského týmu. Jde o desátou výroční konferenci Evropského konsorcia pro politický výzkum, což je nezávislá vědecká organizace založená v roce 1970. Má 350 členů ve více než 50 zemích. Jsou mezi nimi univerzity, akademici i studenti zabývající se výzkumem a výukou politických věd. Drtivou většinu účastníků budou představovat zahraniční hosté. Z českých odborníků vystoupí například Petr Just, který je odborníkem zejména na nové politické strany v Česku a na Slovensku, nebo volební analytik Tomáš Lebeda u Univerzity Palackého v Olomouci. Hlavním řečníkem bude Rogers Brubaker z Kalifornské univerzity v Los Angeles, který je předním odborníkem na nacionalismus, otázky občanství a migraci.

Krajský soud Plzeň rozhodl o vazbě prvního Čecha, který chtěl k IS

Krajský soud v Plzni dnes rozhodl o stížnosti Čecha proti vazbě, kterou na něj uvalil 20. července Okresní soud Plzeň-jih kvůli podezření, že se chtěl přidat k teroristům organizace Islámský stát (IS). Verdikt nezveřejnil, nejdřív ho musí sdělit krajskému státnímu zastupitelství, obviněnému a jeho právníkovi. Po neveřejném zasedání to ČTK řekl mluvčí soudu David Ungr. Muž je obviněný z pokusu o teroristický útok, hrozí mu pět až 15 let vězení.

Podle informací deníků Právo a Mladá fronta DNES je prvním zadrženým Čechech, který se chtěl stát bojovníkem Islámského státu, 21letý muž ze Spáleného Poříčí, města s 2500 obyvateli na jihu Plzeňska. Podle listů šlo o uzavřeného bezproblémového mladíka bez kamarádů, který hrál počítačové hry. Vyučený strojař podle deníků pracuje ve firmě ve městě a bydlí tam s matkou a sestrou. Místní obyvatelé neměli o jeho aktivitách tušení, chodil z práce rovnou domů. Pro mladíka si policisté přišli předminulý týden ráno, když se vracel z noční směny. Muž byl podle pondělního vydání týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Při zadržení měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k IS, napsal Respekt. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

Vlak na přejezdu v Letohradu usmrtil dva cestující v autě

Na železničních přejezdu v Letohradu na Orlickoústecku se dnes ráno střetl vlak s osobním autem. Ve voze zemřel čtyřiasedmdesátiletý řidič a o rok mladší spolujezdkyně. Provoz na trati byl zastaven celé dopoledne. Přejezd byl označený světelným a zvukovým zařízením, neměl závory. Řidič vjel na přejezd, vlak do vozu narazil a strojvedoucí dokázal soupravu zastavit asi až 500 metrů za přejezdem, uvedla mluvčí policie. Ve vlaku cestovalo 20 lidí a dva zaměstnanci drah, nikomu z nich se nic nestalo. Škodu drážní inspektoři vyčíslili na 170.000 korun, z toho 120.000 korun na vlaku a 50.000 korun na zabezpečovacím zařízení, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Většina rodičů nechtěla přesunout dítě z praktické školy do běžné

Většina rodičů neměla zájem o přeřazení svého dítěte z takzvané praktické do běžné základní školy. V celé České republice se tímto směrem přesune asi 205 z více než 18.000 dětí, které se vzdělávají ve školách určených zejména pro děti s lehkým mentálním postižením. Odhadují to kraje na základě zjišťování na jednotlivých školách. Nízký počet dětí, které se na žádost rodičů přesunuly do běžné školy, ministerstvo považuje za důkaz, že žádná revoluce se od 1. září konat nebude. Kritici změn ve společném vzdělávání varovali před hromadným příchodem dětí s lehkým mentálním postižením do běžných škol. Nejvíce dětí z praktických škol přijde na běžnou základní školu ve Středočeském kraji a v Praze, dohromady jde zhruba o 150 žáků. V dalších krajích jsou to často jednotky dětí a například Plzeňský kraj neočekává přechod žádného žáka.

CzechTourism: Zahraničních turistů v létě přibylo o dvě procenta

Do Česka by mohlo v létě přijet proti loňsku o dvě procenta více zahraničních návštěvníků, kteří se ubytují v hotelech, penzionech či kempech. Domácích turistů přibude o šest až osm procent, odhaduje agentura CzechTourism. Celkem by do ČR letos mělo zavítat více než devět milionů zahraničních turistů, loni jich přijelo 8,7 milionu. Podle agentury celkový roční nárůst však nebude tak silný jako v prvním čtvrtletí. Na návštěvnosti evropských zemí se totiž negativně promítají nedávné teroristické útoky ve Francii či Německu. U návštěvníků ze vzdálených zemí jako USA, Japonsko či Čína je Evropa vnímána jako jedna destinace a turisté příliš nerozlišují mezi jednotlivými zeměmi. Ve statistikách také nejsou zahrnuti turisté ubytovaní v soukromí přes služby jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals. Ty už obslouží podle odhadů deset až 15 procent turistů ubytovaných v Praze.

Letní sezona bude podle Asociace cestovních kanceláří co do počtu turistů nejlepší za posledních pět let. "Když projdete Prahou, Praha praská ve švech. Kdybyste v tuhle chvíli chtěli sehnat deset pokojů v jednom hotelu, tak je neseženete," uvedl místopředseda asociace Jan Papež. Cestovní kanceláře v řadě zemí světa podle Papeže v posledních letech zařadily Prahu do svých katalogů jako bezpečnou destinaci.

Petr Jákl chystá vysokorozpočtový velkofilm Jan Žižka

Režisér, producent a scénárista Petr Jákl připravuje velkofilm Jan Žižka, který údajně bude nejdražším projektem v historii české kinematografie. Autor hororu Ghoul a thrilleru Kajínek začne natáčet počátkem roku 2017 v České republice s mezinárodním obsazením. Na snímku se podílí filmová agentura William Morris Endeavor, která zastupuje úspěšné hollywoodské projekty, jako jsou Vlk z Wall Street, Hanební pancharti, Kill Bill, Batman a další. Tato agentura zastupuje režiséry Quentina Tarantina, Ridleyho Scotta nebo Stevena Spielberga.

"Film o Janu Žižkovi, který je jedním ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců všech dob, je zajímavý pro celý svět, a má tak možnost oslovit masy i propagovat krásy naší země a historie. To by mělo přilákat takzvané filmové turisty, ale i ty běžné, kteří ve filmu uvidí hrady a přírodu, za kterou stojí vycestovat," uvedl Jákl. Pro svůj film momentálně hledá stovky dospělých bojovníků a bojovnic včetně dětských bojovníků s prakem - práčat.

V Praze dnes končí Letní slavnosti staré hudby

Ve Španělském sále Pražského hradu se dnes koná závěrečný koncert mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Program nabídne koncertní provedení opery představitele francouzského baroka André Campry Karneval v Benátkách. Operu z roku 1699 určenou původně pro versailleský dvůr přednesou jako sólisté společně s rezidenčním souborem festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Skladatel Campra v opeře propojil svět commedie dell’arte s římskou mytologií, čímž na konci 17. století ohromil tehdejší Paříž.

V Praze dnes začíná Mezinárodní varhanní festival

V pražské bazilice sv. Jakuba dnes začíná 21. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Jeho letošní ročník zahájí koncert profesora Hudební akademie v Katovicích a zakladatele prvního muzea varhan ve východní a střední Evropě Juliana Gembalskiho. Akce se zúčastní interpreti z Polska, Litvy, Japonska, Francie, Maďarska a Estonska. Do 22. září se v bazilice sv. Jakuba v Praze představí osm varhaníků a varhanic. Během každého koncertu bude k dispozici videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.

Protagonisté zahrají na proslulý nástroj, který se před pěti lety dočkal rekonstrukce za milion korun. Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavovány. S 91 rejstříky a 8277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice.

Hořice na Šumavě v sobotu oslaví 200 let "svých" pašijových her

Obnovené pašijové hry v Hořicích na Šumavě sobotním představením oslaví 200. výročí od prvního uvedení. Amatérští divadelníci z obce sehrají novozákonní příběh Ježíše Krista, představení začne v 16:30 v unikátním prostředí zrekonstruovaného, zastřešeného přírodního amfiteátru. ČTK to řekl Miroslav Kutlák, předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her, která hry obnovila v roce 1993 a od té doby je uvádí každý rok. V programu vystoupí 60 herců, včetně dětí. Jde výhradně o ochotníky z obce a okolí. Nejstaršímu vystupujícímu je 83 let, nejmladšímu pět.

Nastudování novozákonního příběhu Ježíše Krista proslavilo Hořice natolik, že se díky tomu obec s 600 obyvateli dostala na čestné místo v mezinárodním společenství Europassion. Tradice hořických pašijových her sahá až do 13. století, první uvedení divadelního představení se datuje rokem 1816. Autorem textu byl hořický tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl.

Ve Světlé nad Sázavou dnes začíná festival Sázavafest

V zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou dnes začíná multižánrový festival Sázavafest. Jeho 16. ročník nabídne hudbu, divadlo i literaturu. Akci předznamenal středeční koncert, na němž vystoupili Kamil Střihavka a Lucie Bílá. Sázavafest do 6. srpna přivítá tuzemské hvězdy i zahraniční hosty. Společné vystoupení se slovenskými No Name chytá například kapela Chinaski, českou premiéru si odbude sólový projekt M.I.N.E. Markuse Meyna, frontmana známé skupiny Camouflage. Spisovatel Michal Viewegh, který na Sázavafestu vystupuje pravidelně, letos přečte ukázku z připravovaného románu Dva muži ve člunu, který vyjde na podzim. "Jeho hrdiny jsou profesionální gigolo a druhý, nájemný vrah, kteří pracují i na dovolené, takže mají melouch po cestě na vodu," prozradil. Číst ze své nové knihy bude i bavič Lukáš Pavlásek, který po úspěchu publikace Z deníku ajťáka představí pokračování Ajťáci vrací úder. Loni Sázavafest podle pořadatelů za tři dny navštívilo celkem 35.000 diváků.

Kniha fotografií ukazuje zaniklý svět pod Lipenskou přehradou

Zmizelou podobu Vltavy a dávné šumavské přírody, měst či lidí před vznikem Lipenské přehrady ukazuje kniha Lipno krajina pod hladinou. Kniha dává prostřednictvím 280 historických snímků pocházejících většinou z Fotoateliéru Seidel, ale například i archivu ČTK nahlédnout do míst, která jsou dnes skryta pod hladinou. Knihu dnes na tiskové konferenci v Lipně nad Vltavou představili tvůrci knihy. Snímky pocházejí z let 1872 až 2015. Podle autorů knihy jsou mnohé z nich publikovány poprvé. Při sestavování knihy se autorům podařilo nalézt a sestavit dosud neznámé panorama krajiny kolem Horní Plané, nechybí nejstarší dochovaný snímek grafitových dolů z roku 1872, nejstarší dochovaná pohlednice, která zachycuje Černou v Pošumaví v roce 1899 nebo panoramatické záběry dokumentující postupné zatopení Frymburka.

Jablonecká výstava Křehká krása bude letos ve vánočním duchu

Ve vánočním duchu bude pátý ročník prodejní výstavy bižuterie a skla Křehká krása, který se bude konat v Jablonci v závěru příštího týdne. Pro návštěvníky budou připravené ukázky tří nejrozšířenějších technik výroby vánočních ozdob, což není obvyklé. Novinářům to dnes za pořadatele řekl Petr Nový z jabloneckého muzea. Na Křehké kráse si budu moci návštěvníci navíc jednotlivé techniky sami vyzkoušet. Budou zde ukázky klasického foukání vánočních ozdob nad kahanem, výroby navlékáním na drátek i takzvaného tradičního jabloneckého způsobu, což je výroba z foukaných perlí. "V muzeu bude navíc specifický ateliér, kde budeme nabízet výrobu ozdob zdobených balotinou, které se už dnes v podstatě nevyrábí. Základem je karton, na který se lepí drobné skleněné kuličky," dodal Nový. Na čtyřdenní prodejní výstavě v Eurocentru se bude od 11. do 14. srpna prezentovat 45 výrobců skla a bižuterie.

Strojní zámečník ze Zdíkova létá do práce svým letadlem

Pětačtyřicetiletý František Hadrava ze Zdíkova na Prachaticku létá do práce letadlem, které si sám postavil. Vyučený zámečník létá na stroji Minimax do firmy, která je od jeho domova po silnici vzdálená zhruba 15 kilometrů. Podmínkou je dobré počasí, pak klidně vyvine rychlost 125 km/h. Cesta ho vyjde levněji než autem, při letu se vyhýbá lidským sídlům. Spotřeba je šest litrů benzínu na hodinu. "Všechno je to v podstatě recese," dodal Hadrava, který do kabiny letadla usedá s bílou šálou a koženou přilbou na hlavě. Celá akce je vždy atrakcí pro projíždějící řidiče. Letadlo vyráběl dva roky. Přes zimu ho rekonstruoval a přestavoval na nový motor, který je dvojnásobně silnější, než ten původní. Celkově ho vyšlo na více než 200.000 korun. Je téměř celé vyrobené ze dřeva.

Sport

Čeští sportovci se po středečním slavnostním přivítání výpravy v olympijské vesnici dočkají v Riu de Janeiro i otevření Českého domu. Oficiálního ceremoniálu, který začne ve 23:30 SELČ, se zúčastní mimo jiné i prezident Miloš Zeman. Na odpoledne má hlava státu naplánované setkání s Martinou Sáblíkovou, která stále neví, zda bude smět startovat v cyklistické časovce.

Žádné změny k lepšímu nedoznala střelnice v Riu de Janeiro pro olympijské hry. Zlatý medailista v trapu z Pekingu 2008 David Kostelecký nad tím jen mávl rukou a v klidu byl i v tréninku, který organizátoři nezvládali a někteří trenéři a soupeři se málem poprali. V jednačtyřiceti nejstarší český olympionik v Riu Kostelecký, který je již na svých pátých hrách, věděl ze Světového poháru, že střelnice v Riu není ideální. Doufal, že se něco před olympiádou změní, ale zjistil, že se od té doby vůbec nic nezlepšilo. Vzhledem k horší viditelnosti a podmínkám na střelnici očekává, že nebudou maximální nástřely. "A nebude rozhodovat každá chyba. Kdo zachová klidnou hlavu a dotáhne to do konce, tak bude někde nahoře," uvažoval Kostelecký.

Tenistky Lucie Šafářová a Barbora Strýcová vyzvou v 1. kole olympijské čtyřhry obhájkyně zlata a nejvýše nasazený pár Serenu a Venus Williamsovy. Kvitová se v 1. kole OH utká s Maďarkou Babosovou, Strýcová s Wickmayerovou z Belgie, Šafářová s Italkou Knappovou, Rosol s Pairem z Francie.

Fotbalisté Liberce si po roce opět zahrají závěrečné 4. předkolo Evropské ligy a k zopakování účasti v základní skupině soutěže jim schází překonat už jen jediného soupeře. Slovan po týden staré výhře 2:1 v úvodním utkání 3. předkola porazil Admiru Mödling i v domácí odvetě, tentokrát 2:0, a s přehledem stvrdil postup.

Fotbalisté Sparty prohráli v odvetě třetího předkola Ligy mistrů na hřišti Steauy Bukurešť 0:2 a po remíze 1:1 z domácího utkání nepostoupili do závěrečného play off. Letenský celek, který naposledy do základní skupiny prošel před jedenácti lety, nyní čeká čtvrté předkolo Evropské ligy.

Fotbalisty Mladé Boleslavi čeká dnes velmi náročný úkol. V odvetě 3. předkola Evropské ligy potřebují doma se Škendijou Tetovo otočit nepříznivý výsledek 0:2 z Makedonie. Jsou však přesvědčeni, že mají na to, aby se jim to podařilo. Sebevědomí jim zvedla i nedělní výhra 3:0 nad dalším účastníkem bojů o Evropskou ligu Libercem. A právě takový výsledek by potřebovali i nyní.

Fotbalový brankář Petr Čech třetím rokem kraluje českým sportovcům ve finančním žebříčku magazínu Forbes. A to i přesto, že po odchodu z Chelsea do Arsenalu se jeho hrubé příjmy oproti loňskému vydání snížily zhruba o devadesát milionů korun. S částkou 260 milionů korun, z níž 245 milionů tvoří příjmy od klubu a zbytek od reklamních partnerů, se Čech drží bezpečně v čele pořadí před hokejovou hvězdou Jaromírem Jágrem. Útočník Floridy se vrátil do elitní desítky nejlépe placených českých sportovců, i díky bonusům za odehrané zápasy a produktivitu v NHL a lukrativním sponzorským smlouvám jeho příjmy ve sledovaném období činily 154 milionů korun. Jágr na druhém místě vystřídal tenistku Petru Kvitovou, která stejně jako další tenista Tomáš Berdych z Top Ten vypadla. Třetí pozici "obhájil" Čechův spoluhráč z Arsenalu Tomáš Rosický (143 mil.). V první desítce pak následují už jen hokejisté z NHL.

Počasí - pátek

V Čechách zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť, odpoledne a večer od západu ubývání srážek. Na Moravě a ve Slezsku jasno až polojasno, postupně přibývání oblačnosti, místy přeháňky nebo bouřky, později večer na východě déšť, místy trvalejší. Nejvyšší teploty 17 až 22 °C, ve východních Čechách a na Moravě 23 až 28 °C, na východě až 31 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 22 °C.

04-08-2016