Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-08-2016

Experti na integraci odmítli výroky Zemana, Babiše i Chovance

Sdružení nevládních organizací, které v Česku pomáhají uprchlíkům, se ohradilo proti výrokům některých politiků o uprchlících. Odmítavé postoje prezidenta Miloše Zemana, vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vůči migraci jsou podle členských organizací nebezpečné a populistické. Všichni tři politici v poslední době hovořili o rizicích současné migrační vlny. Zeman i Babiš se shodli, že Česko by nemělo přijmout žádného uprchlíka.

Cizinci utratí v Česku za medicínský turismus ročně půl miliardy

Přes půl miliardy korun ročně utratí v Česku cizinci za kosmetické operace, umělé oplodnění, léčbu obezity, gynekologické procedury či návštěvu lázní. Medicínský turismus každoročně stoupá až o 15 procent. Nejčastěji do Česka jezdí Britové, Němci a Rusové, sdělil ČTK plastický chirurg Ondřej Měšťák z kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce. Kvalitou provedených zákroků patří Česko v Evropě podle něj mezi nejlepší.

Zájem cizinců ovlivňují kvalita a cena. Ve srovnání kvality je Česko mezi 35 evropskými státy na 13. místě a předstihlo například Itálii či Velkou Británii. Cena v Česku je dvakrát až třikrát nižší. Kupříkladu v Německu stojí zvětšení prsou 200.000 korun, na českých klinikách polovinu.

Studenti mají nárok na sirotčí důchod i při letních brigádách

Studenti denní formy studia mají nárok na sirotčí důchod, i když zároveň pracují nebo podnikají. To se týká například letních prázdnin, kdy si většina z nich přivydělává na brigádách. Uvedla to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která v létě ověřuje, zda pokračuje studium příjemců sirotčích důchodů. To je jednou z podmínek nároku na něj.

Na sirotčí důchod má po úmrtí některého z rodičů nárok nezaopatřené dítě maximálně do 26 let věku, pokud se připravuje na budoucí povolání. Studenti jiné než denní formy studia ho mohou pobírat, pokud ze své výdělečné činnosti nemusejí odvádět pojistné na sociální zabezpečení.

Rotní v armádě již nebudou potřebovat maturitu

Vojáci, kteří mají v armádě hodnost rotný, by již nemuseli mít středoškolské vzdělání s maturitou. Například velitelům tanků nebo děl by nově měl stačit výuční list. Počítá s tím novela vyhlášky, kterou připravilo ministerstvo obrany. Vyhláška již prošla meziresortním připomínkovým řízením.

Praha zaplatí průzkum ve školách, jde o reakci na případ šikany

Praha zaplatí průzkum s názvem Bezpečná pražská škola, který se uskuteční ve 150 školách. Zaměří se na vztahy mezi učiteli a žáky, komunikaci uvnitř třídních kolektivů a na vztahy mezi vedoucími pracovníky a zaměstnanci. V rozhovoru s ČTK to řekla radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Město tak reaguje mimo jiné na nedávný případ šikany na Střední průmyslové škole Na Třebešíně, který skončil smrtí učitelky.

Pořadatelé Ukliďme svět, ukliďme Česko chystají podzimní etapu

Pořadatelé akce Ukliďme svět, ukliďme Česko stanovili datum podzimní etapy úklidu na 17. září. Očekávají minimálně 35.000 lidí, řekl ČTK Miroslav Kubásek z organizujícího spolku Ekokosmák. Podle něj by mohla celková účast na jarní a podzimní etapě úklidů přesáhnout 100.000 lidí. Na jaře bylo 65.000 dobrovolníků. Hlavní úklidový den je 17. září, ale podle Kubáska se některé úklidy uskuteční i v pozdějších termínech.

V Litomyšli se uskuteční festival barokní tradice

Nový festival Litomyšlské barokní tradice návštěvníkům od 14. do 21. srpna představí dědictví baroka. Zahrnuje koncerty, bohoslužby, procesí a módní přehlídku liturgických rouch. Osmidenní akce se uskuteční také na zámku Nové Hrady.

Na piazzetě Národního divadla bude víkendový Dyzajn market

Přes 180 českých i zahraničních designérů představí svou tvorbu na další přehlídce Dyzajn market, která se pravidelně koná na piazzetě u Národního divadla. Prohlížet si či nakupovat šperky, oděvy a módní doplňky, hračky, drobnější části nábytku nebo interiérové ozdoby mohou zájemci v sobotu i v neděli od 11:00. Tvorbu návrhářů doplní hudební a divadelní program.

Do Šumperka míří amatérští divadelníci z celé republiky

Šumperk od příštího pátku ožije amatérským divadlem. Na tradiční divadelní dílny pod vedením zkušených pedagogů, herců či režisérů z Česka i Slovenska se sjede pět desítek amatérských divadelníků z celé republiky. Letos je čekají čtyři divadelní dílny, zaměřeny jsou například na operetu či pantomimu. Výsledek jejich práce bude moci ocenit veřejnost na závěrečné prezentaci. Setkání mladých amatérských divadelníků s názvem S.M.A.D. má ve městě dlouholetou tradici, letos se uskuteční podvaadvacáté, řekli ČTK organizátoři.

Extrémní vedra již Česko do konce prázdnin nezasáhnou

Žádná extrémní vedra již Česko do konce prázdnin zřejmě nezasáhnou. Jen příští týden se ještě místy mohou objevit třicítky, ale v dalších týdnech až do začátku září bude průměr denních teplot kolem 24 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Množství srážek v příštích čtyřech týdnech také nebude pravděpodobně nijak mimořádné.

Sport

Olympijské hry v Riu de Janeiro byly oficiálně zahájeny. Olympijský oheň na závěr slavnostního ceremoniálu na stadionu Maracaná zapálil běžec Vanderlei de Lima, hrdina olympijského maratonu v Aténách v roce 2004. Nahradil legendárního fotbalistu Pelého, jenž se toho kvůli zdraví musel vzdát. Českou výpravu vedl při nástupu jako vlajkonoš judista Lukáš Krpálek.

Skifaři Ondřej Synek i Miroslava Topinková Knapková postoupili do úterního čtvrtfinále olympijské regaty. Úřadující mistr světa Synek v Riu de Janeiro jasně vyhrál svoji rozjížďku, obhájkyně londýnského zlata Topinková Knapková postoupila ze druhého místa. Vstup do her se vydařil i dvojce bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazil, která z třetího místa prošla do semifinále.

Rozsvícením stylizované siluety legendárního atleta Emila Zátopka, který je symbolem českého olympijského týmu, odstartoval v pátek ve 20 hodin v Lipně nad Vltavou program Olympijského parku Rio-Lipno 2016. Park, který návštěvníkům nabídne možnost vyzkoušet si řadu olympijských i neolympijských sportů, bude v provozu po celou dobu her v Riu de Janeiro, tedy do 21. srpna. Vstup do parku je zdarma.

Počasí v neděli

Polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C.

06-08-2016