Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

11-08-2016

Merkelová přijede do Prahy 25. srpna, sejde se Zemanem

Německá kancléřka Angela Merkelová by měla přijet do Česka 25. srpna. ČTK to potvrdily dva diplomatické zdroje. Hlavním tématem její návštěvy bude budoucnost Evropské unie - hlavně záležitosti týkající se bezpečnosti a ekonomiky. Merkelová má v programu i setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem, s nímž se rozchází například v názorech na migrační krizi.

Věřitelé rozhodli,že těžební firma OKD půjde do reorganizace

Podnik OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé firmy na dnešní schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula. Věřitelé také rozhodli o rozšíření věřitelského výboru ze tří na čtyři členy. Ke skupině Advanced World Transport (AWT), státu (České správě sociálního zabezpečení) a zdravotní pojišťovně Revírní bratrská pokladna přibyla společnost Zeppelin. Vedení OKD dostalo za úkol sestavit reorganizační plán, který pak budou věřitelé a soud schvalovat. Věřitelé rozhodli také o tom, že insolvenčním správcem zůstane Lee Louda. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodnutí vítá, reorganizace OKD umožní podle něj pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti firmy.

Čeští hasiči pošlou čerpadla a další pomoc do Makedonie

Čeští hasiči pošlou téměř pět desítek čerpadel a další pomoc do bouřemi a bleskovými povodněmi postižené Makedonie. Humanitární konvoj vyjede ve čtvrtek. ČTK to oznámila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Bouře zasáhly Makedonii o víkendu. Makedonie následně požádala podle mluvčí prostřednictvím evropského systému krizové komunikace o humanitární pomoc.

Pěstitelé chmele odhadují sklizeň na 6000 tun, loni byla 4800 tun

Letošní úroda chmele by mohla vynést kolem 6000 tun, loni to bylo 4800 tun. Sklizeň se naplno rozběhne do dvou týdnů. ČTK to řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Už třetím rokem po sobě navíc přibývá chmelnic, oproti loňskému roku se jejich plochy rozšířily asi o 160 hektarů na více než 4700 hektarů. Loňský rok byl kvůli extrémnímu suchu a teplu pro pěstitele chmele zřejmě dosud nejhorší, sklidili jen 4800 tun. První letošní odhady jsou podle Hejdy optimistické. "S loňskou sezónou se to porovnat nedá. Porosty vypadají daleko lépe. Myslím, že letošní sklizeň by měla být na úrovni dlouhodobého průměru, to znamená, že 6000 tun suchého chmele by se sklidit mělo," řekl ČTK Hejda. Někteří pěstitelé začnou sklízet už příští týden.

Majetek domácností se za 20 let zdvojnásobil na 11,4 bilionu Kč

Majetek českých domácností dosáhl loni 11,4 bilionu Kč, za dvacet let se tak téměř ztrojnásobil. V roce 1995 vlastnily domácnosti majetek za 3,9 bilionu korun. Hodnota majetku na občana loni činila 1,083 milionu Kč, před dvaceti lety to bylo 374.000 Kč. Průměrná hodnota jejich finančních závazků ale stoupla za tuto dobu z 23.000 na 145.000 Kč. ČTK o tom informovala Česká bankovní asociace.

ÚS se zastal muže, jenž usiluje o dům konfiskovaný nacisty

Ústavní soud (ÚS) se zastal muže, jehož židovským prarodičům nacisté zkonfiskovali dům v Mimoni na Českolipsku. Nemovitost po válce převzal stát, nyní je tam policejní služebna. Muž jako dítě přežil koncentrační tábor, prakticky celá jeho rodina ale za války zahynula. O nemovitosti se tak dozvěděl až mnohem později, když v důchodu začal pátrat v archivech. Promeškal tak všechny lhůty podle restitučních předpisů, proto podal určovací žalobu. Okresní soud v České Lípě mu vyhověl, ovšem liberecká pobočka krajského soudu verdikt změnila s vysvětlením, že nárok bylo možné uplatnit jen podle restitučních předpisů. Podle ústavních soudců ale krajský soud nezohlednil velmi specifické okolnosti případu. "Není obcházením restitučních předpisů, jestliže stěžovatel uplatňuje své nároky určovací žalobou, protože je nemohl bez vlastní viny a pro vážnou překážku podle restitučních předpisů uplatnit včas, a uplatňuje je bez zbytečného odkladu po odpadnutí této překážky," stojí v nálezu zpravodaje Davida Uhlíře. Neznamená to, že každý, kdo tvrdí, že o restitučním nároku nevěděl, má otevřenou cestu k uplatnění určovací žaloby. Ve většině případů převáží zásada, že právo náleží bdělým. Justice by ale měla zohledňovat mimořádné okolnosti konkrétních případů.

Češi jedí málo ryb a luštěnin,měli by jíst i víc ovoce a zeleniny

Češi jedí málo ryb a luštěnin, zaostávají v konzumaci ryb za evropským průměrem o víc než pět kilogramů na osobu a rok a luštěnin snědí v porovnání s Jihoevropany méně než polovinu. Ovoce a zeleniny snědí méně než například Slováci. Novinářům to řekli členové Fóra zdravé výživy. V roce 2014 byla v Česku spotřeba luštěnin 2,7 kilogramů na osobu a rok, což je historicky nejvíc. Na jihu Evropy to bylo kolem šesti kilogramů. Rybího masa snědí Češi 5,5 kilogramu na osobu a rok, doporučeno je dvakrát v týdnu po 200 gramech masa, což je za rok zhruba 21 kilogramů.

Hudečkův krátký snímek Furiant bojuje o studentského Oscara

Krátkometrážní snímek Ondřeje Hudečka Furiant z produkce FAMU, který byl s úspěchem uveden na mnoha zahraničních festivalech, bojuje o studentského Oscara, kterého od roku 1972 uděluje americká Akademie filmového umění a věd. "Furiant předčil 1749 studentských snímků a společně s dalšími sedmi tituly postoupil do užšího finále v kategorii 'zahraniční hraný snímek'. Tři finalisté, kteří budou o tuto cenu dále usilovat, budou známi do konce srpna. Osobně se zúčastní slavnostního vyhlášení, které se uskuteční 22. září v Los Angeles," oznámila ČTK Tereza Petáková z pražské Akademie múzických umění. Připomněla, že jediným českým kandidátem, který doposud studentského Oscara získal, byli Ropáci Jana Svěráka z roku 1989, a to i přesto, že nominováno na tuto cenu bylo doposud šest českých filmů.

V noci na pátek a na sobotu vyvrcholí meteorický roj Perseid

Dnes v noci a v noci z pátku na sobotu budou moct fanoušci astronomie pozorovat na noční obloze meteorický roj Perseid. Přestože počasí pozorování zatím příliš nepřeje, podle astronomů i předpovědi meteorologů by se v noci mělo vyjasňovat. Tam, kde obloha není znečištěna světlem, by padající hvězdy měly být dobře viditelné. V době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní by lidé mohli spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu. Jev bude provázet seskupení dorůstajícího Měsíce, planet Mars a Saturn a jasné hvězdy.

Houby rostou v téměř celém Česku, pomáhá jim počasí

Houby momentálně v hojném počtu rostou téměř v celém Česku, výjimkou může být okolí Prahy nebo některé části východních Čech. Najít lze velké množství druhů. Pomáhá jim také současné počasí, tedy poměrně časté srážky a teploty, které nejsou na loňských tropických hodnotách. ČTK to řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Houbaři mohou nyní najít téměř všechny druhy hřibovitých hub, rostou také třeba holubinky nebo pečárky, ale je třeba si dát pozor na jedovatou pečárku zápašnou. Právě jedovatých hub se vyskytuje také dost, například pestřec, muchomůrky, vláknice nebo pavučince.

V pražském Klementinu bylo 10 stupňů, nejméně od 19. století

V pražském Klementinu byla ve čtvrtek ráno naměřena nejnižší teplota pro 11. srpen od roku 1869. Na nejstarší meteorologické stanici v Česku, která sleduje počasí od konce 18. století, klesla na deset stupňů Celsia. Někde dnes dokonce mrzlo, na šumavské Kvildě spadla rtuť na zhruba minus tři stupně. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Judista Krpálek je olympijským vítězem, medaili mají i tenistky

Judista Lukáš Krpálek získal pro Českou republiku první zlatou olympijskou medaili v Riu de Janeiro a celkově patnáctou v historii. Ve finále kategorie do 100 kilogramů porazil nasazenou jedničku Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu na ipon a vyhrál tak všech pět zápasů. "Jsem nesmírně šťastný. V tohle jsem vůbec nedoufal. Myslel jsem na medaili, přesto jsem věděl, že to bude hrozně těžký, a ve zlatou věřil málokdo. Olympijská medaile byl obrovský sen a povedlo se to," zářil Krpálek.

Úspěšný den prožil i český tenis a má jistou minimálně bronzovou medaili z ženské čtyřhry. Do semifinále totiž postoupily oba páry - Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou a následně i obhájkyně stříbra z Londýna Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Ve dvouhře se po výhře 6:2 a 6:0 nad Ukrajinkou Jelinou Svitolinovou dostala mezi nejlepší čtyři Petra Kvitová.

Česká obhájkyně bronzové medaile z Londýna Adéla Bruns obsadila na olympijských hrách v Riu sedmé místo ve střelbě ze sportovní malorážky na 3x20 ran.

Beachvolejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou postoupily ze skupiny a zahrají si na olympijském turnaji na Copacabaně play off. V souboji o třetí místo ve skupině B porazily argentinskou dvojici Ana Gallayová, Georgina Klugová po krajně nepříznivém vývoji 13:21, 21:19 a 15:8. České hráčky nyní budou do čtvrtečního večera čekat, až se dohrají zbývající tři z šesti skupin, zda postoupí ze třetího místa rovnou do osmifinále, nebo sehrají ještě předkolo.

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová ani deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler medaili nezískali. Finálové jízdy jim nevyšly a nenavázali na středeční bronzový úspěch Jiřího Prskavce.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, ojediněle s přeháňkami. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

11-08-2016