Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

12-08-2016

Judista Lukáš Krpálek získal pro Česko první zlatou olympijskou medaili

Judista Lukáš Krpálek získal pro Českou republiku první zlatou olympijskou medaili v Riu de Janeiro a celkově patnáctou v historii. Ve finále kategorie do 100 kilogramů porazil nasazenou jedničku Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu na ipon a vyhrál tak všech pět zápasů.

"Jsem nesmírně šťastný. V tohle jsem vůbec nedoufal. Myslel jsem na medaili, přesto jsem věděl, že to bude hrozně těžký, a ve zlatou věřil málokdo. Olympijská medaile byl obrovský sen a povedlo se to," zářil Krpálek. Medaili věnoval svému novorozenému synovi Antonínovi a také bývalému reprezentačnímu kolegovi Alexandrovi Jurečkovi, který před rokem zemřel při potápění.

Krpálek olympijským zlatem završil svoji jedinečnou medailovou sbírku. "Vyhrál Evropu, svět i olympiádu a to se jen tak nikomu nepodaří," řekl trenér Petr Lacina.

Sichuan Airlines zahajuje pravidelné lety z Čcheng-tu do Prahy

Čínská letecká společnost Sichuan Airlines dnes zahajuje přímé pravidelné spojení z Čcheng-tu do Prahy. Spojení je třetí přímou linkou mezi ČR a Čínou. Celkem pražské letiště očekává, že všechny tři linky letos přepraví mezi oběma zeměmi 90.000 cestujících. ČTK to řekla mluvčí Českého Aeroholdingu Lenka Zvolánková. Spojení mezi oběma městy plánuje společnost podle informací letiště provozovat letounem Airbus 330-200 s kapacitou pro 272 cestujících. Let do města v jihozápadní Číně potrvá zhruba devět hodin.

ČD do modernizace vozidel investovaly přes 31 miliard korun

České dráhy v posledních šesti letech investovaly do modernizace vozidel přes 31 miliardy korun. Třetina vozů je v současnosti vybavená klimatizací, zhruba polovina vlaků má nový systém WC. Celkem státem vlastněný dopravce provozuje přes dva tisíce lokomotiv, elektrických a dieselových jednotek a zhruba 2130 osobních vagonů. ČTK to řekl mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský. Vynaložené peníze se projevily ve snížení průměrného stáří o dva roky u lokomotiv a samostatných jednotek a o šest let u klasických vagonů. Větší podíl investic dal dopravce do regionální dopravy, kam směřovalo zhruba 60 procent uvedených peněz, 40 procent pak společnost investovala do obnovy vozidel pro dálkovou dopravu. Průměrné stáří lokomotiv a jednotek v současnosti dosahuje 19 let.

Při sérii výbuchů v thajských letoviscích zemřeli čtyři lidé, Češi mezi zraněnými nejsou

Nová série explozí zasáhla turistická letoviska na jihu Thajska, kde výbuchy nastražené trhaviny zabíjely už ve čtvrtek. Celkem od čtvrtka zahynuli nejméně čtyři lidé, desítky dalších utrpěly zranění. Mezi zraněnými jsou i zahraniční turisté, podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí však mezi oběťmi nebyli žádní Češi. K útokům se nikdo nepřihlásil, podle spekulací může jít o projevy nesouhlasu s nynějším vojenským režimem v zemi.

Ve švýcarských Alpách zahynul český horolezec

Při výstupu na horu Dom ve švýcarských Alpách dnes zahynul český horolezec. Informoval o tom server listu Luzerner Zeitung. Příčina jeho pádu zatím jasná není. Třiačtyřicetiletý Čech se dnes ráno vydal z horské chaty Domhütte, kde strávil noc, na horu Dom ve Walliských Alpách, která měří 4545 metrů nad mořem. Kolem půl desáté ráno jej našli dva další horolezci mrtvého. Podle místní policie se muž zřejmě zřítil ze severozápadního hřebene Festigrat do hloubky 150 metrů směrem k ledovci Hohbärggletscher. Během dvou dnů se jedná už o druhou českou oběť evropských hor. V Rakousku ve čtvrtek zahynul v Alpách 41letý muž, který během výletu s rodinou uklouznul na mokré skále a zřítil se do zhruba osmdesátimetrové hloubky.

Národní strategie eHealth počítá se vznikem informačního portálu

Najít si lékaře s volnou kapacitou blízko svého bydliště, vybrat si nemocnici s dobrým hodnocením, nebo se podívat, kolik dala zdravotní pojišťovna za konkrétní léčbu, by mělo být snazší díky chystanému Národnímu zdravotnickému informačnímu portálu. Je součástí Národní strategie elektronického zdravotnictví, která řeší například i využití elektronických receptů a elektronické dokumentace. Strategie dává úkoly pro leta 2016 až 2020, řekla ČTK náměstkyně Lenka Ptáčková Melicharová. Na zákoně o elektronickém zdravotnictví už se začíná pracovat. Vzniknout má jednotná komunikační cesta, ta například nemocnicím umožní, aby si elektronicky zaručeným způsobem předávaly zdravotní zprávy pacientů či CT snímky. Rozdílné systémy v nemocnicích to zatím neumožňují. Na podporu elektronizace předpokládá ministerstvo vydat přes miliardu korun, dotace ze státního rozpočtu pro příští rok nežádá. Na projekty chce získat také evropské peníze.

Řada lékařů odmítá povinné zapojování do elektronické komunikace, nechtějí zpřístupňovat své léčebné know-how. Podle návrhu však bude zapojení pacientů i lékařů do systému dobrovolné, dál mohou zůstat u papírové dokumentace a vždy budou mít možnost použití papírových receptů, pokud se tak rozhodnou, nebo okolnosti neumožní jiný postup. Obecně dostupná má být možnost, aby se pacienti elektronicky objednali k lékaři, elektronicky konzultovali zdravotní potíže, poté si vyzvedli lék na elektronický recept, přičemž lékárna si elektronicky ověří, zda neužívají více léků se stejnou účinnou látkou.

V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin

V projektu Živá knihovna, který připravila organizace Amnesty International, si dnes mohou zájemci popovídat se zástupci menšin. V malých skupinách tak budou moci debatovat například s vozíčkářkou, Romem, asexuálkou, gayem, transgender osobou či uprchlíkem z Konga. Akce, která je součástí festivalu Prague Pride, začne na pražském Střeleckém ostrově. Podle Terezy Jarolímové z Amnesty International bude na místě deset lidí z různých menšin české společnosti.

Lidé si mohou popovídat například s vozíčkářkou Ivou, která usiluje o dostupnou péči pro vozíčkáře, nebo s uprchlíkem Frederikem, který v 90. letech přišel do Česka, prošel azylovými centry a nyní učí francouzštinu. "Výhodou je to, že si lidé povídají v malých skupinkách. Nejsou to žádné velké přednášky," řekla ČTK Jarolímová. V každé skupince může být maximálně šest lidí, čas rozhovorů je omezen na 20 minut.

Prahou projde v sobotu duhový průvod

Centrem Prahy projde v sobotu duhový průvod na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), kterým jako tradičně vrcholí festival Prague Pride. Účastníci pochodu si letos připomenou minutou ticha památku obětí útoku v nočním klubu v americkém Orlandu. V červnu tam útočník zastřelil 49 lidí, převážně homosexuálů. Na bezpečnost akce budou dohlížet stovky policistů.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) očekává, že v rámci Prague Pride do Prahy přijede až 20.000 návštěvníků. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka AČCKA Kateřina Petříčková. Šestý ročník Prague Pride začal 8. srpna, festival přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). "Pro cestovní ruch obecně platí, že LGBT klientela je velmi lukrativní, zajímá se o pobyty ve vyšších cenových relacích s vysokým standardem cestovních služeb a utrácí více než ostatní," sdělila Petříčková. Hlavním tématem letos je láska, ale akce se bude věnovat rovněž několika tematickým oblastem, kterými jsou rodina, prevence AIDS a transgenderová problematika.

Sklizeň obilí letos klesne o 6,7 pct, stoupne úroda řepky a máku

Sklizeň obilovin bude letos o 6,7 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 7,2 milionu tun obilí. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad. Prvotní odhad před měsícem byl pesimističtější a předpokládal proti loňsku desetinový pokles. Loňská sklizeň obilovin ale byla nadprůměrná. Naopak vyšší letos bude sklizeň řepky a také máku. Řepky pěstitelé sklidí o 3,9 procenta více než loni, kdy dostali pod střechu 1,256 milionu tun. Letošní úroda máku by mohla být o 2,5 procenta vyšší než loňská.

Praha bude hledat místo pro epopej, ve hře je i návrat na Moravu

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) bude hledat lokalitu pro trvalé umístění Muchovy Slovanské epopeje v Praze. Zároveň ale hodlá jednat o možnosti cyklus obrazů dočasně vrátit do Moravského Krumlova. Krnáčová to řekla na dotaz ČTK. Alfons Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné. Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek.

Praha by mohla do zoo v Troji investovat přes 800 milionů korun

Praha by mohla do rozvoje zoo v Troji investovat v následujících pěti letech až 838,6 milionu korun. Peníze by mohly jít například na výstavbu nového pavilonu pro gorily, expozici pand nebo na modernizaci infosystému zoologické zahrady, jejích cest nebo strojů a zařízení. ČTK to zjistila z materiálu, který vypracovala zoo a budou ho projednávat pražští radní. Pražskou zoo v Troji loni navštívilo přes 1,3 milionu lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii.

Den židovských památek otevře čtyři desítky synagog či hřbitovů

V neděli se bude v České republice připomínat Den židovských památek. Otevřou se čtyři desítky židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a Slezsku. Návštěvníci budou moci navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech rekonstrukcí. "Den židovských památek letos připadá na svátek Tiš'a be-av, při kterém si Židé připomínají zničení jeruzalémského chrámu. A je tak symbolické, že právě v tento den návštěvníci uvidí, jak bohaté kulturní dědictví židovské památky představují a jaké jsou snahy o jeho záchranu," uvedl Pavel Veselý, hlavní koordinátor akce. V novodobých dějinách mimo jiné v předvečer Tiš'a be-av roku 1942 začali být Židé z varšavského ghetta převáženi do koncentračních táborů.

Hudební festival Hrady CZ se přesouvá na Moravu

Hudební festival Hrady CZ se přesouvá na Moravu. Dnes a v sobotu vystoupí tuzemské kapely na hradě Veveří u Brněnské přehrady. Hlavní hvězdou letošního ročníku je rocková kapela Kabát, která sobotní program v noci uzavře, řekli ČTK pořadatelé. "Spojení hudebního festivalu a hradní atmosféry je skvělá myšlenka," uvedl frontman Kabátů Josef Vojtek. Dnes budou moci návštěvníci festivalu zhlédnout například koncerty kapel Monkey Business, Pražský výběr, Gazdina roba či Nebe.

Jablonecké výstaviště ožilo křehkou krásou skla a vánočních ozdob

Výstaviště v Jablonci nad Nisou ožilo křehkou krásou, skla, bižuterie a vánočních ozdob. Přehlídka se v Jablonci koná už popáté a návštěvníkům až do neděle nabízí nejen užitkové sklo, dekorace či ozdoby za výstavní ceny, ale také ukázky tradičních technik výroby vánočních ozdob, vinutých perlí či drobných předmětů. K vidění jsou šaty ze StarDance zdobené křišťálovými kameny, novinkou je letos například i účast porcelánky Dubí s oblíbeným cibulákem. Prodejní výstava Křehká krása se letos nese ve vánočním duchu. Návštěvníci mají možnost nejen vidět foukání ozdob či výrobu skleněných foukaných perlí, ale i dekorování ozdob, a některé techniky si mohou i vyzkoušet.

Zámek Kačina zpřístupnil v konírně novou interaktivní expozici

Zámek Kačina na Kutnohorsku zpřístupnil ve zrestaurované konírně novou interaktivní expozici, která představuje fungování těchto prostor za časů šlechtického rodu Chotků. Návštěvníci se díky animacím a zvukům přenesou do historie a mohou se kochat pohledem na koně a poslouchat řehtání a dusot kopyt. Obnova konírny a pořízení expozice stály kolem tří milionů korun, řekla ČTK ředitelka pobočky Národního zemědělského muzea na zámku Kačina Alena Štecherová. Součástí výstavy je preparovaný plemenný plnokrevník Gradivo, který se v roce 1939 narodil v německém hřebčíně Waldfried a byl velkou koňskou hvězdou první poloviny 20. století. Kromě něj si návštěvníci mohou prohlédnout kočár, postroje nebo modely plemenných koní. Konírna je unikátní architektonickým řešením - je integrální součástí jedné z kolonád a není umístěna stranou v hospodářských budovách, jak bývalo na zámcích zvykem. Ze dvou třetin je zapuštěna do terénu. Dodnes jsou v ní zachovány kamenné napáječky i původní cihlová podlaha. Uvnitř mohlo být najednou ustájeno až 14 koní - jezdeckých i kočárových.

Sobotní program v Hoslovicích připomene staročeské dožínky

Sobotní dožínky ve středověkém vodním mlýně Hoslovice na Strakonicku připomenou průběh sklizně v minulých staletích. Návštěvníci uvidí mlácení obilí cepy i na stoleté dřevěné mlátičce, a také původní mlecí zařízení s mlýnským kolem. Mlýnem bude opět vonět čerstvě upečené pečivo, ale také jahodové máslo, řekl ČTK Martin Slavík z Muzea Středního Pootaví. Díky způsobu života posledních obyvatel mlýna, kteří se od 50. let minulého století izolovali od společnosti, se podařilo mlýn dochovat v jedinečné podobě. Do roku 2005 tam nebyla zavedena ani elektřina. Návštěvníkům je obnovená památka přístupná pátou sezonu.

Chodské slavnosti v Domažlicích očekávají opět desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí, které láká lidová hudba nebo bohatě zdobené chodské koláče, očekávají o tomto víkendu Domažlice na Chodských slavnostech. Jeden z nejstarších folklorních festivalů v Česku, spojený s Vavřineckou poutí, se pořádá ve městě už od roku 1955, řekl ČTK ředitel městského kulturního střediska Kamil Jindřich. Vstup na všechny pořady a scény je po celé tři dny zdarma. Náměstí i přilehlé ulice už zaplňují stánky, do města se sjíždějí první návštěvníci. Hotely, penziony i ubytovny přímo v Domažlicích jsou plné, lidé si zamlouvají noclehy na slavnosti rok dopředu. "Účinkujících bude mezi pěti až šesti sty," uvedl Jindřich. Půjde o 20 folklorních souborů, dechovky na jarmareční scéně, desítky souborů a sólistů. Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů.

Olympijské hry

Skifař Ondřej Synek suverénně postoupil do sobotního finále veslařské regaty na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Třiatřicetiletý úřadující mistr světa bez problémů vyhrál svoji semifinálovou jízdu, druhého Damira Martina z Chorvatska porazil i přes zvolnění v závěru o necelou sekundu. Veslař pražské Dukly má ve sbírce stříbrné medaile z olympijských her v Pekingu a Londýně. Na laguně Rodriga de Freitase bude usilovat o poslední triumf, který mu chybí - olympijské zlato. Synek je čtyřnásobným světovým šampionem.

Skifařka Miroslava Topinková Knapková neobhájí na olympijských hrách v Riu de Janeiro zlatou medaili z Londýna. Pětatřicetiletá veslařka obsadila v dnešním semifinále ve své jízdě čtvrtou pozici a v sobotu ji čeká start v B finále a boj o 7. až 12. místo.

Tenistka Petra Kvitová si na olympijských hrách v Riu de Janeiro o zlato nezahraje. Poslední česká zástupkyně ve dvouhrách podlehla v semifinále za hodinu a 54 minut Portoričance Mónice Puigové 4:6, 6:1 a 3:6, když doplatila na tři ztracená podání ve třetím setu. "Tohle nebyl zápas, na který bych mohla být pyšná. Tenis a sport je strašně nahoru a dolů, protože jednu chvíli je člověk v euforii a za chvíli je zase dole," řekla Kvitová. Doufá, že se rychle zvedne. "Budu zase muset být zmobilizovaná na boj o bronz. Převládá velké zklamání, ale doufám, že za pár hodin to bude lepší."

Také tenistky Lucie Šafářová a Barbora Strýcová si na olympijských hrách o zlato ve čtyřhře nezahrají. Přemožitelky sester Williamsových z 1. kola nevyužily v první sadě semifinále proti ruskému páru Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová dva setboly a po více než dvouhodinovém boji podlehly favoritkám 6:7 a 4:6. Šafářová se Strýcovou se o bronz utkají s poraženým párem z druhého semifinále, v němž změří síly obhájkyně stříbra z minulých her v Londýně Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká se švýcarskou dvojicí Timea Bacsinszká, Martina Hingisová. Díky postupu dvou párů do semifinále má český tenis už od čtvrtka jistotu minimálně bronzové medaile z ženského deblu.

Český tenisový pár Lucie Hradecká, Radek Štěpánek bez boje prošel do čtvrtfinále smíšené čtyřhry na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Španělé Garbiňe Muguruzaová a Rafael Nadal k utkání 1. kola nenastoupili. O postup do semifinále si česká dvojice zahraje s rumunským párem Irina Beguová, Horia Tecau. Proč třetí nasazený pár ze soutěže mixů odstoupil, zatím není jasné, pravděpodobně to však bude kvůli velkému hernímu vytížení Nadala. Bývalá světová jednička, která se v Riu vrátila na kurtu po zranění, ve čtvrtek nejprve postoupila ve dvouhře a následně po boku Marca Lópeze i ve čtyřhře. Nadal se tak zřejmě rozhodl šetřit síly a smíšenou čtyřhru obětovat.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová nepostoupily na olympijských hrách do osmifinále. V předkole prohrály 1:2 na sety s Ruskami Jevgenijí Ukolovovou a Jekatěrinou Birlovovou. Předkolo musely hrát, protože se nevešly mezi dva nejlepší týmy ze třetích míst, které se dostaly přímo do osmifinále. "Je to škoda, protože byly hratelný. Teď jsme zklamané, ale až se vyspíme, budeme moc rády, že jsme jako tým dostaly šanci si tu zahrát, protože to bylo na poslední chvíli. Nepočítaly jsme s tím a tahle olympijská zkušenost je strašně cenná," uvedla Sluková.

Badmintonista Petr Koukal první zápas ve skupině na olympijských hrách prohrál. Favorizovanému Britovi Rajivu Ousephovi podlehl 0:2 na sety. Druhé a poslední utkání ve skupině českého reprezentanta čeká v sobotu, kdy se střetne s Japoncem Šo Sasakim. Do osmifinále postoupí vítězové třinácti skupin a nejlepší tři z druhých míst. Zatímco Koukal se na svou třetí olympiádu dostal na poslední chvíli díky uvolněným místům po hráčích startujících ve dvou disciplínách, Ouseph je třináctým nasazeným.

Plavkyně Simona Baumrtová po olympijských hrách kvůli zdravotním problémům podstoupí komplexní vyšetření v nemocnici. Po neúspěšné rozplavbě na 200 metrů znak Radiožurnálu řekla, že se jí už přibližně měsíc hodně motá hlava. Do polohové štafety ale nastoupí, také kvůli tomu, že ji nemá kdo nahradit.

Euforie ze skvělé jízdy se pro slalomáře změnila ve zklamání

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová ani deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler medaili na olympijských hrách v Riu nezískali. Finálové jízdy jim nevyšly a nenavázali na středeční bronzový úspěch Jiřího Prskavce. Deblkanoisté byli ve vedení, pak se převrhli a obsadili osmé místo.

Vedli na prvním mezičasu, na druhém dokonce o více než sekundu, nakonec ale Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem při závodů deblkanoí na olympijských hrách neuspěli. Euforie z jasného vedení je pohltila až moc a přišla osudná chyba. Obtížná branka číslo 22 zhatila jejich naděje na medaili, možná i na vítězství. Příliš rychlý a krátký výjezd, snaha minout tyčku, měnící se proud a snad i vítr byly příčinou kritické situace, při které se čeští deblkanoisté převrhli.

V závodech Světového poháru byli čeští reprezentanti na stupních vítězů pětkrát, z toho dvakrát vyhráli. Z vrcholných akcí ještě ale žádný cenný kov nepřivezli, nejlépe byli čtvrtí na MS v Praze 2013. Teď k němu měli velmi blízko. V zákulisí se o nich hovořilo dokonce jako o daleko větších adeptech na pódium než o mistryni světa Kateřině Kudějové, která skončila desátá.

Počasí na sobotu

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, na severovýchodě kolem 22 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.

Deset meteorologických stanic většinou ve východní části České republiky zaznamenalo v noci na pátek rekordní teplotní minima pro 12. srpen. Nejchladněji ovšem bylo na pláních Šumavy a v Jizerských horách, například Orlické Záhoří zaznamenalo minus 0,7 stupně Celsia. Rekordy padly v Přerově, Valašském Meziříčí, Vizovicích, Bohumíně-Záblatí, Pohořelicích, Strážnici, Deštném v Orlických horách, Mořkově, Bělotíně a na Labské Boudě. Všechny tyto stanice zaznamenávají teplotu alespoň 30 let. Nejstarší rekord byl překonán v Přerově. Naměřili tam 5,4 stupně Celsia, dosavadní nejnižší hodnota byla 5,8 stupně z roku 1908. Tamní stanice funguje 135 let.

12-08-2016