Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-08-2016

Merkelová přiletěla do Prahy, jednala se Sobotkou a Zemanem

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy. Během odpolední návštěvy měla na programu schůzku s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i prezidentem Milošem Zemanem. Prezident se s kancléřkou bavil o migrační krizi, terorismu a budoucnosti EU po brexitu. Merkelová navštívila také ČVUT. Před odletem do Německa ji čekala slavnostní večeře v Lichtenštejnském paláci. Celkově jde o její třetí návštěvu v Česku. V době její současné návštěvy si naplánovali shromáždění příznivci i odpůrci Merkelové. Rozděluje je hlavně pohled v otázce migrace.

ČR a Německo se shodují v řadě témat

Česko a Německo mají podobné názory v řadě témat. Týká se to i otázek spojených s migrací. V Praze se na tom shodli český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová. Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval posílení ochrany vnější schengenské hranice a přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka. Merkelová vyzdvihla skutečnost, že Česko podpořilo námořní misi NATO v Egejském moři, která má zamezit nelegálním plavbám migrantů na řecké ostrovy. Ocenila také, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemí, což podle ní může pomoct zabránit příčinám, proč se lidé vydávají na útěk. V názoru na rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie na základě kvót se názory obou rozcházejí, podle Merkelové ale je důležité, že spolu obě země o problematice mluví. Vztahy obou zemí jsou podle českého premiéra blízké a daří se je lepšit. Sobotka ocenil česko-německý strategický dialog, který byl zahájen v červenci 2015. Za jeho prioritní oblast označil aplikovaný výzkum a digitalizaci průmyslu. S Merkelovou hovořil i o modernizaci železničního spojení na trase Praha - Drážďany.

Sobotka i Merkelová odmítají zrušení protiruských sankcí

Čas pro odvolání evropských sankcí proti Rusku zatím ještě nenastal, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku v naplňování dohod z Minsku. Shodli se na tom český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová. EU uvalila sankce na Rusko kvůli jeho roli při anexi Krymu a při nepokojích na východě Ukrajiny, kde trvá konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Rušení sankcí unie podmiňuje tím, že se podaří naplnit dohodu z Minsku, kterou uzavřely všechny strany ukrajinského konfliktu a která by měla zastavit násilí na východě Ukrajiny.

Sobotka chce digitalizací průmyslu přilákat německé investory

Česko by mělo vytvořit takové prostředí, aby do země přicházeli další němečtí investoři. Velkou výzvu v tomto směru představuje digitalizace průmyslu, řekl premiér Bohuslav Sobotka po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Česko podle něj usiluje i o užší spolupráci s německým Frauenhoferovým institutem, který podporuje aplikovaný výzkum. Premiér i kancléřka společně ocenili také výzkumnou a vědeckotechnickou spolupráci obou zemí. Její rozvoj se projevil i při návštěvě Merkelové a Sobotky na pražském ČVUT. Zástupci univerzity podepsali dohodu o spolupráci s představiteli Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI). Během návštěvy ČVUT kancléřka diskutovala se zástupci Akademie věd, průmyslu, odborů i vysokých škol. Setkala se rovněž se svým někdejším učitelem Rudolfem Zahradníkem a zapsala se do pamětní knihy ČVUT.

Několik stovek lidí protestovalo v centru Prahy proti Merkelové

Zhruba dvě stovky odpůrců německé kancléřky Angely Merkelové dorazily při její čtvrteční návštěvě Prahy na Malostranské náměstí, kde vyjádřily nesouhlas s názory političky na migraci. Část protestujících se přesunula od Úřadu vlády, kde skandovala hesla proti Merkelové i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Akce se zúčastnil mimo jiné odpůrce islámu Martin Konvička. Řečníci vyzývali posluchače k volení politických stran, které jsou proti imigraci a pro přímou demokracii. Dalších několik desítek kritiků i příznivců političky se odpoledne sešlo také na Hradčanském náměstí a u Prašného mostu. V ulicích byli však i příznivci kancléřky Merkelové, kteří hájili její postoj vůči migrantům.

Neznámý muž chtěl vjet do kolony s kancléřkou

Do kolony s kancléřkou Angelou Merkelovou, která v Praze mířila na Úřad vlády, se pokusil najet neznámý muž. Podle policie ale bezpečnost kancléřky nenarušil a policisté ho zadrželi. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas - Radiožurnál. Pokus o narušení kolony s kancléřkou potvrdil mluvčí policejního prezidia Josef Bocán. Muže policie po incidentu zajistila a převezla na služebnu. Případ si převzali pražští kriminalisté, kteří se jím zabývají pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě.

Die Welt: Češi Merkelovou kritizují kvůli migrantům

Nynější návštěva Prahy nebude pro německou kancléřku Angelu Merkelovou žádná příjemná procházka. Napsal to německý deník Die Welt, podle něhož mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. List uvádí svůj komentář titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová". Deník píše, že kancléřčinu migrační politiku odmítá mnoho Čechů. Připomíná také postoj prezidenta Miloše Zemana, který Merkelovou kvůli vstřícnosti k běžencům kritizuje a varuje před posilováním islámu v Česku. Podle deníku se však česká vláda snaží udržovat dobré vztahy s Německem. Při návštěvě Merkelové vyzdvihuje témata, která obě země spojují, jako je dopravní spojení nebo rozvoj takzvaného průmyslu 4.0.

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku. Při zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích to řekl prezident Miloš Zeman. Sankce prezident kritizoval už dříve. Jsou podle něj největší překážkou vzájemných vztahů. Řekl to i ve středu při přijetí českých velvyslanců na Pražském hradě. Sankce podle něj poškozují české zemědělce i český průmysl a jsou výrazem bezradnosti. EU sankce vůči Rusku vyhlásila kvůli anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců na východě Ukrajiny. Ke zrušení sankcí vůči Rusku chce vyzvat německou kancléřku Angelu Merkelovou i předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

Prezident vyjádřil soustrast Itálii po zemětřesení

Soustrast Itálii po zemětřesení, které si vyžádalo přinejmenším 247 obětí, vyjádřil ve středu český prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Kondolence zaslala ve středu italskému prezidentovi řada dalších státníků nejen z Evropy. S hlubokým zármutkem zprávu o neštěstí přijal i papež František. Ten ve středu také poděkoval záchranářům a dobrovolníkům.

Senát odsouhlasil jízdu na kole i pod vlivem alkoholu

Cyklisté na místních komunikacích by podle Senátu neměli být pokutováni za jízdu po mírným vlivem alkoholu. Neměli by být trestáni za to, že si před jízdou dali pár piv nebo skleniček vína. Počítá s tím senátorská novela, jejíž návrh nejtěsnější většinou schválila horní komora. Návrh předložila dvacítka senátorů v čele s místopředsedou horní komory Zdeňkem Škromachem (ČSSD). Zrušení nulové tolerance k alkoholu při jízdě na kole odmítá ministerstvo dopravy, rozhodne o něm ale Sněmovna, v níž se podobné úpravy zatím prosadit nepodařilo.

V Česku budou cvičit vojenští piloti

Leteckého cvičení Ample Strike 2016 se od 30. srpna do 20. září na území ČR zúčastní 1500 vojáků ze 17 členských a partnerských států NATO. Letová část bude od 5. do 16. září. Cílem cvičení je sladění činnosti pilotů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací. Operace ze vzduchu podpoří tři desítky letounů a vrtulníků. Novinářům to dnes řekl velitel Vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

Křeček brání majitele aut vyřazených z registru

Zástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové Stanislav Křeček se obrátil na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) v případu vlastníků vozidel, kteří na sebe nestihli přepsat auto v registru vozidel do loňského 30. června. Kvůli jejich administrativnímu zániku je ze zákona nemohou používat. Křeček to považuje za extrémně přísné a požádal Ťoka o stanovisko k možnému odstranění tvrdosti právní úpravy. Ministerstvo se podnětem bude zabývat, zpětný zásah do zákona ale podle jeho mluvčího není možný.

Soud projedná žalobu akademika Ošťádala na prezidenta

Pražský městský soud v září veřejně projedná první z žalob, kterou na prezidenta Miloše Zemana podali odmítnutí kandidáti na profesuru. Soudní senát se bude zabývat požadavkem fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy, který chce, aby soud Zemanovi uložil povinnost jmenovat ho profesorem. Žaloby na prezidenta původně podali všichni tři muži, jimž Zeman loni v květnu odmítl podepsat jmenovací dekrety kvůli údajným závažným prohřeškům z minulosti. Vedle Ošťádala to byli Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické a ředitel Národní galerie Jiří Fajt navržený Univerzitou Karlovou. Prezident zasáhl do jmenování profesorů už v květnu 2013, kdy odmítl jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Zeman později uvedl, že mu vadí, s jakým transparentem vystoupil Putna v Praze na pochodu homosexuálů.

ODS, TOP 09 a Piráti žádají mimořádné jednání zastupitelů Prahy

Opoziční zastupitelé z ODS, TOP 09 a Pirátů ve čtvrtek požádali o svolání mimořádného jednání pražského zastupitelstva. Důvodem je podle zástupců stran nečinnost vedení Prahy při řešení problémů, jako je stavba metra D, Pražského okruhu nebo problém karty MHD Lítačka. Jednání svolává primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která bude muset zvolit jeho termín. V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STA), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů.

Češi pošlou peníze Itálii, která byla postižena zemětřesením

České humanitární organizace sbírají peníze pro střední Itálii, kterou ve středu postihlo silné zemětřesení. Vyplývá to z informací Charity ČR a společnosti ADRA. Peníze mohou lidé poslat na sbírkový účet neziskové organizace Charita ČR číslo 55660022/0800. Ta navíc uvolní ze svého krizového fondu 100.000 korun na humanitární pomoc na místě neštěstí. Sbírku pro Itálii pořádá také česká ADRA. Jednak mohou zájemci poslat dar na účet číslo 66888866/0300 s variabilním symbolem 379 nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru "DMS ADRA" na číslo 87777. Tuzemské záchranáře italské úřady o pomoc zatím nepožádaly. Podle prozatím poslední bilance si zemětřesení vyžádalo 247 obětí, otřesy pokračovaly i ve čtvrtek.

Na pražských věžích zavlály ukrajinské vlajky

Skupina proukrajinských aktivistů ve středu na třech pražských věžích vyvěsila velkou ukrajinskou vlajku. Chtěli tak upozornit na pokračující válku na východní Ukrajině. Aktivisté z odpovědnosti za boje obviňují Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina.

V Č. Budějovicích začíná Země živitelka

Na výstavišti v Českých Budějovicích se představí 382 vystavovatelů a své výrobky nabídne 105 obchodníků z 22 zemí. Tento čtvrtek tam začne 43. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Zahájení se zúčastní i prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nebo ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Sobotní národní dožínky navštíví premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výstava potrvá do 30. srpna. Jde o největší tuzemskou zemědělskou oborovou akci, loni ji navštívilo přibližně 102.000 lidí.

V obchodech by mělo povinně až 80 procent potravin z ČR

Na pultech českých obchodů by měly být povinně dvě třetiny až 80 procent českého zboží, přejí si potravináři. Při zahájení 43. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích k tomu vyzval vládu prezident Agrární komory a Potravinářské komory Miroslav Toman. Chtěl by tak podpořit zemědělce, kteří prodávají kvůli přebytkům na evropském trhu vepřové maso a mléko za podnákladové ceny. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je 80 procent nadsazených, situaci chce nejdřív zanalyzovat.

Ministerstvo podpoří vodohospodářské projekty

Ministerstvo životního prostředí rozdělilo téměř 40 milionů korun na projekty, které obnovují vodní plochy s cílem čelit suchu i povodním, a rovněž na ekologické zpracování autovraků. Peníze půjdou z národního programu Životní prostředí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) rovněž schválil poskytnutí zvýhodněných úvěrů z prostředků Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na dva vodohospodářské projekty podpořené z Operačního programu Životní prostředí.

Příliv přímých německých investic v ČR dosahuje 560 mld. Kč

Celková hodnota přímých německých investic v ČR od roku 1993 dosahuje 20,8 miliard eur (561 miliard Kč). To je 23 procent celkového přílivu přímých zahraničních investic do ČR. Německo je tak zdaleka největším investorem v České republice. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle Česko-německé obchodní a průmyslové komory dosud největší němečtí investoři vytvořili na českém trhu přibližně 150.000 pracovních míst. Mezi největší investory patří RWE Gas, Volkswagen, E.ON Energie, Siemens či Robert Bosch. S podporou agentury CzechInvest v Česku německé firmy realizovaly celkem 332 investičních projektů, jejichž celková výše je téměř 230 miliard korun.

Soud v Ostravě poslal Vítkovice Power Engineering do úpadku

Ostravský krajský soud poslal společnost Vítkovice Power Engineering do úpadku. Uvedla to mluvčí soudu Lucie Olšovská. Insolvenční návrh podala brněnská společnost Wetag, později i představenstvo samotné krachující firmy. Firma, která je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka, dluží přes dvě miliardy korun. Z toho zhruba 500 milionů korun jsou dluhy po splatnosti. Soud jmenoval insolvenčním správcem Davida Vandrovce.

Češi dluží téměř dva biliony korun

Celkový dluh obyvatel ČR dosáhl koncem druhého čtvrtletí 1,89 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně zvýšil o 26.000 na 3,06 milionu. Stejně tak se mírně zvýšil počet úvěrových smluv, o 36.000 na 5,85 milionu. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Průměrná částka připadající na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o téměř 92.000 na 1,33 milionu korun. Průměrná částka klienta s krátkodobým dluhem meziročně stoupla o 9000 korun na 163.000 Kč. Zatímco počet lidí s dluhem se meziročně zvýšil o necelé procento, objem celkového dluhu se zvýšil o 7,6 procenta.

V Česku roste spotřeba nealko nápojů

Spotřeba nealkoholických nápojů v Česku loni vzrostla o zhruba šest procent. Každý Čech tak vypil v průměru 212 litrů různých nápojů, předloni to bylo 200 litrů. Za růstem spotřeby stálo především horké loňské počasí. Uvedla to Unie evropských asociací nealkoholických nápojů (UNESDA). Limonády se na spotřebě nealka podílejí z 57 procent, balená voda téměř z jedné čtvrtiny. Sirupy loni tvořily 15 procent prodejů a džusy pět procent. Ve srovnání se spotřebiteli v jiných evropských státech však Češi patří ve spotřebě nealko nápojů spíše k průměru. Největší spotřebu mělo loni Německo, kde jich každý obyvatel vypil zhruba 354 litrů. Naopak nejméně nealka vypili v Litvě, a to 118 litrů na obyvatele.

Pohonné hmoty v ČR zdražily

Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu po více než měsíci zdražily. Nejprodávanější benzin Natural 95 se vrátil nad hranici 29 korun za litr, průměrně se prodává za 29,06 Kč. Cena nafty od minulé středy vzrostla o 14 haléřů na průměrných 27,60 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Nejdražší pohonné hmoty zůstávají stejně jako před týdnem v Praze. Litr Naturalu natankují řidiči v hlavním městě v průměru za 29,56 Kč, za naftu pak zaplatí průměrných 28,54 Kč/l. Nejlevnější benzin mají naopak čerpací stanice v Moravskoslezském kraji, a to průměrně za 28,55 Kč/l. Nafta vyjde nejlevněji v Královéhradeckém kraji, kde je její průměrně cena aktuálně 27,06 Kč/l.

Bohnická psychiatrie v kauze vražedkyně nepochybila

Psychiatrická nemocnice Bohnice podle komise ministerstva zdravotnictví nepochybila v péči o pacientku, která v den propuštění z léčby ubodala v obchodním centru na Smíchově zákaznici. Řekl to ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle člena komise a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla medošlo ze strany personálu nemocnice k porušení zákona, vnitřních předpisů nemocnice ani doporučených postupů České psychiatrické společnosti. Komise ale současně dospěla k závěru, že chyba byla v komunikaci mezi policií, záchranáři a lékaři psychiatrické nemocnice. Policie ženu již obvinila z vraždy.

Dny evropského dědictví začnou ve Slavonicích

Více než 150 obcí, přes 900 památek a 200 akcí je letos v Česku přihlášeno ke Dnům evropského dědictví. Celoevropská akce se koná ve 48 zemích, v Česku to bude od 3. do 11. září. Většina sídel, sakrálních staveb, ale i památek průmyslové architektury bude zpřístupněna zdarma. Národní zahájení se odehraje v renesančních Slavonicích a národním tématem letos jsou Památky a komunity. Součástí národního zahájení je tradičně i předávání titulů Nositel tradice lidových řemesel. Cenu udílí ministr kultury. Letos se jimi stanou Josef Fidler z Hlinska, který se zabývá ruční výrobou textilie zvané žinylka, a Jiří Rücker z Peček, který vyřezává perníkové formy. Výstava výrobců, kteří ocenění za udržování tradiční výroby dostali v minulosti, začne v pátek 2. září.

Divadelní představení na nádraží Bubny připomene holokaust

Na pražském nádraží Praha Bubny se po několik večerů opět uskuteční série představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou na motivy stejnojmenné novely Arnošta Lustiga. Letošní ročník ponese podtitul Vlak Lustig - Vlak záchrany. Představení se konají každý den až do 31. srpna většinou od 21:00. Letošní přehlídka připomene i málo známý příběh asi 30 tisíc Židů, kteří se před vyhlazením za 2. světové války zachránili v čínské Šanghaji. Bylo mezi nimi i na 450 Židů z Československa.

Na folklorním festivalu v Brně vystoupí i soubor z Indonésie

Koncert na nádvoří Nové radnice zahájí 27. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno. Víkendová přehlídka každoročně hostí soubory z regionu i ze zahraničí, letos přijedou z Chorvatska, Slovenska, Francie a Indonésie. Zahraniční soubory se divákům představí v pátek večer na náměstí Svobody, kde také bude až do neděle řemeslný jarmark s ukázkami prací a prodejem výrobků. Folklorní soubory z Brna budou vystupovat na náměstí po celý pátek i sobotu.

DOX nabízí večer o Boženě Němcové

V centru DOX v pražských Holešovicích proběhne komponovaný večer věnovaný spisovatelce Boženě Němcové. Jmenuje se Archeologie jednoho mýtu a zaměří se na různorodost obrazů Boženy Němcové v české kulturní paměti. Nabídne k diskusi různé výklady života a díla slavné české autorky a představí současné pokusy o umělecké ztvárnění odkazu Boženy Němcové. V poslední době vzniklo několik uměleckých reprezentací života a díla Němcové, které se programově pokusily proniknout pod povrch obecně sdíleného obrazu života a díla spisovatelky.

Pardubický kraj koupí Váchalovo Portmoneum

Pardubický kraj koupí za 15 milionů korun Portmoneum v Litomyšli. Muzeum vyzdobené malbami Josefa Váchala by mělo spravovat Regionální muzeum v Litomyšli a zajistit další rozvoj jedinečné památky. O koupi rozhodli na svém jednání krajští radní, uvedl mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták.

Češka čekala měsíc na záchranu v novozélandských horách

V opuštěné chatě v horách na Novém Zélandu záchranáři tuto středu objevili českou turistku, která tam čekala na záchranu dlouhý měsíc od chvíle, kdy její partner spadl a zemřel. Pátrací akce byla spuštěna poté, co se žena a její partner neobjevili od okamžiku, kdy vyrazili zdolat cestu po 32 kilometrové trase známé jako Routeburn Track. Policie do oblasti vyslala vrtulník a ženu objevila v chatě strážců přírody. Češka byla odvezena do nemocnice na vyšetření. Navzdory nepříznivému zimnímu počasí v oblasti byl její zdravotní stav dobrý.

Češi pomohli v Indonésii k chycení pašeráků želvích vajec

Čeští zaměstnanci liberecké zoologické zahrady pomohli na konci července v Indonésii zadržet pětičlennou skupinu pašeráků želvích vajec. Na úbytek vajec na ostrově Bangkaru upozornilo české pracovníky to, že se za poslední dva měsíce na plážích ostrova nevylíhly žádné želvy. Nevelký ostrov je přitom významným líhništěm tří druhů želev, kožatek obrovských a karet velkých a zelených. Na setkání s novináři to řekl Tomáš Ouhel z liberecké zoologické zahrady, který se na zadržení pytláků podílel. Tříčlennou skupinu, která na plážích ostrova vybírala želví vejce, se podařilo chytit až napodruhé, a to za pomoci indonéských ozbrojených složek. Skupině sběračů bylo odebráno přes 1200 želvích vajec.

Řeky v Česku jsou sjízdné jen místy

Řeky v Česku jsou pro vodáky kvůli převážně slunnému a suchému počasí stále sjízdné jen místy. Na většině toků musí lidé počítat s mělkými úseky pod jezy. Sdělil to Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Až do konce týdne bude podle meteorologů jasno a teploty stoupnou až k 35 stupňům.

Sport

Nový trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím povolal na přípravný zápas s Arménií 31. srpna a následný úvodní duel kvalifikace mistrovství světa se Severním Irskem 4. září dva nováčky, liberecké duo Jana Sýkoru a Lukáše Pokorného. V premiérové nominaci šedesátiletého kouče jsou také někteří navrátilci, brankář Jaroslav Drobný, útočník Václav Kadlec či stoper Tomáš Kalas.

Bez tréninku a pravděpodobně s karbonovou maskou na obličeji se představí tenistka Andrea Hlaváčková na blížícím se US Open v New Yorku. Elitní deblista má po úderu míčkem v semifinále olympijské čtyřhry zlomeninu v očním oblouku a nalomený nos, její start na posledním grandslamu sezony byl proto ohrožen. Hlaváčková se ale rozhodla do zámoří odletět.

Tenistka Petra Kvitová porazila v 2. kole turnaje v New Havenu Kanaďanku Eugenii Bouchardovou 6:3, 6:2 a postoupila do čtvrtfinále. V něm narazí na oblíbeném turnaji, který už třikrát vyhrála, na Rusku Jekatěrinu Makarovovou.

Tenista Jiří Veselý skončil v osmifinále turnaje ve Winston-Salemu, poté co vzdal souboj s Rusem Andrejem Kuzněcovem za stavu 5:5 v úvodní sadě kvůli zranění ruky. Přitom úvod utkání měl třiadvacetiletý Veselý skvělý a vedl už 4:0. Po 37 minutách ale duel skrečoval.

Útočník Jiří Hudler bude v NHL nově oblékat dres Dallasu. Vedení klubu potvrdilo, že dvaatřicetiletý hráč podepsal s klubem roční smlouvu na dva miliony dolarů.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová vyhrály i druhý zápas v základní skupině turnaje Světového okruhu v Long Beach a zahrají si play off. Český pár otočil duel se Španělkami Ester Riberaovou a Amarantou Fernándezovou a po téměř hodinové bitvě zvítězil 15:21, 22:20 a 15:10. Posledními soupeřkami českého páru budou polské olympioničky Kinga Kolosiňská a Monika Brzosteková.

Počasí

Jasno, teploty 26 až 30, v Čechách místy až 32 1 stupňů C. Mírný východní až jihovýchodní vítr.

Meteorologové ve čtvrtek varovali před vlnou veder, která od pátku zasáhne většinu republiky. O víkendu může teploměr vyšplhat až ke 34 stupňům Celsia. Tropické počasí ukončí zřejmě v pondělí studená fronta. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na vysoké teploty platí pro všechny kraje s výjimkou Moravskoslezského a Olomouckého.

25-08-2016