Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-09-2016

BIS: V ČR loni nejvýznamněji působili špioni z Ruska a Číny

V Česku loni nejvýznamněji působily zpravodajské služby Ruska a Číny. Čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice. Rusko loni vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí, zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS), která dnes zveřejnila výroční zprávu o činnosti za rok 2015. Ze zahraničních rozvědek v tuzemsku loni dominovali podobně jako v minulých letech ruští zpravodajci. Podle BIS se snažili oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Snažili se také narušovat vnitřní soudržnost a akceschopnost organizací NATO či EU šířením nepravdivých informací, které například vytvářely virtuální hrozbu války.

BIS: Extremisté loni neznamenali hrozbu pro demokracii v Česku

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni nezaznamenala aktivity extremistů, které by znamenaly konkrétní hrozbu a bezprostřední ohrožení demokratických základů země. Extremisté se snažili oslovit širší veřejnost a získat její podporu. Loňský rok byl významný tím, že kvůli migrační krizi bylo hodně demonstrací proti uprchlíkům i na jejich podporu. Pravicoví extremisté podle BIS navazovali kontakty s populistickými protiuprchlickými subjekty. Bezpečnostní riziko znamenaly také levicově extremistické subjekty, jejichž primárním cílem podle BIS bylo jitřit situaci a vyvolávat konflikty.

Z Česka loni odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím, jako je tzv. Islámský stát (IS). Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali krátkodobě. Jejich návrat do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu kvůli možné účasti na teroristických útocích. IS podle českých zpravodajců dokázal loni provést významné teroristické útoky, které se týkaly také Evropy. BIS začala sledovat aktivity lidí, kteří projevili sympatie k ideologii a činům IS. "V mladší generaci tuzemských muslimů odhalila několik sympatizantů. U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci," uvedla BIS ve výroční zprávě. Žádný z muslimů v Česku podle BIS neměl vazby na islamistická uskupení a často ani na žádné místní muslimské komunity. Zpravodajci také zdůraznili, že čeští muslimové až na několik výjimek aktivity IS veřejně odsoudili.

Ministerstvo zahraničí chce zrušit spolek stojící za zastoupením Doněcké republiky

Protesty dnes provázely otevření Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě. V čele centra stojí Nela Lisková, která používá označení honorární konzulka. Podle ministerstva zahraničí ale nelze centrum považovat za diplomatické zastoupení, protože Česká republika existenci Doněcké lidové republiky neuznává. Proto na českém území nemůže působit ani honorární konzul tohoto samozvaného státu. Ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že požádá Krajský soud v Ostravě, aby zrušil spolek, který stojí za vznikem doněckého zastupitelského centra. Proti otevření centra demonstrovala desítka aktivistů ze skupiny Kaputin.

Takzvané "lidové republiky" v Doněcké a Luhanské oblasti mají vlastní ústavu, kterou jejich samozvané parlamenty vyhlásily po loňském referendu o nezávislosti. Jejich odtržení od Ukrajiny je jedním z důsledků konfliktu na východě země. Na začátku června vedoucí představitelé těchto samozvaných republik zveřejnili svůj návrh změn ukrajinské ústavy, který předpokládá rozsáhlou autonomii povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, ale označuje je za nedílnou součást ukrajinského území.

Rozpočet by mohl být letos podle analytiků vyrovnaný

Dnešní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci srpna naznačují, že hospodaření státu by mohlo na konci roku být vyrovnané. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Schválený rozpočet počítá se schodkem 70 miliard korun. Zároveň analytici upozorňují, že za lepším hospodařením jsou z významné části nižší veřejné investice. Podle dnešních údajů ministerstva financí přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci srpna na rekordních 81,2 miliardy korun z červencových 75,6 miliardy Kč. Za výsledkem rozpočtu stojí podle úřadu hlavně růst daňových příjmů způsobený lepší činností Finanční správy. S tím ale většina analytiků nesouhlasí.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška za růstem přebytku jsou dva faktory, a to příliv dalších peněz z EU a další výpadek investiční činnosti státu. Kapitálové výdaje jsou totiž po uplynutí dvou třetin letošního roku o 30 miliard korun nižší než byly loni. "Z dnešního pohledu se už nezdá úplně nerealistické, že zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku. Šlo by ovšem o nechtěný přebytek, vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby," uvedl. "Ve světle dnešních čísel ale vidíme slušnou šanci na to, že schodek bude nakonec ještě nižší než námi předpokládaných 35 miliard Kč a může se přiblížit i vyrovnanému rozpočtovému hospodaření. Šance, že letošní rozpočet bude vyrovnaný či dokonce přebytkový, rozhodně není malá," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Koalice se shodla, že do důchodu budou lidé odcházet v 65 letech

Koalice se shodla na zavedení hranice pro odchod do důchodu v 65 letech. Návrh ČSSD nejprve podpořila KDU-ČSL a na večerní koaliční radě s ním souhlasilo i ANO, byť jej dosud odmítalo jako populistický. Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš už předem připustil, že jeho hnutí se návrhu přizpůsobí, když jej podporují ostatní dva vládní partneři. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák novinářům řekl, že návrh by měl být už v pondělí projednán vládou a schválen. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka dodal, že návrh je logickým vyústěním argumentů a je výsledkem jednání pracovní skupiny, která zasedala přes dva roky.

"Ano, dohodli jsme se na tom, že je potřeba lidem dát jistotu. To znamená, že jsme udělali dohodu na zastropování na těch 65 roků od roku 2030," řekl novinářům během jednání rady místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Upozornil ale na to, že první revize důchodových věků má být provedena až za příští vlády v roce 2019. ANO si podle Faltýnka v radě také prosadilo to, že do konce září Babiš jako ministr financí s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) dojednají návrh, které fyzicky náročné profese typu zdravotních sester, řidičů či hasičů by měly nárok na předčasný odchod do penze.

Průměrná mzda stoupla v 2.čtvrtletí podle odhadů o více než 4 pct

Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí stoupla o 4,2 procenta na téměř 27.400 korun. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by tak měl být kolem čtyř procent. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za druhé čtvrtletí v pondělí 5. října. V předchozím čtvrtletí mzdy stouply meziročně o 4,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda tehdy stoupla o 3,9 procenta. "Na první pohled to může vypadat jako mírné zpomalení oproti zvyšování mezd v prvním čtvrtletí, ale opak je pravdou. Tentokrát se tempo mezd počítá z vyššího základu, a tak pořád jakékoliv číslo začínající čtyřkou bude velmi slušným výsledkem. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že růst mezd je v letošním roce více plošný a nesoustřeďuje se zdaleka jen na omezený okruh dobře placených profesí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Některé státní subjekty mají špatně nastavené smlouvy, uvádí BIS

Ekonomické zájmy Česka poškozují špatně nastavené smluvní vztahy některých subjektů, které ovládá stát. Dříve chyběla vůle tyto obchody kontrolovat, a tak se dál nepříznivě projevují důsledky chyb z minulých let. Chyby v uzavřených smlouvách se podle zpravodajců týkají například energetiky, bankovnictví či silniční dopravy. Některé smluvní vztahy byly uzavřeny před více než deseti lety. "Na hloubce problému se v mnoha případech podílel i liknavý přístup odpovědných osob v období po uzavření smlouvy, kdy jednoznačně chyběla vůle tyto obchody kontrolovat, hodnotit a případně revidovat jejich podmínky," uvedla BIS. Jako příklad zpravodajci uvedli problémy s nouzovou zásobou nafty ve skladech zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Problémy jsou podle BIS i u IT služeb.

Řidiči autobusů ze ZDS-Psota ze Znojma půjdou do neomezené stávky

Řidiči v dopravní firmě ZDS-Psota ze Znojma půjdou do časově neomezené stávky za vyšší platy. Autobusy dopravce zajišťují jak linky MHD ve Znojmě, tak meziměstské linky objednávané krajem. Podle zástupce odborářů Libora Weinsteina už jiná možnost než stávka nezbývala. Odboráři drželi stávkovou pohotovost již od dubna a vedli řadu jednání s vedením firmy, i s pomocí zprostředkovatele z ministerstva práce a sociálních věcí. Ředitel firmy Petr Chadim již dříve uvedl, že peníze na zvýšení platů nejsou. Dopravce dostává peníze od města a od kraje podle dříve uzavřených smluv. Stávka se má podle Weinsteina uskutečnit tak, že zaměstnanci nebudou pracovat, autobusové spoje by proto neměly vyjet.

Sněmovní komise k policii chce nechat vyšetřit úniky ze spisů

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie chce nechat vyšetřit úniky informací z trestních spisů a do budoucna jim zabránit. Poslanci při čtvrtém uzavřeném jednání komise vyslýchají špičky státních zástupců, kteří patřili mezi největší kritiky změn. Podle šéfa žalobců Pavla Zemana dobře funguje spolupráce s vedením nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu. Na hodnocení práce nového útvaru je ale podle něho po měsíci fungování příliš brzy. Na tom se s ním Zemanem shodla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Jednání začalo debatou poslanců o únicích informací, které se v souvislosti se změnami v policejním sboru objevují v médiích. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) je přesvědčen o tom, že většina informací nemůže pocházet od poslanců. Spíše podezírá státní zastupitelství, policii nebo bývalé policisty. Za škodlivé a ohrožující vyšetřování živých kauz označil úniky také Zeman. Zeman před poslanci mluvil přibližně tři hodiny. Vysvětloval svůj pohled na policejní reformu, při které se od srpna sloučil protikorupční a protimafiánský útvar. Ačkoliv se mu původně změny nezamlouvaly, nyní nebyl kritický. Nový útvar ho ale musí přesvědčit o tom, že vyšetřování případů pokračuje a že zahajuje vyšetřování nových.

Komunistickým předákům ČSSR hrozí dle právníka v SRN až doživotí

Někdejším špičkám československého komunistického režimu, které v Německu čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na československých hranicích, hrozí v krajním případě až doživotní vězení. Mnohem pravděpodobnější je ale nižší trest, je přesvědčen advokát Konrad Menz, který se případu věnuje. Šance, že dojde k obžalobě, je podle něj padesátiprocentní. "Rozsudky německých soudů týkající se usmrcení na železné oponě mimo vnitroněmeckou hranici mi zatím nejsou známé," řekl v rozhovoru s ČTK Menz, podle něhož nynější případ představuje novinku. Trestnímu oznámení v případu čelí 54 českých a 13 slovenských občanů, včetně bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších komunistických premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky.

Začal nový školní rok, prvňáčků znovu mírně ubylo

V mateřských, základních a středních školách dnes začal nový školní rok. Prvňáčků, pro které to byl nejvíce slavnostní den, znovu mírně ubylo. Nastupovat jich bude asi 115,5 tisíce, což je přibližně o 1200 méně než loni. Na střední školy bude přijato zhruba 101.600 žáků, což je přibližně o 600 dětí více než loni. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v projevu zveřejněném na webu ministerstva uvedla, že škola by měla být místem, kde se učí respektu, úctě, fair play a ohledu na ostatní. Vyzvala děti, učitele i rodiče, aby se podíleli na vytváření bezpečného prostředí ve škole. Ministryně sama vedla starší dceru poprvé do školy. V roli členky vlády pak společně s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) navštívila rozšířenou firemní školku Lentilka v Brně, která bude nově sloužit nejen zaměstnancům krajského úřadu, ale také dětem policistů a hasičů.

Prvňáčkům v základní škole ve Stochově na Kladensku rozdal památníčky se svým podpisem prezident Miloš Zeman. "Chtěl bych vám popřát, abyste do těchto památníčků získali podpisy zajímavých lidí, a především svých kamarádů, které v té škole určitě najdete, neboť jedna z nejcennějších věcí je mít kamarády. Bez kamarádů se hezký život prožít nedá," řekl jim. Nový školní rok učitelům přinese vyšší platy. Mění se také podmínky pro začleňování handicapovaných dětí do běžných škol.

Každý stý prvňáček propadá, upozornil Člověk v tísni

Pokud se bude opakovat trend posledních let, každý stý prvňáček, který dnes nastoupil do školy, bude muset první třídu opakovat. Upozornila na to nezisková organizace Člověk v tísni. Neúspěch ve škole podle ní hrozí zejména dětem, jejichž rodiče mají nízké vzdělání. Předcházet problémům při nástupu do školy může kvalitní předškolní příprava. Ve školním roce 2015/2016 navštěvovalo první třídu podruhé 1284 dětí, přičemž o rok dříve nastupovalo do prvních ročníků asi 118.000 žáků. Přibližně jedno procento propadlých hned v první třídě bylo i v dřívějších letech. Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle to považuje za důkaz, jak je pro některé děti nástup do školy složitý. "Přitom například ve skandinávských, ale i v dalších západoevropských zemích je zcela běžné, že se na základní škole nepropadá vůbec, natož v první třídě," uvedl.

Školy podle aktuálního vyjádření organizace Člověk v tísni neumějí efektivně pracovat s dětmi, které mají úplně jiné základy než ostatní. "Ve vyspělejších zemích je přitom nástup na základní školy pozvolnější, v Německu je například adaptace rozložena do prvních tří let," řekl Hůle. Na každém stupni základní školy je v Česku možné propadnout jednou. Na propadání a školní neúspěch obecně má největší vliv vzdělání rodičů. "Zjednodušeně řečeno: žije-li dítě s rodiči, kteří sami absolvovali maximálně základní školu, je velká pravděpodobnost, že na základní škole propadne," uvedl Hůle. Největší podíl prvňáčků propadá v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, což kopíruje zastoupení sociálně znevýhodněných dětí v jednotlivých krajích.

V Železném Brodě se znovu učí sklářští technologové

Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Železném Brodě na Jablonecku se po šestileté přestávce znovu učí sklářští technologové. V posledních letech se nedařilo obor naplnit, sklářským firmám v regionu přitom tito odborníci stále citelněji chybí. Poslední technologové na škole maturovali v roce 2010. Do prvního ročníku teď nastoupilo pět studentů, řekl dnes ČTK zástupce ředitele školy Martin Smola. Zvýšení zájmu pomohlo zařazení oboru do stipendijního programu Libereckého kraje, který podpořila i sklářská společnost Preciosa.

Vedení Prahy domluvilo spolupráci s Pekingem a Šanghají

Vedení Prahy se domluvilo s Šanghají a Pekingem na spolupráci v oblasti nových technologií či dopravy. Spolupracovat budou rovněž zoologické zahrady těchto měst. Se Šanghají Praha v budoucnu podepíše partnerskou smlouvu. ČTK to dnes řekli primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Spolupráci vedení hlavního města domluvilo při několikadenní návštěvě Číny, z níž se dnes ráno vrátili. Praha se například s Šanghají domluvila na rozvoji dopravní aplikace, která cestující informuje o mimořádnostech v dopravě. "Řešili jsme rovněž elektrobusy nebo zabezpečení v metru bez řidiče," řekl Dolínek. Kromě dopravy pak Praha podle Krnáčové domlouvala projekty v oblasti kultury, spolupráce zoologických zahrad nebo turismu. Pražská zoo již delší dobu usiluje o zapůjčení chráněných pand velkých z Číny, zatím získá z Pekingu vzácného langura čínského.

Hrad se musí omluvit Peroutkově vnučce za tvrzení o Hitlerovi

Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky za to, že Miloš Zeman novináře opakovaně označil za autora článku "Hitler je gentleman". Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Dnešní rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné. Předseda senátu Tomáš Novosad konstatoval, že pokud někdo někoho označí za gentlemana, přisuzuje mu noblesní, korektní a slušné vystupování. "Nic takového se v těch článcích nepodává, Peroutka nic takového Hitlerovi nepřisuzoval a není fér ve vztahu k němu uvádět, že takový článek napsal nebo že něco takového o Hitlerovi rozšiřoval," uvedl. Naopak ohledně výroku o vlcích není podle Novosada omluva na místě, protože Peroutka v některých svých článcích použil obsahově podobné výroky. Článek nazvaný "Češi, Němci a židé" pak soudce označil přímo za antisemitský.

Soudní síň opouštěl spokojenější právník Hradu. Terezie Kaslová s rozhodnutím soudu nesouhlasí, zváží podání dovolání. "Hodnocení mého dědečka jako antisemity mě uráží, možná se mě to dotklo víc než výroky prezidenta Zemana," řekla. Zeman výroky o Peroutkovi pronesl v projevu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi, v němž hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný text nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Vychází kniha rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem

Na pulty se dnes dostává nová kniha rozhovorů prezidenta Miloše Zemana, které poskytl v uplynulých dvou letech Parlamentním listům. Kromě 25 rozhovorů, které s prezidentem na rozličná aktuální politická témata vedl Radim Panenka a která byla v průběhu času zveřejněna na zpravodajském webu, obsahuje i komentáře Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka a dosud nepublikované snímky hradní fotografky Hany Brožkové. Knihu chce Zeman představit při návštěvě Pardubického kraje v polovině září. Publikace, kterou vydává nakladatelství Olympia, vychází pod názvem Tato země je naše. Autor si tak vypůjčil větu ze závěru Zemanova vánočního projevu z roku 2015, ve kterém se vyhranil proti zastáncům migrace. Právě uprchlická otázka je styčným bodem velké části rozhovorů.

Deníky v USA vzpomínají na výkony i politické postoje Čáslavské

Věra Čáslavská proměnila sportovní gymnastiku, když do ní přinesla nový, více silový styl, píše americký deník The New York Times o české sportovkyni, která v úterý zemřela ve věku 74 let. List The Washington Post zase vyzdvihuje politický protest Čáslavské proti okupaci Československa, který předvedla na medailovém ceremoniálu na olympiádě v Mexiku v roce 1968. The New York Times citoval olympijského vítěze z roku 1984 Barta Connera, podle nějž byla Čáslavská první, kdo vnesl do gymnastiky silový a akrobatický styl, když toto sportovní odvětví bylo předtím víc zaměřeno na balet. List také přirovnává českou olympioničku k americké sportovkyni Simone Bilesové, která na letošní olympiádě v Riu de Janeiro získala čtyři zlaté a jednu bronzovou medaili.

Zachráněná česká turistka letí z Nového Zélandu zpět do vlasti

Češka, která po smrtelném pádu partnera čekala měsíc na záchranu v chatě na Novém Zélandu, je na cestě do vlasti. Do České republiky by měla dorazit během dnešního dne. Napsal to web novozélandského deníku Otago Daily Times. Zachráněná česká turistka Pavlína Pížová dorazí do Prahy nejspíš již dnes, řekla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett. V následujících dnech by měly být do České republiky dopraveny i ostatky jejího partnera.

K tragédii došlo na konci července na 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track. Český pár se na ni vydal v nynějším novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu. Po smrtelném pádu svého partnera se Pížová uchýlila do opuštěné horské chaty patřící správě národního parku. Záchranáři ji tam objevili zhruba po měsíci. Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát na policii a začalo pátrání.

Lobbista Dalík nastoupil do ruzyňské věznice ke čtyřletému trestu

Lobbista Marek Dalík dnes nastoupil do ruzyňské věznice, kde si má začít odpykávat čtyřletý trest kvůli kauze kolem nákupu vozidel Pandur pro českou armádu. Odsouzený lobbista s čekajícími novináři nemluvil. Vězni na něj při příchodu podle zpravodajky ČTK zpoza mříží hlasitě pokřikovali "Vítej v pekle". Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam podal dovolání. Dalík ve středu odjel do zahraničí. Následně se v médiích objevily spekulace, jestli do vězení nastoupí. Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu celou dobu odmítá.

Soud na ostrově Man poslal do vězení Čecha za obchod s marihuanou

Soud na britském ostrově Man poslal na 14 měsíců do vězení šestatřicetiletého Čecha za obchod s marihuanou. Informovala o tom dnes místní rozhlasová stanice Energy FM. Policisté muže zadrželi v dubnu, měl u sebe více než šest kilogramů drogy, která by podle nich měla na černém trhu hodnotu 33.000 liber (přes milion korun). Český občan se k obchodu s drogami přiznal. U soudu vypověděl, že marihuanu dostal od muže, jehož jméno neznal, a pro kterého ji měl na ostrově Man prodávat. Získané peníze měl podle dohody odevzdávat svému kontaktu, sám si měl nechat menší množství drogy pro vlastní spotřebu.

Cestující z vlaku mohou nově jezdit po Praze v MHD za 70 korun

Cestující, kteří přijedou do Prahy vlakem Českých drah, mohou nově jezdit po metropoli v městské hromadné dopravě celý den za 70 korun. Jízdenka se prodává jako doplatek k jízdence Českých drah. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze. "Jízdenka platí vždy pouze v den platnosti vlakové jízdenky, a to v celé síti pražské MHD," uvedl mluvčí. Dosud si musel cestující, který chtěl z vlaku přesednout na hromadnou dopravu a pohybovat se s ní po celý zbytek dne po Praze, koupit čtyřiadvacetihodinovou jízdenku za 110 korun.

NP Šumava chce revitalizovat cca 2000 hektarů rašelinišť

Šumavský národní park hodlá v následujících letech revitalizovat přibližně 2000 hektarů rašelinišť. Projekt, jehož partnerem je i Národní park Bavorský les, má pomoci zadržovat vodu v krajině a zmírnit kolísání jejího stavu. Náklady na plánovanou revitalizaci činí přibližně 140 milionů korun. Projekt schválilo ministerstvo životního prostředí a bude žádat o finanční podporu evropský program LIFE. Novinářům to dnes v Kvildě na Prachaticku řekli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a bavorská ministryně životního prostředí Ulrike Scharfová.

Odborníci: Jelenům evropským hrozí kvůli křížení se sikou zánik

Jelenům evropským hrozí v české přírodě kvůli křížení s asijskými jeleny sika podle ochranářů přírody zánik. Jako součást jejich záchrany mimo jiné navrhují cílenou regulaci počtu jelenů sika ve volné přírodě a zamezení jejich dalšího šíření do oblastí, kde jsou populace jelenů evropských dosud geneticky čisté. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila ochranářské organizace Česká krajina. "Šíření jelena siky představuje pro původní druhy i životní prostředí jako celek výrazně větší riziko než například přemnožená divoká prasata. Proto by měl být v případě tohoto druhu co nejdříve povolen celoroční lov podobně jako u divokých prasat," uvedl ředitel organizace Česká krajina Dalibor Dostál.

Jelen sika byl do země dovezen na přelomu 19. a 20. století, kdy byl dovoz exotických druhů lovné zvěře mezi myslivci populární. Zvířata byla původně chována v oborách, ve 30. letech 20. století se ale první stádo jelenů sika dostalo ze zrušené obory do volné přírody a v roce 1948 další stádo. Nepůvodní druh jelena se začal v Česku rychle šířit a od 50. let minulého století začal znamenat problém pro místní populaci jelena evropského, uvádí Česká krajina.

Sport

Fotbalové Spartě se na závěr přestupního období povedlo dotáhnout návrat útočníka Václava Kadlece. Čtyřiadvacetiletý reprezentant přestoupil na Letnou z dánského Midtjyllandu a s vedením pražského klubu podepsal čtyřletou smlouvu. Sparta o tom informovala na svých internetových stránkách. Přestupová částka nebyla zveřejněna, dánská média spekulují, že se Kadlec stal nejdražším hráčem historie české ligy. Podle severského listu Ekstra Bladet přijal Midtjylland nabídku Sparty ve výši 2,7 milionu eur (asi 73 milionů korun). Kadlec se vrací do Sparty po více než roce, na Letné hostoval v druhé části sezony 2014/15 z německého Frankfurtu, kam přestoupil za 82 milionů korun. Předtím v pražském klubu působil v letech 2008 až 2013.

Petra Kvitová postoupila na tenisovém US Open do třetího kola. Tureckou debutantku na newyorském turnaji Caglu Büyükakcayovou porazila 7:6, 6:3 a vyrovnala své letošní grandslamové maximum z Paříže. O účast v osmifinále se Kvitová utká s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou, s kterou hrála nedávno na olympijských hrách v Riu de Janeiro a povolila jí jen dva gamy. Jiří Veselý se ve 2. kole rozloučil bez boje. Kvůli zranění ruky nenastoupil k souboji se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Turnaj skončil také pro Jana Šátrala, který prohrál s Francouzem Gaelem Monfilsem 5:7, 4:6, 3:6. Šestadvacetiletý 226. hráč světa i tak prožil v New Yorku úspěšný grandslamový debut. V kvalifikaci si vybojoval postup a v prvním kole prohrával Američanem Mackenziem McDonaldem 0:2 na sety, ale nakonec ho porazil. Na dvanáctého hráče světa však už po dvouhodinovém boji nestačil.

Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval za doping kubánskou diskařku Yarelys Barriosovou, která na hrách v Pekingu 2008 získala stříbrnou medaili. Věra Cechlová by se měla v upraveném pořadí posunout na čtvrté místo. Cechlová je držitelkou olympijského bronzu z Atén 2004, který získala podobným způsobem až s odstupem devíti let.

Počasí

Polojasno až skoro jasno, přechodně až oblačno a odpoledne ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C.

01-09-2016