Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-09-2016

Výbor: Sněmovna by měla schválit omezení podnikání ministrů

Sněmovna by měla schválit některé úpravy střetu zájmů, jež omezí podnikání členů vlády. Poslancům to dnes doporučil ústavně-právní výbor. Plénum by o podobě novely mělo rozhodovat v polovině září. Vládní ČSSD a KDU-ČSL už dřív oznámily, že omezení podpoří,hnutí ANO je proti.

Hranici pro důchod bude možné posunovat, projedná to vláda

Po koaliční shodě na ohraničení věku pro odchod do důchodu 65 lety bude novelu zákona o důchodovém pojištění projednávat v pondělí kabinet. Návrh bude mít zřejmě i podporu Parlamentu. Norma obsahuje ale i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude důchodový věk upravovat. Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let.

Valachová: Růst platů učitelů by mohl stát za dva roky 27 miliard

Pokud by měli učitelé od ledna 2020 brát 40.000 korun, stálo by to v letech 2018 a 2019 celkem 27 miliard korun navíc. Novinářům to po dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a školskými odbory řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Požadavek na podobný nárůst platů vznesly odbory. Po zářijovém přidání o osm procent by měl být průměrný učitelský plat 30.515 korun, propočítaly školské odbory. Tento týden vyjádřily požadavek, aby v letech 2018 až 2020 rostly učitelské platy o 15 procent ročně. Tím by se výdělky učitelů v roce 2020 dostaly přes hranici 46 tisíc korun měsíčně, což by při zohlednění růstu výdělků znamenalo asi 139 procent průměru. "Jsou to opravdu hrubé odhady. Vnímáme, že posun tady je, že se o tom bude jednat, že to bude zakotveno v dokumentech vlády. Premiér říkal, že to bude boj o střednědobé výhledy. My u toho rádi budeme a nebudeme muset bojovat v ulicích," řekl po jednání předseda školských odborů František Dobšík.

Vojenské zpravodajství: Loni Česku teroristické útoky nehrozily

Vojenské zpravodajství (VZ) v roce 2015 nezískalo informace, které by předvídaly hrozbu teroristického útoku proti cílům na území Česka. VZ to uvedlo ve výroční zprávě za loňský rok. Píše v ní také, že loni zjistilo nárůst kybernetické špionáže. Rizika kyberhrozeb v roce 2015 označilo za nízké až střední, ale vidí možnosti rychlého nárůstu. Upozorňuje také na to, že někteří vojáci používali skrytou nacistickou symboliku a na internetu psali rasistická prohlášení. Příklon k pravicovému extremismu zaznamenalo VZ u jedinců. Vojenské zpravodajství se zabývá rozvědnou i kontrarozvědnou činností. Ve zprávě proto řeší nebezpečí pro Českou republiku, která jeho pracovníci zaznamenali na českém území, ale i v zahraničí.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 pct.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více, než předpokládal předběžný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ve srovnání s prvním kvartálem se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta, uvedl dnes ČSÚ. Hlavními faktory růstu byly silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností.

Mynář v pondělí přijde vypovídat před sněmovní vyšetřovací komisi

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v pondělí přijde vypovídat na zasedání sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci celostátních policejních útvarů. Řekl to ČTK. Podle svých slov je zvědav, zda se potvrdí jeho podezření na únik informací ze spisu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) mezi novináře. Sněmovní komise se zabývá reorganizací policejních útvarů, která vyvolala značnou roztržku mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Komise se má zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně změn v policii.

Poslední rozloučení s Čáslavskou bude v Národním divadle 12. září

Poslední rozloučení s legendární sportovní gymnastkou Věrou Čáslavskou, která v úterý podlehla v 74 letech rakovině, se uskuteční v pondělí 12. září v Národním divadle. Serveru iDNES to řekla dcera sedminásobné olympijské vítězky Radka Čáslavská. Návrhy, že by slavná olympionička měla státní pohřeb, její rodina odmítla. Na přání rodiny se v Národním divadle nebude konat pohřeb, ale oficiální rozloučení. "Bude to oslava Věry Čáslavské," uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který poslední rozloučení uspořádá. Smuteční obřad začne v 10 hodin.

Babiš se omluvil za své výroky o koncentračním táboře v Letech

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se omluvil za své čtvrteční výroky o romském koncentračním táboře v Letech na Písecku. Podle serveru Aktuálně.cz řekl, že do Let byli posíláni ti, co nechtěli pracovat. Babiš ale tvrdí, že jeho výrok byl vytržen z kontextu. Někteří čeští politici včetně ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) Babiše kvůli výrokům o Letech vyzvali, aby odstoupil. Vicepremiér Babiš ve čtvrtek při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu prohlásil podle fotoreportéra Aktuálně.cz, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl údajně. "Já jsem se špatně vyjádřil. Pokud jsem se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytrhnuté z kontextu," uvedl Babiš.

Šéf žalobců podal kvůli výši trestu dovolání v kauze Marka Dalíka

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze lobbisty Marka Dalíka. Dovolání zpochybňuje výši uloženého trestu, je prý pod běžnou sazbou pro danou právní kvalifikaci, sdělil ČTK Zemanův mluvčí Petr Malý. Dalík dostal čtyři roky v kauze související s nákupem vozidel Pandur pro českou armádu, ve čtvrtek nastoupil do vězení. Na podané dovolání upozornila Česká televize. Mimořádný opravný prostředek směřující k Nejvyššímu soudu podal už dříve také sám Dalík. Městský soud v Praze by nyní měl podněty spolu se spisem předat do Brna.

Ve věci šikany učitelky navrhli policisté obžalovat tři mladíky

Pražští policisté navrhli obžalovat tři mladíky z výtržnictví a omezování osobní svobody ve věci šikany učitelky pražské střední školy Na Třebešíně. ČTK to řekl mluvčí policistů Jan Daněk. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství Prahy 4. Učitelka letos v lednu zemřela, její úmrtí podle policie nezavinila cizí osoba.

Žalobci poslali k soudu případ tří zavražděných taxikářů v Praze

Žalobci poslali k pražskému městskému soudu případ muže viněného z vražd tří taxikářů v Praze z roku 2014. Hrozí mu až 20 let vězení i výjimečný trest. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Vraždy měly podle policejních vyšetřovatelů loupežný motiv. Vraždy taxikářů byly více než rok a půl nevyjasněným případem, než byl podezřelý v listopadu 2015 dopaden a obviněn. První zastřelený řidič taxi byl nalezen předloni 1. února v zaparkovaném autě v Lužické ulici v Praze 2. Další dva mrtví taxikáři byli objeveni na polní cestě u Uhříněvsi v noci z 10. na 11. dubna.

Vnitro: Magistrát nemohl Konvičkovu akci na náměstí zakázat

Ministerstvo vnitra (MV) dalo pražskému magistrátu ohledně akce Iniciativy Martina Konvičky (IMK) za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly, ohlášení demonstrace ale mělo vzbudit zvýšenou pozornost úřadu. Vyplývá to ze stanoviska vnitra, které má ČTK k dispozici. IMK vyvolala 21. srpna svou protiislámskou akcí na Staroměstském náměstí paniku mezi přihlížejícími, protože na ní vystupovali maskovaní muži se zbraněmi.

Na jihu Moravy narůstá počet nakažených žloutenkou, je jich 215

V Jihomoravském kraji stále přibývá lidí nakažených žloutenkou typu A. Za poslední týden jejich počet vzrostl o 25 a překročil hranici 200. Od počátku roku je evidováno 215 potvrzených případů, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek. Hygienici situaci označují za největší epidemii žloutenky od počátku tisíciletí. Jižní Morava má skoro 1,2 milionu obyvatel. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové to vypadá, že epidemie zatím nedosáhla vrcholu, přičemž podle zkušeností epidemiologů může trvat až rok. Hygienici se ale snaží dělat protiopatření, aby to tak nebylo, řekla ČTK hygienička.

Molekulární genetik Forejt je kandidátem na vládní vědeckou cenu

Kandidátem na Národní cenu vlády Česká hlava, která je nejvyšším českým vědeckým vyznamenáním, je expert na molekulární genetiku Jiří Forejt. Dvaasedmdesátiletý vědec provádí výzkum myší, který je využitelný pro lidskou genetiku. Na zasedání ho zvolila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), řekl na tiskové konferenci vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kandidáta musí ještě potvrdit vláda. Národní cena vlády Česká hlava je udělována za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu a vývoji. Je nejvýznamnějším oceněním projektu Česká hlava, který byl založen v roce 2002. Původně šlo o soukromou iniciativu, později se k němu připojily státní organizace včetně kabinetu.

Archeologové našli na Znojemsku unikátní sukničkovou venuši

Šest centimetrů vysokou sukničkovou venuši z pálené hlíny nalezli archeologové u znojemské městské části Kasárna. Jde teprve o třetí venuši tohoto typu, dvě jsou z Těšetic, řekl ČTK archeolog David Humpola ze znojemského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno. Nález je z období let 4700 až 4500 před naším letopočtem, kdy na místě žili lidé takzvané kultury s malovanou keramikou. Znojemská venuše je tak výrazně mladší než například slavná soška z Věstonic. Sukničkové venuše dostávají podle tradice jméno po svých nálezcích. "Ta nejstarší z 60. let je Alenka, ta z 90. let je Dášenka, a jelikož u nás ji našel Tomáš, tak je to venuše Tomuše," uvedl na webu Českého rozhlasu Humpola. Soška má podle něj dobře znatelný trup a paže, poprsí je vyznačeno dvěma hrbolky a místo nohou má Tomuše klasickou suknici, která mohla sloužit i jako poklička na nějakou nádobu.

Sport

Oštěpař Jakub Vadlejch vyhrál jako čtvrtý český atlet Diamantovou ligu. Na mítinku v Curychu hodil 87,28 metru a vybojoval třetí vítězství v letošním seriálu.

Počasí v sobotu

Většinou oblačno, na východě přechodně polojasno. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

02-09-2016