Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-09-2016

V září se uskuteční společné jednání české a slovenské vlády

V září se uskuteční společné jednání české a slovenské vlády. V televizi Prima to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Se slovenským protějškem Robertem Ficem chce jednat o vytvoření společné evropské armády.

Ťok: Přijmout zákon o liniových stavbách tato vláda asi nestihne

Současná vláda už s největší pravděpodobností nestihne přijmout zákon o liniových stavbách. V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Zákon, který navrhl jeho předchůdce Antonín Prachař (ANO), měl stanovit plán potřeb výstavby strategických komunikací a zjednodušit stavební řízení. Byl součástí programového prohlášení vlády, na jehož základě kabinet získal důvěru Poslanecké sněmovny.

Česko chce pořádat Světové fórum měst v roce 2020

Česká republika se chce ucházet o pořádání kongresu Světové fórum měst v roce 2020. Fórum pod záštitou Organizace spojených národů se věnuje problematice rozvoje měst a bydlení ve městech. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na svém pondělním zasedání projedná vláda. Termín pro podání nabídky je 15. září, náklady na uspořádání kongresu MMR odhaduje na 397 milionů korun.

Vláda rozhodne, jestli Skalička bude poldr nebo vodní nádrž

Vláda bude v pondělí rozhodovat, zda bude Skalička nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku suchým poldrem, nebo vodní nádrží se zásobami vody. Dříve protipovodňové plány počítaly s poldrem, nyní ministerstvo zemědělství preferuje variantu nádrže. Vyplývá to z ministerského materiálu, který má ČTK k dispozici. Ekologové upozorňovali, že stavba přehrady může mít negativní dopad na život v řece i na její tok. Poldr by stál přibližně 2,69 miliardy korun, nádrž zhruba 3,25 miliardy korun.

V Temelíně spustili reaktor druhého bloku, vyrábět začne v týdnu

V Temelíně dnes personál v 03:30 nastartoval reaktor druhého bloku. Elektřinu by měl tento blok začít do distribuční sítě dodávat v příštím týdnu, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně je od 26. srpna odstaven i první blok kvůli naplánované výměně paliva a jaderná elektrárna od té doby nevyrábí elektrický proud. Provozovatel Temelína, společnost ČEZ, chybějící výkon pokrývá jinými zdroji. Druhý blok Temelína je odstaven od 3. června. Původně měl být jeho reaktor spuštěn tento týden ve čtvrtek, zdržení způsobila oprava pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny.

Podle Šabatové ministerstvo neodškodňuje za dlouhé řízení

Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové ministerstvo pro místní rozvoj odmítá poskytovat odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou například nesprávným úředním postupem. Nejčastěji jde o řízení před stavebními úřady. Ministerstvo uvádí, že je vždy nutné posoudit každý jednotlivý případ. Vyrozuměním ombudsmanky v této záležitosti se bude v pondělí zabývat vláda.

Vědci chtějí odolnější obilí vůči suchu, rozvíjí kořenový systém

Vědci se snaží ve čtyřletém projektu vyšlechtit linie pšenice, které umožní dále pěstovat odrůdy s lepší tolerancí především vůči suchu. Jednou z cest, kterou se vydali, je snaha zvětšit kořenový systém rostlin, díky kterému budou schopné více využít vodu a živiny v půdě. ČTK to řekl Tomáš Středa z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, která na projektu spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci a Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Cílem projektu je přizpůsobit obilniny oteplujícímu se klimatu a častějším a delším obdobím sucha.

Ve svatovítské katedrále proběhla rekonstrukce korunovace Karla IV.

V katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě se uskutečnila rekonstrukce korunovace Karla IV. Měla připomenout, jak se tehdejší římský král a markrabě moravský Karel stal českým králem. Vyvrcholily tak dvoudenní Korunovační slavnosti, které na oslavu letošního 700. výročí narození Karla IV. společně pořádají Univerzita Karlova a Hlavní město Praha. Ve svatovítské katedrále měl být co nejvěrněji zopakován ceremoniál, který se konal 2. září 1347 v románské Spytihněvově bazilice svatého Víta na Pražském hradě. Celebroval ho tehdy první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic.

V Praze začíná festival duchovní hudby Svatováclavské slavnosti

V pražském kostele Panny Marie pod řetězem dnes začíná 25. ročník mezinárodního festivalu duchovní hudby Svatováclavské slavnosti. Na různých místech v Praze potrvá do 2. října. Program zahájí uznávaný virtuóz violy da gamba Petr Wagner. Společně se svou polskou kolegyní Justynou Rekść - Raubo přednese v programu Anděl a ďábel nejefektnější díla francouzského gambového repertoáru. Zazní hudba Marina Maraise, Antoina Forqueraye, Monsieura de Sainte-Colomba a Carla Friedricha Abela.

Nad Českem proletěly těžké americké bombardéry B-1 a B-52

Nad Českou republikou proletěly těžké americké bombardéry B-1 a B-52, v českém vzdušném prostoru strávily asi půlhodinu. Společně s piloty dalších letounů a vrtulníků se připravovaly na mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2016, jehož hlavní část začne v pondělí. Hlavním úkolem výcviku je trénovat spolupráci mezi letci a předsunutými leteckými návodčími, kteří piloty v hloubi nepřátelského území navádějí na cíl. ČTK to dnes řekl mluvčí cvičení Tomáš Maruščák.

Galerie shání pro výstavu o sídlištích staré televize a nábytek

Staré televizory a sektorový nábytek shání Moravská galerie v Brně pro připravovanou výstavu věnovanou panelovým sídlištím a tamnímu životu za normalizace. Tvůrci expozice plánované na podzim 2017 se kvůli tomu obrátili na veřejnost s prosbou o pomoc. Cílem výstavy je pohlédnout na panelová sídliště 70. a 80. let minulého století jako na neopakovatelný experiment. V průběhu krátké doby se třetina obyvatel Československa přestěhovala do prostředí, které se zcela vymykalo dřívějším formám bydlení. Se souvisejícími výzvami se vypořádávali sami obyvatelé sídlišť, ale i vědecké týmy architektů, urbanistů, sociologů a psychologů.

Sport

Deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně obsadili třetí místo na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze a získali po loňském stříbru druhou medaili v seriálu v kariéře. České kajakářky na kanále v Troji na stupně vítězů nedosáhly, nejlepší Veronika Vojtová skončila čtvrtá.

Tenistka Karolína Plíšková porazila na US Open Rusku Anastasii Pavljučenkovovou 6:2, 6:4 a poprvé v kariéře postoupila do osmifinále na grandslamovém turnaji. Desátá nasazená Češka potvrdila v duelu třetího kola výbornou formu a vyhrála osmý zápas za sebou.

Biker Ondřej Cink skončil druhý v závěrečném závodu Světového poháru v cross country v Andoře. Český jezdec nestačil pouze na Francouze Juliena Absalona, dvojnásobného olympijského vítěze a pětinásobného mistra světa, který ovládl již posedmé i celkové hodnocení seriálu.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo s přeháňkami a deštěm. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

04-09-2016