Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-09-2016

Vláda chce, aby hranice pro odchod do důchodu byla 65 let

Věk pro odchod do důchodu chce vláda ohraničit 65 lety. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru. Kabinet podle něj hlasoval jednomyslně. Návrh zákona, který zahrnuje i možnost pozdějšího posunutí hranice podle doby dožití, projedná nyní Parlament. I tam zřejmě návrh projde. Norma vedle ohraničení věku pro odchod do důchodu obsahuje i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude důchodový věk upravovat.

Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let. Nové propočty by měly vznikat každých pět let. Růst důchodového věku se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Pokud Parlament bude souhlasit se zavedením hranice důchodového věku v 65 letech, mělo by se to také týkat všech narozených po roce 1971.

Prezident Zeman: Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc s migrací

Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc při zvládání migrace. Po setkání s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman. Váží si toho, že Bulharsko opevňuje svoje hranice s Tureckem. "Shodli jsme se, že by bylo vhodné, aby Česká republika v této souvislosti pomohla vysláním policistů, tak jako už učinila v případě Makedonie," řekl Zeman. Dodal, že podle jeho informací už probíhají konkrétní technická jednání o této pomoci. Český prezident zároveň vyjádřil názor, že Bulharsko by se mělo odměnou za svůj přístup ke kontrole hranic s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi Evropské unie, stát členem schengenského prostoru. Politici mluvili také o sporu českých energetických firem s Bulharskem. Například společnost ČEZ loni v květnu dostala od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. Nesouhlasí s tím a zahájila proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Požaduje řádově stovky milionů eur. Plevneljev slíbil, že bude u bulharských úřadů intervenovat.

Čeští policisté odjeli pomáhat střežit hranice v Maďarsku

Padesát českých policistů odjelo do Maďarska pomáhat střežit schengenský prostor. Se svými maďarskými protějšky budou dva měsíce hlídkovat na hranici se Srbskem. Maďarsko požádalo o pomoc v souvislosti s migrační krizí. Policisté tam pomáhali už loni na podzim, jejich mise skončila před Vánocemi. Maďarský velvyslanec v ČR Tibor Petö připomněl, že hranice se Srbskem je také schengenskou hranicí, a proto by měla být chráněna. Česko bylo podle velvyslance první zemí, která Maďarsku pomohla, když požádalo o spolupráci. Policisté už kvůli přílivu běženců do Evropy pomáhali na deseti zahraničních misích. Od konce loňského roku působili v Řecku, Slovinsku nebo Makedonii. Čtyřicítka policistů odletěla na začátku srpna do Makedonie, vrátit by se měli 12. září.

Komise k reformě policie si nejspíš některé svědky pozve znovu

Sněmovní komise ke sporné policejní reformě si nejspíš bude muset znovu pozvat některé z těch, kteří před komisí už vypovídali, a vystoupit by mohli také noví lidé. Doplnit svá dřívější vyjádření by mohli například policejní prezident Tomáš Tuhý nebo bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Novinářům to řekl místopředseda komise Martin Lank (Úsvit). Před komisí vystoupil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který reorganizaci policie podepsal. Doufá, že se komise dobere pravdy. Jednání s poslanci označil za věcné, odpověděl na všechny otázky.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Jádrem sporu bylo sloučení protimafiánské a protikorupční policie, z nichž vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Komise má dát výsledky poslancům do konce října.

Průměrná mzda v ČR ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,9 pct.

Průměrná mzda v Česku dál roste. V druhém letošním čtvrtletí meziročně stoupla zhruba o tisícovku na téměř 27 300 korun, tedy o 3,9 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Analytici ale předpokládali lepší výsledek - zhruba o stovku. Nejvíc si přilepšili zaměstnaci bank a pojišťoven. Následuje pohostinství, kultura nebo administrativa. Růst mezd nejmíň pocítí těžaři. V porovnání s ostatními kraji si lidé nejvíc vydělají tradičně v Praze - skoro 35 tisíc. Mzda v metropoli ale roste nejpomaleji. Nejhůř platí Karlovarský kraj, kde lidé dostanou za práci zhruba 23 tisíc.

Letošní růst reálné výše mzdy je nejvýraznější za posledních devět let. Stále platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, totiž činil 23.047 korun. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší. Meziročně vzrostl medián o 4,5 procenta.

Češi nechali v červenci v obchodech méně peněz než v červnu

Češi v červenci méně utráceli. Maloobchodní tržby zpomalily meziroční růst z červnových 6,3 desetin procenta na 1,6 desetin procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Lidé méně nakupovali potraviny, léky nebo kosmetiku. Pokles zaznamenali taky prodejci počítačů a elektroniky. Naopak nejrychleji roste internetový a zásilkový prodej. Jeho tržby stouply skoro o pětinu. Dařilo se taky specializovaným obchodům s výrobky pro domácnost, sportovnímu odvětví nebo prodejcům oblečení a obuvi.

Za nižším meziročním růstem tržeb obchodů v červenci stály kalendářní vlivy, sedmý měsíc měl totiž o tři pracovní dny méně než ten loňský. Slabý výsledek maloobchodu byl podle analytiků jen přechodnou záležitostí, v dalších měsících by tržby obchodníků měly dál silněji růst.

Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku

Vláda preferuje vykoupení vepřína, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech na Písecku. Na tiskové konferenci během jednání vlády to řekl novinářům ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Důležitý je ale názor jeho majitelů, s nimiž se podle ministra od loňského ledna vedlo pět jednání. Majitelé vepřína podle Dienstbiera upřednostňují variantu, podle které by kabinet zajistil výstavbu podobného zařízení v podobné lokalitě. "Vláda by preferovala přímé vykoupení nemovitostí," připustil Dienstbier.

Babiš navštíví tábor v Letech v úterý s Hermanem a Pelikánem

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý navštíví bývalý romský koncentrační tábor v Letech na Písecku, připojí se k němu i ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a Daniel Herman (KDU-ČSL). Informaci Aktuálně.cz potvrdila ČTK mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová. Babiš minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl údajně. Babiš se za slova omluvil a kromě návštěvy místa přislíbil sehnat peníze na postavení památníku. Kvůli výroku Babiš čelí výzvám k rezignaci, kritizoval ho i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud se podle něj šéf státní kasy ve Sněmovně od výroku distancuje, není ale podle předsedy vlády nutné věc zařazovat na jednání Poslanecké sněmovny, jak si přeje opozice. Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

Škoda Transportation dodá do Turecka 14 tramvají za 700 mil. Kč

Plzeňská Škoda Transportation dodá 14 bateriových tramvají pro turecké město Eskişehir. Hodnota zakázky přesahuje 26 milionů euro (přes 700 milionů Kč). Všechny plně nízkopodlažní vozy ForCity Classic dodá do Turecka do 19 měsíců, řekl ČTK předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Ignačák. Plzeňská strojírenská skupina, která porazila také místního výrobce Bozankaya A.S., navázala na předchozí dodávky 72 vozidel do města Konya, celkem za více než 3,4 miliardy korun. Šlo o jednu z nejvýznamnějších exportních zakázek na tramvaje, řekl Ignačák. V turecké Konye vozí všechny nízkopodlažní škodovácké tramvaje ForCity Classic cestující od loňska. Vozidla pro Eskişehir budou vybavena výkonnými trakčními bateriemi. Díky tomu je bude moci dopravce provozovat na více než kilometrovém úseku bez trolejového vedení, který město plánuje vybudovat. Skupina Škoda Transportation je největším výrobcem kolejových vozidel ve střední a východní Evropě.

Prodej aut do srpna stoupl o 13 procent na 172.768 vozů

Prodej nových osobních aut za osm měsíců letošního roku meziročně vzrostl o 13 procent na 172.768 vozů. Po červencovém více než čtvrtinovém propadu se trh v samotném srpnu vrátil k 16procentnímu růstu. Oznámil to Svaz dovozců automobilů (SDA). První je značka Škoda s růstem o 12,5 procenta na 54.801 prodaných vozů. Následuje Volkswagen který zvýšil prodej o pět procent na 17.236 aut, a třetí Hyundai prodal 13.763 aut, tedy o téměř sedm procent meziročně více. Na dalších místech jsou značky Ford, Dacia a Renault. Podíl aut nakupovaných firmami je 71 procent, 26 procent kupují soukromé osoby a zhruba tři procenta představuje operativní leasing pro domácnosti.

Odbory souhlasí s přeřazením šoférů do vyšší platové skupiny

Odbory souhlasí s přeřazením šoférů linkových autobusů do vyšší platové skupiny. Přeřazením ze třetí do páté skupiny si šoféři polepší o zhruba 16 korun na minimálních 87 korun za hodinu. Zároveň se zástupci zaměstnavatelů s odbory shodli na navýšení peněz za čekání na spoj a přiznání příplatku za práci ve ztíženém prostředí. Po jednání to uvedl náměstek ministryně práce Robert Baxa. Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka je návrh základem pro kompromisní řešení problému. Odbory nedosáhly splnění všech svých požadavků. Šoféři linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od loňského roku.

Vláda souhlasí s žádostí Šabatové o pravidla pro asistenční psy

Vláda souhlasí s žádostí ombudsmanky Anny Šabatové, aby vznikla norma, která upraví práva zdravotně postižených lidí doprovázených asistenčním psem. Šabatová dlouhodobě upozorňuje na případy, kdy byl lidem doprovázeným asistenčním psem odepřen vstup do některých budov nebo do prostředků městské hromadné dopravy. V ČR neexistuje zákonná úprava, která by práva lidí doprovázených asistenčním psem vymezovala. Může tak nastat situace, kdy řidič autobusu nepustí do vozu zdravotně postiženého, protože jeho asistenční pes nemá náhubek.

Vědci z celého světa řeší v Praze novinky v termojaderné fúzi

V Praze se sešlo více než tisíc zahraničních i českých vědců, aby prezentovali nejnovější poznatky o termojaderné fúzi. Pomocí tohoto procesu, který pohání i Slunce, by lidstvo mohlo v budoucnu získat neomezený zdroj energie. Mezinárodní symposium o technologiích pro jadernou fúzi "SOFT 2016" začalo v pražském Kongresovém centru a potrvá do pátku. Představí i jeden z nejdražších výzkumných projektů na světě - tokamak ITER, který se buduje ve Francii. Podílejí se na něm i Češi. Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor ITER by měl být předstupněm ke komerčnímu využití termonukleární fúze v energetice. ITER se staví od roku 2006 ve francouzském Cadarache, sto kilometrů severně od Marseille. O termojadernou elektrárnu přitom lidstvo usiluje přes 50 let.

Asociace: Trh se zájezdy letos klesl nejméně o 10 procent

Trh se zahraničními zájezdy letos klesl o nejméně deset procent, odhaduje Asociace cestovních kanceláří ČR. Za úbytkem cest do ciziny stály hlavně obavy lidí o bezpečnost v řadě zemí, zejména v Egyptě a v Turecku, naopak rostly destinace jako Španělsko a Bulharsko. Poptávka po last minute zájezdech ale byla v létě silná, neboť Češi nechali nákup dovolené na poslední chvíli. Vzrostly i prodeje exotických dovolených. Vyplývá to z vyjádření zástupců cestovních kanceláří. "Exotika se díky stále zvyšujícímu počtu nových leteckých spojů a výhodným cenám letenek stává stále dostupnější. Mnoho turistů vyráželo do exotiky i během letních prázdnin, zejména do Spojených arabských emirátů," dodala ČTK členka představenstva asociace Simona Fischerová. Čeští turisté loni podnikli do zahraničí 4,2 milionu cest delších než čtyři dny, což bylo o 142.000 více než v roce 2014. K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím patřily Slovensko, Chorvatsko a Itálie.

Nový projekt Hodinový vnuk pomůže v Bohumíně starým lidem

V Bohumíně na Karvinsku odstartoval nový projekt s názvem Hodinový vnuk. Studenti krajských středních škol a členové klubu seniorů v něm budou pomáhat klientům domovů pro seniory, které budou pravidelně navštěvovat. ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. "Jednou týdně budou navštěvovat klienty domovů pro seniory v Bohumíně. Budou společně podnikat aktivity, které seniorům zpříjemní život v ústavu - povídat si, hrát společenské hry, předčítat, poslouchat hudbu nebo si společně vyjdou na vycházku do okolí a další," vysvětlila Špornová. Moravskoslezský kraj navíc počítá s tím, že by se ještě letos projekt rozšířil i do dalších měst regionu.

Výstava zaměřená na výzkum vesmíru začne v Českých Budějovicích 21. září

V Českých Budějovicích bude od 21. září interaktivní výstava zaměřená na výzkum vesmíru. Expozici vytvořilo mezinárodní centrum pro výzkum elementárních částic Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN v Ženevě. ČTK to řekla Hana Brožková z krajského úřadu, který je organizátorem akce. Expozice s názvem Accelerating Science na jih Čech doputovala z Barcelony a Vilniusu. Návštěvníci mohou na výstavě hledat odpovědi na otázky "co je hmota?", "jak vznikla?", "z čeho jsou utvořeny hvězdy, planety?" či "jak vznikl vesmír?". České Budějovice jsou jediným místem v České republice, kde bude výstava k vidění. Expozice bude otevřená na Výstavišti až do 10. ledna.

Do Žďáru nad Sázavou přijedou správci památek ze šesti zemí

Zkušenosti z péče o památky a nápady na to, jak historické i přírodní pamětihodnosti zpřístupnit návštěvníkům si budou příští týden předávat majitelé památek na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Francouzská organizace pro ochranu památek pořádá 12. až 14. září seminář zaměřený na budoucnost památek střední a východní Evropy a určený především pro jejich majitele. I žďárský zámek, který je dnes v rukou rodiny Kinských, má zkušenosti s tím, jak historickou stavbu oživit a zpřístupnit pro návštěvníky 21. století. Areál zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde bylo loni otevřeno nové muzeum přibližující historii místa prostřednictvím multimediální expozice, bude podle pořadatelů sloužit jako ukázková památka. Do Žďáru nad Sázavou přijedou soukromí, obecní i státní majitelé památek, kromě ČR a Francie také z Bulharska, Polska, Moldavska a Lotyšska.

Nové zvony se na žďárské Zelené hoře poprvé rozezní 18. září

Tři nové zvony se na žďárské Zelené hoře, památce zapsané v seznamu UNESCO, poprvé rozezní 18. září. Farnost při této příležitosti chystá program s koncertem, sdělila ČTK kastelánka Lenka Houbová. Poutnímu areálu s kostelem svatého Jana Nepomuckého zvony chyběly 75 let, původní byly zabaveny za války. Nově odlité zvony požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle v kostele už v květnu, ale zavěšeny mohly být až po vyřešení problémů se statikou. Hlavní zvon byl v kostele osazen 31. srpna za přítomnosti zvonaře Petra Rudolfa Manouška, jenž loni zvony odlil, a odborníků, kteří ladili zvonění.

Galerie v Liberci chystá výstavu Karel IV. na zakázané stezce

Oblastní galerie Liberec chystá výstavu spojenou s Karlem IV. Bude na ní i kronika, v níž je slavný panovník popisován jako kleptoman a vykořisťovatel chudých. Liberecká výstava poprvé představuje stopy Karla IV. v regionu. Podařilo se pro ni získat i umělecké předměty, které nelze běžně vidět. Výstava je zasazená do doby vlády od Lucemburků po Jagellonce a jejich působení na území dnešního Liberecka a Horní Lužice. Za Karla IV. byla největším městem v této oblasti Žitava a Liberec byl jen osadou.

O Karlovi IV. se v jeho době nelichotivě vyjadřoval žitavský kronikář Jan z Gubenu. "Obrázek z kroniky je jiný, než jak dnes na Karla IV. nazíráme. Všímal si spíše negativních stránek jeho působení. Smýšlel o něm tak, že vykořisťuje poddané a Žitavu má jen jako zdroj peněz. Vyjadřoval se o něm i jako o kleptomanovi, který krade relikvie," řekla kurátorka Anna Habánová. Z dnešního pohledu bylo problematické i panovníkovo rozhodnutí zakázat cestování po stezce vedoucí z Čech přes Liberec a Frýdlantsko dál na sever. Stezka patřila šlechtickému rodu Ronovců. Karel IV. ale chtěl, aby se cestovalo po královské stezce do Žitavy a poplatky tak plynuly jen jemu. Výstava nazvaná Karel IV. na zakázané stezce začne ve čtvrtek a potrvá do 27. listopadu. Pro výstavu se podařilo získat i žitavské zpěvníky z 15. století vážící přes 30 kilogramů nebo zlatou korunku českých princezen.

Na Karlovském gastrofestivalu budou i držitelé michelinské hvězdy

Na Karlovském gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku se na začátku října představí také dva držitelé michelinské hvězdy, šéfkuchař maďarské restaurace Borkonyha Ákos Sárközi a šéfkuchař pražské restaurace Field Radek Kašpárek. ČTK to sdělila mluvčí festivalu a pořádajícího Resortu Valachy Martina Žáčková. Festival určený milovníkům dobrého jídla a pití se letos v Beskydech uskuteční osmým rokem, jeho návštěvnost roste, loni na něj zavítalo 40.000 lidí. Festival o víkendu 1. a 2. října nabídne ochutnávky nejen valašských specialit, připraven bude mezinárodní farmářský trh, nechybějí ani soutěže o nejlepší frgál, typický valašský koláč, a nejlepší klobásu. Součástí festivalu jsou i galavečeře, při nichž ve Velkých Karlovicích hostují kuchařské osobnosti s michelinskou hvězdou.

V Kroměříži se uskuteční sraz veteránů, vozidel starších 100 let

V Kroměříži se od pátku do neděle uskuteční sraz veteránů, konkrétně vozidel starších 100 let. Setkání nazvané Loukotě a řemeny začne páteční výstavou aut na Velkém náměstí a skončí v neděli okružní jízdou městem. Je to unikátní akce, která se nebude opakovat, řekl ČTK vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna. Díky kroměřížskému Veterán klubu do města přijedou vozidla vyrobená před rokem 1918. "Bude tam nejvíce čtyřkolých vozidel, ale měly by dorazit i čtyři unikátní motocykly. Jsou to všechno stroje spjaté s počátkem vzniku motorismu, automobilového sportu i běžné dopravy," dodal Zrna.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

05-09-2016