Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-09-2016

Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech na Písecku uctil památku jeho obětí. Opět zároveň odmítl, že by zpochybňoval holokaust. Přijel sem poté, co minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. Za výrok se Babiš již dříve omluvil a slíbil také peníze na postavení památníku. Do Letů vicepremiéra doprovodili ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Andrej Babiš se v úterý ke kauze vyjádřil i před poslanci. Distancoval od kritizovaného výroku o koncentračním táboře a omluvil se. Záležitost ale taky označil za pseudoaféru. Za absurdní a sprosté pokládá výtky, že snad zpochybňuje holokaust.

Památník obětem tábora v Letech se nachází v těsné blízkosti vepřína. Žádné české vládě se už 18 let nedaří najít řešení situace. Zatím nikdo nedal peníze na to, aby se vepřín od současných majitelů vykoupil, zdemoloval a vzniklo tak pietní místo. Babiš novinářům řekl, že on otázku případného výkupu vepřína neřeší. "To má za úkol pan (ministr pro lidská práva Jiří) Dienstbier, vláda mu to uložila v březnu 2016, takže já věřím, že to vyřeší," řekl. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) před měsícem uvedl, že se domnívá, že vláda dokáže do konce volebního období otázku vepřína v Letech uzavřít. Naznačil, že existuje reálná možnost, jak na výkup sehnat peníze. Nikdo zatím nevyčíslil cenu vepřína.

Němeček: Schvalování protikuřáckého zákona asi potrvá měsíce

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) věří, že "opravnou zkoušku" při schvalování protikuřáckého zákona Poslanecká sněmovna zvládne. Odhaduje ale, že projednávání bude trvat měsíce, nikoliv týdny. Snahu o schválení návrhu v prvním čtení, tedy ve lhůtě do 90 dnů, ve Sněmovně pravděpodobně zablokují poslanecké kluby ODS a TOP 09.

Vysoký komisař OSN kritizoval populisty, zařadil k nim i Zemana

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn kritizoval evropské krajně pravicové a populistické politiky, jejichž počínání a rétoriku přirovnal k radikálnímu hnutí Islámský stát. Mezi politické demagogy a blouznivce, jak je označil, zařadil nizozemského kritika islámu Geerta Wilderse, šéfku francouzské Národní fronty Marine Le Penovou, republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa či českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček se proti Husajnovým výrokům ohradil. V reakci na komisařova slova ČTK řekl, že Zeman "bude dále bránit Českou republiku před nebezpečím terorismu, se kterým je migrace spojena. Žádný komisař nebude naší zemi diktovat." Husajnovo prohlášení Ovčáček označil za zásahy do suverenit jednotlivých států.

Armáda odmítá, že by Švýcarsko při cvičení ohrozilo český vládní stroj

Armáda odmítá, že by nedávný doprovod českého vládního speciálu švýcarskými stíhacími letouny ohrozil bezpečnost cestujících. Jde o běžnou záležitost v řadě zemí, se kterou předem souhlasil kapitán letounu i předseda Sněmovny Jan Hamáček, který vedl ve stroji cestující delegaci. O záležitosti informoval deník Právo. Upozornil, že armádní speciál sloužil švýcarským letounům jako cvičný cíl. Švýcarsko české úřady požádalo o možnost nacvičení situace, kdy se některé letadlo chová podezřele. Stíhací stroje k němu musí v takovém případě odstartovat, a v některých případech se k němu přiblížit na několik metrů, aby ho zkontrolovaly. Právo cituje bývalého náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého, který podobnou situaci označil za zvláštní. Poznamenal, že kdyby došlo k nějakému selhání, mohlo by dojít ke katastrofě. Ministerstvo obrany to odmítá.

Hamáček ČTK řekl, že ho článek překvapil. "Celá věc probíhala naprosto standardně a profesionálně. Kapitán letadla obdržel žádost ze strany švýcarské protivzdušné obrany ještě před vstupem do švýcarského vzdušného prostoru," poznamenal. Hamáčka o ni následně informoval, ten s ní souhlasil. "Letouny se přiblížily podle standardních pravidel, nějakou dobu setrvaly poblíž našeho letadla a zase odletěly," dodal. "Nikdo neměl pocit jakéhokoli ohrožení," podotkl.

Průmyslová výroba v červenci klesla meziročně o 14,1 procenta

Průmyslová výroba v červenci meziročně klesla o 14,1 procenta, zatímco v červnu vzrostla o čtyři procenta a v květnu o více než devět procent. Červencový výsledek je nejhorší za posledních sedm let. Výsledky ale byly podle Českého statistického úřadu významně ovlivněny tím, že letošní červenec měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny méně. Navíc řada významných průmyslových podniků měla celozávodní dovolenou právě v červenci, zatímco loni v srpnu. Za propadem podle analytiků oslovených ČTK stojí právě celozávodní dovolené.

Bilance zahraničního obchodu ČR v červenci spadla do schodku

Bilance zahraničního obchodu ČR skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun, o rok dříve byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Na letošním výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Negativní vliv na obchodní bilanci měl zejména pokles přebytku bilance se stroji a dopravními prostředky o 11,7 miliardy korun. Prohloubil se i deficit obchodu s potravinami, živými zvířaty, nápoji a tabákem. Naopak kladný vliv mělo snížení schodku bilance minerálních paliv a chemických výrobků.

Vedení dopravních odborů podpořilo návrh na navýšení mezd šoférů

Předsednictvo Odborového svazu dopravy podpořilo kompromisní návrh ministerstva práce na zvýšení mezd šoférů. Ten předpokládá přeřazení řidičů linkových autobusů ze třetí do páté platové skupiny. Ve čtvrtek mají o návrhu odbory jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Odbory očekávají, že se premiér stane garantem návrhu, uvedl předseda svazu Luboš Pomajbík. "Je potřeba říci, že přestože jsme neprosadili náš původní požadavek 130 korun na hodinu, materiál ministerstva práce a sociálních věcí se tomuto velice blíží. Předsednictvo přijalo usnesení, že jej považuje za přijatelný kompromis," uvedl Pomajbík. Konkrétní částku, o kolik by si při započtení všech příplatků mohli šoféři přijít, odbory neuvedly. Počkají až na definitivní podobu návrhu, kterou ministerstvo práce připraví do čtvrtka.

Žně skončily, výnosy jsou vyšší, kvalita zrna ale horší

Žně skončily, sklízejí se poslední hektary obilovin na severu a západě Čech. Výnosy jsou vyšší než v předchozích třech letech, kvalita zrna je ale proti loňsku horší. Vyplývá to z informací, které ČTK sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Podle agrárního analytika Petra Havla však bude kvalitního obilí pro potravinářské účely dost. Obilovin bylo podle údajů k pondělku sklizeno celkem 7,95 milionu tun a řepky 1,4 milionu tun. Loni ke konci srpna, kdy byly žně také prakticky u konce, bylo pod střechou 7,9 milionu tun obilovin a 1,29 milionu tun řepky. Letošní průměrný výnos řepky 3,57 tuny z hektaru je mírně vyšší než loňských 3,53 tuny z hektaru.

Církve vyzvaly vládu, aby poskytla azyl čínským křesťanům

Předsednictvo Ekumenické rady církví vyzvalo vládu, aby urychleně poskytla azyl čínským křesťanům, kteří pobývají v České republice. Sedm desítek Číňanů tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Česko by mělo pomoci lidem, kteří se nacházejí ve velmi nejisté situaci a jsou pronásledování z náboženských důvodů. Křesťanské církve to uvedly v prohlášení, které zaslaly ČTK. Někteří čínští občané čekají na vyřízení své žádosti o azyl v ČR už více než rok. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že v právním státě rozhodují o azylu úředníci, ne předseda vlády či ministr vnitra. Prodloužená lhůta podle něj zřejmě souvisí s nutností úřadů shromáždit dostatek informací. Žádosti jsou posuzovány individuálně, nerozhoduje se o skupině.

Školským ombudsmanem bude zakladatel ankety Zlatý Ámos Hrzal

Novým školským ombudsmanem bude zakladatel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal. Ve funkci od 15. září nahradí bývalého ministra Eduarda Zemana. Ve školním roce 2016/2017 se bude věnovat hlavně šikaně. Měl by působit převážně v terénu a vytvářet obecná doporučení pro ministerstvo školství, řekla na tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Funkci školského ombudsmana v září 2014 zřídil tehdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Od začátku ji vykonával Zeman, který byl ministrem školství v letech 1998 až 2002. Jeho úkolem bylo řešit stížnosti, kterými se nemůže zabývat ministerstvo, ani Česká školní inspekce. Ministryně Valachová má o práci školského ombudsmana jiné představy. Nechce, aby byl převážně byrokratem. "Chceme, aby školský ombudsman byl vrbou pro učitele, rodiče i děti. Aby byl přítomen na školách, aby komunikoval se všemi aktéry," řekla Valachová.

V Česku deset let klesá počet dětských úrazů i úmrtí

V posledních deseti letech v Česku klesá počet dětských úrazů i úmrtí. Lékaři se však obávají, že se trend postupně otočí, protože už se vyčerpaly jednoduché ochranné prostředky, jako jsou helmy nebo chrániče používané například při cyklistice či bruslení. Navíc se postupně objevují nová místa, kde se děti mohou zranit. Jsou to zábavní a adrenalinové parky a hodně dětí se zlomeninami přichází do nemocnice z trampolín, řekl na tiskové konferenci přednosta kliniky dětské traumatologie z Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka. V roce 2007 lékaři v Česku ošetřili přes 631.000 dětských úrazů, tedy ve věkové kategorii do 18 let včetně, loni přes 530.000. Dětí loni zemřelo 109. "Mezi smrtelné úrazy nejčastěji patří ty z dopravních nehod," řekl Plánka.

Brno má projekt na přidělení městských bytů lidem bez domova

Brno se chystá spustit projekt na přidělení 65 bytů pro jednotlivce bez domova a pro mladé lidi odcházející z dětských domovů. Novinářům to řekl zastupitel zodpovědný za sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno). Podle něj projekt schválilo zastupitelstvo a město by v příštím roce mohlo začít byty přidělovat. Celkem 50 bude pro lidi z ulice, 15 pro mladé po opuštění dětského domova. Brno letos zahájilo projekt, ve kterém přidělilo 50 bytů rodinám s dětmi v bytové nouzi. První z nich se stěhují tento měsíc a zbytek do konce roku. Další projekt má pomoct jednotlivcům, kteří jsou bez přístřeší.

Výstava v Písku představí pravěký poklad nalezený před 150 lety

Prácheňské muzeum ve středu zpřístupní veřejnosti archeologický poklad z doby laténské. Před 150 lety ho nalezl rolník Josef Novák v obci Hradiště nedaleko Písku. Jde zhruba o 2500 let staré šperky, koňské postroje nebo vzácnou etruskou konvici, které hned po nalezení skončily v Praze a ve Vídni, nyní jsou poprvé k vidění "doma", řekl ČTK archeolog muzea Jaroslav Jiřík. Výstava je krátkodobá a trvá do 18. září. Muzeum tím slaví 130. výročí svého otevření a chystá i komentované prohlídky. Expozice má název Hradiště u Písku 1858 - Nálezy z knížecích mohyl z časné doby laténské.

Na nádraží v Loděnici vzpomínali na film Ostře sledované vlaky

U příležitosti 50. výročí natočení filmu Ostře sledované vlaky se sešli jeho tvůrci ve stanici Loděnice. Hosty z Prahy dopravil zvláštní historický vlak v čele s parní lokomotivou přezdívanou Čtyřkolák. Na budově stanice Loděnice byla odhalena pamětní deska připomínající natáčení. "Více než ceny a medaile, které jsem za tento film dostal, bylo pro mne celoživotní přátelství s Bohumilem Hrabalem. Tahle cedule by správně měla patřit jemu," prohlásil režisér Jiří Menzel. Film měl premiéru 18. listopadu 1966. O rok později získal Oscara jako nejlepší cizojazyčný film. Spolu s Menzelem dorazili například Jiří Somr, Jitka Zelenohorská, Naďa Urbánková, kameraman Jaromír Šofr nebo představitel hlavní role železničářského eléva Miloše Hrmy Václav Neckář. Příběh je inspirován skutečnými událostmi a postavami. Hrabal do své novely promítnul vzpomínky na své mládí, kdy během druhé světové války pracoval na železnici ve stanici Kostomlaty nad Labem.

Na Monínci bude možné zasněžovat i při teplotách nad nulou

V největším středočeském lyžařském areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku se bude zasněžovat sjezdovka i při teplotách nad nulou. Umožnit to má nová technologie, do níž areál investoval kolem 50 milionů korun. Sezona díky tomu začne už 26. října a potrvá do dubna, řekl ČTK mluvčí střediska Radek Polák. Monínec je podle něj prvním areálem v ČR, který je tímto systémem vybaven. Zařízení vyrábí malé ledové vločky, které neobsahují zbytkovou vlhkost a mají teplotu minus pět stupňů Celsia. Vzhledem k nízké teplotě sníh vytváří vlastní chlazení a taje velmi pomalu. Podle dodavatele je výroba sněhu možná při teplotě až do 35 stupňů Celsia, v podmínkách Monínce se ale uvažuje maximálně o hranici 15 stupňů. Nová technologie byla vyzkoušena na sedmi v místech v Evropě.

Sport

Skifař Ondřej Synek se definitivně rozhodl, že bude veslovat ještě čtyři roky a vydrží až do Tokia 2020. Tam by závodil už na páté olympiádě, kde by rád opět zaútočil na zlatou medaili. Zatím má ve sbírce stříbra z Pekingu a Londýna a bronz z Ria. Pokračovat se rozhodl i kvůli zesnulé Věře Čáslavské, která v Tokiu 1964 vybojovala tři zlaté olympijské medaile.

Nejlepší český badmintonista Petr Koukal se na exhibici k ukončení své aktivní kariéry střetne v pátek 16. září v Brně s Irem Scottem Evansem. Zápas se uskuteční v rámci slavnostního otevření badmintonové X-Areny v městské části Slatina. "Petr Koukal se po olympiádě v Riu rozhodl odejít ze sportovní scény. Což vedlo k domluvě tohoto rozlučkového zápasu," řekl ČTK bývalý reprezentační trenér Ladislav Vorel, jenž stojí za výstavbou nové badmintonové haly a byl úzce spjat s Koukalovou sportovní kariérou.

Počasí ve středu

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.

06-09-2016