Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

09-09-2016

Poslanci podpořili změny v kontrole zpravodajských služeb

Pod sněmovní kontrolu asi budou spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců by navíc mohl dohlížet taky nezávislý orgán. Předpokládá to vládní novela zákona o zpravodajských službách, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly zajistit důslednější systém kontroly zpravodajských služeb. Novelu nyní projednají bezpečnostní a branný výbor a taky ústavně-právní výbor. Předloha by se dala podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) označit jako návrh o posílené kontrole zpravodajských služeb. "Nesměřuje k posílení jejich pravomocí," řekl. Opoziční poslanci ocenili to, že Sobotka předlohu konzultoval se všemi sněmovními stranami. Poslanci Marek Benda (ODS) a Zdeněk Ondráček za klub KSČM za nešťastné označili to, že členové nezávislého kontrolního orgánu by měli brát přímo ze zákona měsíční paušál 20.000 korun. Zákon sice široce vyjmenovává, kdo všechno nesmí v orgánu působit, nevylučuje ale státní službu, podotkl Marek Benda.

Podle zákona by také vznikl pětičlenný orgán nezávislé kontroly. Složený by měl být z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními. Služby by nemusely předávat například údaje, které by mohly akce zmařit. Původní návrh počítal s tím, že by jeho členy mohli být jen soudci, státní zástupci či členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Aktuální verze naopak soudce výslovně vylučuje a požaduje to, aby člen byl občanem ČR, dosáhl 40 let a kromě vysokoškolského právnického vzdělání měl prověrku na stupeň přísně tajné. Členy má vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let. Zákon vylučuje kromě soudců taky prezidenta, členy vlády, jejich náměstky, poslance, senátory i krajské nebo obecní zastupitele.

Premiér Sobotka nemá informace, že by za Islámský stát bojoval nějaký Čech

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá informace o tom, že by některý český občan odešel bojovat do Sýrie nebo do Iráku v řadách takzvaného Islámského státu. "Pokud zpráva Bezpečnostní informační služby, která byla zveřejněna, hovoří o tom, že některé osoby odešly z České republiky do Sýrie pravděpodobně bojovat v řadách Islámského státu, tak se nejedná o občany České republiky. Já nevím o žádném občanovi České republiky, který by bojoval v řadách Islámského státu," řekl Sobotka při sněmovních interpelacích na dotazy Tomia Okamury (SPD).

Civilní kontrarozvědka ve zprávě uvedla, že z Česka loni odcestovalo do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím sedm lidí. Byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali krátkodobě. Jejich návrat do Evropské unie by podle zpravodajců představoval vážnou bezpečnostní hrozbu kvůli možné účasti na teroristických útocích.

Zeman se v pondělí zúčastní tripartity i jednání vlády

Prezident Miloš Zeman se v pondělí zúčastní plenárního jednání tripartity i navazujícího zasedání vlády. ČTK o tom informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Na obou schůzkách by měl být hlavním tématem návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministři se v pondělí sejdou až večer kvůli účasti na dopoledním rozloučení s olympioničkou Věrou Čáslavskou v Národním divadle a zasedání tripartity. Představitelé vlády, podnikatelů a odborů se budou zabývat také nemocenským pojištěním. Stále platí, že zaměstnavatelé nechtějí přistoupit na požadavek odborů zrušit třídenní neproplácené volno na začátku nemoci. Sociální partneři budou také jednat o zavedení týdenní otcovské dovolené a zvýšené nemocenské pro dobrovolné hasiče.

Zaorálek: Uvítal bych, aby extremisté nemohli na sociální sítě

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by chtěl hledat způsoby, jak zabránit extremistům, aby se mohli domlouvat na útocích proti společnosti na sociálních sítích. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Vyjádřil se i ke zprávě české kontrarozvědky o vlivu ruských a čínských tajných služeb na českém území. Nevidí v tom nové fatální ohrožení. Jejich propaganda se podle něj v Česku nerozšířila natolik, aby nad tím stát ztratil kontrolu.

Marksová chce využít nová pravidla a penzistům přidat 300 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chce, aby vláda pro příští rok plně využila nově nabytou pravomoc zvyšovat bez souhlasu Parlamentu důchody, pokud je jejich růst podle pravidel nízký. Jestliže bude kabinet souhlasit, měly by důchody v příštím roce vzrůst o 2,7 procenta, jak dovoluje od srpna platná novela. Činilo by to průměrně zhruba 300 korun měsíčně navíc. Ministerstvo financí ale trvá na koaliční dohodě, podle níž by si penzisté měli přilepšit jen o 200 korun měsíčně. Marksové nechce do rozpočtu přidat 3,7 miliardy korun.

Meziroční inflace v srpnu zrychlila tempo růstu na 0,6 procenta

Meziroční inflace v srpnu zrychlila tempo růstu na 0,6 procenta z červencových 0,5 procenta. Je za tím hlavně zdražení alkoholických nápojů a tabáku. Vliv měl rovněž růst cen za bydlení, energie a vodu, zmírnil se také pokles cen potravin. Čísla zveřejnil Český statistický úřad. Meziroční růst spotřebitelských cen je v souladu s odhady analytiků.

Soud poslal strojírenskou ČKD Praha DIZ do úpadku

Pražský městský soud prohlásil úpadek strojírenské firmy ČKD Praha DIZ. Návrhu věřitelů firmy nikdo neodporoval, sama společnost se koncem srpna k insolvenčnímu řízení připojila. ČKD Praha DIZ vedla spor s pražským magistrátem o platby za práce na tunelu Blanka, arbitrážní soud před necelými třemi týdny rozhodl, že Praha firmě požadovaných zhruba 1,7 miliardy korun zaplatit nemusí. Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s ČKD Praha DIZ počátkem června. V polovině letošního května v sídle firmy zasahovala protikorupční policie, která prověřovala možné daňové podvody. Firma mezitím přišla o většinu velkých zakázek a už několik měsíců z ní odcházejí zaměstnanci, napsal server IHNED.cz.

Zdravotním sestrám by mohla stačit střední škola a rok studia

Zdravotní sestry možná nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Předpokládá to novela zákona o nelékařských povoláních, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna by měla nastat od září příštího roku. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Předlohu nyní posoudí zdravotnický výbor. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Poslanec ANO David Kasal označil za anomálii, že sestry musejí studovat sedm let. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) ale označil za lehce přehnaná očekávání, že předloha hned zajistí zvýšení počtu sester. V letech 2010 až 2015 ubylo v českých nemocnicích téměř 1300 sester a dalšího ošetřovatelského personálu, trend poklesu pokračuje. Sester ubývá nejvíc v akutní nemocniční péči.

Personální společnost Alma: Problém s nedostatkem pracovních sil v ČR je kritický

Problém s nedostatkem pracovních sil v Česku je v mnoha oblastech kritický a ohrožuje ekonomický rozvoj země. České firmy proto musí nabírat zaměstnance ze zahraničí. ČTK to řekla Marja Pylkkänenová, ředitelka personální společnosti Alma Career Oy. Pylkkänenová dodala, že by se při řešení situace na pracovním trhu nemělo zapomínat na Čechy, kteří jsou v cizině a získávají tam zkušenosti. Až čtvrtina z nich se chce jednou vrátit domů. Vláda by se v tom měla angažovat a aktivně je domů lákat, uvedla. Česko je podle ní ve vyspělosti a rozvinutosti pracovního trhu ve střední Evropě na špičce. Sídlí zde silné společnosti, které sem často umísťují svá výzkumná centra. Pro cizince je ČR atraktivní a zejména pak pro ty, kteří ovládají cizí jazyky, uvedla Pylkkänenová. Stále ale zde existuje prostor ke zlepšení. Zaměstnavatelé by se měli zamyslet nad novými typy úvazků a zvýšit jejich flexibilitu.

Sněmovna dala šanci odškodnění komunismem perzekvovaných vojáků

Vojáci, kteří byli za komunistického režimu propuštěni ze služby z politických důvodů, by se nakonec mohli dočkat určitého odškodnění. Sněmovna na rozdíl od vlády návrh koaličních poslanců v prvním kole projednávání neodmítla. Normu, která na projednání čekala zhruba dva roky, naopak poslala k posouzení svému výboru pro obranu. Norma by perzekvovaným vojákům a zaměstnancům ministerstva obrany přiřkla měsíční příspěvek 1500 korun k důchodu. Týkal by se zhruba 2000 lidí, kteří získali osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Vdovy a vdovci po těchto vojácích by měli mít nárok na příspěvek v poloviční výši. Stát by na příspěvek vydal podle předkladatelů z ČSSD, ANO a KDU-ČSL kolem 42,8 milionu korun ročně.

Leteckou záchranku v ČR budou mít i firmy z Rakouska a Slovenska

Leteckou záchrannou službu budou v Česku poprvé provozovat i zahraniční firmy. Tuzemskou DSA doplní slovenská Air Transport Europe a rakouská Helikopter Air Transport. Podle informací České televize (ČT) o tom v pondělí rozhodla ministerská komise. Výběr musí potvrdit ještě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). ČT již ale řekl, že výběr bude respektovat. Firma DSA není s výsledkem spokojena a chce soutěž napadnout u antimonopolního úřadu. Tvrdí, že jedna z konkurenčních firem nemá dostatečně kvalitní vrtulníky.

ČT o výběru nových provozovatelů informovala mimo jiné také v souvislosti s tragédií na středním Slovensku, kde se v noci na čtvrtek zřítil záchranářský vrtulník. Neštěstí nepřežil nikdo ze čtyř lidí na palubě včetně přepravovaného pacienta. Vrtulník patřil právě slovenské společnosti Air-Transport Europe. Příčiny nehody nejsou zatím známy.

Bubeníčkové se v Olomouci loučili s kariérou se svým Orfeem

Slavní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi vystoupili v Olomouci se svým unikátním představením Orfeus. Dojímavým příběhem o největším hudebníkovi a pěvci řeckých mýtů se v České republice loučí se svou profesionální taneční kariérou. Představení v podobě netradiční směsi moderního tance, mluveného slova a klasické i elektronické hudby sledoval vyprodaný hlavní pavilon Výstaviště Flora, jehož kapacita je zhruba 600 míst. V Olomouci se Bubeníčkovi v této roli představili ve světové premiéře, poté zamíří do ostatních šesti měst.

Nedožité Havlovy osmdesátiny připomene veřejné shromáždění

Nedožité osmdesáté narozeniny bývalého českého prezidenta Václava Havla připomene 5. října shromáždění na Václavském náměstí. Kromě hudby při něm zazní i věty z Havlových projevů a názory známých lidí na to, proč jeho osobnost chybí, nebo nechybí. ČTK o tom za svolavatele akce informoval Tomáš Smetánka ze spolku VH80. Shromáždění uvede Havlův přítel a hlas manifestací listopadu 1989, biskup Václav Malý. Také Česká centra připomenou nedožité Havlovy osmdesátiny. Vzpomínkový cyklus zahrnuje výstavy, divadelní představení, filmové projekce, přednášky, besedy s pamětníky. Díky spolupráci se zastupitelskými úřady se o Havlově výročí hovoří v celé Evropě a Americe, sdělila dnes mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Významný americký lékař českého původu Klíma slaví 85. narozeniny

Profesor Tomáš Klíma, který 10. září oslaví pětaosmdesátiny, je uznávaným odborníkem v oblasti transplantační medicíny. Narodil se a většinu života prožil v USA, nezapomíná však na svoji druhou vlast - Českou republiku. V roce 2007 ho za pomoc České republice tehdejší prezident Václav Klaus vyznamenal Medailí Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a vědy. Klíma se narodil v americkém Baltimore českým rodičům - lékařům, kteří zde pobývali na stáži. Rodina se ještě před válkou vrátila do Československa, kde Klíma vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK. Po studiu pracoval v Ústavu patologické anatomie Fakulty dětského lékařství UK. V roce 1968 získal stipendium do texaského Houstonu, kde začal pracovat v dětské nemocnici a kde již zůstal. Klíma, specialista v kardiovaskulární patologii, je autorem více než 50 odborných prací a členem mnoha prestižních lékařských společností.

Ostravská noc vědců se bude věnovat tématu bezpečnosti

Ostravská Noc vědců, do níž se letos zapojí obě ostravské univerzity, se bude věnovat tématu bezpečnosti. "Ostravská noc vědců nabídne neotřelé úhly pohledu na (ne)bezpečí v různých jeho formách - ať už se jedná o ohrožení mateřského jazyka, budoucnosti Evropy, nebezpečnou faunu a flóru, přehmat při poskytování první pomoci, při pohybu v kyberprostoru, při návratu z ulice zpět do života, bezpečnost našeho zdraví a prevenci závažných onemocnění nebo pocit bezpečí, který člověku dokáže dát canisterapie," uvedla koordinátorka akce Tereza Gerthnerová. Návštěvníci uvidí ukázky zásahů s koňmi a psy, osvojí si základy sebeobrany nebo si budou moci prohlédnout záchranářskou techniku.

Porotci vybrali 15 finalistů soutěže Stavba roku 2016

Odborná porota vybrala 15 staveb na českém území, z nichž bude na slavnostním večeru 13. října vybrána Stavba roku 2016. Mezi nominovanými je například tunelový komplex Blanka, rekonstrukce Kuksu, výzkumné centrum v Dolních Břežanech, Stezka v oblacích v Dolní Moravě nebo modernizace železniční trati Tábor - Sudoměřice. ČTK o tom dnes informovali pořadatelé z Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Všechny nominované stavby jsou na webu stavbaroku.cz. Lidé tam mohou do 13. října mimo jiné hlasovat o Cenu veřejnosti.

Zahrada Čech v Litoměřicích nabízí novinky i tradiční zboží

Veletrh pro pěstitele, kutily a zahrádkáře Zahrada Čech v Litoměřicích otevřel brány návštěvníkům. Jubilejní, 40. ročník nabízí pohled do historie, tradiční zboží i novinky, známé soutěže a součástí bude i vyhlášení regionálních potravin. Výstava potrvá do 17. září. Změnila se dispozice areálu, kde je více vystaveného zboží, výpěstků a rarit než v minulosti. Inspirovat se mohou lidé v několika ukázkových zahradách, které mezi sebou soupeří v soutěži Nejkrásnější zahrada. Téma letošního ročníku má název Zahrada všech (ne)smyslů. Pěstitelé a odborníci na místě poskytují zájemcům také rady a užitečné informace.

Ovocnáři čekají propad úrody jablek na 115.000 tun

V sadech už začala sklizeň jablek. Ovocnáři očekávají propad oproti loňskému roku na 115.000 tun. Na Moravě je to kvůli mrazům, v Čechách kvůli krupobití v květnu a červnu. Větší část úrody proto půjde do moštů. ČTK to po zahájení veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Loni ovocnáři sklidili 155.640 tun jablek. Spotřebitele se nižší úroda jablek nedotkne. Do České republiky se i tak padesát procent stolních jablek dováží, řekl Ludvík. Pokračuje trend rozšiřování prodeje výpěstků na farmářských trzích, pěstitelé nabízí i zpracované ovoce, přesto podle Ludvíka až 80 procent čerstvého ovoce a zeleniny nakupují lidé v obchodních řetězcích.

Obraz restituovaný z Národní galerie se prodal v Londýně za víc než 127 mil.Kč

Za více než 127 milionů korun se na aukci v Londýně prodal obraz, který byl ještě loni ve stálé expozici Národní galerie (NG) v Praze. Zátiší s kyticí od vlámského malíře Jana Brueghela staršího (1568 až 1625) patří mezi vůbec první příklady tohoto žánru. Do předchůdkyně dnešní NG se dostal počátkem druhé světové války jako vynucený dar majitele, který prchal před nacisty. Obraz byl v restituci vrácen loni a 6. července se stal titulním dílem aukce v Sotheby’s. "Stal se nejdražším dílem, jež má nějaký vztah k českému prostředí, které prošlo v posledních letech světovými aukcemi," řekl ČTK odborník na trh s uměním a šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek. Pro NG je obraz velkou ztrátou, byla to jediná kytice od Jana Brueghela staršího dochovaná na českém území. S dědici galerie jednala, ti ale chtěli dílo rychle prodat.

Skenováním Věstonické venuše získali vědci řadu nových dat

První konkrétní výsledky ze skenování Věstonické venuše budou mít odborníci hotové patrně až koncem letošního roku. Zatím vygenerovali trojrozměrný model a spojili do něj dvě části sošky. Vědci jsou detailností snímků překvapeni. Zjistili například, že uvnitř hliněné sošky je řada neznámých příměsí, budou ale teprve zjišťovat, o co se jedná. Příměsi se koncentrují do oblasti hlavy a nohou. Proč tomu tak je, zatím vědci neví. Na tiskové konferenci to uvedl kurátor paleolitických sbírek Moravského zemského muzea Petr Neruda. Věstonická venuše před třemi týdny na 15 hodin opustila sejf a putovala do laboratoří společnosti FEI, kde ji vědci dali pod skener. Podle odborníků soška stará asi 29.000 let prošla skenem, který by lidské tělo nevydrželo. Vědci pořídili celkem 80 gigabitů dat.

Národní filmový archiv promítne díla autorů z Asie či Afriky, kteří studovali FAMU

Filmy, které v tehdejším Československu natočili jako studenti pražské filmové školy režiséři z afrických či asijských zemí, uvede v pondělí promítací síň Národního filmového archivu (NFA). Autoři večera se pro toto představení rozhodli kvůli tomu, že filmaři později sehráli významnou roli ve svých národních kinematografiích, v české kulturní paměti ale po nich není žádná stopa. Filmy, které se budou v pondělí promítat, vyprávějí například o památkách v Tunisku, tradičním životě Berberů nebo ukazují Československo jako exotickou zemi.

Moravské zemské muzeum v Brně zahájilo oslavy 200. výročí

Moravské zemské muzeum v Brně zahájilo oslavy 200 let od svého založení, které vyvrcholí v příštím roce. Postupně se představí jednotlivá oddělení, první na řadě je Ústav Anthropos. Vystavuje tři unikáty, které jsou k vidění jen zřídka. Je mezi nimi například vysušená trofejní lidská hlava z povodí Amazonky. Lidé mohou vidět také rytinu ženské postavy na mamutím klu z Předmostí u Přerova nebo sošku šamana. Podle vedoucího Ústavu Anthropos Martina Olivy je rytina ženy stará asi 30.000 let. Moravské zemské muzeum vzniklo 29. července 1817 schválením dekretu císařem Františkem I., na jehož počest se do roku 1900 jmenovalo Františkovo. Nejstarší sbírkové knihy moravských osvícenců se datují až do roku 1808. Dodnes se sbírka rozšířila na více než šest milionů předmětů, z nichž nejslavnější je Věstonická venuše.

Britské recenze chválí Anthropoid a oceňují, že to není hollywood

Jako napínavý a závratný hodnotí britští kritici film Anthropoid o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Britsko-český snímek, který po srpnové premiéře v Londýně přichází do kin ve Spojeném království, netrpí podle recenzí hollywoodskou opulentní chválou mimořádného činu, což mu jde jedině k duhu. "Materiál, ze kterého vychází, je tak bohatý a jeho ústřední hráči natolik hrdinští, že není třeba uchylovat se k senzacechtivosti," napsal deník The Daily Telegraph. "Pokus o atentát a následná přestřelka přijde až v závěru filmu, ale ani úvodní scény nejsou prosté dramatu. Praha se hemží nacistickými donašeči a každý pohled stranou, každé zaťukání na dveře vás nutí zadržet dech," zdůraznil The Daily Telegraph. Líbí se mu i zakomponování historických záběrů Heydricha a příležitostné sklony k dokumentarismu, což do kinosálu nevnáší nudu, ale díky dotekům reálna jen zrychluje srdeční pulz. Čtyři z pěti hvězdiček udělil filmu stejně jako The Daily Telegraph také list The Guardian.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková si zahraje o svůj první grandslamový titul. Češka porazila v semifinále US Open senzačně Serenu Williamsovou z USA 6:2, 7:6 a postoupila do finále. V tom se v sobotu od 22:00 SELČ střetne s turnajovou dvojkou Němkou Angelique Kerberovou, která ve druhém semifinále zdolala Dánku Caroline Wozniackou 6:4 a 6:3.

Tenistky Lucie Šafářová a Bethanie Matteková-Sandsová postoupily poprvé v kariéře do finále US Open. V úvodním semifinále česko-americký pár porazil ruské olympijské šampionky Jekatěrinu Makarovovou a Jelenu Vesninovou 6:2, 7:6. O třetí společný grandslamový titul po loňských triumfech na Australian Open a French Open si zahrají s nejvýše nasazenými Caroline Garciaovou a Kristinou Mladenovicovou.

Oštěpařka Barbora Špotáková obsadila na závěrečném mítinku atletické Diamantové ligy v Bruselu druhé místo. Trojnásobná olympijská medailistka hodila pátým pokusem 63,78 metru, vítězná Lotyška Madara Palameikaová vylepšila hned v úvodní sérii národní rekord na 66,18.

Čeští hokejisté prohráli v Petrohradu úvodní přípravné utkání na Světový pohár s Ruskem 3:4. Kouč Josef Jandač musel při svém debutu na pozici hlavního trenéra národního týmu strávit porážku. V dalším přípravném duelu se český tým utká v sobotu od 16:30 v pražské O2 areně opět s Ruskem.

Hokejisté Plzně doma zdolali norský Stavanger 6:4 a postoupili do play off Ligy mistrů. Plzeňského útočníka Jakuba Lva kromě postupu potěšilo hlavně zlomení třízápasové série porážek před blížícím se startem extraligy a prolomení vlastní střelecké nemohoucnosti v soutěži.

Počasí na sobotu

Jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Odpoledne na horách ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C.

09-09-2016