Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

11-09-2016

Zeman: Zvyšování platů při nedostatku pracovních sil je logické

Prezident Miloš Zeman uvedl, že zvyšování platů při nedostatku pracovních sil je logické. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve středu navrhla, aby si zaměstnanci řekli o pětiprocentní až 5,5procentní růst mezd. Zdůvodnila to hospodářskou situací země. "Já si myslím, že při nedostatku pracovních sil je to naprosto logické, a když se to spojí s růstem minimální mzdy, tak kolem pěti procent by to určitě mohlo být," řekl Zeman po zahájení vzpomínkové akce při příležitosti 79. výročí úmrtí prvního československého prezidenta T.G. Masaryka v Lánech.

Bělobrádek: Vláda schodek rozpočtu na rok 2017 měnit nebude

Vláda podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) v pondělí ještě neschválí návrh státního rozpočtu na příští rok, který má na programu, a to kvůli nedořešeným požadavkům. Plánovaný schodek ve výši 60 miliard korun ale měnit nebude, i když příjmy a výdaje letošního rozpočtu by mohly nakonec být vyrovnané. Bělobrádek to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Stát vybral čtyři lokality pro vznik nových průmyslových zón

Nové průmyslové zóny by mohly vzniknout s podporou státu v letech 2017 až 2022 u Chebu, Veselí nad Moravou, Veselí nad Lužnicí a v Moravských Budějovicích. Počítá s tím materiál, který v pondělí projedná vláda. Celkové náklady by dosáhly 1,3 miliardy korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 991 milionů korun.

Úředníci rozpustili Konvičkovu akci kvůli znevažování islámu

Úředníci pražského magistrátu dali policii pokyn k rozpuštění nedělní akce "s humorem do Mekky" protiislámské Iniciativy Martina Konvičky (IMK), která se konala před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici. Zdůvodnili to tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu. Několik desítek příznivců iniciativy zpočátku odmítalo z místa odejít, kolem 15:00 ale zůstal u ambasády jen kroužek diskutujících. Asi dvacítka policistů i magistrátní úředníci už z místa odjeli. Nikdo nebyl zadržen.

Agentury: Na českém trhu práce je alarmující nedostatek lidí

Na českém trhu práce je alarmující nedostatek lidí na všechny typy pracovních pozic, včetně těch nízkokvalifikovaných. Shodly se na tom personální agentury, které oslovila ČTK. Největší poptávka po zaměstnancích je v informačních technologiích, výrobě a v podnikových službách. Nezaměstnanost je od posledních krizových let nyní v Česku nejnižší a počet volných míst naopak nejvyšší.

V Praze jednají odborníci na epilepsii

Více než 2000 odborníků na epilepsii se v Praze účastní Evropského epileptologického kongresu, který začíná v neděli a potrvá do 15. září. Budou diskutovat o nových poznatcích v léčbě onemocnění, kterým trpí šest milionů Evropanů. Na organizaci kongresu se podílí Česká liga proti epilepsii. V Česku je asi 75.000 epileptiků.

Čeští celníci chtějí vycvičit víc psů na vyhledávání bankovek

Čeští celníci chtějí vycvičit více psů na vyhledávání pašovaných bankovek. Na jejich odhalování se zaměřují stále více v souvislosti s praním špinavých peněz a financováním terorismu. V současné době má Celní správa ČR dva psy, kteří kontrolují cestující na letišti v Praze. Příští rok by měli být speciálně vycvičení psi i na mezinárodních letištích v Brně, Ostravě a Karlových Varech. Na kynologické základně v Heřmanicích na Liberecku to ČTK řekl Petr Müller, který má na celní správě kynologii na starosti. Celní správa má v současné době zhruba 40 psovodů a 60 psů vycvičených na vyhledávání drog, léků, cigaret, bankovek, zbraní a střeliva a také vzácných zvířat či slonoviny.

Komorní řada festivalu Dvořákova Praha nabídla klavírní díla

Koncert komorní řady festivalu Dvořákova Praha v sobotu v zaplněném Anežském klášteře nabídl klavírní díla, v nichž se představil také její letošní kurátor, britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Ve dvou Dvořákových kompozicích Klavírní kvartet č. 2 Es dur a Klavírní kvintet č. 2 A dur vystoupil také kurátor loňské komorní řady, klavírista Ivo Kahánek.

V Přerově se otevřel památník připomínající pobyt Komenského

V Přerově se otevřel památník Jednoty bratrské. Venkovní expozice připomínající pobyt Jana Amose Komenského ve městě vyrostla na místě archeologických nálezů středoevropského významu, které nakonec dostaly tuto lokalitu s názvem Na Marku na seznam kulturních památek. Expozice byla vybudována za 1,5 milionu korun. Město si od ní slibuje mimo jiné zájem turistů o přerovskou historii.

Na pohádkový festival v Jičíně přišlo 65.000 dětí a dospělých

Kolem 65.000 dětí a dospělých přišlo na 26. ročník festivalu Jičín - město pohádky, který v Jičíně trval od středy do nedělního odpoledne. Tématem letošního ročníku byl takzvaný nový cirkus, který přinesl zaměření na různé pohybové dovednosti. Děti se mohly vyzkoušet trampolíny, žonglování, akrobacii či se vžít do role klauna.

V brněnské zoo se podařil odchov pásovce

Přírůstkem brněnské zoologické zahrady je malý pásovec štětinatý. Po několika mláďatech, která matka zabila, jde v Brně o jeho první odchov, řekla ČTK mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Pásovec v Brně přišel na svět v polovině července, jde zatím o poslední přírůstek brněnské zahrady.

Nejkrásnější jiřinou zvolili lidé v Č. Skalici odrůdu Bel Amour

Nejkrásnější květinou jiřinou bude pro nadcházející rok odrůda Bel Amour, která se vyznačuje růžovými květy se žloutnoucím středem. Rozhodli o tom hlasováním návštěvníci tradičních Jiřinkových slavností v České Skalici na Náchodsku. Odrůda se bude moci až do příštího září pyšnit titulem Královna Jiřinkových slavností. ČTK to řekl ředitel skalického Muzea Boženy Němcové Milan Horký. Odrůda Bel Amour dorůstá výšky až 120 centimetrů, její květ má v průměru asi 15 centimetrů.

Česko zažilo horkou neděli, někde naměřili přes 32 stupňů

Česko zažilo další horký zářijový den, na řadě míst už čtvrtý den po sobě meteorologové přepisovali teplotní rekordy. Z celkem 245 stanic po celé republice jich 80 dosáhlo či překročilo tropickou třicítku. Nejtepleji bylo v Praze - Karlově, a to 32,2 stupně Celsia. Ze 146 stanic, které měří alespoň 30 let, padl teplotní rekord pro 11. září na 96 z nich.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková v sobotním finále US Open prohrála s nastupující světovou jedničkou Němkou Angelique Kerberovou 3:6, 6:4 a 4:6.

Jaroslav Soukup vybojoval na mistrovství republiky v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradu oba tituly. Po sobotním "zlatém" sprintu vyhrál i nedělní stíhací závod. Mezi ženami byla nejrychlejší Veronika Vítková.

Kristýna Kolocová je počtvrté mistryní republiky v beachvolejbalu a potřetí za sebou ho získala s jinou spoluhráčkou. V brněnské Olympii se radovaly s Michalou Kvapilovou a korunovaly zlatem první společnou sezonu. Turnaj mužů ovládli Jindřich Weiss a Martin Tichý, jenž je českým šampionem potřetí a rovněž prvně s Weissem.

Počasí v pondělí

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 28 až 31 stupňů Celsia.

11-09-2016