Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-09-2016

Premiér Sobotka odmítl vyloučení Maďarska z EU, označil to za nesmysl

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl vyloučení Maďarska z Evropské unie kvůli jeho přístupu k migraci. Tento požadavek vznesl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Jeho výrok označil český premiér za výkřik a za nesmysl. Uvedl to v prohlášení, které ČTK poskytlo tiskové oddělení úřadu vlády. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ČTK řekl, že unii nepomáhají výroky, které ji štěpí. Podle někdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) bychom si s myšlenkou vylučování států neměli ani pohrávat.

Asselborn podle německého deníku Die Welt řekl, že Maďarsko s uprchlíky zachází skoro hůře než se zvířaty. Lucemburský ministr Maďarsko a další země střední Evropy kritizuje opakovaně, podobný požadavek ale ještě nevznesl. "V těchto dnech diskutujeme o budoucnosti Evropské unie a potřebujeme si zachovat racionální přístup, jednotu a věnovat se společným tématům," uvedl v reakci Sobotka. Evropa musí podle něj zajistit svým občanům bezpečí a prosperitu a udržet si konkurenceschopnost. Ministr Zaorálek podotkl, že šéfové všech unijních diplomacií se na posledním setkání shodli, že EU musí být jednotná, aby mohla společně řešit brexit, migraci, terorismus nebo krizi na Ukrajině. "Proto nám v této situaci nepomáhají výroky, které EU štěpí a rozdělují," řekl ČTK Zaorálek.

Obrana chce do Iráku vyslat zdravotnickou jednotku

Ministerstvo obrany chce do Iráku vyslat zdravotnickou jednotku. Novinářům to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Návrh v blízké době předloží ke schválení vládě, odsouhlasit jej bude muset i Parlament. Příští rok by armáda do Iráku chtěla poslat i vojenské instruktory, uvedlo Právo. Česká republika by do Iráku mohla poslat polní chirurgický tým, který by léčil zraněné irácké a koaliční vojáky. "Tým by byl relativně malý, odhaduji to na asi 15 lidí. Nejedná se o nějakou nemocnici, ale o zdravotní jednotku," řekl Stropnický. Tým by mohl být do Iráku vyslán na šest měsíců a působení českých vojáků by se poté mohlo prodloužit. Česká armáda již do země v létě poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Ministerstvo obrany si od pomoci Iráku slibuje, že pomůže ke stabilizaci situace a sníží se tak i motivace tamních obyvatel, aby utíkali do Evropy.

Rusnok: Konec intervencí by mohl nastat v druhé polovině 2017

Prognóza České národní banky ukazuje, že čas na ukončení devizových intervencí by mohl nastat ve druhé polovině 2017. V rozhovoru pro Českou televizi to uvedl v Ostravě guvernér ČNB Jiří Rusnok. Bankovní rada ČNB přitom na počátku srpna uvedla, že jako pravděpodobný konec intervencí vidí polovinu roku 2017. Rusnok také dodal, že pokud by se prognóza vývoje ekonomiky odchýlila od toho, co říká dnes, tak by centrální banka musela zvažovat odložení konce intervencí. ČNB nadále očekává, že se v průběhu příštího roku dostane inflace nad dvouprocentní inflační cíl.

Jak uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal, v posledních dnech se koruna dostala pod tlak spekulantů, kteří pod vlivem rostoucí inflace a některých komentářů členů bankovní rady začali sázet na ukončení režimu devizových intervencí právě v polovině roku.

Český vývoz do Ruska letos dál klesá, roste závislost na EU

Český export do Ruska letos dál klesá, od ledna do července se meziročně snížil o dalších 12 procent. Dovoz z Ruska do ČR se propadl v hodnotovém vyjádření o 40 procent. Ruská federace se tak na tuzemském exportu podílí již jen z 1,7 procenta, zatímco v roce 2012 to byly téměř čtyři procenta. Dál také roste závislost českého vývozu na zemích Evropské unie. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody poklesu patří mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu. Pokles obchodní výměny s Ruskem je však podle Hospodářské komory ČR způsoben několika faktory, zejména narůstáním podílu Německa na celkovém českém exportu. T tomu přispívá aktuální kurz koruny k euru. Nemalou měrou na obchodní výměnu působí i ne úplně dobrý stav ruské ekonomiky.

V Aircraft Industries začne ve středu platit stávková pohotovost

Odbory v kunovickém továrně na letadla Aircraft Industries rozhodly o vyhlášení časově neomezené stávkové pohotovosti, platit by měla od středy. Firma je podle odborářů ohrožena postupem jejího majitele a hrozí, že výroba bude přesunuta do Ruska, řekl ČTK předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Vedení firmy dnes na dotaz ČTK týkající se stávkové pohotovosti nereagovalo. Problémy Aircraft Industries vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. V roce 2013 společnost prodala 20 letadel, a to převážně do Ruska, v roce 2014 jich bylo 13 a loni pouhá čtyři - tři do Bangladéše a jedno do Alžírska. Společnost měla na konci loňského roku 1021 zaměstnanců, od loňského prosince jich však bylo několik stovek doma a dostávali 60 procent mzdy.

Státní zaměstnanci a lékaři dostanou víc, nařízení přijala vláda

Platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila vláda. Více peněz by tak měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělská a potravinářská inspekce. Dále jsou ze státních peněz placeni i zaměstnanci příspěvkových organizací jako muzeí, galerií, knihoven a některých divadel.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že dnešní rozhodnutí vlády se týká těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce. Vláda tak ještě samostatně rozhodně o navýšení platů zaměstnanců ve státní službě. Zvýšení platů přijde státní rozpočet ještě letos na 157,6 milionu korun a příští rok na 946 milionů korun. V sumě není přitom zahrnuto zářijové zvýšení platů učitelů o šest procent a nepedagogickým pracovníků o čtyři procenta, které si vyžádá na 2,5 miliardy korun.

Praktičtí lékaři budou stávkovat, 21. září uzavřou ordinace

Praktičtí lékaři uzavřou 21. září ordinace. Chtějí tak upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence, řekl ČTK místopředseda rady Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) považuje hrozby praktických lékařů stávkou za předvolební vydírání. Novinářům řekl, že na jednání o úhradové vyhlášce je čas do konce října, neví proto, proč praktici chtějí stávkovat už příští týden. Rozhodnutí o formě protestu ještě může zvrátit plánované čtvrteční jednání na ministerstvu zdravotnictví.

Hejtman Zimola doufá, že letecká záchranka neskončí v Bechyni

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) doufá, že vláda změní své rozhodnutí a leteckou záchranku v Jihočeském kraji nebude provozovat armáda. Ta chce její základnu z letiště Planá u Českých Budějovic přemístit do Bechyně. Hejtman považuje rozhodnutí vlády za nesystémové, nešťastné, neekonomické a mohlo by podle něj ohrožovat zdraví pacientů na jihu Čech. Jeho náměstkyně Ivana Stráská na tiskové konferenci uvedla, že těžké armádní vrtulníky nemohou přistávat na heliportech na střechách jihočeských nemocnic. Proti vyjádření představitelů kraje se ohradil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Chystaná změna se nelíbí ani řediteli jihočeské záchranné služby Marku Slabému. Po jejím zavedení do praxe se podle něj prodlouží doba doletu k pacientovi. "Prodloužení transportu pacienta a navýšení počtu překládání tam, kde dříve překládáni nebyli, znamená i prodražení zásahu," řekl novinářům Slabý. Stropnickému se vyjádření kraje nelíbí. "Zpochybňovat profesionalitu a kvalitu letecké záchranné služby Armády ČR slovy o možném ohrožení zdraví pacientů je od vedení kraje nevkusné," uvedl na twitteru. Dodal, že proti současnosti má armáda zajistit celodenní provoz.

Tripartita se shodla na zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se shodli na nutnosti zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných. Po jednání tripartity to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj vypracuje varianty řešení. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že při delší nemoci může člověk rychle spadnout do chudoby. Již dříve vypočítal, že při nemoci nad 30 dní člověk při hrubém výdělku 25.000 korun dostane 13.500 korun, a aspiruje tak na budoucího chudého.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění podle výše výdělku. Započítává se však jen určitá jeho část, za den to může být maximálně 892 korun.

Policie byla u garáží s unesenými dětmi před jejich nalezením

Policie byla v areálu garáží, kde byli vězněni šestnáctiletý chlapec a o tři roky mladší dívka z Litoměřicka, už večer před jejich nalezením. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se tam nacházely, řekl novinářům náměstek ředitele krajské policie Zbyněk Dvořák. Děti nalezli v garáži na ústeckém Střekově minulou středu dopoledne rodiče chlapce. Z únosu dětí je obviněn šestatřicetiletý recidivista. Děti držel od 28. srpna do 7. září. Policie sestavila speciální tým, který bude prověřovat mimo jiné i to, zda se nedopustil dalších skutků. Postup policie při pátrání kritizují rodiče unesených dětí i samy oběti. Policie podle Dvořáka při pátrání prověřovala desítky oznámení, podle kterých měly být děti viděny v různých částech Ústeckého kraje, Česka i v zahraničí.

Klíčovou roli sehrály v případu dopisy, které dostaly rodiny 6. září. Řada slov byla opakovaně přeškrtaná a přepsaná. "Slova dávala význam střecha, střela, Střekov, současně probíhalo pátrání na Střeleckém ostrově. Dochází k tomu, že večer dostáváme informaci od rodiny, že relevantní má být opravdu Střekov. Kolem desáté hodiny večer probíhá prověrka na místě v areálu těch garáží. Děti nebyly nalezeny. Nic nenasvědčuje tomu, že se tam v tu dobu nacházejí," řekl Dvořák. Druhý den ráno se ke garážím vypravili rodiče chlapce. "Informují nás o tom, že z jedné z těch garáží je slyšet hudba," popisoval děj Dvořák. Po prověření zvukových signálů policie do garáže vnikla. Garáž byla podle záběrů zveřejněných policií speciálně upravená. Byla v ní komoda, kuchyňský dřez, dvě matrace a nádobí. Únosce podle kriminalistů pouštěl obětem dětskou pornografii.

ÚS vyhověl stížnosti Rusa, jenž se brání vydání do Dagestánu

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti Rusa Andreje Odina, jenž se brání vydání z Česka do ruské autonomní republiky Dagestán. Má tam být stíhán pro údajný podvod. Justice se podle ústavních soudců dostatečně nevypořádala s možností, že mu v Dagestánu hrozí nespravedlivé zacházení. Znovu bude rozhodovat Vrchní soud v Praze, kterému ústavní soudci kauzu už jednou vrátili. Z provedeného dokazování podle ÚS vyplývá reálné nebezpečí, že stíhání v Dagestánu bude z nejrůznějších důvodů ovlivněno v neprospěch obviněného a že nebudou respektovány záruky spravedlivého procesu. Odin žil od roku 1999 střídavě v Rusku a Česku, kde podnikal a měl trvalý pobyt. V červnu 2012 požádala ruská generální prokuratura o jeho vydání k trestnímu stíhání pro údajný podvod v Dagestánu.

ÚS: Soudce má při vyjadřování k politice povinnost zdrženlivosti

Soudci se musejí k politice a volbám vyjadřovat obezřetně, váže je povinnost zdrženlivosti. Ústavní soud (ÚS) proto zamítl stížnost Kamila Kydalky z Městského soudu v Praze, jenž podle kárného senátu chyboval, když aktivně vstoupil do debat kolem voleb v Mnichovicích u Prahy. Podle ÚS Kydalka skutečně porušil povinnost zdrženlivosti, která představuje zvláštní omezení svobody projevu u soudců. Představitelé justice si musejí uchovávat odstup od politické soutěže, a to na jakékoliv úrovni, zdůraznil ÚS. Kárný senát loni pouze uznal Kydalku vinným, žádný postih mu neuložil.

Soudce Kydalka v minulosti řešil řadu významných a sledovaných kauz. Do vězení poslal Petra Smetku, šéfa vytunelovaného H-Systému. Zabýval se také kauzou takzvaných vlčích dětí, případem CS Fondů nebo kauzou bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského.

Učitelé mohou sdílet zkušenost v prostředí spravovaném institutem

Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) od listopadu obnoví krajskou soustavu takzvaných předmětových kabinetů, v nichž mohou učitelé sdílet své zkušenosti s výukou jednotlivých předmětů. ČTK to v rozhovoru řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tvrdí, že tím vyhověla poptávce pedagogů, kterým podobné prostředí chybělo. Učitelé podle jednotlivých specializací budou moci nejen sdílet osvědčené metody výuky, ale také se dozvědět, jaké trendy jsou v jednotlivých specializacích.

Lidé z praxe možná budou moci učit bez omezení i bez kvalifikace

Experti z praxe možná budou moci na plný úvazek učit odborné předměty na středních školách i bez pedagogické kvalifikace. Jako jednu z možností, jak pomoci vyřešit jejich nedostatek, to zvažuje ministerstvo školství. ČTK to v rozhovoru řekla ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). Odborníci z praxe bez pedagogického vzdělání dnes mohou působit ve školách jen na poloviční úvazek, nebo je musí ředitel přijmout na základě výjimky umožňující zaměstnat nekvalifikovaného pedagoga na nezbytně dlouhou dobu. Předseda Unie školských asociací ČR (CZESHA) Jiří Zajíček, který je ředitelem Masarykovy střední školy chemické, nedávno ČTK řekl, že považuje prakticky za nemožné získat pro odborné technické předměty učitele s požadovanou kvalifikací.

Lichtenštejnové pokračují ve sporu o pozemky, podali dovolání

Nadace knížete z Lichtenštejna podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR kvůli sporu o 600 hektarů pozemků poblíž Říčan. Nadace, která spravuje část majetku rodiny Lichtenštejnů, to oznámila na tiskové konferenci. Soudy nižší instance přiznaly pozemky státu na základě Benešových dekretů. Podle Nadace jde o protiprávní konfiskaci majetku.

Pozemky patřily původně knížeti Františka Josefa II., který se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů. Původní zápis v katastru nemovitostí, který jako vlastníka stanovil Lichtenštejny, vznikl chybou úředníků, kteří v minulosti přesně neoznačili všechen majetek, který podle Benešových dekretů propadl státu. Podle vysvětlení soudu se přechod vlastnictví uskutečnil na základě dekretů bez ohledu na to, kdo byl zapsán v katastru. Soudy podle výkonného ředitele Nadace Konstantina z Lichtenštejna vůbec nevzaly v úvahu, že Nadace byla v roce 2013 potvrzena jako právoplatný vlastník pozemků.

Na Hodonínsku zemřel člověk po srážce osobního vlaku a traktoru

Ve Vnorovech na Hodonínsku se srazil osobní vlak s traktorem. Zemřel řidič traktoru a dalších osm lidí se zranilo. Jeden z vagonů hořel. Mluvčí policie Petr Zámečník uvedl, že všechny čtyři vagony vlaku vykolejily. Nehoda se stala na trati z Hodonína vedoucí přes Vrbovce do Nového Mesta nad Váhom. Podle Zámečníka byl přejezd zabezpečený výstražnou signalizací. "Budeme zjišťovat, zda fungovala v době nehody. Ve vlaku jelo zhruba 25 cestujících. Všechny vagony vykolejily, ale zůstaly stát na kolech. Hasiči je zajistili proti převrácení," doplnil Zámečník.

Vincentka vyhrála v Číně spor o značku, jde o perspektivní trh

Společnost Vincentka, která se zabývá především stáčením a prodejem minerální vody ze stejnojmenného pramene v Luhačovicích na Zlínsku, vyhrála v Číně spor o značku Vincentka. Začátkem září byla v Číně společnost Vincentka zapsána jako majitel této ochranné známky, kterou do té doby sporně užíval jeden ze zaměstnanců bývalého čínského dovozce této minerálky, sdělil ČTK ředitel Vincentky Jan Šumšal. "V Číně nás zastupovala pražská právnická kancelář, které se podařilo prostřednictvím jejího čínského partnera dosáhnout toho, že jsme získali asi po deseti letech ochrannou známku zpět. Spor trval roky, ale nakonec jsme změny dosáhli i bez soudního rozhodnutí, ale vyžadovalo to hodně papírování a dokazování," uvedl Šumšal. Dodal, že Čína je perspektivním trhem, i když prioritou zůstává český a částečně slovenský trh.

Na čínském trhu je podle něj Vincentka luxusním zbožím, její cenu zvyšuje doprava. Láhev tam vyjde v přepočtu na více než 300 korun. Vincentka se prodává spolu s jinými zahraničními minerálkami hlavně v Pekingu ve specializovaných obchodech.

Úroda chmele letos přesáhne 6000 tun, panují obavy kvůli mědi

Letošní sklizeň chmele v Česku bude podle odhadů minimálně 6000 tun. To je proti loňsku o čtvrtinu více, rok se tedy podle pěstitelů poměrně vyvedl. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Do budoucna se pěstitelé obávají nařízení Evropské komise, které zamezuje používání měďnatých sloučenin na chmelnicích ve formě fungicidů, tedy pesticidů používaných k hubení hub. Od roku 2018 by měli používat maximálně čtyři kilogramy čisté mědi na hektar chmelnice. To je na zamezení houbových chorob podle Hejdy málo.

"Pokud by u nás platilo toto nařízení již v letošním roce, znamenalo by to konec pěstování chmele v ČR," uvedl Hejda. Podle něj se v současnosti používá přibližně osm kilogramů mědi na hektar, pěstitelé by tak fungicidy museli omezit na polovinu. V letošním roce podle něho tyto houby, tzv. peronospory, které napadají chmel, vykazovaly mimořádnou aktivitu. Jiné způsoby ochrany podle Josefa Patzaka z žateckého Chmelařského institutu nejsou efektivní. Biologická ochrana, kdy se na chmelnice nasadí jiná houba, která peronosporám konkuruje, podle něj příliš neúčinkuje.

V Mošnově přistály americké bombardéry, přiletěly na Dny NATO

Na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy, kam se slétají či sjíždějí vojenské, bezpečnostní a záchranářské jednotky na nadcházející víkendové Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, přistály americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. Bombardér B-1B Lancer, který umí být neviditelný pro radary, uvidí návštěvníci Dnů NATO poprvé. Tento letoun bude podle organizátorů dominantou letošních statických ukázek letadel. Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní rekordních 21 zemí, speciální partnerskou zemí je letos Německo.

Světový kongres básníků připomene nobelistu Seiferta

U příležitosti 115. výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta se v Praze uskuteční světový kongres básníků. Od 15. do 20. září ho pořádá České centrum Mezinárodního PEN klubu. Na programu budou autorská čtení, diskuse o kulturních i společenských tématech, výstavy a během jeho konání bude na Žižkově odhalena plastika k Seifertově poctě. Výročí básníkova narození připadá na 23. září, od jeho úmrtí v lednu uplynulo 30 let. Světový básnický kongres pořádaný PEN klubem má více než třicetiletou tradici po celém světě. Koná se v různých zemích často právě jako připomínka autora, jehož dílo přesáhlo hranice dané země.

V době kongresu bude na pražském Žižkově, kde slavný básník prožil dětství, odhalena plastika. Dílo sochaře Jana Roitha má podobu stuhy z litého betonu, která vyrůstá z chodníku poblíž míst, kde básník žil. Na stuze bude čitelný citát ze Seifertovy básně Prosinec 1920 "...to slovo letělo jako pták do sítě hvězd...".

Obecní dům uvede retrospektivu Jiřího Anderleho

Retrospektivu k 80. narozeninám grafika a malíře Jiřího Anderleho připravil Obecní dům. Jmenuje se Panoptikum a ukazuje průřez autorovou tvorbou za 50 let, kterou sjednocuje jeho víra v humanitu, řekl kurátor Richard Drury. V Obecním domě bude expozice veřejnosti přístupná od 15. září do 15. ledna 2017 denně. Drury připomněl také rané autorovy práce, ve kterých maloval výjevy z vesnických tancovaček. "Tam je skoro všechno, co má v jeho tvorbě další vývoj. Hrával při nich na bicí a pozoroval lidské situace, tanec, společenský rituál. Taneční sál je v takové situaci něčím jako divadlo, jako kabaret. Anderle celý život vnímá svět kolem sebe jako divadlo," přibližuje kurátor východiska Anderleho tvorby. Od začátku 60. let Anderle jezdil s Černým divadlem po světě a seznámil se s dalšími zdroji své práce, jednak moderním uměním a jednak třeba v Austrálii s uměním původních obyvatel. Umění přírodních národů jej inspiruje celoživotně a také ho sbírá.

První Znojemské historické vinobraní se konalo před 50 lety

Znojemské historické vinobraní je největší vinařskou akcí v České republice a každoročně se na něm představí desítky moravských vinařství. První znojemské vinobraní se konalo před 50 lety, 24. září 1966. Další ročník začíná tento pátek. V roce 1974 bylo znojemské vinobraní komunistickým režimem zakázáno a obnovy se dočkalo až po roce 1989. V loňském roce na vinobraní do Znojma zavítalo kolem 80.000 lidí, což je jedna z nejvyšších návštěvností v historii akce. Autorem a zakladatelem znojemského vinobraní byl František Koukal (1913-1988). Tento pozoruhodný muž hrál divadlo, byl uznávaným odborníkem ve sklářském průmyslu, odbojářem i dramatikem. Kromě Znojemského historického vinobraní napsal scénáře i pro řadu dalších podobných akcí v Česku.

Letošní úrodu brambor oslaví lidé v Třebíči i v Bystřici n. P.

Letošní dobrou úrodu brambor oslaví lidé v Třebíči i v Bystřici nad Pernštejnem. Třebíčské Bramborobraní se uskuteční v sobotu. Slavnosti brambor v bystřickém centru Eden se budou odehrávat první říjnový víkend, k bramborovým pochoutkám si jejich návštěvníci budou moci objednat také pivo z brambor. ČTK to sdělili organizátoři.

Bramborobraní s přehlídkou deseti folklorních souborů bude letos poosmnácté, uskuteční se 17. září na Karlově náměstí v Třebíči. V celodenním programu je tradičně i soutěž o největší bramboru. V bystřickém centru Eden se lidé během Slavností brambor první říjnový víkend dovědí od odborníků z Výzkumného ústavu bramborářského, jak brambory pěstovat a jaké odrůdy si vybírat na vaření. Chybět nebude soutěž jedlíků. "Budou jíst vařené brambory, zapíjet je mohou mlékem," řekla Jana Večeřová z centra. Mezi bramborovými specialitami připravenými pro návštěvníky bude kromě bramboračky kupříkladu i bramborový tatarák a lokše se sádlem, konat se bude také kuchařská show.

Muzeum získalo vzácný starý automobil v téměř původním stavu

Moravské zemské muzeum získalo do svých sbírek cenný historický automobil Praga Alfa XIX. Stane se součástí nové stálé expozice Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století. Vůz už je v Dietrichsteinském paláci, nebylo však snadné dostat jej přes úzký vchod dovnitř. Nakonec to bylo na milimetry, ale povedlo se, řekla ČTK náměstkyně ředitele Eva Pánková. Automobil je jedním z pěti kusů vyrobených v roce 1930. Karosovala jej firma Kellner, která produkovala luxusní zakázkové modely. Prvním majitelem byl pražský krejčí František Fiala, jenž autem rozvážel zboží zákazníkům. Po roce 1976 získal automobil Bořivoj Zábřeský. Nyní jej za nezveřejněnou odhadní cenu odkoupilo muzeum. Automobil je jedinečný tím, že nebyl nikdy renovován na úkor své historické hodnoty, majitelé prováděli pouze provozní opravy. Původní je přístrojová deska i volant.

Film Instalatér z Tuchlovic nejdříve uvidí v místě jeho vzniku

Komedie režiséra Tomáše Vorla Instalatér z Tuchlovic bude mít v kinech premiéru 6. října. Již 24. září ji však uvidí diváci letního kina v Tuchlovicích na Kladensku, kde film vznikal. ČTK o tom informovala mluvčí filmu Uljana Donátová. Filmový příběh instalatéra Luboše Cafourka, který dojíždí za svými zákazníky výhradně na kole nebo se nechává vozit, je navíc inspirován místním řemeslníkem. "Celý příběh je napsán podle skutečných událostí, točil se na skutečných místech. Cítím mrazivý soucit s naším instalatérem, který si nedokázal říct ani o lásku ani o peníze," uvedl režisér Vorel. Hlavní postavu komedie s vážnými prvky, muže, který všem všechno opraví, ale vlastní život spravovat nedokáže, ztvárnil Jakub Kohák. Ten také nazpíval s Barborou Polákovou ústřední skladbu filmu.

Na Trutnovsku vykvetly stovky vzácných hořečků nahořklých

Na louce u Velkého Vřešťova na Trutnovsku letos vykvetlo na čtyři sta vzácných hořečků nahořklých. Rostlina, která se před sto lety vyskytovala téměř běžně na suchých pastvinách, nyní přežívá v posledních desítkách lokalit. ČTK o tom informoval koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Jan Moravec. Zákonem chráněný hořeček nahořklý je zhruba 30 centimetrů vysoká, mírně rozvětvená bylina se světle fialovými zvonkovitými květy, kterých může být na jedné rostlině i několik desítek. Takzvaná Hořečková stráň má rozlohu necelého půl hektaru. Původní vlastníci ji chtěli zalesnit. Díky kampani Místo pro přírodu se ji podařilo v letech 2015 a 2016 ekologům vykoupit. Louka je jednou z nejvýznamnějších lokalit regionu.

Sport

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval medailistům z olympijských her v Riu de Janeiro. Hry považuje z českého pohledu za úspěšné. Sportovce spolu s dalšími vrcholnými politickými představiteli přijal v Kramářově vile. Česko skončilo na olympijských hrách v Riu s deseti medailemi na 43. místě v pořadí zemí. O jediné zlato české výpravy se v Riu postaral judista Lukáš Krpálek, stříbro získali rychlostní kanoista Josef Dostál a biker Jaroslav Kulhavý. Bronz si odvezli vodní slalomář Jiří Prskavec, skifař Ondřej Synek, tenistka Petra Kvitová, tenisové páry Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem, oštěpařka Barbora Špotáková a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Dostál a Jan Štěrba.

Plavkyně Běla Třebínová získala bronz na paralympijských hrách v Riu de Janeiro a zároveň první medaili pro českou výpravu v Brazílii. Třetí byla v závodu na 50 metrů volný způsob. Čtyřicetiletá vozíčkářka vybojovala na své třetí paralympiádě šestý cenný kov, ve sbírce má po úspěšných vystoupeních v Aténách 2004 i Pekingu 2008 tři zlata, jedno stříbro a druhý bronz.

Počasí - středa

Jasno nebo skoro jasno. Přechodně místy polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C.

Letošní léto bylo třinácté nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota vzduchu za červen, červenec a srpen dosáhla 17,6 stupně. V průměru bylo o 1,6 stupně chladněji než loni v létě, kdy vedra byla druhá nejvyšší. Dosud největší horka Česko sužovala v létě roku 2003, nejchladnější léto bylo v roce 1978 s teplotním průměrem 14,6 stupně. Vyplývá to z informací, které na svém informačním webu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

13-09-2016