Denní souhrn zpráv

Teroristé se v Česku pokoušeli nakoupit outdoorový materiál

Lidé napojení na teroristické skupiny se pokoušeli v České republice nakoupit pro místa bojů outdoorové vybavení. V Česku se také léčil člověk, který byl v bojích postřelen. Bezpečnostní složky dále zaznamenaly jednotlivé případy zneužití českého azylového systému osobami podezřelými z terorismu a průjezd teroristických bojovníků přes české území. Na mezinárodní konferenci o problematice ochrany takzvaných měkkých cílů to řekl ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek. Bezpečnostní složky zaznamenaly i zneužití českých cestovních dokladů.

Stát chystá v rámci elektronické správy přes tři desítky služeb

Stát plánuje spuštění více než tří desítek nových služeb, které mají zkvalitnit elektronickou komunikaci lidí a úřadů. Jednou z nich bude elektronický občanský průkaz, se kterým se počítá od roku 2018. Další služby budou přibývat. Počítá s tím projekt Iniciativa 202020, který zahájil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zavedením elektronického občanského průkazu s čipem, který obsahuje i elektronický podpis, by se měla příští týden zabývat vláda. Iniciativa 202020 má posunout Česko do roku 2020 v hodnocení úrovně eGovermentu podle metodiky OSN z 54. místa na světě mezi 20 nejvyspělejších zemí. ČR toho chce docílit prostřednictvím zavádění nových služeb v oblasti elektronické státní správy i zvyšováním informovanosti o službách, které již fungují. Z fungujících služeb zmínil premiér kontaktní místa Czech Point, centrální registry nebo elektronické výpisy z rejstříků.

Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem a nebudou protestovat

Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na růstu úhrad pro příští rok a dalších požadavcích, a tak nebudou 21. září protestovat uzavřením ordinací. Oznámili to místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka a náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp, který má na starosti přípravu úhradové vyhlášky na příští rok. Lékaři žádali šestiprocentní nárůst kapitačních plateb, což jsou pravidelné měsíční platby za každého registrovaného pacienta. Na takovém růstu se podle Šonky ale nedohodli. To, o kolik v příštím roce platby vzrostou, zástupci ani jedné ze stran neupřesnili. Podle Šonky je to součástí gentlemanské dohody. Podle náměstka Philippa se obě strany dohodly rovněž na posílení kompetencí praktických lékařů a odstranění některých omezení předepisování léků.

Mimořádný sjezd lékařské komory představí návrhy na řešení krize

Mimořádný sjezd České lékařské komory (ČLK) představí krizový plán, který by měl řešit pět základních problémů zdravotnictví. Zajistit, aby zdravotnictví mělo peníze a aby byly spravedlivě rozdělovány, zvýšit příjmy zdravotnických pracovníků a zlepšit vzdělávání lékařů a zdravotních sester. Navrhne také, aby byla zajištěna nezávislá kontrola zdravotnických zařízení, řekl na tiskové konferenci prezident ČLK Milan Kubek. Sjezd se uskuteční příští čtvrtek. Mimořádný sjezd svolává poprvé za deset let, co stojí v čele stavovské organizace. Kubek dnes také zopakoval podporu ČLK požadavkům praktických lékařů.

Většina občanů vnímá současný stav zdravotnictví jako problém a obává se zhoršování kvality a dostupnosti zdravotní péče. Až dvou třetin Čechů se problémy ve zdravotnictví dotýkají. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění agentury STEM/MARK, který na tisícovce dospělých respondentů zpracovala pro Českou lékařskou komoru (ČLK). "Drtivá většina občanů má strach z toho, že mohou být oni nebo jejich blízcí poškozeni přepracovaným zdravotnickým personálem a většina požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví," řekl prezident ČLK Milan Kubek. Lidé si také uvědomují, že se dostupnost zdravotní péče zhoršila, například, že musejí déle čekat v ordinacích nebo na objednaný zákrok.

Voda v Brně je kvůli bakteriím do odvolání pitná jen po převaření

Voda v Brně a v obcích, kam dodávají vodu Brněnské vodárny a kanalizace, je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a můžou vážně ohrozit zdraví. Podle Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) byly zaznamenány jen v nízkém množství. Doporučení konzultované s hygieniky vstupuje v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat. Opatření se týká více než 400.000 lidí, kromě Brna například Modřic, Kuřimi a dalších obcí. Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek ČTK řekl, že jde spíše o preventivní opatření. "Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost běžného zabezpečení v pitné vodě," uvedl. Proto zatím nebudou stát v ulicích ani cisterny s pitnou vodou.

Zákonná tolerance zjištěných bakterií je nulová. Brněnské vodárny a kanalizace čtyřikrát zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů, aby se činidlo rychleji rozšířilo. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

Státní dluh v pololetí stoupl na 1,691 bilionu Kč, potvrdilo MF

Státní dluh během pololetí stoupl o 18 miliard korun na 1,691 bilionu korun. Údaje z poloviny července potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 160.000 korun. Podle červencového vyjádření MF je za růstem dluhu větší prodej státních dluhopisů díky příznivým podmínkám na finančním trhu. Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Výroba L-410 dle vedení Aircraft Industries v Kunovicích zůstane

Vedení kunovické továrny na letadla Aircraft Industries (AI) potvrdilo, že modernizovaný dopravní letoun L 410 NG (New Generation) se bude vyrábět v Kunovicích na Uherskohradišťsku. ČTK o tom informoval Petr Krenar z obchodního oddělení firmy. Odbory se však bojí útlumu výroby v Kunovicích a jejího převedení do Ruska, odkud jsou majitelé firmy, a ve středu ráno vyhlásily časově neomezenou stávkovou pohotovost. Vedení firmy s médii dosud nekomunikovalo, na středečním setkání se zaměstnanci však podle předsedy odborové organizace Josefa Mikuly ředitelka na vyhlášení stávkové pohotovosti reagovala tím, že majitelé nemají zájem výrobu přesunout. Mikula poté ČTK řekl, že stávková pohotovost přesto trvá a odbory chtějí po majitelích písemnou záruku, že výroba v Kunovicích bude zachována.

Prodejní ceny bytů v ČR vzrostly meziročně o 11,1 procenta

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech vzrostly v letošním 2. čtvrtletí meziročně o 11,1 procenta na 45.000 Kč za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha s průměrnou cenou 60.300 Kč, naopak v nejlevnějším Ústí nad Labem to bylo 11.400 Kč. Vyplývá to z údajů portálu CenovaMapa.org, které na setkání s novináři zveřejnila poradenská společnost Deloitte. Portál zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. "V celé republice se nejvíce prodejů uskutečnilo v panelových domech, téměř 2500 z celkových 6400 prodejů. Výjimku tvoří Praha, kde díky rozvinutému developerskému trhu bylo nejvíce prodejů v developerských projektech. Z celkových téměř 3000 prodaných bytů v Praze se jich v developerských projektech prodalo 1300," doplnil manažer oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.

ČR patří v rámci OECD k zemím, které dávají nejméně na vzdělávání

Česká republika patří mezi 35 státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mezi země, které dávají nejmenší část svého hrubého domácího produktu (HDP) na vzdělání. V roce 2013 to byla čtyři procenta HDP, zatímco průměr OECD činil 5,2 procenta. Česká republika je na tom v žebříčku výdajů na vzdělání, do nichž se počítají finance ze státních i soukromých zdrojů, stejně jako Itálie a jen o trochu lépe než Slovensko a Maďarsko (obě 3,8 procenta HDP) a Lucembursko (3,5 procenta HDP). Na čele statistiky jsou Británie (6,7 procenta HDP), Nový Zéland (6,5 procenta HDP) a Dánsko (6,4 procenta HDP).

Železničáři odtáhli havarovaný vlak, trať bude průjezdná v sobotu

Železničáři v noci na čtvrtek odtáhli havarovaný osobní vlak z trati směřující na Slovensko, který se v úterý srazil s traktorem. Odstranit musí ještě nehodový vlak s jeřábem, který měl vlak původně vyprostit, ale u Vnorov na Hodonínsku vykolejil. Trať železničáři zprůjezdní asi až o víkendu, řekla ČTK mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Při středečním vykolejení nehodového vlaku se nikdo nezranil. Při úterní srážce ovšem zemřel řidič traktoru a osm lidí z osobního vlaku se lehce zranilo. Souprava o čtyřech vagonech vykolejila a jeden z nich začal hořet. Na vlaku, traktoru a trati vznikla škoda 12,9 milionu korun.

Na vodních tocích bylo v červenci sedm nehod, v srpnu žádná

Na vodních tocích v ČR bylo v červenci hlášeno sedm nehod včetně jedné smrtelné, v srpnu i přes vrcholící sezonu žádná. Vyplývá to z údajů Státní plavební správy. Podle ní ke zvýšení bezpečnosti přispělo mimo jiné vymezení míst pro koupání na velkých českých přehradách Orlíku a Slapech. Vytyčení těchto ploch bylo reakcí právě na nehodu, při které na Orlíku zemřela mladá dívka. Řidič vodního skútru narazil na Orlíku do pramice vybavené motorem. Srážku nepřežila osmnáctiletá žena, jedenatřicetiletý muž, který s ní v pramici cestoval, skončil v nemocnici. Státní plavební správa také v létě zkontrolovala více než 700 plavidel.

Pražský dopravní podnik zahájí výstavbu chybějícího eskalátoru ve stanici Veleslavín

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí výstavbu chybějícího eskalátoru ve stanici metra A Veleslavín. ČTK to řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Stanice metra byla zprovozněna v novém úseku metra A z Dejvic do Motola loni v dubnu. Cestujícím, zejména na ruzyňské letiště, tam kvůli chybějícímu eskalátoru začali nosit zavazadla nosiči. Původně ve stanici Veleslavín přestupní terminál nebyl plánován, nakonec ale někdejší vedení města rozhodlo, že trasa metra A bude končit u nemocnice v Motole a nepovede dál směrem k letišti.

Každý druhý Čech v létě strávil dovolenou v ČR či na Slovensku

Každý druhý Čech letos v létě strávil dovolenou v tuzemsku nebo na Slovensku. Bezpečnostní situace ve světě ovlivnila plánování dovolené osmi z deseti Čechů a zhruba třetina lidí do zemí pokládaných za rizikové záměrně necestovala. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos pro Equa bank. Čtvrtina Čechů na dovolenou nejela kvůli nedostatku peněz či času. K destinacím, které byly letos vnímány jako nejméně bezpečné, patřily Istanbul, turecká riviéra, Tel Aviv či Hurgada. Téměř dvě třetiny Čechů (62 pct.) mají letošní dovolenou za sebou. V průměru za ní utratili, stejně jako loni, 14.900 Kč. Na dovolenou Češi nejčastěji jezdí na týden (31 pct.). Čtvrtina si nedopřeje dovolenou delší než pět dní, pětina lidí naopak jezdí na dovolenou na deset až 14 dní. Delší dovolenou než dva týdny si dopřávají jen tři procenta Čechů.

Univerzita tvoří databázi emocí, pomůže autistům s rozpoznáváním

Databázi fotek zachycujících šest základních emocí vytvářejí psychologové Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Autentické obrázky jsou základem pro novou hru, která pomůže zlepšit život dětem a dospívajícím s poruchou autistického spektra. Sami totiž emoce těžko rozeznávají. Fotografie by měly zachycovat radost, smutek, strach, hněv, znechucení a překvapení. S vytvářením databáze fotografií odborníci spoléhají na pomoc veřejnosti. Přispět fotkou může kdokoli, na snímcích mohou být jak jednotlivci, tak skupiny.

ÚSTR představí opomíjené téma Židů, normalizace a sledování StB

O situaci Židů za normalizace v bývalém Československu a jejich sledování Státní bezpečností bude dnešní kolokvium Labyrintem normalizace, které se pořádá v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ústav tak chce dát podnět odborníkům, aby se na méně známou oblast novodobé české historie zaměřili, řekl ČTK náměstek ředitele ústavu Ondřej Matějka.

Sovětská propaganda označila obrodný proces v Československu v letech 1967-1968 za sionistické spiknutí, uvedl historik Martin Šmok. "Občané označeni režimem za sionisty, ať už si svůj židovský původ připustit chtěli nebo ne, se dostávali do potíží, jejichž důvod si často ani neuvědomovali," zdůraznil Šmok. Oficiální židovské obce, podobně jako jiné církve, se podle něj dostaly pod enormní tlak a stejně jako v celé společnosti v nich proběhly radikální prověrky a čistky.

Výstava připomene stoletou historii tanků

Letošní 100. výročí prvního bojového nasazení tanků připomene výstava, kterou dnes odpoledne na pražském Vítězném náměstí zahájí náčelník generálního štábu Josef Bečvář. S historií i současností obrněné techniky se lidé budou moci seznámit prostřednictvím informačních panelů. Úvodní den navíc nabídne příležitost prohlédnout si předválečný československý tank LT vz. 38 nebo historickou munici a vybavení tankistů. ČTK to řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Výstava 100 let tanků potrvá do 24. října.

Bojovou premiéru si tanky odbyly 15. září 1916 během bitvy na Sommě. První obrněnce do války nasadila britská armáda, ale záhy se výrobou obdobných strojů začali zabývat také Francouzi a Němci. Dlouhou tradici má používání obrněné techniky také v Česku. Obrněné automobily používaly už legionáři během první světové války a prvorepublikové Československo patřilo k významným výrobcům a provozovatelům tanků. V současnosti disponuje česká armáda třemi desítkami tanků T-72M4CZ, které vznikly modernizací ruských strojů.

Světovou soutěž mladých sklářů vyhrála podruhé japonská autorka

Vítězkou soutěže pro mladé skláře nesoucí jméno po legendě českého uměleckého skla Stanislavu Libenském se stala stejně jako v loňském roce japonská autorka. Letos jako nejlepší ocenila mezinárodní porota dílo Nacuki Kacukawaové s dílem Vzorky z mikrosvěta, které je inspirováno mikroskopickým zobrazováním a připomíná pravěké živé organismy. Spolu s dalšími oceněnými díly si mohou vítězné práce prohlédnout návštěvníci výstavy v centru DOX, která potrvá do 14. listopadu.

Ve finále osmého ročníku soutěže mezinárodní porota posuzovala práce 36 účastníků, kteří pocházejí z 18 zemí. Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Libenského cena je pro začínající skláře příležitostí předvést své absolventské práce vytvořené libovolnou sklářskou technikou na mezinárodní úrovni.

Za Česko bude o Oscara bojovat film Ztraceni v Mnichově

Česká republika vyšle do souboje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). Akademici vybírali z 49 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků. ČTK o tom za ČFTA informovala Eliška Míkovcová. Zelenkův film se pohybuje na hranici politické satiry, fikce a filmu o filmu. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Édouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. Snímek letos dostal tři Ceny české filmové kritiky - za nejlepší film roku 2015, za nejlepší režii a scénář. Odnesl si také dva České lvy - za scénář a za střih.

Termín pro zaslání svých kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 3. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 24. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 26. února.

Do kin jde Vlk z Královských Vinohrad a Prázdniny v Provence

Do kin zamíří snímek Vlk z Královských Vinohrad. Režisér Jan Němec svůj poslední film natáčel podle vlastních autobiografických povídek, nestihl jej však dokončit. Zemřel den před koncem natáčení a film dokončil pomocný režisér Tomáš Klein. Jako mladý režisér John Jan ve filmu vystupuje Jiří Mádl, dalším Němcovým alter egem je ale ještě Karel Roden v roli vypravěče. Reálnými životními zážitky inspirovaný film volně vychází z Němcovy povídkové sbírky Nepodávej ruku číšníkovi a pozoruje jeho životní osudy od 60. let 20. století do současnosti. Na letošním festivalu v Karlových Varech získal film v hlavní soutěži zvláštní uznání poroty.

Premiéry se dočká také komedie Vladimíra Michálkova Prázdniny v Provence. V letní atmosféře u moře se znovu sejde herecká trojice Vojta Kotek, Jakub Prachař a Kryštof Hádek, známá z úspěšné zimní komedie Padesátka. Tito tři členové hudební kapely se z minuty na minutu rozhodnou utéct z koloběhu práce a před přísnou manažerkou do slunné Francie.

Sídlo Czech Press Photo ozdobí plastika Davida Černého

Dvanáctimetrová socha Davida Černého Trifot bude lákat do nové galerie a sídla společnosti pořádající soutěž Czech Press Photo. Otevře se 14. října v Nových Butovicích. "Pražané a další návštěvníci se v něm budou setkávat s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Na výstavní prostor naváže restaurace, atelier, učebna, fotografický archiv snímků z historie Czech Press Phota, venkovní galerie a korzo s Černého plastikou," řekl ČTK za Czech Press Photo Radek Polák. První výstavou v galerii bude kolekce fotografií Questions Without Answers (Otázky bez odpovědí) od VII Photo Agency. Fotografové této agentury v ní zachytili okamžiky světových dějin od konce studené války až po dnešek.

Výstava v kině Světozor ukáže autorské plakáty Květy Pacovské

Výstava kolekce 50 autorských plakátů Květy Pacovské začne dnes večer v pražském kině Světozor. Výstava je pokračováním cyklu Zlatá éra československého filmového plakátu a potrvá do 15. prosince. Květa Pacovská, ve světě proslavená tvůrkyně experimentálních autorských knih, sochařských objektů z kovu i papíru, užité i volné grafiky, by měla výstavu osobně zahájit. "Svoji volnou tvorbu vystavovala v mnoha prestižních světových galeriích, spolu se svým životním partnerem Milanem Grygarem patří mezi naše nejvýznamnější a mezinárodně nejrespektovanější výtvarníky," dodal kurátor Pavel Rajčan.

Velké Losiny provoní čokoláda, chystá se zde čokoládový festival

Velké Losiny na Šumpersku zaplaví o víkendu stovky kilogramů čokolády. Stanou se základní ingrediencí pro festival s názvem Čokoládové lázně aneb čokoláda v pohybu. Lidé se mohou těšit na čokoládové speciality, speciální stroj času z čokolády, ale i 16 druhů čokoládové zmrzliny. Připraveno bude také 600 muffinů ke zdobení. Festival se v podhůří Jeseníků chystá podruhé, loňský nultý ročník navštívilo 2000 lidí, řekla ČTK mluvčí přehlídky Hana Písková. Na festival se zdejší cukrářky a pralinkářky chystaly celý rok, podle mluvčí přehlídky přitom finišují od července, kdy připravují pro přehlídku stovky kilogramů čokolády. Loni jí bylo k dispozici 700 až 800 kilogramů.

Sport

Čeští hokejisté vyhráli v Pittsburghu v generálce na Světový pohár nad Výběrem Severní Ameriky 3:2. Svěřenci trenéra Josefa Jandače sice ve třetí třetině ztratili dvoubrankové vedení, ale v 52. minutě jim zajistil druhou výhru ze tří přípravných duelů kapitán Tomáš Plekanec. Do turnaje vstoupí Češi v neděli ve 2:00 SELČ v Torontu proti domácí Kanadě.

Český cyklista Petr Vakoč vybojoval druhé místo v jednorázovém závodě Grand Prix Valonska. Jezdec stáje Etixx-Quick-Step, který ještě v neděli startoval v Kanadě, se dokázal výborně vyrovnat s náročným cestováním i časovým posunem a na trati dlouhé 205,5 kilometru těsně podlehl jen Tonymu Gallopinovi z Francie.

Česká tenistka Tereza Martincová postoupila v Québecu podruhé v kariéře do čtvrtfinále turnaje WTA. Jednadvacetiletá hráčka, jež se v Kanadě probojovala do hlavní soutěže z kvalifikace, porazila ve 2. kole Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou 6:4, 1:6, 6:4. Martincová, jíž momentálně patří v žebříčku WTA 233. místo, si dosud na elitním okruhu zahrála mezi osmičkou nejlepších pouze vloni v brazilském Florianópolisu.

Domácí i zahraniční běžci uctí v sobotu na Valašsku památku legendárního atleta Emila Zátopka. V pořadí 14. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka na půlmaratonské trati odstartuje v Kopřivnici, kde se slavný běžec narodil. Cíl bude v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, na tamním Valašském Slavíně je Zátopek pohřben. Na start se postaví kolem dvou stovek závodníků a závodnic z České republiky, Slovenska, Polska či Německa. Běh rodným krajem Emila Zátopka se koná vždy nejbližší sobotu k jeho narození, tedy 19. září 1922. Ve stejný den se narodila i jeho manželka Dana Zátopková, která každoročně závod startuje a letos bude mít před závodem také autogramiádu v Technickém muzeu Tatra Kopřivnice.

Utkání Fotbalové národní ligy mezi Ostravou a Opavou bylo v 17. minutě přerušeno poté, co fanoušci vtrhli na hrací plochu. Museli zasahovat policejní těžkooděnci, kteří zahnali fandy zpět na tribunu a zhruba po sedmi minutách se začalo znovu hrát. I když se nadále ozývala pyrotechnika, ani jeden tábor už nedal sudím důvod duel předčasně ukončit. Baník nakonec slavil vítězství 3:0 a dostal se do čela tabulky.

Počasí

Jasno až polojasno. Během dne v Čechách, večer i na Moravě od západu přibývání oblačnosti. Postupně v západní polovině Čech místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C.