Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

17-09-2016

Premiér Sobotka: EU má návrh kroků pro posílení důvěry občanů

Evropští lídři se na bratislavském summitu shodli na návrhu konkrétních kroků pro posílení důvěry občanů v EU, uvedl na svém twitteru český premiér Bohuslav Sobotka. Představitelé 27 členských států EU v Bratislavě na neformálním summitu hledali shodu na budoucí podobě evropské integrace. Sobotka také uvedl, že je v zájmu České republiky, aby EU zůstala jednotná. Po jednání ocenil, že obsahem návrhů jsou i kroky, které požadovala Praha, například posílení kontroly hranic. "Jsou tam návrhy, které prosazovala Česká republika, to znamená vytvoření systému propojení databází tak, abychom byli schopni evidovat každého, kdo překračuje vnější schengenské hranice," uvedl Sobotka před novináři po skončení summitu. Dodal, že další návrh počítá s vybudováním systému na kontrolu osob, které vstupují do EU v bezvízovém režimu a že takový systém mají Spojené státy.

Podle Sobotky se názory na vytvoření společné evropské armády v EU sice liší, ale existuje shoda na tom, aby v rámci stávajících unijních smluv došlo k posílení spolupráci v oblasti obrany. "Nejpozději v prosinci by měly být předloženy konkrétní návrhy. Podpořil jsem myšlenku zlepšit organizaci tak, abychom měli společné evropské jednotky, které budeme schopni nasazovat v krizových situacích mimo Evropskou unii," řekl český premiér. Dodal, že stávající bojové skupiny nasazeny ještě nebyly. Stejně jako další evropští politici včetně německé kancléřky Angely Merkelové, uznal Sobotka, že EU má reálné problémy. Ocenil ale, že státníci vyjádřili snahu o hledání společných řešení. Zdůraznil, že k řešení problémů musí být EU jednotná a dodal, že taková unie je rovněž zájmem České republiky.

V Bratislavě lídři EU hledali jednotnou odpověď na situaci evropského bloku

Šéfové států a vlád 27 členských zemí Evropské unie se v Bratislavě pokusili představit jednotnou odpověď na situaci evropského bloku. Na závěr své neformální schůzky, svolané v reakci na červnové britské rozhodnutí z unie vystoupit, v zásadě zdůrazňovali drobnou a poctivou práci, tedy konkrétní kroky mající přinést tvrdší odpověď na migrační krizi, posílení vnitřní i vnější bezpečnosti či zlepšení výkonu evropské ekonomiky. Podobný přístup jim má pomoci obnovit pošramocenou důvěru občanů členských zemí v evropský projekt.

Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že není možné dopustit návrat loňského chaosu na hranicích i uvnitř unie. "Máme cíl, aby ilegální migrace byla podle možností zastavena nebo omezena. Musíme bojovat proti příčinám uprchlictví," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Evropská komise oznámila konkrétní pomoc Bulharsku při ochraně jeho části unijní hranice, pošle 108 milionů eur (2,9 miliardy Kč). Maďarský premiér Viktor Orbán řekl novinářům, že summit byl bezvýsledný, protože se nepodařilo změnit "sebezničující a naivní" politiku v migrační krizi. Za jediný úspěch označil schválenou podporu pro Bulharsko při ochraně jeho hranic s Tureckem.

Summit EU nepodpořil rakouský návrh na ukončení rozhovorů s Tureckem o jeho vstupu do unie. Agentuře APA to to skončení summitu řekl kancléř Christian Kern. Vídeň navrhla ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou kvůli rozsáhlým čistkám, které v Turecku vypukly po červencovém neúspěšném pokusu o vojenský převrat.

Fico: Země V4 odmítnou dohodu o brexitu, omezí-li možnost práce

Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko jsou připraveny odmítnout dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, pokud omezí právo občanů z EU pracovat v Británii. Řekl to podle Reuters slovenský premiér Robert Fico, který britské agentuře poskytl rozhovor. Zesílil také své výzvy, aby EU ukončila sankce proti Moskvě, protože Ukrajina toho podle něj dělá méně než Rusko při plnění svých povinností stanovených mírovými dohodami z Minsku. Slovensko tento půlrok předsedá EU.

Gorbačov v poselství do Prahy varoval před globální krizí

Krajní znepokojení nad stavem světa a výzvu k účinným skutkům k jeho nápravě obsahuje videoposelství, které účastníkům pražské konference "Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evopská bezpečnost a Rusko" adresoval bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Na pražskou konferenci nepřijel na doporučení lékařů. Poukázal na ukrajinský konflikt, na teroristické útoky ve Francii a dalších zemích a na prudké zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Hospodářské kontakty budované desetiletí se zpřetrhávají, dialog nahradily sankce, řekl Gorbačov. Prvním a nejnaléhavějším úkolem je podle Gorbačova "demilitarizace ukrajinského konfliktu".

Na mezinárodní konferenci přijelo několik desítek účastníků, jsou mezi nimi významní bývalí i současní diplomaté. Během víkendu chtějí diskutovat o evropské bezpečnosti a aktuálních hrozbách. Zdravici účastníkům zaslal i prezident Miloš Zeman, na konferenci ji přečetl ředitel zahraničních vztahů Hradu Hynek Kmoníček. Upozornil v ní na to, že je potřeba, aby Rusko neztratilo svou evropskou tvář, protože změna ruské identity by byla změnou "nás všech". "Nebyli bychom již srdcem Evropy, ale jeho pohraničím," přečetl Kmoníček z prezidentovi zdravice. Gorbačov měl v Praze strávit tři dny a měl se setkat i s prezidentem Zemanem.

Na první den Dnů NATO přijelo do Mošnova 45.000 lidí

Na první den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR dorazilo na letiště v Mošnově nedaleko Ostravy 45.000 lidí. Oproti loňsku, kdy v sobotu přišlo 155.000 lidí, byla návštěvnost výrazně nižší, důvodem bylo špatné počasí. Návštěvníci mohli vidět více než 250 kusů armádní, bezpečnostní či záchranářské techniky ve statických ukázkách i v akci. Velkými lákadly byly americké bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer. Tento letoun disponující technologii stealth, díky níž umí být neviditelný pro radary, je v Mošnově poprvé. Diváci viděli také například osvobození uneseného letadla nebo akrobatické kousky italské letecké skupiny Frecce Tricolori.

Na Dny NATO přijel i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Svou přítomnost zdůvodnil tím, že jde o největší bezpečnostní přehlídku v Evropě a otázka bezpečnosti je dnes mimořádně aktuální. Premiér řekl, že je velice rád, že ve státním rozpočtu na příští rok, který bude příští týden schvalovat vláda, je na obranu vyčleněno více než 52 miliard korun. Letos to bylo asi o čtyři miliardy méně. Připomněl, že Česko je podle průzkumu šestou nejbezpečnější zemí na světě.

Soud vrátil k došetření obžalobu v kauze nákupu letadel CASA

Obvodní soud pro Prahu 6 vrátil k došetření kauzu nákupu letadel CASA pro českou armádu. Uvedl to server iDNES.cz. V případu figuruje bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Parkanová ČTK napsala, že postup soudu pro ni znamená potvrzení faktu, že návrh byl už od počátku nezpůsobilý. Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu loni v prosinci, přidělená soudkyně Markéta Binderová se pak z kauzy neúspěšně snažila vyloučit pro podjatost. Nyní v neveřejném zasedání rozhodla o tom, že dosavadní výsledky vyšetřování je potřeba doplnit.

Státní zástupce Jan Kořán obžaloval Parkanovou se Staňkem z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle vyšetřovatelů způsobili nákupem letounů státu škodu 818,8 milionu korun. Obviněné dvojici hrozí až desetileté vězení. O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (tehdy ODS) v roce 2009. Bývalá ministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.

Na Václavském náměstí se sešli odpůrci i zastánci uprchlíků

V horní části Václavského náměstí se sešli odpůrci islámu, zatímco ve stejné době se v dolní části, na Můstku, konala akce Solidarita s uprchlíky. Zhruba dvě desítky jejích účastníků přišly v doprovodu policie do blízkosti druhé demonstrace, oddělil je však kordon policie, po asi hodině odešli.

V horní část náměstí se sešly asi tři stovky lidí. V proslovech zazněly výtky na adresu představitelů Evropské unie, české vlády a českých i evropských politiků. Z improvizovaného pódia zaznělo také to, že by měly vzniknout seznamy lidí, kteří migrantům pomáhají. Řečníci vyzývali k vystoupení Česka z EU. Účastníků druhé akce byly jen dvě desítky. Po zhruba půl hodině se za doprovodu policie vydaly s vlajkou Antifa do horní části náměstí. Oba znesvářené tábory musel oddělit policejní kordon.

Voda v Brně je znovu pitná i bez převaření, bakterie v ní nejsou

Voda v Brně je znovu pitná i bez převaření. Brněnské vodárny a kanalizace odvolaly doporučení platné od čtvrtka. Analýzy nepotvrdily další výskyt koliformních bakterií zaznamenaných v nízkém množství ve starších vzorcích. Novinářům to oznámil primátor Petr Vokřál (ANO). Nutnost převařovat vodu se týkala také 43 dalších obcí kolem Brna. Přesnou příčinu problémů vodárny ještě zjišťují. Nejspíš byl na vině nižší obsah chlorové dezinfekce ve vodovodní síti. Podnik od čtvrtka zesílil chlorování a provedl mimořádnou dezinfekci hlavního vodojemu v Čebíně i dalších osmi vodojemů.

U dvou vzorků kohoutkové vody z pondělka ukázaly následné testy výskyt koliformních bakterií v nízké koncentraci. Podle hygieniků nešlo o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi. V kontrolních vzorcích, jejichž rozbory trvaly tři dny, se už žádné bakterie neobjevily.

Titul Vesnice roku 2016 získala Kašava na Zlínsku

Vesnicí roku 2016 se stala obec Kašava na Zlínsku. Na druhém místě se umístil Prysk na Českolipsku a na třetím Kozojídky na Hodonínsku. Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů jednotlivých krajských kol. Letošního 22. ročníku klání se zúčastnilo 251 obcí, což bylo o 41 více než loni. Cílem soutěže Vesnice roku je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Nový česko-německý projekt umožní malým dětem poznat zemi a jazyk

Poznat sousední zemi a její jazyk umožní až 125 dětem ve věku tři až osm let projekt Sousední světy - Nachbarwelten, který tento týden začal v Plzni. Tato podpora přeshraniční spolupráce, která je v regionu zatím výjimečná, potrvá do roku 2019 a je zaměřená na mateřské a základní školy i jiná zařízení podél celé česko-německé hranice. Projekt zajišťují Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem s finanční podporou EU, řekl ČTK ředitel plzeňského koordinačního centra Jan Lontschar.

Jihlavské muzeum chystá výstavu fotografií z první světové války

Sbírku fotografií a předmětů z první světové války z pozůstalosti třebíčského rodáka Antonína Kurky ukáže výstava s názvem Velká válka 1914-1918 objektivem vojáka, kterou připravuje jihlavské Muzeum Vysočiny. Poprvé ve velkém rozsahu veřejnosti zpřístupní jedinečný soubor fotografií pořízených příslušníkem jihlavského 81. pěšího pluku za první světové války a jeho působení v československých legiích.

"Jedinečnost sbírky spočívá v počtu několika set dochovaných a popsaných snímků pořízených jedním autorem," uvedl historik Muzea Vysočiny Radim Gonda. Sbírka podle něj představuje mimořádně hodnotnou kolekci dokumentující život i smrt vojáků pocházejících z širší oblasti Českomoravské vysočiny nasazených na východní i italské frontě. Kurka se narodil v roce 1888 jako jedno z devíti dětí mlynáře v Řípově. V závěru výstavy jsou zařazeny fotografie z dlouhé cesty legionářů lodí z Vladivostoku přes Čínu, Indický oceán a Egypt zpět do Evropy.

Aukce malířů a tatérů chce pomoci pralesům v Ekvádoru

Benefiční aukce na pomoc zachování ekvádorských pralesů nazvaná Forest.ink se uskutečnila v prostorách galerie Chemistry v Holešovicích. Celkem 29 výtvarníků věnovalo do prodeje díla inspirovaná tematikou jihoamerické džungle či cestování. Výtěžek události poputuje na odkoupení a ochranu pozemků v pralese před těžbou a destrukcí. Návštěvníci se kromě prodejní výstavy mohli těšit na tetovací maraton, DJs, kreativní workshopy a inspirativní přednášky.

Aukce by měla pomoci s koupí pozemku v okolí přírodní rezervace El Paraíso v Ekvádoru, její ochrany a vybudování vzdělávacího centra s botanickou zahradou, o jehož provoz se bude starat Čech Roman Kollár, který v Ekvádoru trvale žije. Jedním z jeho cílů je vybudovat místo, kde si návštěvníci seznámí s důležitostí a křehkostí pralesních ekosystémů.

Pražské ulice zaplnily stánky a akce, začalo Zažít město jinak

Pražské ulice a veřejná prostranství zaplnily sousedské slavnosti, rozestavěny byly provizorní kavárničky, stánky s jídlem nebo sportoviště. Aktivity se konají v rámci akce Zažít město jinak, kterou pořádá sdružení Auto*Mat. Součástí akce jsou hudební vystoupení a filmové projekce. Zažít město jinak se koná v ulicích Prahy po jedenácté. Účastníci akce si mohou navzájem dát ochutnat své výrobky, budou ale také mít možnost zkusit netradiční pokrmy.

Do Janáčkovy soutěže se přihlásilo rekordních 160 hudebníků

Rekordních 160 mladých hráčů na tubu a lesní roh se přihlásilo do Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. Začala v sobotu ráno, vítěze určí mezinárodní porota ve čtvrtek. Soutěž pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka. "Soutěž se zařadila v posledních letech jak počty přihlášených účastníků, tak i kvalitou předvedených výkonů mezi největší evropské soutěže. Přestože se letos ve stejnou dobu konají prestižní mezinárodní soutěže pro lesní roh v Mnichově a pro tuby v Düsseldorfu, je o účast v Brně enormní zájem," uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty Jindřich Petráš.

Brno letos přilákalo mladé hudebníky do 35 let z většiny evropských zemí, Japonska, Spojených států či Brazílie. Dějištěm prvních dvou kol soutěže je koncertní sál hudební fakulty a Divadlo na Orlí. Závěrečné kolo hostí ve čtvrtek Besední dům. Nejlepší z nejlepších z obou oborů tam doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Veškerá vystoupení soutěžících jsou veřejně přístupná.

Na řadě míst v ČR se koná vinobraní, začíná i na Pražském hradě

Na několika místech Česka mohou lidé ochutnávat víno a burčák při tradičních vinobraních. Druhým dnem se oslavy vína konaly ve Znojmě a v Litoměřicích, v Mělníku a na Pražském hradě začaly v sobotu. Degustace vín je připravena i pro návštěvníky hradu a zámku Staré Hrady na Jičínsku, kde se uskuteční Valdštejnské slavnosti vína. Vše kolem vína se bude točit i v Roudnici nad Labem, kde lidé mohou vybírat nejen z široké nabídky vína a burčáku, ale i kulturního programu.

Do Zlatých Hor na Jesenicku přijelo 2500 poutníků ze tří zemí

Zhruba 2500 věřících zamířilo na poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor na Jesenicku. Lidé se tam sešli na Pouti národů, která zdůrazňuje propojení Čechů, Němců a Poláků s historickými kořeny tohoto místa. Národy symbolicky zastoupili i představitelé církve. Akce má v severním cípu Olomouckého kraje dlouholetou tradici, letos se konala pojedenadvacáté.

Historie poutního místa, kam před druhou světovou válkou přicházelo ročně na 100.000 věřících, začala v roce 1647. Tehdy tam podle legendy byla před švédskými vojsky zachráněna matka a její právě narozené dítě. Nejprve se lidé klaněli obrazu pověšenému na stromě, poté vznikl poutní obraz a v polovině 18. století byl vystavěn kostel. O sto let později komunistické poutní místo zavřeli. Obraz putoval po okolních farnostech, podařilo se ho tak zachránit. Kostel Panny Marie Pomocné musel být ale vybudován znovu. V roce 1973 ten původní dal komunistický režim srovnat se zemí. Novodobá historie poutí ve Zlatých Horách se píše od roku 1995, kdy byl nový chrám vysvěcen.

Na Svatém Kopečku se sešli Romové na tradiční pouti

Stovky bojovníků se zapojí do rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

Stovky vojáků v dobových kostýmech, včetně dělostřelců a jezdců na koních, předvedou dnes a znovu v neděli v Praze rekonstrukci bitvy na Bílé hoře. Akce se koná podvanácté, účastníci na ni podle organizátorů přijedou z celé Evropy. V bitvě, která se odehrála 8. listopadu 1620, byla česká stavovská armáda poražena vojsky na straně císaře Ferdinanda II. Bitva ukončila české stavovské povstání. Program na bělohorské pláni u obory Hvězda začíná po oba víkendové dny v poledne, samotná rekonstrukce bitvy je naplánována od 15:00. Bojovými operacemi bude provázet herec Václav Vydra. Součástí doprovodného programu bude dobové tržiště nebo vystoupení šermířů, pro děti i dospělé je připravena střelba na terč a naučná stezka.

Plzeňský kraj vydal vůbec první turistickou mapu nové CHKO Brdy

Plzeňský kraj vydal první mapu cykloturistických i pěších stezek v nové Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO), která se letos v lednu otevřela turistům po zrušení vojenského prostoru. Jde o trasy, které už jsou nebo teprve budou vyznačeny na území Plzeňského i Středočeského kraje, řekla ČTK vedoucí oddělení cestovního ruchu Ilona Šnebergerová. Mapu představili na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITEP v Plzni. Zatím se do mnoha míst v nitru oblasti nesmí vstupovat kvůli pozůstatkům munice. Po dokončení pyrotechnického průzkumu do konce roku 2017 vydá kraj aktualizovanou mapu.

Mistrovství v lovu kaprů u Nových Mlýnů vyhrál český tým

Český tým vyhrál mistrovství světa v lovu kaprů, které se poprvé uskutečnilo u Novomlýnských nádrží na jižní Moravě. Karel Nikl, Jan Dadák a Jakub Erhart chytili tři kapry s celkovou váhou 58,6 kilogramu. Žádný další tým je v součtu nepřekonal, zjistila ČTK od pořadatelů. U Strachotína a Šakvic na Břeclavsku od pondělka bivakovalo zhruba 500 rybářů. Soutěži předcházely dva roky příprav, kterých se chopil tým kolem známého českého rybáře Jakuba Vágnera. Bylo nutné získat množství výjimek, aby se rybářské klání mohlo u Nových Mlýnů uskutečnit.

Sport

Ke třem bronzům přibyly do české sbírky na paralympijských hrách v Riu de Janeiro další tři medaile včetně té nejcennější. Zlatou medaili získal v předposlední soutěžní den plavec Arnošt Petráček na trati 50 m znak. Ve stejné disciplíně skončila druhá Běla Třebínová. Stříbro má i lukostřelec David Drahonínský. Petráčkovi dosud cenný kov z paralympijských her unikal, v Pekingu byl na znakařské padesátce čtvrtý a v Londýně pátý. V pátečním finále zvítězil v čase 43,12 sekundy s téměř dvousekundovým náskokem.

Tenistka Tereza Martincová se v Québecu probojovala poprvé v kariéře do semifinále turnaje WTA. Američanku Jessicu Pegulaovou zdolala 6:3, 7:6. Finále už mají jisté deblistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Nasazené jedničky porazily Veronicu Cepedeovou z Paraguaye a Jelicu Kostovovou z Bulharska 6:4, 6:2. Ve finále jsou spolu letos podruhé, na Australian Open v boji o titul neuspěly.

Tenistka Kateřina Siniaková dotáhla své úspěšné tažení turnajem v Tokiu až do finále. Po vítězství nad šestou nasazenou Číňankou Čang Šuaj 6:3, 6:0 si zahraje o první titul v kariéře. Dvacetiletá Siniaková, které patří 65. místo ve světovém žebříčku, je ve finále turnaje WTA podruhé. V červenci na antuce ve švédském Bastadu nestačila na Němku Lauru Siegemundovou.

Čeští volejbalisté zvládli v kvalifikaci o mistrovství Evropy i druhý zápas. V rumunské Craiově svěřenci španělského kouče Miguela Falascy zdolali Makedonii 3:1 po setech 25:17, 25:18, 23:25 a 27:25.

Počasí - neděle

Oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

Česko má za sebou vlnu veder. Vůbec nejvyšší teplotu zaznamenala v pondělí stanice Husinec - Řež u Prahy. Naměřených 33,2 stupně Celsia ale nebylo tamním rekordem pro 12. září. Od středy už míst s naměřeným maximem ubývalo. I tak jde podle meteorologů o neobvykle teplý začátek září. Po tropických dnech přichází do Česka počasí, které bude mít ráz typičtější pro blížící se astronomický podzim. V následujících čtyřech týdnech bude nejtepleji na přelomu září a října, kdy se denní maxima mají pohybovat kolem 19 stupňů Celsia. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

17-09-2016