Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-09-2016

Ministr Zaorálek vyzval k odstranění příčin migrace již v zemích původu

K odstranění příčin migrace již v zemích původu uprchlíků vyzval na jednodenním summitu OSN k řešení migrační krize český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V projevu na okraj Valného shromáždění OSN šéf české diplomacie podotkl, že by se státy měly snažit především o to, aby byly všem jejich obyvatelům zajištěny dostatečně důstojné podmínky k životu, aby se nemuseli stěhovat jinam.

Zaorálek byl na rozdíl od většiny ostatních řečníků k migračním jevům převážně kritický a zaměřil se především na zápory, které přinášejí. Podle něj stěhování obyvatelstva není pro hostitelské a tranzitní země, jejichž zákony a pravidla by měla být migranty respektována, vždy pozitivní a negativní dopady má zejména pro samotné uprchlíky. Ministr zahraničí upozornil, že je potřeba rozlišovat mezi těmi, kteří prchají ze svých zemí z bezpečnostních důvodů, a těmi, kteří odcházejí účelově. Zdůraznil, že při bezpečnostních krizích v daných zemích se daří uprchnout daleko do zahraničí spíše těm mladým a silným, zatímco těm skutečně slabým a potřebným nikoli.

Krajanům by se podle expertů měla věnovat specializovaná instituce

Česko by mělo mít podle expertů po vzoru jiných zemí instituci, která by se věnovala českým krajanům. Zaznělo to na konferenci Diaspora jako partner mateřského státu. Úřad by měl být k dispozici nejen někdejším emigrantům, ale i těm, kdo do ciziny odešli za partnery nebo třeba jen dočasně za prací či studiem. Záležitostem krajanů se zatím věnuje zejména zmocněnec ministerstva zahraničí a senátní komise pro krajany, která má ale omezené možnosti. Konference by proto měla pomoci shromáždit podklady pro rozhodnutí o vytvoření pracoviště pro krajany s meziresortní kompetencí.

Podpořit je třeba nejen vztah krajanů, kteří žijí po generace v cizině, k původní vlasti, uvedl ředitel Etnologického ústavu Zdeněk Uherek. Poznamenal, že po roce 1989 se charakter migrace začal měnit. Počátkem 90. let Češi odcházeli do ciziny za jakoukoli prací, nyní si práci vybírají a zajišťují předem a nepředpokládají, že by zůstali v zahraničí natrvalo. Předpokládaná průměrná délka dlouhodobého pobytu Čechů v zahraničí vycházela podle průzkumu, který ústav provedl mezi 342 krajany ve 38 zemích, přibližně na deset let. Většina z nich o kontakt s Českem stojí. Přibližně dvě pětiny Čechů podle Uherka odcházely do ciziny s rodinou a chtěly pomoci řešit praktické věci s tím související. Náměstkyně ministryně školství Dana Prudíková uvedla, že ministerstvo plánuje dát na výuku češtiny v zahraničí příští rok 2,6 milionu korun. V rámci program podpory českého kulturního dědictví vyslalo 14 učitelů do krajanských komunit včetně na Novém Zélandu.

Zeman by v amerických volbách podpořil Trumpa

Prezident Miloš Zeman by v amerických prezidentských volbách podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedl to v rozhovoru pro iDNES.cz. Trumpova demokratická konkurentka Hillary Clintonová by podle Zemana pokračovala v politice současného prezidenta Baracka Obamy. Kritické hlasy o Trumpově populismu či nedostatku zkušeností Zeman odmítl a poukázal na Ronalda Reagana, který byl prezidentem v letech 1981-1989. "Když kandidoval Reagan, byly posměšky, že je to jen hloupý herec, co od něj můžeme čekat. A byl to jeden z největších amerických prezidentů," řekl Zeman.

Prezident Zeman kritizoval dárečky, které rozdávají před krajskými volbami ministři z rozpočtu na příští rok voličům. Řekl, že by upřednostnil investice. Zeman také řekl, že ho těší ekonomický růst z minulého roku, vidí ale varovné signály, například pokles ve stavebnictví. Jako nutné vidí pronikání na zahraniční trhy, přitahování investic a ekonomickou diplomacii.

Ministr Babiš předpokládá, že vláda se ve středu shodne na rozpočtu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že se vláda ve středu definitivně dohodne na návrhu státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl dnes po tiskové konferenci na ministerstvu dopravy. Neuzavřené kapitoly chce projednat ráno na předsednictvu před středečním jednání kabinetu. Schodek má zůstat na 60 miliardách korun, uvedl Babiš. Zdůraznil, že se snaží vyhovět rozumným požadavkům, které iniciují hospodářský růst. Vicepremiér zopakoval, že nejvyšší prioritu budou mít v rozpočtu dopravní stavby. Babiš jednal s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), který navrhuje od roku 2018 pravidelnou valorizaci odvodů státu za státní pojištěnce do zdravotnictví. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy Babiš pravidelnou valorizaci odmítl. O návrhu tak bude muset rozhodnout vláda.

Opoziční TOP 09 navrhne ve Sněmovně vrátit vládě návrh státního rozpočtu na příští rok s tím, aby vláda snížila jeho schodek a výdaje o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Skutečnými prioritami vlády na základě údajů návrhu státního rozpočtu nejsou investice nebo věda a výzkum, ale platy úředníků, dotace nepodnikatelským subjektům nebo sociální dávky, řekl Kalousek.

Zahraniční dluh Česka ve 2. čtvrtletí vzrostl na 3,353 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky vzrostl ve 2. čtvrtletí o 132,8 miliardy na 3,353 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 381,7 miliard Kč. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 72,1 procenta hrubého domácího produktu. V dluhu převládají závazky se splatností delší než jeden rok. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). "U vládního a bankovního sektoru se především uskutečnily nákupy dluhopisů zahraničními investory," uvedla centrální banka. Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu činil 24,2 procenta. Zvýšilo se i zadlužení bankovního sektoru, včetně ČNB, který z celkového dluhu ukrajuje 30,6 procenta. Tříbilionovou hranici zahraniční dluh překonal poprvé loni. Přes dva biliony se přehoupl v roce 2010 a jeden bilion překonal na konci roku 2004.

Platy úředníků se asi zvýší, lépe ohodnoceni budou specialisté

Platy státních úředníků se od 1. listopadu zvýší stejně jako platy dalších státních zaměstnanců. Počítá s tím nařízení, které ve středu projedná vláda. Na zvýšení platů ve veřejné sféře se koalice dohodla v červenci. Všechny platové tarify státních zaměstnanců stoupnou o čtyři procenta. Materiál pro jednání vlády počítá také s tím, že bude možné specialistům ve státní správě zvýšit platový tarif až dvojnásobně. Jde například o právníky nebo různé odborníky, kteří jsou v soukromé sféře placeni lépe. Celkem bude ve státních úřadech v Česku pracovat 77.241 lidí, což je meziroční růst o 1044. Na platy půjde přes 30 miliard korun, proti letošku o téměř 2,5 miliardy víc.

Více peněz by tak měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, Akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělská a potravinářská inspekce. Dále jsou ze státních peněz placeni i zaměstnanci příspěvkových organizací jako muzeí, galerií, knihoven a některých divadel. Platy státních zaměstnanců upravuje zvláštní nařízení stejně jako platy členů armády či policie. Vláda ve středu dostane i předlohu ministerstva obrany o čtyřprocentním zvýšení tarifů.

Na 11 dálničních úsecích od ledna nebudou osobní auta platit

Ministerstvo dopravy vybralo 11 dálničních úseků, kde osobní auta od ledna nebudou za průjezd platit. Dálniční kupon nebudou muset mít vozidla například na úsecích dálnic v okolí Prahy, Kroměříže, Berouna a Ústí nad Labem. Celkem 111 kilometrů ministerstvo vybralo proto, že jde o komunikace sloužící jako obchvaty velkých měst, lidé bez kuponu je tak nebudou muset objíždět po silnicích nižších tříd. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Radnice ohlášenou změnu vítají. Vyjmutí silnic ze sítě zpoplatněných komunikací podle Ťoka nepřinese významný propad v příjmech za dálniční známky.

MZe chystá úlevy pro obyvatele obcí do 500 obyvatel

Zaměstnanci v obcích do 500 obyvatel možná získají slevu 500 korun měsíčně na sociálním pojištění. Podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, by mohli získat až dvoumilionový zvýhodněný úvěr. Na některé z budoucích koaličních rad to navrhne ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z těchto obcí, kterých jsou asi dvě tisícovky. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) opatření považuje za nesystémové.

Lidé, kteří v nejmenších obcí žijí a jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru, by podle Jurečky mohli získat slevu na sociálním pojištění. "Nárok na slevu by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5 násobek průměrné mzdy. Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386.000 obyvatel ze dvou tisíc obcí," prohlásil ministr. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí na 27.297 Kč. Krátkodobě by podle Jurečky mohlo jít o výpadek peněz do státního rozpočtu, dlouhodobě díky zvýšení zaměstnanosti však ne. Úvěry pro podnikatele, kteří jsou aktivní ve znevýhodněných oblastech, by měly být splatné do šesti let. Během prvního roku od uzavření smlouvy by žadatelé mohli odložit splátky jistiny úvěru. Znevýhodněné oblasti definuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podnikatelé v těchto oblastech by také mohli dostat dotaci do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů. Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset milionů korun.

Kvůli nízkým cenám obilí i mléka přijdou zemědělci o miliardy Kč

Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, vepřového masa i obilí klesnou letošní tržby českých zemědělců v porovnání s minulým rokem zhruba o deset miliard korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Jedinou důležitou komoditou, u níž se cena v Česku drží na evropské úrovni, je podle něj řepka. Čeští zemědělci už jsou druhými největšími evropskými producenty řepky olejné. Předseda podotkl, že lidi někdy dráždí žlutá barva na polích. "Ale my musíme dělat to, co se nám ekonomicky vyplácí," řekl. Horší situace je podle Pýchy u obilí. Urodilo se ho sice dost, ale má nižší kvalitu a jeho tuzemská cena je o pětinu nižší než ve světě. Ztrátové je hlavně mléko. Oživování poptávky po mléčných výrobcích ve světě naznačuje, že by se jeho výkupní cena měla zlepšovat, ačkoli v Česku podle Pýchy zatím neroste. Výkupní cena vepřového masa už stoupla, ale v průměru výrobní náklady chovatelů stále nepokrývá.

Středočeský kraj vyzval k pozastavení rozhodnutí o parkovacích zónách v Praze

Středočeský kraj vyzval pražský magistrát k pozastavení rozhodnutí o zřízení parkovacích zón v Praze 5 a 6. Podle krajských zastupitelů, kteří usnesení schválili, by zóny v těchto městských částech neměly platit, dokud nebudou vybudována odpovídající záchytná parkoviště. Další zóny by se zatím neměly zavádět, uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) pozastavení zón není řešením. Středočeské zastupitelstvo také odmítlo záměr Prahy omezit tranzitní kamionovou dopravu na území metropole v souvislosti s nedokončeným silničním okruhem a požaduje, aby hlavní město od těchto plánů upustilo.

Česko ani Německo neznají původ zápachu v Krušnohoří

Česko ani Německo stále neznají příčiny zápachu, na který si dlouhodobě stěžují obyvatelé saské strany Krušných hor. Stížnosti se opakují už více než 14 let, řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po jednání se svým saským protějškem Thomasem Schmidtem. Pomoci odhalit zdroj zápachu by měl tříletý projekt, který počítá se specializovaným a častým měřením na obou stranách. Obyvatelé saských měst a obcí v sousedství s Mosteckem zápach přirovnávají ke kočičím výkalům. Desítky různých měření ale dosud neodhalily zvýšené emise ani zdroj zápachu. Zdroj zápachu se snaží najít i Ústecký kraj. Zhruba za čtyři miliony korun koupí přístroj na měření ultrajemných částic.

Na jihu Čech začaly výlovy, třeboňští rybáři sloví 250 rybníků

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, potrvají do konce listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim z asi 250 rybníků vylovit zhruba 2300 tun tržních ryb, především kaprů. ČTK to řekl předseda představenstva Josef Malecha. Celkově má Rybářství Třeboň 450 rybníků, které představují asi 8000 hektarů vodní plochy, na tuzemské produkci ryb se podílí zhruba 15 procenty. "Zatím lovíme jen ty menší rybníky. Hlavní lovení jsme posunuli na říjen a budeme lovit až do konce listopadu," uvedl Malecha. Rybáři termíny změnili záměrně kvůli teplému počasí. Z největších jihočeských rybníků se budou letos lovit Rožmberk, Svět, Krčín a Tisý velký. Výlov rybníku Rožmberk je plánován na pátek až neděli 14. až 16. října. Loni výlov sledovalo odhadem 40.000 návštěvníků, sjíždí se sem lidé z nejrůznějších koutů republiky. I letos na ně bude čekat gastronomická nabídka a doprovodný program. Jako poslední se bude od 21. do 24. listopadu lovit třeboňský Svět.

V pražských Letňanech začal stavební veletrh For Arch

Na výstavišti v pražských Letňanech začal 27. ročník mezinárodního stavebního veletrhu For Arch. Zúčastní se ho více než 800 vystavovatelů z 15 zemí světa. Akce potrvá do soboty 24. září. Novinkou proti předchozím ročníkům budou různá denní témata - kvalita výrobků, řízení energetické náročnosti, odborné vzdělávání, chytrý dům a stavba domu svépomocí. Nově také bude k dispozici stavební poradenské centrum, kde v rámci denních témat odborníci návštěvníkům poskytnou bezplatné rady. Tradiční součástí veletrhu jsou celonárodní architektonické soutěže, například Stavba roku 2016.

Soud musí rozhodnout o vazbě pro ruského umělce Vorotnikova

Městské státní zastupitelství podalo návrh na rozhodnutí o předběžné vazbě pro člena ruské disidentské výtvarné skupiny Vojna Olega Vorotnikova. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Pražský městský soud musí o vazbě rozhodnout do 24 hodin od obdržení žádosti. Vorotnikov byl podle rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) zadržen v neděli večer v Praze. Umělec figuruje v databázi hledaných osob na internetových stránkách Interpolu, ve Švýcarsku má ale zažádáno o azyl.

Vorotnikov s manželkou Natalijí Sokolovou podle RFE/RL odletěli z Ruska do Evropy poté, co je začaly vyšetřovat ruské úřady, které jednu z jejich veřejných akcí označily za chuligánství. Na oba je v Rusku vydán zatykač. Vorotnikov se Sokolovou žili v několika evropských zemích, ale v žádné se jim nepodařilo získat politický azyl. Vorotnikova i jeho manželku zadržela policie, když se s rodinou účastnil workshopu v Česku žijících ruských umělců. Organizátoři ho nepozvali, přijel prý z vlastní vůle. Vydání do cizího státu povoluje ministr spravedlnosti. Může tak udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Názorem soudu se ale řídit nemusí. Ministr může také požádat Nejvyšší soud o přezkoumání rozhodnutí.

Mladí Češi méně pijí a kouří, ale stále jsou nad průměrem Evropy

Česká mládež ve srovnání s rokem 2011 méně kouří, pije alkohol a užívá drogy. Vyplynulo to z výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD), které byly zveřejněny na tiskové konferenci. Obdobný trend jako v Česku byl patrný i v jiných evropských zemích. Zkušenosti šestnáctiletých v Česku ve většině ukazatelů zůstávají nad evropským průměrem. Dotazníky vyplnilo přes 2700 šestnáctiletých žáků 9. tříd ZŠ a 1. ročníků SŠ. Zhruba na polovinu se v této věkové skupině snížil podíl silných kuřáků, kteří vykouří více než půl krabičky denně. Podíl dospívajících, kteří často pijí pět a více sklenic alkoholu při jedné příležitosti, se snížil z pětiny na 12,1 procenta. Rychlost poklesu užívání návykových látek mezi českou mládeží autory studie překvapila natolik, že letos provedli ověřovací studii na novém vzorku šestnáctiletých. Tyto trendy potvrdila. Zatím podle Csémyho neexistuje jednoznačné vysvětlení, proč se to stalo. Může to souviset mimo jiné se změnou životního stylu a přesunem mladých lidí do virtuálního světa sociálních sítí.

Zastupitelé Brna schválili memorandum o stavbě koncertního sálu

Zastupitelé Brna schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem o výstavbě Janáčkova kulturního centra. Koncertní sál za 1,3 miliardy korun má vzniknout do roku 2020 a nabídnout obecenstvu 1250 míst. Pro návrh zvedlo ruku 47 z celkového počtu 65 zastupitelů. V Janáčkově kulturním centru bude sídlit Filharmonie Brno, která nemá odpovídající prostory na zkoušení a vystupování. O koncertním sálu v Brně se dlouho jen mluvilo, ale nikdy na něj nebyly peníze.

Chystaná brněnská koncertní síň bude první stavbou svého druhu v zemi za několik desítek let. Dlouho se mluví také o novém sále, který by měl vzniknout v Českých Budejovicích. Stavbu přezdívanou podle jejího tvaru Rejnok navrhl architekt Jan Kaplický a stát by měla v areálu bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Nenašel se zatím investor, který by byl stavbu ochotný financovat.

Autorské poplatky se možná zvýší jen o trojnásobek inflace

Autorské poplatky by se neměly zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) se na tom dohodl s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Oznámil to novinářům s tím, že úprava by se měla stát součástí projednávané novely autorského zákona. Gazdík chce současně zamezit tomu, aby se sazby autorských poplatků zvýšily od příštího roku až o 50 procent. "Za posledních 12 let se autorské poplatky zvýšily o více než 300 procent, což je skutečně už neúnosné," uvedl Gazdík. V případě plánovaného zvýšení, ke kterému se rozhodl Ochranný svaz autorský (OSA) by prý nárůst poplatků byl zhruba pětinásobný. Znamenalo by to negativní dopad na podnikatele v pohostinství i na obce.

Kolokvium a kniha představí neznámé osudy důstojníka Matouška

Méně známé osudy důstojníka československé a francouzské kavalerie Ivana Matouška, který po příchodu nacistů odešel bojovat do zahraničí a zapojil se i do osvobozování Paříže, přiblíží odborné kolokvium. Historici se v něm zaměří na Matouškovu válečnou cestu. Odborníci se budou například zabývat deníkovými záznamy Ivana Matouška (1912-1944), jeho útěkem z protektorátu a cestou Polskem a Rumunskem. Na kolokvium naváže v kině Ponrepo prezentace knihy "Co je spravedlivé, kvasí a stává se silou..." a projekce francouzsko-amerického válečného velkofilmu z roku 1966 od režiséra Reného Clémenta Hoří už Paříž? Snímek podle pořadatelů přibližuje situace, jichž se Matoušek jako velitel čety ochraňující generála de Gaulla účastnil.

Mobilizaci v pohraničí připomenou nasvícené pevnosti

Nadšenci z klubů vojenské historie či muzeí v sobotu 24. září večer připomenou výročí mobilizace z roku 1938 nasvětlením betonových bunkrů v pohraničí. Do akce zapojí 300 pevností. Poprvé se podobná akce nazvaná Světla nad bunkry konala v květnu při příležitosti osvobození republiky v roce 1945. Tehdy byly nasvíceny dvě stovky pevností. Tentokrát se do akce zapojí i dobrovolníci na Slovensku. ČTK to za pořadatele řekla Pavla Dluhoschová. Někteří z vlastníků a správců betonových pevností také chystají na celý tento den prohlídky a další doprovodné programy pro veřejnost. Čskoslovensko vybudovalo ve třicátých letech na ochranu před vnějším nepřítelem nejdokonalejší pevnostní systém v Evropě. První betonová pevnost byla vystavěna za pouhých několik dní právě v Bohumíně s označením MOS 2. Armáda na obranu první republiky chtěla postavit téměř 17.000 těžkých a lehkých objektů. Před podepsáním Mnichovské dohody se jich podařilo vybudovat přibližně 10.000.

Tématem 42. ročníku přehlídky Ekofilm je voda a její nedostatek

Voda a sucho jsou hlavním tématem 42. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Potrvá od 13. do 15. října v Brně. Přehlídka v soutěžní části nabídne 40 filmů z celého světa. Kromě soutěžních projekcí přehlídka nabídne také tři nesoutěžní snímky. Po filmu Deepwater Horizon: Moře v plamenech je připravená beseda s ředitelem české pobočky Greenpeace Davidem Murphym. Vítěze letošního Ekofilmu vyhlásí pořadatelé v sobotu 15. října. Loni uspěl snímek slovenského režiséra Erika Baláže Vlčí hory dokumentující oblast divočiny na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny.

Nové Himálajské centrum vystaví snímky Havla s dalajlamou

Himálajské centrum v Praze otevře v příštích měsících občanské sdružení Potala, které Čechům zprostředkovává historii, kulturu i současné dění v Tibetu a dalších zemích himálajského regionu. Na místě bude výstava připomínající vztah Václava Havla a dalajlámy i historii oficiálních a neoficiálních vztahů Česka k Tibetu. Himálajské centrum bude v Libni, v současném sídle sdružení Potala, které má svůj název podle paláce ve Lhase.

Požehnáním vínu začalo vinobraní na Grébovce

Symbolickým lisováním prvních hroznů a požehnáním úrodě na vinici Grébovka v Praze začalo vinobraní. V pátek a v sobotu se na vinici i na náměstí Míru uskuteční akce pro veřejnost. Jubilejní desátý ročník vinobraní má podtitul Karel IV., otec pražských vinic. Ten také dorazí, ztvárněný hercem Janem Přeučilem, v sobotu na hlavní část oslav do Grébovky. Oslavy začnou sousedským zastavením u sklenky burčáku v pátek před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru. Na místě budou také stánky s jídlem. Hlavní část bude v sobotu. Kromě historického programu spojeného s rytířským turnajem si budou moci zájemci ve večerních hodinách poslechnout například kapelu Stromboli v původní sestavě s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou. Novinkou letošního ročníku bude prodej lobečského piva s názvem "S láskou Karel", které bylo vyrobené speciálně pro toto vinobraní. Jde o tmavé pivo, do něhož je přidáno patero bylin z kokořínských luk a lesů.

Sport

Čeští hokejisté prohráli ve druhém utkání na Světovém poháru s Výběrem Evropy 2:3 v prodloužení. Svěřenci trenéra Josefa Jandače dvakrát v utkání dohnali ztrátu, ale v čase 62:06 rozhodl německý útočník Leon Draisaitl. Český tým má na svém kontě jediný bod, ale stále ještě živí naději na postup na úkor Kanady a USA. Výběr Evropy je naopak velmi blízko semifinále.

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila na turnaji v Tokiu bez problémů do druhého kola. Sedmá nasazená hráčka, jež podnik v japonské metropoli v roce 2013 vyhrála, porazila při svém prvním startu po US Open Američanku Madison Brengleovou za necelou hodinu a čtvrt 6:3, 6:3. Její další soupeřkou v Japonsku bude olympijská vítězka Mónica Puigová z Portorika, s níž jediný dosavadní vzájemný zápas v semifinále olympijského turnaje v Riu de Janeiro v srpnu prohrála ve třech setech.

Švéd Peter Ljung vyhrál v Praze na Markétě poprvé v kariéře plochodrážní Memoriál Luboše Tomíčka, jehož letošní ročník musel být kvůli dešti ukončen po dvanácti jízdách z dvaceti. Na stupně vítězů se dostali dva Češi - druhý skončil Václav Milík a třetí místo obsadil Matěj Kůs, poslední český vítěz závodu z roku 2010.

Český cyklista Leopold König se po dvou letech strávených v týmu Sky vrací do německé stáje Bora. Osmadvacetiletý vrchař, jenž na všech závodech Grand Tours dokázal skončit v elitní desítce, podepsal ve staronovém působišti tříletou smlouvu. Tým, který Königův příchod oznámil na webu jako "návrat domů", mu již s předstihem přislíbil roli lídra na Tour de France 2017.

Počasí

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, na jihovýchodě až 19 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

20-09-2016