Denní souhrn zpráv

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 60 miliard Kč

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojákům. Důchody by pak podle rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně. Kabinet už na jaře rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. To umožní od ledna zvýšit o deset procent platy zdravotníkům. Vláda schválila i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dohodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSDD), že vnitro dostane do rozpočtu příští rok navíc 100 milionů korun na dobrovolné hasiče, 120 milionů na investice a 200 milionů na energetické úpravy budov v projektu zelená úsporám. Vláda také přidala během projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Peníze jsou určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů.

Opoziční ODS se návrh státního rozpočtu pro příští rok nelíbí. Podle ní je rozhazovačný. "Zásluhou podnikatelů, živnostníků a jejich zaměstnanců se české ekonomice daří a výběr daní roste. Vláda by měla přestat plýtvat těmito penězi a využít je k tomu, aby se v České republice žilo ještě lépe," uvedl předseda ODS Petr Fiala, podle kterého by vláda měla dosáhnout vyrovnaného rozpočtu a investovat do vzdělání či dopravní infrastruktury. "Místo toho vláda přijímá tisíce nových státních zaměstnanců, zvyšuje sociální dávky a neváží si tak úsilí aktivních a pracovitých občanů," doplnil Fiala.

Prezident Zeman oznámil, že Kmoníček bude velvyslancem v USA

Šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se stane novým českým velvyslancem v USA. Při návštěvě krajanského domu v New Yorku to oznámil prezident Miloš Zeman. Do funkce, ve které nahradí Petra Gandaloviče, by měl Kmoníček nastoupit v březnu. Prezident řekl, že jeho pověřovací listiny již podepsal. České ministerstvo zahraničí nechce věc komentovat s tím, že Kmoníček dosud nemá takzvané agrément, tedy schválení od americké vlády. Kmoníček je v současné době ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. V minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Indii a byl náměstkem ministra zahraničních věcí. V USA již působil jako velvyslanec ČR při OSN.

Prezident Miloš Zeman v New Yorku navštívil Bohemian Hall, centrum českých a slovenských krajanů s největší pivní zahradou ve městě. Setkal se s učiteli z místní krajanské školy, se zástupci krajanských spolků a také s českými podnikateli, kteří v USA působí. Dětem, které se ve škole učí české reálie nebo jazyk, přivezl památníčky se svým podpisem. Bohemian Hall krajané již na konci 19. století vybudovali ve čtvrti Queens na podporu českých a slovenských imigrantů. Dodnes v něm funguje škola, kterou nyní navštěvuje asi 140 dětí od pěti do 15 let. Kromě výuky češtiny a slovenštiny se věnují i přípravě tanečních a hudebních vystoupení. Provoz školy je financován ze zisků z venkovní restaurace, která čepuje i české pivo.

USA zařadily ČR na seznam příjemců vyspělé technologie

Spojené státy zařadily Českou republiku, Slovensko a dalších dvanáct států na seznam zemí, jimž lze dodávat vyspělé počítačové technologie neomezeného výkonu, výkonné programové zabezpečení a další citlivé produkty. Oznámilo to ministerstvo obchodu USA ve vládním věstníku Federal Register. Rozhodnutí vstupuje v platnost okamžitě. V aktualizovaném seznamu je nyní 36 zemí světa.

Spolu s Českou republikou a Slovenskem mohou výhod amerického dekretu využívat i další země střední a východní Evropy Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko a Chorvatsko, pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko a rovněž Island, Jižní Korea a Argentina.

Na Kubu zamířili čeští podnikatelé, chtějí obnovit obchodní vztahy

Zástupci farmaceutického průmyslu i zemědělství jsou součástí první české podnikatelské delegace, která zamířila na Kubu po povýšení vzájemných diplomatických vztahů. Cílem delegace vedené náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou je obnovit obchodní vztahy, narušené dlouholetou absencí kontaktů na nejvyšší úrovni. ČTK o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Česká republika letos v srpnu po 27 letech vyslala na Kubu svého velvyslance. České firmy by se mohly zapojit také do zařizování hotelů nebo jejich rekonstrukcí. Na Kubě se nyní po uvolnění dlouholetého embarga ze strany USA i dalších zemí rozvíjí turistický ruch.

Vicepremiér Bělobrádek se omluvil za to, že mylně informoval o dohodě k DPH

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se na twitteru omluvil, že informoval špatně o dohodě šéfů koalice na snížení DPH u čepovaného piva a základních potravin. Návrh ještě nebyl odsouhlasen koalicí, všem se omlouvám, uvedl. Dohodu popřeli předsedové ostatních koaličních stran Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), Bělobrádek však původně trval na tom, že k ní minulý týden dospěli. O snížení DPH u čepovaného piva z 21 procent na 15 procent od příštího roku a u základních potravin ze současných 15 procent na deset procent od roku 2018 informoval ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jako zdroj informace označil lidoveckého předsedu.

Bělobrádek nejprve ČTK sdělil, že k dohodě došlo a koaliční partneři zřejmě popírají, že by se téma probíralo na vládě, kde skutečně na programu nebylo. Vzápětí ale na twitteru uvedl, že Jurečku i novináře špatně informoval. Nedementoval nicméně tvrzení, že se na plánu dohodli předsedové koalice.

Úředníkům, vojákům, policistům a hasičům stoupnou platy o 4 pct.

Platy úředníků ve státní službě, vojáků, policistů či hasičů od začátku listopadu stoupnou. Vláda schválila navýšení jejich platových tarifů o čtyři procenta. Informoval o tom na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na zvýšení platů ve veřejné sféře se koalice dohodla v červenci. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Více peněz by tak měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, Akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělská a potravinářská inspekce.

Důchody od ledna vzrostou průměrně o 308 korun na 11.745 korun

Důchody od ledna příštího roku vzrostou průměrně o 308 korun. Průměrný starobní důchod bude činit 11.745 korun. Nařízení schválili ministři. Informoval o tom na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jeho kabinet plně využil obnovenou možnost zvyšovat penze bez souhlasu Parlamentu. Starobní důchod loni pobíralo 2,37 milionu obyvatel Česka. Valorizace znamená růst výdajů na důchody o 10,7 miliardy korun. Výdaje na důchody činí pravidelně zhruba třetinu státního rozpočtu.

Vláda podpořila plošné zavedení občanských průkazů s čipem

Občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly být nově vydávány zdarma namísto za 500 korun, jak je tomu nyní, rozhodla na svém jednání vláda. Průkazy s čipem by navíc podle novely zákona o občanských průkazech, kterou připravilo ministerstvo vnitra, měly být zavedeny plošně. Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Průkaz s čipem by měl být podle představ vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měl být i prostředkem pro elektronickou identifikaci. Podklady pro vládu předpokládají, že by mohl platit od 1. ledna 2018. V Česku bylo na konci listopadu 2015 přes 3300 občanských průkazů s čipem. Bez čipu bylo loni vydáno přes 1,7 milionu občanských průkazů.

Ministerstvo podepsalo smlouvu na nákup letištních radarů

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na koupi radarů pro vojenská letiště. Čtyři soupravy letištních radiolokátorů za 538 milionů korun dodá pardubická firma Eldis, která zvítězila ve výběrovém řízení. Nová zařízení nahradí staré a opotřebované přístroje. Letištní radary budou umístěny na klíčová vojenská letiště ve Kbelích, v Pardubicích, Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou.

Platy mají růst ve všech nemocnicích zřizovaných kraji

Na zvýšení mezd ve zdravotnictví od ledna o deset procent by měli dosáhnout i zaměstnanci krajských nemocnic. Zajistit to má dohoda, kterou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uzavřel s Asociací krajů. Úhradová vyhláška, kterou ministerstvo připravuje na příští rok, bude podle něj pro nemocniční sektor znamenat navýšení financí o sedm miliard korun, což je šestiprocentní růst. Na navýšení platů to bude stačit, uvedl. Vláda schválila růst platových tarifů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent od 1. ledna 2017 minulý týden. Opatření má pomoct udržet mladé lékaře a sestry v Česku. Kraje se v dnešním memorandu zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech jimi zřizovaných zdravotnických zařízeních, tedy nejen v příspěvkových organizacích.

Průměrná sazba hypoték v srpnu klesla na nové minimum 1,84 pct

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v srpnu klesla na nové minimum 1,84 procenta. Vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. Pokles průměrných sazeb Hypoindexu za srpen mohl být ovlivněn tím, že některé banky před účinností zákona o spotřebitelském úvěru přestaly nabízet hypotéky bez prokazování příjmů, jejichž sazby jsou výrazně vyšší než u běžných úvěrů, uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Nový zákon účinný od prosince vyžaduje detailní zkoumání bonity klienta, předloha počítá i se sankcí neplatnosti smlouvy. Klient by v takovém případě následně vracel bance pouze půjčené peníze bez úroků, a to dle svých možností.

Prazdroj od října zdraží pivo a další nápoje v průměru o 3,2 pct

Plzeňský Prazdroj od října zvýší ceny piva a dalších nápojů v průměru o 3,2 procenta. Například půllitr desítky Gambrinus budou restaurace nakupovat o 60 haléřů dráž a dvanáctky Pilsner Urquell o korunu. Prazdroj nezvyšoval cenu čepovaného piva dva roky a lahvového rok a tři čtvrtě. Pivovar zdražení zdůvodňuje růstem cen surovin, zejména chmele, a také investicemi do modernizace a rozšíření prodeje. Napsaly to Lidové noviny (LN). Další pivovary podle zjištění deníku nyní zdražení nechystají.

České firmy si stěžují na potíže při zaměstnávání Vietnamců

Několik českých firem si stěžuje na nefunkční systém pro udělování pracovních víz Vietnamcům. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Podle ministerstva se elektronický systém Visapoint osvědčil většině konzulárních úřadů, které ho používají. V případě Vietnamu je podle MZV problémem dlouhodobě vysoká poptávka po vízech.

Výrobce technické konfekce firma Svitap a textilní firmy Triola a MIMOSKA CZ kritizují prostoje při vyřizování víz pro Vietnamce, které chtějí zaměstnat jako šiče a šičky. Svitap v prohlášení uvádí, že chce zaměstnat deset uchazečů z Vietnamu, kvůli nefunkčnímu vízovému systému však tito lidé dosud nejsou v Česku, a společnost se proto potýká s nedostatkem pracovní síly. Ministerstvo zahraničí kritiku firem na dotaz ČTK odmítlo. Visapoint funguje podobně jako registrační systém na poště. Žadatelům umožňuje sjednat si schůzku na úřadě elektronicky místo toho, aby musel vystát frontu. Využívá ho přibližně 30 konzulárních úřadů a v naprosté většině bezproblémově, uvedlo ministerstvo. Předseda Česko-vietnamské společnosti Winter míní, že ministerstvo by systém mělo nahradit jinou alternativou.

Vláda schválila novelu stavebního zákona

Vláda schválila novelu stavebního zákona. Novinářům to sdělila ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová (za ANO). Novela má zjednodušit povolovací řízení tím, že bude možné sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Oproti původnímu návrhu se do ní vrátily Pražské stavební předpisy. Ministerstvo si od novely slibuje také to, že ulehčí drobným stavebníkům. Umožní například svépomocnou výstavbu u všech typů rodinných domků bez určení zastavěné plochy. Na pozemku rodinného domu nebo domu určeného k rekreaci si bude moci každý postavit bazén nebo skleník pouze na základě jejich umístění bez následného povolování. Všechny dokumenty územního plánování budou povinně zveřejňovány na internetu, což umožní veřejnosti lepší kontrolu nad celým procesem.

Soud neuvalil vazbu na ruského umělce Vorotnikova

Pražský městský soud neuvalil vazbu na ruského umělce Olega Vorotnikova. Soudkyně Vladana Woratschová přijala jeho písemný slib, že neopustí Česko a bude se dostavovat k soudu kvůli vydávacímu řízení. Vorotnikov je členem disidentské výtvarné skupiny Vojna, kvůli některým aktivitám uskupení je na něj vydán mezinárodní zatykač. Zadržen byl spolu s manželkou Natalijí Sokolovou v neděli večer v Praze. Manželé z Ruska odletěli poté, co na ně ruské úřady vydaly zatykač kvůli chuligánství. Nyní žádají o azyl ve Švýcarsku. Žena byla už propuštěna, podle informací ČTK z Česka odcestovala. Vydání do cizího státu povoluje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Názorem soudů se ministr řídit nemusí.

Soud osvobodil obžalovaného v kauze šíření radikální knihy

Soud zprostil obžaloby bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku v případu šíření radikální islámské knihy. Kauza vypukla po předloňském zásahu v pražských muslimských centrech. Sáňkovi hrozilo až deset let vězení, státní zástupkyně pro něj požadovala tříletou podmínku. Rozsudek není pravomocný. Případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle předsedy trestního senátu Vladimíra Hermanna se řešila zásadní otázka, zda salafismus je hnutí nebo ideologie. Soud dospěl k závěru, že jde o ideologii. Kniha tak nepropaguje žádné hnutí. "Trestní zákon tohoto státu nestíhá někoho za propagaci ideologie, nýbrž za propagaci konkrétního hnutí. Žádné hnutí v této knize propagováno není. To je v zásadě jediný důvod, na jehož základě soud dospěl ke zprošťujícímu rozsudku," řekl při stručném zdůvodnění rozsudku Hermann.

Vrchní soud podle ÚS chyboval, když prodloužil vazbu Ignačáka

Vrchní soud v Praze chyboval, když v květnu prodloužil vazbu Martina Ignačáka. Musí rozhodnout znovu, uložil mu Ústavní soud (ÚS). Ignačák je obžalovaný z přípravy útoku zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenský materiál. Samotná hrozba vysokého trestu podle ÚS není důvodem pro dlouhodobou vazbu v situaci, kdy existuje řada protiargumentů: Ignačák dosud nebyl trestán, před uvězněním pracoval, sestra mu nyní nabízí zázemí a bratr zaměstnání. Neumí žádný cizí jazyk a policie nezjistila dostatečné finanční krytí pro život v cizině. Argumentem pro vazbu je naopak jen délka hrozícího trestu a výpověď policejního agenta, podle kterého Ignačák v minulosti naznačil, že by mohl uprchnout do Španělska. Ignačák a další aktéři případu obžalobu odmítají, cítí se nevinní. Kauzu považují za výsledek policejní provokace. Tvrdí, že žádný útok zápalnými lahvemi neplánovali.

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů neví, kde hledat pomoc v péči o blízké

Tři čtvrtiny Čechů nevědí, kde vyhledat pomoc v případě, když začnou reálně řešit péči o své blízké. Až 67 procent lidí přitom ve svých plánech uvažuje o tom, kde a jak jejich rodiče a prarodiče stráví zbytek svého života. Nejčastěji se ale obávají toho, že péče bude psychicky a finančně náročná. Vyplývá to z průzkumu ppm factum research pro Charitu ČR. Více než 60 procent Čechů si přeje zestárnout doma s pomocí rodiny a asistentů, to samé by zajistili i svým rodičům. "V českých rodinách se tedy počítá s tím, že by se děti měly postarat o rodiče," řekla na tiskové konferenci Anna Matysková z Charity ČR. Více než polovina Čechů má ve svém okolí někoho, kdo potřebuje pomoc třetí osoby, každý třetí obyvatel má někoho takového dokonce přímo v rodině. Na 35 procent Čechů má přímo zkušenost s domácí péčí, nebo přímo zprostředkovanou.

Češi projevují velkou zodpovědnost za své příbuzné. Do svých plánů péči zahrnují i při případném stěhování a přemýšlejí, zda budou rodičům nablízku či kalkulují s tím, zda to do budoucna zkomplikuje péči o ně. "Pozitivní je, že přes 60 procent péči o starší bere jako pozitivní věc. Zarážející však je, že až 20 procent to bere negativně. To je poměrně velká skupina lidí. Je třeba se zabývat proč," upozornil ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Většina lidí chce podle něj dožít doma, realita je ale jinde. Děti spíše pomáhají rodičům návštěvou nebo pomocí s nákupem, ale těch, kteří si prarodiče vezmu k sobě domů, je méně.

Česká odbornice na bezpečnost potravin získala světovou cenu

Odbornice na chemickou bezpečnost potravin Jana Hajšlová jako první Češka získala ocenění Harvey W. Wiley Award. To se od roku 1957 uděluje vědcům, kteří mimořádným způsobem přispěli k vývoji oficiálních analytických metod. Hajšlová cenu slavnostně převzala tento týden v americkém Dallasu, kde se konalo 130. výroční zasedání členů asociace AOAC International. Čtyřiašedesátiletá Hajšlová je na Vysoké škole chemicko technologické vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy a vede na této vysoké škole akreditovanou Metrologickou a zkušební laboratoř.

U Allianz se povinné ručení bude platit podle najetých kilometrů

Allianz začne jako první pojišťovna v tuzemsku počítat sazby povinného ručení a havarijního pojištění podle ujetých kilometrů. Nebude však kvůli tomu klientům do automobilů montovat žádné telematické jednotky, takže obavy z neustálého sledování odpadají. Novinářům to řekl ředitel pojišťovny Jakub Strnad. Ostatní pojišťovny sazby stanovují podle rizikovosti, věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu či výkonu motoru a dalších kritérií. "V Česku je hodně řidičů, kteří jezdí málo, ale svým pojišťovnám platí, jako kdyby každý rok objeli půl Evropy", uvedl Strnad.

Variantu podle odhadu ročně ujetých kilometrů si přitom nastaví každý řidič na počátku sám. Na základě ročního zúčtování pak na ní buď nebude nic měnit, nebo mu Allianz peníze vrátí, pokud najede méně, nebo naopak pojišťovně doplatí, protože toho najezdí víc. Důkazem bude fotografie tachometru nebo návštěva pobočky. Podvodníky čekají výrazné sankce. Povinné ručení poskytuje v tuzemsku 13 pojišťoven.

V centru Prahy bude deska připomínat nejstarší židovský hřbitov

Ve Vladislavově ulici v centru Prahy bude dnes odpoledne odhalena pamětní deska připomínající nejstarší známý židovský hřbitov ve městě. Zrušen byl v roce 1478. Odborníci předpokládali, že kosterní pozůstatky z tamních hrobů byly po zrušení hřbitova uloženy na dnešním Starém židovském hřbitově. "Při archeologických pracích v prostoru stavby však byly objeveny kosterní pozůstatky a tento nález spustil lavinu událostí, na jejichž konci bylo v roce 2000 prohlášení tohoto místa za kulturní památku," uvedla Dita Šnajdrová ze Židovské obce v Praze. V podzemí Vladislavovy ulice jsou v betonovém pouzdře zachované zbývající nalezené hroby. Část ostatků bylo přesunuto na Nový židovský hřbitov.

Památník Lidice musí doplnit jméno sochaře Hampla k pomníku

Památník Lidice musí doplnit jméno sochaře Jiřího Hampla na informační desku pomníku zavražděných lidických dětí. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který zamítl odvolání lidického památníku. Podle verdiktu krajského soudu, který odvolací soud potvrdil, je Hampl spoluautorem sousoší společně se svou ženou Marií Uchytilovou. Sochař Hampl se s lidickým památníkem soudil, protože v roce 2008 byla bez jeho svolení změněna deska u pomníku, na které už nebyl uveden jako spoluautor. Podle soudkyně tvořila Uchytilová hlavy dětí, Hampl vyráběl těla.

"Nedělal jsem to pro slávu ani pro peníze, ale když jsem u toho strávil pětadvacet let života, tak jsem si řekl, že podám žalobu," dodal. Podle něj by u sousoší ani deska být nemusela. "Marie by tam taky nic nechtěla, na co? Tam jsou důležité ty děti," řekl sochař. Uchytilová na sousoší Památník dětským obětem války s Hamplem pracovala až do své nenadálé smrti v roce 1989. Své životní dílo umístěné v Lidicích, které nacisti vypálili v červnu 1942, nikdy nespatřila. Prvních 30 soch bylo instalováno v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Po 80 letech bude Český rozhlas Brno znovu vysílat ze dna Macochy

Po 80 letech zopakuje Český rozhlas Brno vysílání ze dna propasti Macocha v Moravském krasu. Zároveň tak připomene 115 let od chvíle, kdy na jejím dně poprvé stanul Karel Absolon, pozdější objevitel Punkevních jeskyní i dalších tajů krasu. Výročí připadá na pátek 23. září, kdy také čeká pracovníky rozhlasu netradiční živé vysílání. Na rozdíl od roku 1936 nebude rozhlas nyní vysílat pomocí vysílačky, ale prostřednictvím pevné linky. Technici zkusí zapojit i muzeální mikrofon. Současník původního mikrofonu z roku 1936 je stále provozuschopným exponátem Technického muzea v Brně. Je pouze potřeba najít způsob propojení se současnými technologiemi. Hosty vysílání budou psychiatrička Taťjana Horká, která promluví o fobiích, a Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea, který přiblíží osobnost Absolona.

V Tančícím domě je hotel, nabízí luxusní nocleh a výhled na Hrad

V Tančícím domě, nejznámější porevoluční stavbě v Praze, byl otevřen čtyřhvězdičkový hotel. Hostům nabízí kromě luxusního ubytování možnost pobývat uvnitř stavby, kterou většina turistů obdivuje pouze zvenčí. Z většiny pokojů je vidět na Pražský hrad. Pokoje jsou ve dvou patrech domu. "Máme od majitele budovy smlouvu na deset let. Pokud se přibližně za dva roky ukáže, že vybudovat v Tančícím domě hotel byl dobrý nápad, budeme uvažovat o jeho rozšíření," řekl ČTK bývalý fotbalista Vladimír Šmicer, který je investorem hotelu.

Světově známou budovu postavili architekti Frank O. Gehry a Vlado Milunič mezi lety 1994 a 1996. Za dvě desítky let Tančící dům nasbíral řadu ocenění a stal se jednou z nejfotografovanějších staveb Prahy. Dům stojí na místě, kde byla proluka po bombardování. Začátkem 90. let přišli s myšlenkou její zástavby Milunič spolu s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Památkový ústav ocenil obnovu klášterní brány, záchranu zříceniny

Obnova renesančních vrat a nástěnných maleb v klášteře ve Vyšším Brodě, záchrana zříceniny hradu Hartenberg a spolek obnovující pevnost Josefov získaly Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost). O výsledcích třetího ročníku soutěže novináře v Praze informovala ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Ceny se předávaly v zámku Náměšť nad Oslavou. Památkáři jimi vyzdvihují příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků.

V Plzni vyšel román o slavném podnikatelském rodu Škodů

Spletitým a dramatickým osudům slavné podnikatelské rodiny Škodů se věnuje nová kniha publicistky Marie Korandové Sága rodiny Škodů. Škodovi změnili tvář Plzně. Nejslavnější byl Emil Škoda, zakladatel plzeňské strojírny. Kniha popisuje také cestu od malé výrobny po největší firmu Rakouska-Uherska. Dílo doplnila dlouholetá archivářka podniku Ladislava Nohovcová faktografií a dosud nezveřejněnými historickými fotografiemi, dokumenty i dobovými výstřižky, řekl ČTK Petr Mazný z vydavatelství Starý most.

Románová část představuje osudy rodu, bez něhož by v Plzni ve druhé polovině 19. století nevzniklo divadlo, beseda, školy ani pivovar Gambrinus. Škodovka byla bohatá a z jejích daní město těžilo. Emil Škoda, který strojírny koupil v roce 1869 a o 31 let později zemřel, také postavil ze svého vývařovnu pro chudé. Už jeho dědeček, plzeňský zámečník Jan Škoda, měl v Mlýnské strouze zámečnickou dílnu až s 22 zaměstnanci. "Dodnes se v Plzni říká, že kovaná mříž Domu u Zlatého slunce, kde sídlí památkáři, je odtud," uvedl Mazný. Jan Škoda měl dva syny, kteří se stali významnými lékaři. "Josef (Emilův strýc) léčil ve Vídni Rothschildy a rakouskou císařovnu. Zbohatnul a část peněz dal Emilovi na podnikání," řekl Mazný. Podle sedmdesátiletého pravnuka Petra Faita a dalších by si Emil Škoda zasloužil v Plzni sochu v centru.

Ve vídeňském divadelním muzeu začala výstava o Havlovi

Divadelní muzeum ve Vídni otevřelo výstavu věnovanou bývalému československému a českému prezidentovi a dramatikovi Václavu Havlovi. Po názvem Jeho svoboda, naše svoboda připomíná Havlovy hry, které uvádělo vídeňské divadlo Burgtheater v době, kdy jejich autor byl ještě jako disident vězněn komunistickým režimem, informovala rakouská tisková agentura APA. Výstava zachycuje inscenaci Havlových her v Burgtheateru i dramatikův život. Návštěvníci uvidí různé dobové dopisy, fotografie, novinové články a divadelní programy. Součástí expozice jsou i autentické Havlovy rukopisy, jeho psací stroj a zahradní nábytek.

Festival dokumentů bude v Jihlavě od 25. do 30. října podvacáté

Hostem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, jehož 20. ročník se uskuteční od 25. do 30. října v Jihlavě, bude i americký experimentální filmař Bill Morrison. Program představí ruskou filmovou avantgardu a průřez islandskou kinematografií včetně režisérské masterclass islandské legendy Fridrika Thora Fridrikssona - ten rovněž přijede. Na tiskové konferenci v Praze to oznámili organizátoři. Morrison pro své filmy využívá poškozené filmové pásy. Přehlídka uvede tucet jeho stěžejních děl, z nichž 11 bude v Česku promítnuto poprvé. Letošní počiny, španělský cestopis Dokařův sen a hororový snímek Sirotek Annie, tu budou mít mezinárodní premiéru.

Nový festival se zaměří jen na literaturu pro teenagery

První literární festival pro mládež v Česku chystají dvě tuzemská nakladatelství, která se na literaturu pro teenagery specializují. Uskuteční se pod názvem Humbook 15. října a představí světové i české hvězdy literatury pro mládež. Přijedou bestselleroví američtí autoři Christopher Paolini, autor fantasy série Eragon, a Ruta Sepetysová, autorka oceňovaného románu V šedých tónech. Ruská spisovatelka Natalja Ščerba představí nejúspěšnější ruskou fantasy pro děti posledních let Časodějové. Festival se bude konat v sále Elektra u stanice Vltavská v Holešovicích, řekla ČTK za pořadatele Veronika Sonnková. Akci pořádají nakladatelství Fragment a CooBoo.

Odborníci definují čtenáře literatury young adult jako náctileté a mladé mezi 12 a 18 lety. Z výzkumů pořádaných mezi čtenáři však vyplynulo, že knihy vycházející pod tímto štítkem čtou mladí lidé až do věku 30 let. "Mladá literatura" zahrnuje různé žánry, od sci-fi a fantasy přes drama, romantické povídky a romány, deníky, dopisy, memoáry až po vzdělávací romány. Populární jsou v současnosti i romány, popisující utrpení nesvobodných lidí pod nadvládou diktátora. Pojítkem těchto žánrů zůstává hlavní hrdina, čtenářům blízký díky svému věku a specifickým situacím, do nichž se dostává.

Východočeské muzeum vystavuje denárový poklad

Východočeské muzeum zahájilo výstavu Denárový poklad století. Měsíc na ní bude k vidění několik stovek mincí z konce 10. století, které byly nedávno nalezeny na Pardubicku. Nález je jedinečný jak počtem mincí, tak jejich raritními typy a dochovalostí. ČTK to řekl numismatik Ladislav Nekvapil. Nálezce objevil mince na sklonku roku při zkoumání rybniční soustavy u Chýště na Pardubicku na rozoraném poli. Tamní zemědělci si pořídili modernější stroj na orbu, rydla šla hlouběji do hlíny a podklad odkryla.

Sport

Teoretická naděje českých hokejistů na postup do semifinále Světového poháru v Torontu po výhře Kanady nad Spojenými státy americkými 4:2 definitivně zhasla. Svěřenci trenéra Josefa Jandače, kteří mají na kontě po duelech s Kanadou (0:6) a Výběrem Evropy (2:3 po samostatných nájezdech) na kontě jediný bod, budou v pátek od 2:00 SELČ bojovat s týmem USA už jen o konečné třetí místo ve skupině A. Češi mohli živit šance na postup jen v případě, že by favorizovaná Kanada po úvodní jasné výhře nebodovala s Američany a následně prohrála v základní hrací době i s Výběrem Evropy. Pak by Čechy vítězství nad USA posunulo do vyřazovacích bojů.

Petra Kvitová skončila na turnaji v Tokiu ve druhém kole. Česká tenistka stejně jako v semifinále olympijských her prohrála s Mónicou Puigovou z Portorika, šampionce z Ria de Janeiro podlehla 6:1, 4:6 a 4:6. Sedmá nasazená Kvitová přitom měla blízko k výhře. V rozhodující třetí sadě šla jako první do brejku a vedla 4:2. Za stavu 4:3 měla při svém podání náskok 40:15, ale o servis přišla a z posledních jedenácti výměn utkání vyhrála jen jednu. Vítězku turnaje z roku 2013 v Tokiu vedl v rámci týdenní zkušební spolupráce belgický trenér Wim Fissette.

Počasí na čtvrtek

Zpočátku polojasno až skoro jasno, během dne až oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.