Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-09-2016

Zeman vystoupil na Valném shromáždění OSN

Český prezident Miloš Zeman vystoupil ve středu ve všeobecné rozpravě na 71. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ve svém projevu kritizoval světové společenství za nedostatek aktivity v boji proti mezinárodnímu terorismu. Vyzval k vojenské akci proti teroristům a doporučil mimo jiné aktivaci článku 47 Charty OSN, který předpokládá vznik vojenského štábu pomáhajícího Radě bezpečnosti OSN. Boj s terorismem podle něj komplikuje to, že se jednotlivé země obávají vyměňovat si informace tajných služeb. Každá se bojí, že výměna informací povede k narušení zpravodajské komunity a integrity. Zeman to uvedl po svém projevu v OSN.

Zeman v New Yorku navštívil krajany

Prezident Miloš Zeman ve středu v New Yorku navštívil Bohemian Hall. V centru českých a slovenských krajanů se setkal s učiteli z místní krajanské školy, zástupci krajanských spolků a také s českými podnikateli, kteří v USA působí. Dětem, které se ve škole učí české reálie nebo jazyk, přivezl památníčky. "Znehodnotil jsem je svým podpisem," poznamenal. Do New Yorku jel Zeman na zasedání Valného shromáždění OSN. Po projevu v OSN navštívil také Českou národní budovu. V ní dostal od krajanů bystu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Zeman: Trumpovy názory jsou mi bližší

Prezident Miloš Zeman by v amerických prezidentských volbách podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedl, že jeho názory na migraci a boj proti takzvanému Islámskému státu jsou mu bližší, než názory jeho protikandidátky Hillary Clintonové. Zeman to řekl českým novinářům v New Yorku na tiskové konferenci po svém projevu v OSN. Podporu Trumpovi Zeman vyslovil i v rozhovoru pro iDNES.cz, který byl zveřejněn v úterý.

Zeman: Novým velvyslancem v USA bude Kmoníček

Prezident Miloš Zeman nevidí důvod, proč by americká vláda neměla odsouhlasit Hynka Kmoníčka jako příštího českého velvyslance ve Washingtonu. Řekl to na tiskové konferenci po svém projevu v OSN. Kmoníčka také představil před krajany v New Yorku jako příštího českého velvyslance ve Spojených státech. Uvedl, že již podepsal jeho jmenovací dekret. České ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že nechce věc komentovat s tím, že Kmoníček dosud nemá takzvané agrément, tedy schválení od americké vlády.

Prezident zřejmě nebude vetovat antibabišovský zákon

Prezident Miloš Zeman pravděpodobně nebude vetovat zpřísnění zákona o střetu zájmů, který nedávno schválila Sněmovna. Jeho veto by mělo podle něj pouze symbolickou hodnotu, protože zákon byl schválen více než 130 hlasy. Zopakoval, že zákon nemá být přijímán kvůli jedinému člověku.

Lékaři schválili požadavky na zlepšení situace ve zdravotnictví

Delegáti mimořádného sjezdu České lékařské komory (ČLK) schválili požadavky na zlepšení situace ve zdravotnictví, které přednesl prezident komory Milan Kubek. ČLK požaduje mimo jiné zvýšení plateb do systému a jejich spravedlivější rozdělování, reformu vzdělávání lékařů a sester a jejich lepší ohodnocení. Podle sjezdu zdravotnictví není prioritou současné vlády, když z pozvaných členů kabinetu na sjezd zavítal jen ministr zdravotnictví.

TOP 09 navrhla odložení startu evidence tržeb o dva roky

Opoziční TOP 09 navrhla odložení startu elektronické evidence tržeb o dva roky. Ta by tak podle návrhu začala platit od roku 2019 pro všechny. Ovšem v případě volebního vítězství by strana evidenci tržeb zrušila. Informoval o tom předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. EET má být v první fázi spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Šlachta se přihlásil do řízení o post náměstka Celní správy

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta se přihlásil do výběrového řízení na post náměstka generální ředitele Celní správy pro oblast pátrání. ČTK to dnes sdělila mluvčí Celní správy Martina Kaňková. Podle ní je zatím Šlachta jediným zájemcem o post, termín pro zahájení výběrového řízení po obdržení přihlášek podle ní zatím není stanoven. O přihlášce Šlachty do výběrového řízení informoval server Lidovky.cz. Šlachta nastoupil k Celní správě 22. srpna jako vrchní rada Celního úřadu pro Pardubický kraj.

Pelikán zřejmě nevydá Vorotnikova do Ruska

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovažuje za pravděpodobné, že by do Ruska vydal umělce a disidenta Olega Vorotnikova. Zatím však neviděl jeho spis. Na Vorotnikova vydalo Rusko mezinárodní zatykač kvůli aktivitám výtvarné skupiny Vojna, české úřady s ním i s jeho manželkou Natalijou Sokolovou zahájily vydávací řízení. Vorotnikova, který požádal o politický azyl ve Švýcarsku, zadržela v neděli česká policie. Výtvarník byl v Rusku v roce 2010 zatčen za akci Palácový převrat, kdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného golfového míčku. O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Jejich názorem se ale ministr řídit nemusí.

Šest křesťanských uprchlíků odletělo z ČR zpět do Iráku

Do Iráku ve čtvrtek odletěla na vlastní náklady šestičlenná uprchlická rodina, kterou před pár měsíci do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Uprchlíci se rozhodli pro návrat do vlasti ze zdravotních i psychických důvodů. Podle nich se také v posledních měsících situace v jejich rodné zemi mění k lepšímu. Uvedl to mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl. Fond chtěl původně do Česka přesídlit 153 křesťanů z Iráku. Nakonec jich do tuzemska přijelo 89. Vláda projekt letos v dubnu zrušila poté, co skupina 25 imigrantů odjela do Německa. Do odjezdu šestičlenné rodiny bylo v Česku 40 křesťanských uprchlíků z Iráku.

Policie zasahovala na krajském úřadu v Hr. Králové

Na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje v centru Hradce Králové ve čtvrtek zasahovala policie. Vedle hejtmanství prohledali policisté i sídlo Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) se zásah týkal zakázek na miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Podle něj není jasné, zda se budou v pátek v tendru otevírat obálky s nabídkami. Policie případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Česká televize uvedla, že otevírání obálek bylo kvůli zásahu policie zrušeno a odloženo na neurčito.

Kvůli střelbě v Praze zadržela policie 80letého muže

V pražských Hodkovičkách se ve čtvrtek dopoledne střílelo, policie kvůli tomu zadržela osmdesátiletého muže. Střelbou z plynové pistole si chtěl vynutit pořádek v okolí domu, kde bydlí. Rozčílili ho lidé, kteří v blízkosti jeho oken vylepovali plakáty. Podezřelý muž se policistům zhruba po 45 minutách sám vzdal. Podle dosavadních informací nikoho nezranil. Policisté nejbližší okolí z bezpečnostních důvodů uzavřeli, vyloučen byl i provoz MHD. Podle serveru iDNES.cz museli policisté zabezpečit mimo jiné základní školu, která stojí nedaleko místa střelby.

V Praze protestovala stovka lidí proti růstu poplatků OSA

Před pražským sídlem Ochranného svazu autorského (OSA) dnes dopoledne zhruba stovka lidí protestovala proti plánovanému skokovému zvýšení poplatků za autorská práva k hudbě pro příští rok. Protestující vyjádřili nesouhlas zejména s tím, že OSA chce autorské poplatky u reprodukované hudby zvýšit až o 50 procent. Objevila se i kritika údajně netransparentního rozdělování vybraných peněz.

V krajských volbách kandiduje dosud nejvyšší podíl žen

Do krajských zastupitelstev letos kandiduje rekordní podíl žen - přes 30 procent. Na volitelných místech je jich ale méně než čtvrtina. V případě senátních voleb je podíl kandidátek historicky třetí nejvyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti Fórum 50%, která usiluje o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice. Nejvyšší zastoupení žen na kandidátkách je tradičně v Libereckém kraji (33,71 procenta), nejméně žen se dostalo na kandidátky v Plzeňském kraji, a to jen 26,67 procenta.

Studenti by v krajských volbách dali hlas pirátům a hnutí ANO

Studentské volby do krajských zastupitelstev vyhráli v osmi krajích piráti, ve třech ANO. V Praze, kde se v řádných krajských volbách nehlasuje, dostala nejvíc hlasů TOP 09, ve Zlínském kraji hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD). V Karlovarském kraji zvítězila u studentů kandidátka PRO Zdraví a Sport. Výsledky dvoudenní akce zveřejnila společnost Člověk v tísni, která volby pořádá od roku 2010. Chce jimi zvýšit zájem mladých o politiku.

ČR je 4. nejpopulárnější destinací mezi pracujícími cizinci

Česká republika je mezi pracujícími cizinci čtvrtou nejpopulárnější destinací na světě. Ve srovnání s loňským rokem si Česko polepšilo v celkovém pořadí o 14 příček. Žebříček vedou Singapur, Nový Zéland a Kanada. Vyplývá to z průzkumu HSBC Expat Explorer, který se uskutečnil v 45 zemích. Lidé pracující a žijící mimo svou rodnou zemi v průzkumu hodnotili tři aspekty života a práce v dané zemi. Šlo o ekonomiku, životní zkušenost a rodinu. Největším úspěchem ČR v žebříčku je celkové druhé místo v kategorii rodina, kde se hodnotí například vztahy a společenský život či vzdělání a péče o dítě. Kvalitu vzdělání považuje za lepší než v rodné zemi 64 procent v ČR žijících cizinců. Více než polovina respondentů (59 procent) tvrdí, že náklady na vzdělávání jsou v Česku nižší než v jejich domovské zemi.

Blanka by se mohla zkušebně uzavírat

Výjezd z tunelu Blanka na Prašný most v Praze 6 by se mohl uzavírat, zkušebně a nejspíš jen v ranní a odpolední dopravní špičce po dobu opravy nedaleké Korunovační ulice. Pražský magistrát to chce posoudit během několika dní. Řekl to náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Do konce týdne by měl mít k dispozici podklady, podle nichž návrh posoudí. Dopravní situace kolem nedalekého Vítězného náměstí je komplikovaná od loňského otevření tunelu Blanka, ještě ji zhoršila nynější oprava Korunovační ulice, která má skončit v prosinci. Proti uzavření výjezdu z tunelu se postavila sousední městská část Praha 7.

V Rakousku zahynul český horolezec

Jednatřicetiletý horolezec z České republiky zahynul ve středu ráno při výstupu na rakouskou horu Dachstein. Podle očitých svědků se muž zřítil během výstupu a záchranáři se k němu kvůli husté mlze dostali až po dvou hodinách. Příčina neštěstí zatím není známá, uvedla rakouská tisková agentura APA. Vzhledem ke špatnému počasí a snížené viditelnosti nemohlo být zahájeno vyšetřování.

Praha má nové čestné občany

Čestná občanství Prahy ve čtvrtek na Staroměstské radnici obdrželi dirigent Jiří Bělohlávek, spisovatel Ivan Klíma, herec a textař Jiří Suchý a herec a režisér Zdeněk Svěrák. Cenu hlavního města dostal herec Jan Potměšil. Ocenění předala primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Součástí slavnostního ceremoniálu bylo hudební vystoupení, a to klasické hudby i písní Voskovce, Wericha a Ježka.

Architektkou roku je Steinbachová

Cenu Architekt roku 2016 dostala architektka Marcela Steinbachová. Ocenění hodnotí mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech a udílí se v rámci stavebního veletrhu For Arch. Porota vedle vlastní tvorby Steinbachové ocenila i to, že se věnuje vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Stojí za založením spolku Kruh, který do České republiky přivedl na přednášky, diskuse a workshopy desítky architektů z celého světa.

V Praze měl premiéru muzikál Srdcový král

V pražském Divadle Kalich měl ve středu premiéru muzikál Srdcový král. Tvůrci v něm spojili rokenrolové hity Elvise Presleyho s volnou adaptací komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete od anglického dramatika Williama Shakespeara. V hlavní roli Chada se představil dvojnásobný držitel divadelní ceny Thálie Jan Kříž, v dalších úlohách se objevili například Petr Vondráček nebo Marie Křížová.

Hladina řek se mírně zvedla

Vody v tuzemských řekách mírně přibylo, a to díky dešti z minulého týdne a vypouštění rybníků a přehrad před zimou. Vodáci tak mohou první podzimní víkend vyrazit na většinu oblíbených řek, nesplavné jsou Divoká a Tichá Orlice, Úpa, Bečva a Moravice. Začíná už také čas zamykání řek. Oznámil to Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Z vodáckých akcí je na sobotu plánováno zamykání Smědé v Předláncích nebo zamykání Mže pod přehradou Lučina směrem k Tachovu.

Sport

Čeští hokejisté nastoupí v závěrečném utkání na Světovém poháru v Torontu proti USA bez útočníků Radka Faksy a Romana Červenky. Faksa, který po střetu s Ryanem Getzlafem odstoupil na konci první třetiny z úvodního zápasu s Kanadou, nedostal povolení ke startu od lékařů z NHL. Červenka má problémy se zády.

Fotbalisté druholigové Ostravy musejí sehrát nejbližší domácí utkání na začátku října s Českými Budějovicemi bez diváků. Disciplinární komise potrestala Baník uzavřením hlediště na jeden soutěžní zápas kvůli výtržnostem v derby s Opavou v minulém týdnu. Ostravský klub navíc musí zaplatit 50 tisíc korun, hostující celek dostal pokutu 20 tisíc korun.

Tenista Tomáš Berdych se vrátil vítězně na ATP Tour po měsíční pauze způsobené zánětem slepého střeva. Na halovém turnaji v Petrohradu porazil v druhém kole Rusa Andreje Kuzněcova 6:3, 2:6, 7:6. Ve čtvrtfinále se Berdych, jenž musí sbírat body pro šanci na účast na Turnaji mistrů, utká s Italem Paolem Lorenzim.

Tenistka Karolína Plíšková první zápas po finále US Open prohrála. V druhém kole turnaje v Tokiu podlehla 4:6 a 2:6 Bělorusce Aleksandře Sasnovičové, která je ve světovém žebříčku až na začátku druhé stovky. Plíšková po newyorském grandslamu vystoupala v pořadí WTA na životní šesté místo, na milionovém turnaji v Tokiu byla nasazenou trojkou.

Čeští tenisté se v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru v příštím roce utkají s Austrálií. Zápas se bude 3. až 5. února hrát na soupeřově půdě. Rozhodlo o tom losování v rámci zasedání Mezinárodní tenisové federace (ITF) v Londýně. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila letos porazili v prvním kole v Hannoveru Německo 3:2 a následně ve čtvrtfinále už bez dlouholeté jedničky Berdycha prohráli v Třinci 1:3 s Francií.

Počasí

Polojasno až skoro jasno, během dne od západu až oblačno. Teploty 15 až 19°C, na horách většinou kolem 10.

22-09-2016