Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-10-2016

Rektoři si stěžují na vízovou politiku ČR, brání přílivu studentů

Rektoři českých vysokých škol si stěžují na vízovou politiku Česka, která podle nich často komplikuje zahraničním studentům a pedagogům působení na tuzemských školách. Vyzvali proto ministerstvo školství, aby o těchto problémech jednalo s ministerstvy zahraničí a vnitra. Po zasedání České konference rektorů to řekl její předseda a rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Na tyto problémy už dříve upozorňovala i Rada vysokých škol. Podle Zimy je problémem nízká kapacita českých zastupitelských úřadů i absence proaktivního získávání kvalitních studentů.

Ministerstvo zahraničí (MZV) na dotaz ČTK uvedlo, že zastupitelské úřady plní při vyřizování dlouhodobých studijních pobytů především administrativní roli. Přijímají žádosti a tlumočí výsledek řízení, v němž rozhoduje ministerstvo vnitra. Mluvčí MZV Michaela Lagronová připustila, že některé zastupitelské úřady nemohou vždy vyhovět všem žadatelům. Je to dáno kapacitou, ale i problémy se zneužíváním povolení pro studijní pobyt.

Začíná platit česko-německá dohoda o policejní spolupráci

V praxi začíná fungovat česko-německá dohoda o policejní spolupráci umožňující v určitých případech zásahy policistů jedné země na území druhé. Policisté podle navržené právní úpravy mají mít možnost pronásledovat podezřelá vozidla na území druhého státu, jako kdyby postupovali na svém území. Týká se to i policejních vrtulníků. Nová pravidla mají také umožnit rychlý zásah na území druhého státu bez jeho předchozího souhlasu v případě ohrožení života či zdraví lidí.

Obce budou muset mít noční akce ve vyhláškách

V Česku začíná platit novela zákona o přestupcích. Obce podle novely budou muset ve vyhlášce zveřejňovat seznam akcí, které svým konáním mohou narušit noční klid. Dosud stačilo, aby pořadatelé dostali výjimku, o které rozhodoval obecní správní orgán. Nově bude seznam akcí schvalovat zastupitelstvo. Noční klid je v Česku vymezen od 22:00 do 6:00. Obce dosud mohly zkracovat dobu nočního klidu při koncertech nebo větších oslavách vlastním rozhodnutím na základě podané žádosti. Výjimek však udělovaly příliš mnoho.

Podle nedávného vyjádření ministerstva vnitra se budou moci pořádat i narychlo svolané akce, které nebudou uvedeny ve vyhlášce. Obce ale o nich budou muset vědět s dostatečným předstihem, aby zastupitelé mohli vyhlášku změnit. Dosud na získání výjimky stačilo i několik dní.

Ovčáček: Nalezený článek není tím, na který odkazoval prezident Zeman

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl, že by článek Hitler - gentleman z roku 1937, o jehož nálezu informovalo Právo, byl tím článkem, na který prezident Miloš Zeman odkazoval. Zeman loni tvrdil, že novinář Ferdinand Peroutka uveřejnil v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Článek se od té doby hledá a prezidentská kancelář se kvůli Zemanově výroku soudí s vnučkou Peroutky Terezií Kaslovou. Podle rozhodnutí soudu se měl Hrad za výroky omluvit, hradní kancelář ale chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Deník Právo informoval o článku, který velmi připomíná text zmiňovaný Zemanem. Vyšel ale o rok později, než hlava státu uváděla, a v tehdejším komunistickém Rudém právu, nikoliv v časopise Přítomnost. Navíc autorem nebyl Peroutka a článek Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko.

V září si dopravní nehody vyžádaly 52 mrtvých, o 27 méně než loni

V září si dopravní nehody vyžádaly 52 mrtvých, o 27 méně než loni. Od začátku roku mají 405 obětí, což je proti loňskému období o 85 méně. Podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha v meziročním srovnání ubyly zejména tragické nehody nejzranitelnějších účastníků. "Největší pokles zaznamenáváme u cyklistů, následně u motorkářů a chodců. U řidičů osobních aut, nákladních automobilů či spolujezdců je to obdobné jako v loňském září," uvedl Lerch. Nejtragičtější nehoda se v devátém měsíci stala 17. září v Zábřehu na Šumpersku. Při srážce osobního automobilu s autobusem tehdy zemřeli čtyři cizinci. Nejvíce obětí mělo 5. září, kdy na silnicích vyhaslo šest životů.

ČRo: Spuštěný registr přestupků má technické problémy

Spuštěná Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů, má podle Českého rozhlasu technické problémy. Systém špatně komunikuje se základními registry. Technici už pracují na odstranění problémů, uvedl Český rozhlas (ČRo). Databáze má poskytnout lepší přehled o pachatelích. Výtržníci nebo třeba drobní zloději mohou díky ní za opakované přestupky dostávat vyšší pokuty. K dispozici bude policii, soudcům, městským úřadům i dalším orgánům.

Výzkum: Rodiče vybírají základní školu pro své děti

Rodiče, kteří mají možnost a jsou toho schopni, základní školu pro své děti vybírají. Výběr školy se stává normou, a to zvýhodňuje děti s lepším rodinným zázemím. Vyplývá to z výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, jehož výsledky jsou součástí publikace Spravedlivý start. Před dvěma týdny publikace získala ocenění České asociace pedagogického výzkumu. Průzkum, kterého se v roce 2014 zúčastnily více než 2000 rodičů předškoláků, zjistil, že ve větších obcích je výběr školy normou. Jiné je to v obcích do 5000 obyvatel, které mají zpravidla jen jednu školu a volba jiné by pro rodiče znamenala nutnost zajištění dopravy. Špatnou dostupností jiné školy byla omezena čtvrtina rodičů. Ze zbývající části vybíraly základní školu bezmála čtyři pětiny respondentů.

V londýnském kostele odsloužili mši za zavražděného Čecha

V katolickém kostele ve čtvrti Poplar na východě Londýna se uskutečnila mše k uctění památky Čecha, který se minulý týden stal v britské metropoli obětí vraždy. Tento týden se s požadavkem na zásah proti nenávistným útokům proti občanům ze zbytku EU na britskou premiérku Theresu Mayovou obrátil český premiér Bohuslav Sobotka. Podle Mayové ale vražda českého občana zřejmě nebyla činem z nenávisti. Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý Zdeněk M. zavražděn. Zúčastnil se jí také český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka.

Nadace Charty 77 počtvrté ocenila seniory

Seniorkou roku se stala Libuše Žamberská, která je představitelkou lovosického spolku Úsměv je zdraví. Spolkem roku byl vyhlášen Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, který sdružuje více než 800 členů. Do zlaté síně byl uveden sochař Olbram Zoubek. Za organizátory z Nadace Charty 77 o tom ČTK informovala Kateřina Sodomková. Cenu Senior roku vyhlašuje Nadace Charty 77 jako součást svého projektu Senzačních senioři. Cílem projektu je podpora seniorů jako významné části české společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů a počinů.

Den architektury letos láká na Pragerovy stavby či sklárny

Milovníci architektury mohou o tomto víkendu objevovat výjimečné architektonické stavby, areály, čtvrti či mimořádné interiéry. Letošní ročník festivalu Den architektury, který do českých a slovenských měst míří pošesté, láká návštěvníky například do skláren v Josefově Dole, historických vil v Prachaticích a Hořicích, do Slavonic, Frýdlantu, či po stopách architekta Karla Pragera. Program, který každoročně naláká tisíce lidí, je letos zaměřen na centra měst.

Kniha přinese Havlovy dosud neznámé filmové scénáře a texty

Dosud nepublikované filmové a televizní scénáře, jejichž autorem je bývalý český prezident, dramatik a milovník filmu Václav Havel, přinese nová kniha. Pracuje na ní filmový historik Jan Bernard. Kniha s pracovním názvem Havel a film zahrne i Havlovy eseje a práce, s nimiž se neúspěšně a opakovaně hlásil na FAMU. "Film ho přitahoval a vždycky ho chtěl dělat. V jednom dopise Olze dokonce napsal, že divadlo je pro něj jen ubohou náhražkou. Ale v 50. letech zjistil, že se k filmu dostat nemůže, a rozhodl se dělat divadlo," řekl Bernard ČTK.

Antologie 14 autorů představí českou detektivku i v USA

Čtrnáct současných českých autorů přispělo do nové antologie kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Kniha nazvaná Praha noir, kterou sestavil Pavel Mandys, nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i jejími možnými příštími hvězdami. Současně je svérázným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. Vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do prestižní řady Noir.

V Prachaticích začala výstava designových židlí od firmy TON

Designová židle z roku 2011 Izraelce Arika Levyho ověnčená prvenstvím v soutěži Red Dot Design Award je k vidění v Galerii Neumannka v Prachaticích. Navíc jsou zde další židle od firmy TON z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku, která je českou jedničkou ve výrobě ohýbaného nábytku. ČTK to řekl kurátor výstavy Jakub Nepustil. Red Dot Design Award je podle něj jakýsi Oscar pro designéry nábytku. "Výroba židlí je technologicky velice náročná. Při výrobě jsou ale dodržovány původní technologické postupy z 19.století," uvedl Nepustil.

Výstava ukazuje, jak se měnil design židlí od 19. století do dneška. Nejstarším exponátem je židle, která svým vzhledem kopíruje kus vyráběný podle Nepustila v roce 1876. "Tato židle se vyrábí do dneška, je to klasická tonetka," uvedl kurátor.

Začíná Festival Fotograf, umělci budou vystavovat i ve skleníku

Letošní Festival Fotograf, který začíná v Praze a potrvá do 8. listopadu, zavede návštěvníky nejen do galerií, ale i do míst, která tradičně nefungují jako výstavní prostor. Čeští a zahraniční umělci představí svá díla například ve skleníku botanické zahrady nebo vodohospodářském výzkumném ústavu. V plánu je i třídenní putování kolem Prahy. Organizátoři akce chtějí zmapovat okrajové části metropole, které jsou vystaveny údajně necitlivým zásahům do urbanismu a příměstské krajiny. Zájemci se mohou k "poutníkům" přidat kdekoliv, spát budou pod širákem.

Na Jablonecko se sjely tisíce milovníků Cimrmanova divadla

Tisíce lidí přilákaly do Tanvaldu a Příchovic v Jizerských horách oslavy půlstoletí Divadla Járy Cimrmana. Slavnostního zahájení 50. sezony této populární scény se zúčastnila většina herců souboru. Program začal už ráno odhalením pamětní desky u mostu v Navarově, odkud vyjela tradiční Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana. Divadlo Járy Cimrmana je dnes kulturní a společenský fenomén. Na své dětství v něm rád vzpomíná herec Vojta Kotek, který je synem manažera a herce scény Václava Kotka. "Já jsem vyrostl ne přímo na jevišti, ale v zákulisí toho divadla, mezi kulisami. Vybavuju si momenty, kdy jsem chodil s tatínkem do divadla, jezdili jsme na zájezdy, on mě hodně tahal s sebou," řekl ČTK mladý herec.

Vodohospodáři vysadí do Moravy a Dyje 25.000 jeseterů

Státní podnik Povodí Moravy vysadí v průběhu příštích pěti let do Moravy a Dyje 25.000 malých jeseterů. Investice si vyžádá půl milionu korun, uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař. Cílem je obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích. S projektem na obnovení populace jesetera přišli rakouští odborníci. Povodí Moravy vysadí ročně 5000 nedospělých jedinců do české části řek Moravy a Dyje v letech 2017 až 2021. Smyslem je založení populace nejméně 2000 dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat.

První říjnový víkend patří ornitologům a Festivalu ptactva

První říjnový víkend patří milovníkům ptactva. Ornitologové po celé zemi pořádají pro veřejnost vycházky do přírody, v jejichž rámci budou pozorovat ptactvo a hovořit o jeho odchytu a kroužkování. Festival ptactva, který se bude konat i v neděli, se uskuteční i v dalších evropských zemích. Při vycházkách ornitologové zjišťují data o celkovém počtu druhů ptáků a monitorují vzácné druhy. Data na konci víkendu jednotlivé země vyhodnotí a odešlou do Švýcarska.

Soutěž Cukrář roku zná vítěze, klání sledovaly stovky lidí

Vítězem soutěže Cukrář roku 2016 byl dnes na pražském veletrhu For Gastro&Hotel vyhlášen František Buchal z cukrárny Buchalovi v Praze 9. Porota ocenila jak jeho dort v podobě Karlštejn, tak dva deserty - perníkovo jablečný a čokoládovo malinový dortík. Stovky zájemců v pražských Letňanech obdivovaly cukrářské umění sedmi účastníků této soutěže. Sedm profesionálních cukrářů do finále postoupilo na základě prvního korespondenčního kola, kdy měli vytvořit náměty na pětikilogramový slavnostní dort s motivem Karla IV.

Sport

Petra Kvitová porazila ve finále tenisového turnaje v čínském Wu-chanu Slovenku Dominiku Cibulkovou 6:1, 6:1. Získala osmnáctý titul na okruhu WTA, přestože do turnaje vstupovala až jako nasazená čtrnáctka. Šestadvacetiletá česká tenistka oslavila první turnajový triumf od loňského srpna, kdy ve finále v New Havenu zdolala Lucii Šafářovou. Po dvou letech je tak Kvitová ve Wu-chanu znovu vítězkou. "Zní to skvěle!" usmála se při slavnostním vyhlášení. "Wu-chan je jedním z mých oblíbených turnajů a jsem ráda, že jsem znovu po delší době získala nějakou trofej," doplnila Kvitová.

Lucie Šafářová s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou vyhrály čtyřhru na tenisovém turnaji v čínském Wu-chanu a definitivně si zajistily účast na Turnaji mistryň v Singapuru. Ve finále zdolaly Barboru Strýcovou a deblovou jedničku z Indie Saniu Mirzaovou 6:1, 6:4. Česko-americký pár za dva roky spolupráce získal už sedmý titul.

Kristýna Plíšková završila úspěšný víkend českých tenistek vítězstvím na turnaji v Taškentu. Ve finále zdolala Japonku Nao Hibinovou 6:3, 2:6 a 6:3. Sestra úspěšnější Karolíny se přitom poprvé na turnajích WTA dostala do čtvrtfinále. V uzbecké metropoli nebyla mezi nasazenými, ale svou senzační jízdu dotáhla do vítězného konce. Plíšková uzavírá první stovku světového žebříčku, soupeřka je o 22 míst výš, ale ve třetím vzájemném souboji měla opět navrch Češka.

Česká tenistka Renata Voráčová a Nizozemka Demi Schuursová prohrály na turnaji v Taškentu ve finále čtyřhry s rumunsko-tureckou dvojicí Raluca Olaruová, Ipek Soyluová 5:7, 3:6.

Tenista Tomáš Berdych bude v Šen-čenu hrát první letošní finále na okruhu ATP. Nejvýše nasazený hráč v semifinále porazil Brazilce Thomaze Bellucciho 6:2, 7:5 a o titul se utká s turnajovou trojkou Richardem Gasquetem z Francie. Před rokem Berdych v Šen-čenu triumfoval.

Radek Brunner se třetím místem postaral o nejlepší český výsledek v historii Spartathlonu, ultramaratonského běhu na 245,3 kilometru. Trasu z Atén do Sparty zvládl jednačtyřicetiletý vytrvalec z Babic u Říčan za 24 hodin, sedm minut a 29 sekund. Zvítězil Polák Andrzej Radzikowski, který byl v cíli o více než hodinu dříve (23:02:23), druhý skončil Ital Marco Bonfiglio (23:36:58). Brunner dlouho vedl, v čele slavného závodu strávil téměř 120 kilometrů. K soše krále Leonidase pak dorazil krátce po rozbřesku na třetím místě. Také jeho čas je nejlepším českým výkonem v historii. Loni se přitom nedostal pod hranici 30 hodin a mezi muži obsadil 26. místo.

Hokejisté Třince porazili v 8. kole Tipsport extraligy Chomutov 5:1 a upevnili si vedení v soutěži. Oceláři tak zůstali jediným neporaženým týmem, Piráti naopak poprvé nebodovali. I tak se ale udrželi na třetím místě tabulky. Druhá je i nadále Kometa Brno, která však v Pardubicích vyhrála 4:3 až v prodloužení a na Třinec nyní ztrácí dva body. Čtvrtá je Sparta, jež si doma i díky třem využitým přesilovým hrám bez problémů poradila se Zlínem 5:1. Pražané se v domácím prostředí představili teprve podruhé v sezoně a poprvé vyhráli.

Počasí na neděli

Oblačno až zataženo, od západu občas déšť nebo přeháňky, na Moravě a ve Slezsku ojediněle bouřka. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, na jihovýchodě a východě kolem 20 °C, v 1000 m na horách kolem 10, v Beskydech kolem 14 °C.

V České republice se začátkem října prudce ochladí a bude i vydatně pršet. Během druhé říjnové dekády budou teploty opět stoupat a postupně se týdenní teploty dostanou i nad průměr. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav. V posledních týdnech je počasí v Česku značně proměnlivé. Po rekordně teplé první polovině září následovalo téměř desetistupňové ochlazení a ke konci září se teploty opět vyšplhaly vysoko nad průměr.

01-10-2016