Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-10-2016

Zemanův návrh na deportaci uprchlíků na pusté ostrovy, není politikou ČR, uvedl ministr Zaorálek

Doporučení prezidenta Miloše Zemana, aby byli ekonomičtí uprchlíci z Evropy deportováni na neobydlené řecké ostrovy, není podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) oficiální politikou České republiky. Vláda takové doporučení dávat nebude, řekl Zaorálek v diskusním pořadu České televize (ČT). Připustil ale, že Evropa si zřejmě kvůli omezeným kapacitám nebude moci dovolit přijímat velké množství ekonomických migrantů.

Český prezident v rozhovoru s britským listem Financial Times (FT) doporučil deportovat ekonomické uprchlíky z Evropy do prázdných míst v severní Africe nebo na neobydlené řecké ostrovy. K návrhu odsunout uprchlíky na neobydlené řecké ostrovy prezident doplnil, že by si tím Řecko mohlo postupně snížit zahraniční dluh. Zeman rozhovor poskytl na Rhodu, kde byl na konferenci Dialog civilizací, pořádané spojencem ruského prezidenta podnikatelem Vladimirem Jakuninem.

Zaorálek: Zeman neměl oznamovat nového velvyslance v USA

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizoval prezidenta Miloše Zemana za to, že prozradil jméno nového velvyslance v USA ještě před jeho schválením americkou stranou. Podle Zaorálka to Zeman neměl říkat. Uvedl to v diskusním pořadu České televize. Zaorálek s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) Zemanovi vyčetli i to, že se vměšuje do vnitropolitických záležitostí jiných zemí, především v případě prezidentských voleb v USA a Rakousku. Vytknuli prezidentovi to, že preferuje jednoho z kandidátů. V případě Spojených států Zeman řekl, že by podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera přijal Zeman nedávno na Pražské hradě a vyslovil mu podporu.

Premiér Sobotka: Británie do odchodu z EU nesmí omezovat práva jiných zemí

Do doby, než Velká Británie definitivně opustí Evropskou unii, tak platí stejná práva a povinnosti kdekoliv na území Evropské unie. Na tom bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) trvat česká vláda. Předseda vlády to v Praze řekl novinářům před sídlem televize Prima. Reagoval tak na vyjádření britské premiérky Theresy Mayové k možné kontrole pohybu lidí z EU v Británii. "My nebudeme souhlasit s tím, aby Británie zaváděla nějaká jednostranná opatření proti pracovníkům z Česka nebo pracovníkům z dalších zemí střední a východní Evropy," řekl Sobotka. Mayová stanici BBC řekla, že Británie spustí článek 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března příštího roku.

Faltýnek: Koalice se dohodne na penězích na krajské silnice

Vládní koalice se určitě dohodne na zajištění peněz ze státního rozpočtu pro kraje na údržbu silnic druhé a třetí třídy. V Partii na TV Prima to řekl místopředseda vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. V minulých týdnech se kolem těchto peněz rozhořel spor, když ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) řekl, že příspěvek ministerstva dopravy krajům na tyto silnice bude v příštím roce nulový. Asociace krajů ho kvůli tomu vyzvala k demisi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že kraje mají připravené projekty a jsou schopné opravy zahájit. Stát platí opravy a údržbu dálnic a silnic první třídy. O silnice nižších tříd se pak starají kraje a obce.

Vysoké pokuty za porušení zákazu vstupu do lesa zřejmě nebudou

Turisté ani houbaři se pravděpodobně nemusí bát vysokých pokut za porušení zákazu vstupu do lesa. Sankci až třicet tisíc korun zvažovalo ministerstvo zemědělství v novele zákona o myslivosti. A to například kvůli honům nebo většímu klidu zvířat. Podle zjištění Českého rozhlasu je ance na schválení novely ve sněmovně minimální. Teď platí zákaz vstupu do lesa jen výjimečně - třeba po kalamitě nebo ve zvlášť naléhavých případech kvůli ochraně přírody. Proto třeba na jaře začal platit zákaz vstupu na hnízdiště vzácných ptáků v Národním parku České Švýcarsko. Proti sporné novince jsou zemědělci, lesníci i část veřejnosti. Vyšší pokuty by nevadily myslivcům. Lidi v lesích vítají, ale mohli by se tam podle nich chovat lépe. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL už dřív řekl, že omezit vstup do lesů by nebyla žádná šikana turistů. Novinka by podle něj chránila zdraví houbařů i zvěře.

Platy v českém výzkumu mladé vědce neudrží, tvrdí řecký biolog

Pokud si Česko podle řeckého biologa neudrží mladé vědce, dopadne podobně jako Řecko, odkud v posledních letech "vědecké mozky" odcházejí, míní řecký biolog Michail Kotsyfakis. Pracovní podmínky v ČR jsou sice podle něj nyní lepší než v Řecku, ale platy českých vědců v základním výzkumu vůbec neodrážejí jejich mnohaleté vzdělání, a to i přesto, že věda je v ČR vážená profese, řekl v rozhovoru pro ČTK. Kotsyfakis se po několikaletém působení v USA dostal do Parazitologického ústavu Akademie věd ČR do Českých Budějovic, kde se svým týmem výrazně posunul hranice zkoumání nemocí přenášených klíšťaty. Tento týden získal za svůj projekt významnou Cenu předsedy Grantové agentury ČR.

Ministr kultury zamítl odvolání investora kvůli maršmelounu

Ministr kultury zamítl odvolání investora, podané kvůli bytovému domu v Praze 1 zvanému maršmeloun. Nové stanovisko k projektu bude muset vydat pražský magistrát, informovala ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Projekt bytového domu v ulici U Milosrdných vzniká mnoho let, několikrát se změnil. Poslední návrh s okny do tvaru obličejů úředníci povolili, ministerstva kultury i místního rozvoje jejich rozhodnutí zrušila.

Projekt, kterému lidé kvůli údajně navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince. Kritikům vadí to, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak.

V Praze se koná připomínka romské hrdosti nazvaná Roma Pride

V Praze a dalších evropských městech se dnes koná připomínka romské hrdosti nazvaná Roma Pride. Cílem akce je upozornit na situaci romské menšiny ve společnosti. V Praze se koná popáté, čeští Romové se letos chtějí zaměřit především na to, že se stále častěji ozývají hlasy popírající romský holokaust. V Komunitním centru na Žižkově je plánováno divadelní představení pro děti i dospělé, promítání dokumentu Několik Let o blokádě prasečí farmy na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku nebo diskuse na téma Popírání romského holokaustu.

Hudečkovým koncertem začal v Lednici nový festival

Koncertem houslového virtuosa Václava Hudečka začal v lednické jízdárně první ročník nového Lednicko-Valtického hudebního festivalu. Jeho zakladatelem je místní rodák a houslista Jiří Partyka. Festivalem chce oživit kulturní dění na Břeclavsku. "Chceme navázat na koncept koncertů v období loveckých sezon, kdy si Liechtensteinové zvali na své panství hudební soubory z Brna a Vídně," uvedl Partyka.

Hlavní cenu Zlaté Prahy získal snímek o syrském klavíristovi

Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha získal německý dokument Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Vypráví o syrském hudebníkovi, který hraje v ruinách Damašku až do chvíle, kdy je jeho klavír zničen a on musí stejně jako tisíce dalších lidí uprchnout. Předáním cen na Nové scéně Národního divadla skončil 53. ročník festivalu, během něhož mohli zájemci zdarma vidět 84 pořadů. V rámci letošního ročníku se s českým publikem rozloučili slavní tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, když uvedli své autorské představení Orfeus.

Muzeum hlavního města zve na den otevřených dveří

Muzeum hlavního města Prahy si letos připomíná 135 let od svého založení. Při této příležitosti zve dnes obyvatele i návštěvníky metropole na den otevřených dveří, při němž si mohou do 18:00 zdarma prohlédnout stálé expozice i výstavy. Organizátoři připravili v hlavní budově na Florenci také komentované prohlídky, hru s hádankami či divadlo pro děti. Muzeum má ve svých sbírkách přes milion předmětů dokumentujících historii i současnost Prahy. Zřejmě nejznámějším exponátem je Langweilův model Prahy, vyrobený ručně z papírové lepenky. Na přibližně 20 metrech čtverečních je zobrazeno historické jádro Prahy v podobě, jakou mělo před 150 lety, včetně stovek zbořených domů někdejšího Židovského města a Starého Města.

Českým filharmonikům se šijí obleky ve stylu barev orchestru

Hudebníci České filharmonie (ČF) budou mít při některých vystoupeních nové neformální oděvy. Elegantní obleky z tmavě modré látky s barevnou podšívkou ve stylu filharmonie nebudou nosit na večerní koncerty, ale na další akce, jako jsou třeba veřejné generální zkoušky nebo odpolední koncerty. Poprvé se v nich publiku představí na silvestrovské "generálce", která se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat 31. prosince v poledne a předznamená slavnostní novoroční koncert. Filharmonici si sami mohou zvolit podšívku z barev, které jsou ve stylu orchestru, je to například žlutá, oranžová nebo světle modrá. Pro hudebnice jsou přitom pravidla pro oblékání o trochu volnější. Mají doporučeno, aby nosily tmavší večerní šaty se zakrytými rameny. Loni se členky ČF na novoročním koncertu představily v netradičních koncertních šatech, které pocházejí z dílny české návrhářky Petry Kociánové.

V dílně na Žďársku vznikají hudební nástroje domorodců Austrálie

Neobvyklé zvuky se linou z dílny ve vesničce Dolní Radslavice u Velkého Meziříčí. V Česku netradiční hudební nástroje tam v domě u silnice začal před několika lety vyrábět Tomáš Dufek, když mu letitý koníček přerostl v hlavní zaměstnání. Na svém kontě už má na 3000 nástrojů, mezi nimiž lze najít didgeridoo australských domorodců, šamanské bubny či brazilské berimbau.

"Věnuji se tomu už 17 let, od střední školy," řekl Dufek ČTK. Když v Rousínově studoval obor uměleckořemeslného zpracování dřeva, viděl u jednoho kamaráda nástroj didgeridoo. Přemýšlel, jak takovou dlouhou dutou dřevěnou trubku správně udělat. První byly pro známé, pak pro etno-obchůdky a čajovny, přicházet začaly zakázky. Dnes má Dufek ve své dílně rozdělané kusy didgeridoo s pořadovým číslem převyšujícím 2000.

Nejlepším frgálem ve Velkých Karlovicích byl makový z Karolinky

Makový frgál Mileny Borošové z Karolinky ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zvítězil v soutěži o nejlepší tradiční valašský koláč. Soutěž je součástí Karlovského gastrofestivalu, který o víkendu přilákal do Beskyd desítky tisíc návštěvníků, letos se konal osmým rokem. Borošová frgály peče 20 let, ale jen doma pro rodinu. Používá zděděný recept, který postupně vylepšuje. Používá různé náplně, nejčastěji však mák. Porotci v soutěži vybírali z 57 frgálů, nejvíc jich bylo tvarohových.

Sport

Tomáši Berdychovi se po téměř tříhodinové bitvě podařilo obhájit titul na turnaji v čínském Šen-čenu. Po vítězství ve finále nad Francouzem Richardem Gasquetem 7:6, 6:7, 6:3 splnil roli nasazené jedničky a oslavil první letošní trofej, celkově třináctou v kariéře. Korunoval tak veleúspěšný víkend českého tenisu, který ve dvou dnech oslavil celkem tři singlové primáty a jeden deblový.

České volejbalistky porazily v prvním zápase baráže Slovensko 3:0 a vykročily za účastí na mistrovství Evropy v příštím roce. V Jablonci nad Nisou se jim podařilo soupeřky skvěle ubránit a připsaly si 24 bodových bloků. Odveta v Popradu se bude hrát ve středu.

Jan Dohnal s vozem Ford Focus WRC vyhrál Rallye Příbram, závěrečný závod mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. V deštivém finiši závodu Dohnal předstihl od startu vedoucího Václava Pecha, který usiloval o sedmý triumf na domácí rallye. Třetí skončil Vojtěch Štajf.

Počasí na pondělí

Oblačno, zpočátku ojediněle, během dne na většině území přeháňky. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

02-10-2016