Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

03-10-2016

Přebytek rozpočtu v září stoupl na rekordních 82 miliard Kč

Přebytek státního rozpočtu v září stoupl na rekordních 82 miliard Kč. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku ČR. Novináře o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni v září rozpočet vykázal schodek 2,8 miliardy korun. Na celý rok je plánovaný schodek 70 miliard korun. Za výsledkem rozpočtu stojí podle Babiše růst daňových příjmů. "Potvrzuje se, že díky kontrolnímu hlášení se nám úspěšně daří zpřetrhávat sítě řetězových podvodů," uvedl Babiš. Rekordní daňové příjmy podle něj pomáhají vedle státní pokladny naplňovat rozpočty obcí a krajů. "Díky tomu, že na celostátní úrovni jsme na daních oproti loňsku vybrali o 52 miliard korun navíc, přiteklo jen ke konci srpna do územních rozpočtů o 14,9 miliardy korun více než loni. To vytváří prostor nejen pro přebytkové hospodaření a snižování dluhu na všech úrovních veřejné správy, ale také pro prorůstové investice a rozumnou hospodářskou politiku," dodal ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje přebytek v rozpočtu za výsledek prorůstové politiky vlády a lepšího výběru daní. Míní, že se kabinetu daří řešit problémy prioritních oblastí, jako jsou zdravotnictví, školství, bezpečnost či sociální sféra, které byly podle něj za minulých vlád podfinancované. Předseda opoziční TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek vidí v rozpočtu strukturální chyby, kabinet podle něj těží z ekonomického růstu a je neschopný investovat. Kritizoval také nárůst nákladů na provozní výdaje státu.

Státní rozpočet za celý rok bude podle analytiků vyrovnaný

Hospodaření státu by mělo skončit za celý letošní rok zhruba vyrovnané. Na základě dajů o státním rozpočtu ke konci září, který vykázal přebytek více než 82 miliard korun, se na tom shodli analytici oslovení ČTK. Lepší hospodaření rozpočtu však podle nich kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. "Podle všeho bude rozpočtové saldo koncem letošního roku zhruba vyrovnané," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle něj je otázkou, zda schodkový rozpočet na příští rok je tím správným řešením. "V kontextu letošního vývoje by vláda měla mít pro rok 2017 ambice dosáhnout lepšího rozpočtového salda než šedesátimiliardového schodku," dodal. "Ministr financí Babiš má stále realističtější šanci stát se po Ivanu Kočárníkovi teprve druhým ministrem financí v historii ČR, který vykáže vyrovnané hospodaření," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Podle něj je patrné zlepšení výběru daní, zároveň je ale znatelný i pokles investičních výdajů. "Celkově hodnotím zlepšení v bilanci státního rozpočtu nanejvýš jako poloviční úspěch státu. Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Čína se loni stala třetím největším obchodním partnerem Česka

Číňané se loni stali třetím největším obchodním partnerem a druhým největším dovozcem České republiky. Objem obchodní výměny dosáhl 20,7 miliard dolarů (498 mld Kč). Dlouhodobým problémem je však výrazně vyšší čínský dovoz zboží, schodek obchodní bilance se loni zvýšil o devět procent na 17,2 miliardy dolarů (414 mld Kč), sdělil ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Číňané dnes také na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně otevřeli největší zahraniční expozici. Podle projevů čínských představitelů by chtěli do Česka dovážet mimo jiné technologie pro vysokorychlostní tratě a vlaky. Právě modely vysokorychlostních vlaků, velká mapa čínské železniční sítě a videoukázky z čínských železnic tvořily centrální a největší část čínské expozice. Česko však zatím stavbu takových tratí nepřipravuje a stále je ve stadiu prvotních studií.

Šéf svazu: Český průmysl potřebuje tisíce Ukrajinců

Český průmysl potřebuje tisíce pracovníků z Ukrajiny a úřady práce to neřeší. Z těch se postupně staly pouze ústavy pro vyplácení sociálních dávek. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Získávání pracovníků ze zemí, které jsou Česku kulturně blízké, schvaluje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Českému průmyslu podle Hanáka chybí 140.000 zaměstnanců. "Je potřeba něco urychleně dělat, protože řada firem říká, že není schopná plnit své zakázky. A když ty zaměstnance nemůžeme sehnat doma, musíme je sehnat v zahraničí. Potřebujeme tisíce Ukrajinců, protože trh práce to neřeší," doplnil Hanák. Za velmi špatný označil stav infrastruktury v zemi. "Je nedůstojné, aby příprava staveb trvala 12 až 14 let, když v okolních zemích je to polovina," uvedl Hanák.

Podle premiéra Sobotky je pozitivní, že Česko patří s Německem k zemím s nejnižší nezaměstnaností. Míra nezaměstnanosti v Česku v srpnu klesla na 5,3 procenta. "Za dva roky se podařilo zaměstnat 200.000 lidí, to je dobrá zpráva. Ovšem špatná zpráva je, že pracovní trh je v některých profesích vyčerpán. Musíme hledat možnosti, jak najít pracovníky v zahraničí. Teď je čas, abychom se v listopadu sešli se zaměstnavateli, jaké je řešení pro přísun Ukrajinců a vydávání pracovních karet," doplnil Sobotka.

Státní dluh ke konci září klesl o 13 miliard korun

Státní dluh letos ke konci září klesl o 12,9 miliardy korun na 1,66 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 156.000 korun. Podle MF se tak vyrovnal krátkodobý nárůst dluhu v měsících prvního pololetí, který byl způsoben přípravou na financování starších splátek státních dluhopisů za výhodných tržních podmínek. MF koncem loňska i letos na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem, kdy investoři státu platí za to, že mu půjčují peníze.

Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice

Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. ČTK o tom informoval mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Provoz protest Greenpeace neohrožuje, protože elektrárna je momentálně mimo provoz. Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu. Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli. Kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí.

Na Foru 2000 vystoupí patriarcha Bartoloměj nebo Kasparov

Na letošní konferenci Forum 2000 v Praze vystoupí mimo jiné pravoslavný patriarcha Bartoloměj, bývalý ruský šachový velmistr Garry Kasparov nebo český kněz a nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík. ČTK o tom informovala mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková. Už dříve nadace oznámila, že se konference založené bývalým prezidentem Václavem Havlem zúčastní i tibetský duchovní vůdce dalajlama. Dvacátý ročník konference Forum 2000 se koná od 16. do 19. října a jeho motto zní Odvaha převzít odpovědnost. Účastníci konference, mezi nimiž budou například i nositel Nobelovy ceny za mír a bývalý kostarický prezident Oscar Arias Sánchez nebo polský novinář Adam Michnik, budou hledat odpovědi na otázky, zda jsou demokracie schopné vytvářet silné osobnosti, kdo tito budoucí lídři jsou a zda je posilování autoritářství ve světě důsledkem slabosti demokracie.

Ve Vyškově začalo první dobrovolné cvičení české armády

Ve Vyškově začalo první dobrovolné cvičení české armády. Patnáctka dobrovolníků se v příštích šesti týdnech bude učit základy vojenského řemesla. Budou střílet z útočné pušky, učit se základy bojové techniky i první pomoc nebo třeba práci s mapou. Do kurzu nastupují společně s více než padesáti uchazeči o členství v aktivní záloze. Vyškov zároveň přivítal přes 550 armádních nováčků, kteří se po tříměsíčním kurzu základní přípravy stanou profesionálními vojáky. Účastníci dobrovolných cvičení by pro armádu měly tvořit rezervu pro případ krize. Vedení českého vojska by je díky jejich základní vycvičenosti mohlo využít rychleji než zbytek populace. O účast na dobrovolném cvičení dosud projevilo zájem asi 900 lidí všech věkových kategorií.

V obžalobě jsou ryzí domněnky, napsala soudkyně kauzy CASA

Kauza letadel CASA se vrací k došetření mimo jiné kvůli tvrzení obžaloby, že tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová se chtěla nákupem letounů pro českou armádu zalíbit premiérovi Mirku Topolánkovi. Podle soudkyně Markéty Binderové jsou to "ryzí domněnky orgánů činných v trestním řízení". Zářijové soudní usnesení Parkanová zveřejnila na svém webu. Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6 konstatovala, že pražské vrchní státní zastupitelství zatím nemělo obžalobu vůbec podávat, protože výsledky vyšetřování dostatečně neodůvodňují postavení obviněných před soud. Obžalobě, která má 210 stran, Binderová vytkla dva zásadní nedostatky. Vyšetřovatelé podle ní nedokázali přesvědčivě objasnit motivaci Parkanové ani druhého obžalovaného Jiřího Staňka k trestnému činu. Soudkyně nesouhlasí ani se způsobem stanovení údajné škody, kterou kriminalisté vyčíslili na 819 milionů korun. Vyšetřovatelé kladou Parkanové a bývalému šéfovi sekce vyzbrojování Staňkovi za vinu, že pro určení přiměřenosti ceny letounů buď nepřibrali znalce, nebo nesestavili expertní komisi z pracovníků ministerstva.

Peroutkova vnučka vymáhá omluvu od Hradu exekučním návrhem

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala exekuční návrh na Kancelář prezidenta republiky, kterým se chce domoci omluvy v kauze Hitler je gentleman. Informaci České televize ČTK potvrdil její advokát František Vyskočil. Omluvu pravomocně nařídil soud, Hrad se však ve stanovené lhůtě neomluvil. Případ nyní má na stole soudní exekutor, který může kanceláři prezidenta opakovaně udělovat pokutu až do výše 100.000 korun. Omlouvat se měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v Brně řekl, že o exekučním návrhu musí rozhodnout soud. Těžko se však může omlouvat za to, že článek s titulkem Hitler je gentleman neexistuje, když jej četl, dodal.

V Hradci Králové se srazil vlak s autem, dva mrtví

Na železničním přejezdu v Hradci Králové se srazilo auto s osobním vlakem, dva lidé v autě srážku nepřežili. Auto po srážce shořelo vlak jej zcela zdemoloval. Hořela i lokomotiva. Auto z dosud nezjištěných příčin vjelo přímo před přijíždějící vlak. Strojvedoucí přes použití rychlobrzdy již nedokázal střetu zabránit. Vlak auto po srážce před sebou tlačil asi 90 metrů, v autě zahynuli řidič i spolucestující. Ve vlaku jelo 13 lidí, kterým se nic nestalo.

Ceny Akademie věd ČR získaly mimo jiné výzkum fotosystému a imunity

Ceny Akademie věd ČR letos získaly výzkum fotosystému nebo evolučně staré formy imunity, která chrání rostliny a bezobratlé před viry. Uspěla také analýza složení vegetace v lesích a příčin změn biodiverzity. Premiérovou Cenu předsedy AV ČR a Nadačního fondu Neuron za popularizaci vědy pro pracovníky do 40 let získal Michal Švanda, který veřejnost seznamuje s novinkami v astronomii. Ocenění budou slavnostně předána dnes odpoledne. Ceny Akademie věd ČR se udělují za excelentní vědecké výsledky, které přispívají k prestiži české vědy v mezinárodním srovnání a od jejichž prvního zveřejnění nebo realizování neuplynulo více než pět let.

V první kategorii jsou oceňovány vědecké týmy za projekty financované AV ČR. Za výzkum fotosystému byl oceněn tým vedený Josefem Komendou. Funkce systému je spojena s vývojem kyslíku. Pokud by se takový systém podařilo napodobit v umělých podmínkách, mohl by být základem jedinečného zdroje energie. Druhý oceněný tým v této kategorii vede Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. U savců zkoumal evolučně velmi starou formu imunity. Otevírá se tím nový směr pro vývoj antivirové terapie. Cenu pro mladého vědce do 35 let si odnese Martin Kopecký z Botanického ústavu AV ČR. Zkoumal, jak se proměňuje rozmanitost vegetace lesů mírného pásma. To může být indikátorem globálních změn klimatu. V letos publikované studii prezentoval, že pozorovaná změna rozšíření druhů nemusí odrážet změnu klimatu, ale spíše rozdílné ekologické nároky jednotlivých vývojových stadií dřevin.

Přibývá lidí, kteří studují a jsou v dětském domově jako plnoletí

Přibývá mladých lidí, kteří zůstávají v dětském domově jako plnoletí, protože dále studují. Na konferenci o přechodu dětí z dětského domova do běžného života o tom hovořili předsedkyně Federace dětských domovů Jana Koubová i zástupce ministerstva školství Petr Bannert. Lidé do 26 let připravující se na budoucí povolání aktuálně tvoří asi desetinu z 4260 dětí v dětských domovech. Nejen jim pracovníci těchto zařízení i neziskové organizace poskytují podporu při hledání a udržení práce, což bývá pro děti z dětských domovů obtížné. Každé dítě má při odchodu z dětského domova nárok na materiální pomoc v hodnotě 25.000 korun. Koubová ale upozornila, že některé dětské domovy na to nemají dostatek peněz. Pro děti se tvoří individuální plány rozvoje, ale domovům chybějí odborní pracovníci, jako jsou dětští psychologové nebo psychiatři.

Češi utratili za dovolenou méně než loni, v průměru 12.232 Kč

Češi letos v létě utratili za zahraniční dovolenou v průměru 12.232 Kč na osobu, což je o 676 Kč méně než v loňské letní sezóně. Vyplývá to z analýzy zájezdového portálu Invia.cz. Za poklesem stojí především propad cen pobytů v některých destinacích považovaných za méně bezpečné a větší zájem o blízké země dostupné autem. Z desítky nejpopulárnějších turistických cílů nejvíce klesly ceny dovolených v Turecku. Průměrná cena prodaného zájezdu do této destinace byla 14.548 Kč na osobu, což je o 1933 Kč méně než loni. "Čtyřčlenná rodina tak na své dovolené mohla oproti loňsku ušetřit bezmála 8000 Kč," uvedl Michal Tůma z Invie. Podle analýzy zlevnily také pobyty v Egyptě či Řecku. V polovině léta se trend změnil a zájem o tyto země ožil. "Celkový počet prodaných zájezdů do Egypta je nakonec na srovnatelné úrovni s loňskou sezonou. V případě Tuniska dokonce o třetinu vyšší. Jediné Turecko ztrátu již nedohnalo a počty českých turistů byly nižší o polovinu," uvedl František Vorel z CK Blue Style.

Ovocnářství dál v krizi, plocha sadů klesla o 8 procent

Plochy ovocných sadů v České republice letos klesly o dalších osm procent na necelých 14.250 hektarů. Rapidní pokles ploch sadů začal loni, za poslední dva roky ubylo zhruba 17 procent sadů. Důvodem kácení sadů je ztrátovost ovocnářství způsobená pádem cen ovoce po zavedení ruského embarga na dovoz ovoce z EU před dvěma lety. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V posledních letech se v Česku vysazuje kolem 350 hektarů sadů ročně. Jen za poslední dva roky se ale vykácelo 3000 hektarů sadů.

Ještě před pěti a více lety se plocha sadů pohybovala u hranice 18.000 hektarů. Od té doby nejvýrazněji poklesly plochy broskvoní, a to o 47 procent. Plochy červeného rybízu se zmenšily o 34 procent. Plocha jabloní, které jsou nejvýznamnějším ovocným druhem, klesla o 21 procent. Na špatné situaci ovocnářů se podepsaly i počasím způsobené podprůměrné sklizně z let 2010 až 2013. I letos se čeká kvůli jarním mrazům výrazně podprůměrná úroda.

Pivovarníci: Počet minipivovarů se do 5 let ztrojnásobí na 1000

Počet minipivovarů v Česku by se měl podle odhadů expertů z oboru do pěti let zvýšit ze současných 350 na 800 až 1000. Přitom pět let staré odhady Českomoravského svazu minipivovarů hovořily o počtu maximálně 250 restauračních výroben. Spolu s chuťovou pestrostí tomu nahrává i to, že lidé více vyhledávají malé výrobce potravin, protože jim více věří, řekl ČTK plzeňský pivovarský expert a spolumajitel firmy na stavbu a provoz pivovarů Josef Krýsl. V ČR už se objevují rarity jako spontánně kvašená piva, takzvaná barel-aged zrající v dřevěných sudech i kyselá piva. Zavedení výroby piva v restauraci přijde na čtyři až šest milionů korun, záleží na stavebních úpravách.

Začíná Týden knihoven, propaguje čtenářství a veřejné služby

Veřejné knihovny po celé zemi se zapojily do kampaně na podporu čtenářství a propagace svých služeb. Tradiční Týden knihoven se koná podvacáté, letos s mottem Braňte knihu! Jednou z hlavních aktivit Týdne knihoven bude Maraton čtení. Čtenáři a návštěvníci knihoven se na něm budou moci setkat s autory, jejichž díla byla v minulosti oceněna nebo nominována do soutěže Magnesia Litera. Slavnostní událostí je předávání cen v soutěži Knihovna roku. Ministr kultury jimi oceňuje dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádné přínosy k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Lidé v Kolíně se mohou projít po bosé stezce

Lidé v Kolíně se mohou projít po takzvané bosé stezce. Chodník je ve tvaru vlnovky, a střídá se na něm 13 různých povrchů. Stezka dlouhá 40 metrů je podle spolku Bosá turistika, propagujícího chůzi naboso, určena pro setkávání lidí žijících aktivním životem, pro pobavení a hlavně procvičení dětských nohou. Různé povrchy mají poskytovat chodidlům pestrou škálu hmatových a stimulačních vjemů a u dětí podporovat vývoj nožní klenby. "Jsou tu šišky, sláma, mulčovací kůra, štěrk, skelný písek nebo kameny," uvedla příklady povrchů vedoucí kolínské pobočky Bosé turistiky Veronika Žatečková. Bosé stezky fungují třeba v Orlíku nad Vltavou, pražském Hloubětíně, Říčanech u Prahy, Starých Hamrech, Nových Hradech, Opavě nebo Prachaticích. Nedávno vznikl bosý chodník také v parku Maxe van der Stoela nedaleko pražských Hradčan.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková porazila na turnaji v Pekingu stejně jako před týdnem ve Wu-chanu Lucii Šafářovou. Světová šestka a finalistka US Open vyhrála český souboj v 1. kole za dvě hodiny 6:7, 6:1 a 6:4. Plíšková se s Šafářovou střetla posedmé v kariéře a vylepšila si bilanci na 5:2. Letos spolu hrály již počtvrté a Plíšková zvítězila vedle Pekingu a Wu-chanu ještě ve Stuttgartu. Šafářová se radovala jen cestou za titulem v Praze. Vítězně zahájila turnaj i Barbora Strýcová, jež po třech hodinách přetlačila Němku Lauru Siegemundovou 5:7, 7:5, 7:5.

Na mistrovství světa silničních cyklistů v Dauhá pojede 17 českých reprezentantů. Lídrem v elitní kategorii mužů bude Zdeněk Štybar, v časovce se představí Leopold König. Šampionát v Kataru začne v neděli týmovými časovkami, jeho vrcholem bude silniční závod mužů o týden později.

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková je po operaci zlomené nohy v krčku v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Legendární atletka, která před dvěma týdny oslavila 94. narozeniny, si zranění přivodila v noci na pátek a zákrok podstoupila v sobotu ráno. Oznámila to Dukla Praha na svém facebookovém profilu a Radiožurnálu to potvrdil Karel Engel, blízký přítel Zátopkové.

Počasí na úterý

Zataženo s deštěm, na horách na severu a severovýchodě zpočátku i vydatným. Během dne od severu protrhávání oblačnosti. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.

V Jeseníkách a Beskydech může v úterý večer padat sníh. Předcházet mu bude vydatný déšť. Počasí v Česku bylo v posledních týdnech proměnlivé. Po rekordně teplé první polovině září následovalo téměř desetistupňové ochlazení a ke konci září se teploty opět vyšplhaly vysoko nad průměr. S příchodem října se prudce ochladilo, předpověď počasí ale slibuje ve druhé říjnové dekádě opět nadprůměrné teploty.

03-10-2016