Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-10-2016

ČSSD se jednání v krajích daří, bude mít asi 5 hejtmanů

ČSSD se podle premiéra a předsedy strany Bohuslava Sobotky při povolebních jednáních v krajích daří. Novinářům to řekl po vystoupení na sjezdu Odborového svazu dopravy. Aktuálně to podle něj vypadá, že strana bude mít pět hejtmanů a bude členem osmi až devíti krajských koalic. Podle Sobotky za to vděčí svému širokému koaličnímu potenciálu a také pozitivní kampani, ve které se negativně nevymezovala vůči možným partnerům. ČSSD vyhrála volby jen v Jihočeském kraji a na Vysočině, ale podle Sobotky se jí daří v jednáních.

Slovensko se státním pohřbem rozloučilo s exprezidentem Kováčem

Státním pohřbem se Slovensko rozloučilo s prvním prezidentem po vzniku samostatného státu v roce 1993 Michalem Kováčem, který zemřel minulý týden na selhání srdce. Na první státní pohřeb politika v novodobé historii Slovenska přijel také český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Česká delegace ale dorazila se zpožděním. "Důvodem bylo špatné počasí při letu do Bratislavy," vysvětlil ČTK zdržení Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Po skončení kondolencí příslušníci čestné stráže přemístili rakev na dělovou lafetu taženou vojenským vozidlem. Smutečný průvod se pak přesunul do nedalekého Prezidentského paláce. Ulici, kterou procházel průvod, lemovali vojáci i veřejnost, v metropoli se na několika minut rozezněly zvony. Současný slovenský prezident Andrej Kiska v projevu během zádušní mše v katedrále svatého Martina řekl, že Kováč se nelekl odpovědnosti za směřování Slovenska.

Čech, který chtěl k Islámskému státu, počítal s popravami civilistů

První Čech, který se chtěl připojit k takzvanému Islámskému státu v Sýrii, vypověděl, že počítal s popravováním civilistů. Nové detaily případu zjistil zpravodajský web Českého rozhlasu. Muž se o připojení k Islámskému státu pokusil letos v únoru. Turecká policie ho však zadržela a vrátila do Česka. Mladík u výslechu uvedl, že se nechtěl podílet na teroristických útocích. Do Sýrie prý odjel, aby se vycvičil jako voják a mohl bojovat proti Rusku, Americe a syrské vládě. Jednadvacetiletého mladíka nejdřív česká policie stíhala kvůli pokusu o účast v organizované skupině. Po přiznání, že chtěl v řadách Islámského státu zabíjet, právní kvalifikaci přiostřila na teroristický útok a soud muže poslal do vazby. Hrozí mu nejméně 12 let vězení, obžaloba by měla padnout do konce listopadu.

Premiér Sobotka: Minimální mzda vyžene šoféry ze zaměstnaneckého poměru

Vynucování minimální mzdy v Německu nebo ve Francii může zaměstnance v dopravě vytlačovat ze zaměstnaneckého poměru do pozice osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Na setkání s novináři během sjezdu Odborového svazu dopravy to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zákon nařizující platit pracovníkům na území těchto dvou západoevropských zemí místní minimální mzdu se totiž vztahuje jen na zaměstnance, a je tím podle předsedy vlády diskriminační. "Je to v neprospěch řidičů. V okamžiku, kdy budou nuceni přecházet do pozice OSVČ, tak to samozřejmě snižuje jejich zabezpečení a snižuje jejich možnosti a práva vůči zaměstnavatelům," uvedl Sobotka. Ve Francii i v Německu je pojetí samostatně podnikajících osob jiné než v ČR. Na OSVČ proto nové zákony nemyslely.

Kromě platů kamionových dopravců jezdících v mezinárodní dopravě premiér s odboráři jednal také o navyšování platů šoférů autobusů na pravidelných linkách. Na začátku měsíce vláda schválila zvýšení minimální mzdy šoférů jezdících na dotovaných linkách ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Kdo ale nakonec navýšení platů zaplatí, bude jasné až z výsledků jednání mezi vládou a kraji, které linkovou dopravu objednávají.

Do skladu Čepra u Plzně dorazil z Německa vlak s českou naftou

Do skladu státního distributora paliv Čepro v Třemošné u Plzně dorazil první vlak s českou naftou, která byla uskladněná v německém skladu zkrachovalé společnosti Viktroriagruppe. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Stáčení nafty začne v pátek. Česko má v Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat. Švagr uvedl, že nafta bude do Česka vlaky převezena postupně. Celkem má být vypraveno kolem 70 vlaků.

Téměř miliarda Kč z dotací EU směřuje na projekty proti povodním

Téměř miliarda korun půjde z evropských dotací na ochranu proti povodním, sanaci a zajištění nestabilních svahů. Ministerstvo životního prostředí schválilo na dvě stovky projektů napříč Českou republikou. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) jsou v současnosti prioritou, protože dopady klimatické změny v posledních letech jsou stále výraznější. Podle seznamu schválených projektů míří například více než 407 milionů korun na přírodě blízká protipovodňová opatření na řece Desná. Žádala o ně obec Rapotín na Šumpersku, která byla postižena již v roce 1997 rozsáhlými povodněmi. Další peníze půjdou na protipovodňová opatření v obci Dětkovice na jižní Moravě, Bruntále nebo pro Pečenecký region ve Středočeském kraji.

Novela insolvenčního zákona má pomoci oddlužit víc lidí

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu insolvenčního zákona, jejíž cílem je, aby se mohlo zbavit dluhů víc lidí. Nově by do procesu oddlužení mohli vstoupit lidé bez ohledu na výši dluhů. Oddlužení by pak trvalo tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Ministerstvo chce v novele zcela odstranit stávající podmínku, která hovoří o tom, že dlužník má být schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Podle Pelikána je tato bariéra nespravedlivá, protože velké množství lidí na oddlužení nedosáhne kvůli výši dluhů. Podotkl také, že podobné podmínky pro oddlužení nejsou ani v zahraničí.

O lidi, na které je uvaleno více exekucí, by se nově měl starat pouze jeden exekutor. Ministerstvo spravedlnosti to navrhuje v novele exekučního řádu. Novela také plánuje zastavení starých exekucí, které nemají výsledek a nedaří se vymoci ani náklady. Jde o případy, kdy třeba dlužníci nemají žádný majetek.

Poslankyně Semelová se nemusí omlouvat za výroky o Horákové, potvrdil soud

Komunistická strana a její poslankyně Marta Semelová se nemusí omlouvat za televizní výroky političky o popravené Miladě Horákové či o invazi vojsk z roku 1968. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud, který zamítl odvolání právníka Michala Kincla (TOP 09). Kincl se domáhal omluvy, výroky ho prý jako občana šokovaly. Odvolací senát konstatoval, že výroky Semelové nezasáhly do Kinclových osobnostních práv, protože se netýkaly jeho osoby. Semelová v pořadu ČT24 Hyde Park zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu bylo vynucené. Odmítla, že obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc. Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, označila za pozitivní postavu československých dějin.

Hasiči našli v sutinách zříceného domu v Kladně mrtvého muže

Hasiči našli v Kladně mrtvého muže v sutinách domu, který se ve středu zřítil zřejmě po výbuchu plynu. Jeden zraněný je v nemocnici. Dům byl po výbuchu zcela zdemolovaný, hasiči museli zajistit i sousední budovu. Sutiny nejdříve začali odklízet ručně, poté zapojili i speciální sací bagr. Všechny práce se snažili provádět šetrně kvůli podezření, že je v sutinách pravděpodobně člověk. Šlo o osmašedesátiletého muže. Nalezen byl ve sklepních prostorách. Podle kladenské policejní mluvčí Jany Šteinerové pokračuje vyšetřování příčiny výbuchu.

Ostatky 200 obětí ze Švédských šancí budou převezeny do Přerova

Ostatky obětí poválečného masakru na návrší zvaném Švédské šance u Přerova, které byly letos objeveny na olomouckém hřbitově, budou v pátek převezeny do Přerova. Jde o pozůstatky téměř 200 žen a dětí, karpatských Němců popravených československými vojáky v červnu 1945. Oběti budou pohřbeny na přerovském hřbitově, kde již spočívají jejich muži, otcové či bratři. Na poslední cestě z Olomouce do Přerova bude oběti doprovázet farář a jejich žijící příbuzní, řekla ČTK mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Masakr se na návrší Švédské šance odehrál v noci z 18. na 19. června 1945. Zavražděno bylo 120 žen, 72 mužů a 75 dětí. Jednalo se o karpatské Němce ze Slovenska, slovenské Maďary a Slováky, kteří se vraceli z války domů. Vlaku, v němž cestovali, si všimli příslušníci 17. pěšího pluku z Petržalky. "Nemilosrdně je nechali vyvléct z vagonů, dovlekli je na kopec nad Přerovem a tam je popravili," uvedl historik František Hýbl, který se touto tragédií dlouhodobě zabývá. Akci zorganizoval důstojník Karol Pazúr. Vojákům řekl, že v transportu jsou kolaboranti a příslušníci SS.

Ocenění Knihovna roku dostaly instituce z Rapotína a Kroměříže

Knihovnou roku 2016 se stala Obecní knihovna v Rapotíně na Šumpersku. Zvítězila v kategorii základní knihovna a její zástupci si v pražském Klementinu cenu převzali od ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). V kategorii informační počin si titul Knihovna roku 2016 z Prahy odvážejí zástupci Knihovny Kroměřížska. Porota je ocenila za průkopnické prosazení biblioterapie. Obě ceny jsou spojené s odměnou 70.000 korun. Letos byla v rámci ceremoniálu udělena i Cena za přínos k rozvoji české kultury. Dostal ji emeritní ředitel Parlamentní knihovny Karel Sosna. Jeho zásluhy podle ministra spočívají zejména v transformaci Parlamentní knihovny z tradiční podoby do moderního knihovnicko-informačního pracoviště a založení společné digitální knihovny parlamentních knihoven zemí V4.

Cenu Littera Astronomica za rok 2016 získali manželé Hadravovi

Cenu Littera Astronomica za rok 2016 udělila Česká astronomická společnost manželům Aleně a Petrovi Hadravovým. Společnost ocenila jejich mimořádný a trvalý přínos v oblasti zpřístupňování středověké astronomické vzdělanosti široké veřejnosti. Letos manželé Hadravovi připravili do tisku texty Galilea Galileiho Hvězdný posel a Johannese Keplera Rozprava s Hvězdným poslem. Podle tiskového tajemníka České astronomické společnosti Pavla Suchana jsou to jedny z nejdůležitějších astronomických příspěvků všech dob. Výsledky publikační činnosti manželů Hadravových jsou kromě jiného také zdrojem nedocenitelných informací při stavbě replik dávných astronomických přístrojů. Jako příklad lze podle Suchana uvést přesnou kopii sextantu, jímž pozoroval oblohu Johannes Kepler.

Na změně Václavského náměstí lidem vadí vjezd do garáží a platany

V projektu úprav spodní části pražského Václavského náměstí lidem vadí plánované vjezdy do podzemních garáží. Kritizují také výměnu současných lip za platany, podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je ale jejich údržba levnější. Připomínky k projektu zazněly na jeho veřejném projednání k vydání územního rozhodnutí, které je nutné k zahájení stavby. Ta by měla stát asi 150 milionů korun, hotová bude přibližně za rok od vydání všech povolení. Kritizované podzemní garáže přitom součástí projektu nejsou. Podle architekta Jakuba Ciglera jsou "nutné zlo", ale zároveň "jediná možnost" a projekt počítá pouze se stavební přípravou pro vybudování příjezdových ramp. Nový návrh počítá s rozšířením chodníků a celkem čtyřmi stromořadími. O opravě Václavského náměstí mluví představitelé Prahy několik let. Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké.

V Praze večer začne festival světla Signal

Počínaje dneškem se na další čtyři večery Praha ocitne v záblescích světel dvou desítek uměleckých instalací. V 19:00 začne čtvrtý ročník festivalu světla Signal, jehož produkce potrvají až do neděle vždy do půlnoci. Vedle hlavních atrakcí, videomappingu na tři historické budovy, nabídne monumentální světelné objekty a interaktivní instalace. Festival loni navštívilo 400.000 lidí. Jednou z nejvíce viditelných akcí budou obří humanoidní bytosti australské umělkyně Amandy Parerové. Zářící bílé postavy vysoké od osmi do 12 metrů budou v Praze na pěti místech.

Při výlovu rybníka budou k vidění i padáky z filmu Anthropoid

Při výlovu Bohdanečského rybníka na Pardubicku se lidé mohou 28. října dozvědět i něco víc o paravýsadku Silver A, který za druhé války zajišťoval radiové spojení s Londýnem. Uvidí nejen repliky zařízení, které parašutisté používali, ale i padáky z nového filmu Anthropoid. ČTK to řekl majitel firmy Rybniční hospodářství Adolf Vondrka. Bohdaneč byl za druhé světové války místem odboje. Sídlo rybářské firmy sloužilo jako záložní místo odkud Jiří Potůček ze Silver A vysílal do Londýna. Před dvěma lety Vondrka dokonce našel na půdě zapomenutou anténu, kterou Potůček používal. Potvrdila to expertíza. Jedná se o jedinou dochovanou součást radiosoupravy Libuše.

Počasí na pátek

Zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, při malé oblačnosti až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C, na Šumavě kolem 12 °C.

13-10-2016