Denní souhrn zpráv

Zeman: Nejsem si jist, zda ČR potřebuje horní komoru parlamentu

Prezident Miloš Zeman pochybuje o smyslu Senátu. Mohl by být sice pojistkou demokracie, ale prezident si není jist, jestli horní komoru Česká republika potřebuje. Zeman to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Letošní senátní volby provázela rekordně nízká účast - hlasovat přišlo jen 15,4 procenta voličů. "Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší. Je mi to líto," řekl prezident. Podle něj je volební účast stejně jako potřeba Senátu téma k řešení. Do Senátu už letos Zeman nepřijde, nevidí důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti.

V letošních senátních volbách byla nejúspěšnější KDU-ČSL, která vyhrála v devíti z 27 obvodů. Pro zbývající dvě vládní strany - ČSSD a ANO - skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako Starostové a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Zastoupení KSČM v Senátu zůstane jednočlenné.

Štěch: Zeman by neměl napadat ústavní instituce

Prezident Miloš Zeman by neměl napadat ústavní instituce. V reakci na prezidentovo zpochybňování smyslu Senátu to uvedl předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD). Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) by měl prezident hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Oba připustili, že nízká volební účast je problém, není ale "seriózní" spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení Senátu, míní Štěch.

Sněmovna podpořila zvýšení daňových slev na děti

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní daňový balíček, který především zvyšuje daňové slevy na druhé a další dítě. Předloha mění sedm daňových zákonů. Například zpřísňuje podmínky pro vyplácení daňového bonusu a usnadnit má i placení daní, cel nebo poplatků platební kartou. V zákoně o dani z přidané hodnoty zavádí institut nespolehlivé osoby. Navrhované změny měly původně začít platit už od 1. ledna. Parlament už však velmi pravděpodobně zákon do té doby schválit nestihne. Ve Sněmovně musí absolvovat ještě druhé a třetí čtení, poté ho dostane k projednání Senát a bude ho muset podepsat prezident. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) před poslanci řekl, že je připraven podpořit takový pozměňovací návrh, který posune účinnost zákona na 1. duben příštího roku s tím, že některá ustanovení by platila už od 1. ledna příštího roku a některá až od ledna 2018.

Sněmovní komise k policii dostala víc času na prověřování změn

Sněmovní vyšetřovací komise k policii dostala víc času na prověřování sporné reorganizace celostátních útvarů, která vyvolala roztržku v koalici mezi ČSSD a hnutím ANO. Komise nebude muset podle rozhodnutí dolní komory předložit poslancům výslednou zprávu svého zkoumání v původním termínu do konce října, ale do konce ledna. O prodloužení lhůty požádala sama komise. Její členové se shodli na tom, že říjnový termín pro ukončení práce není možné stihnout. Komise chce ještě vyslechnout některé další aktéry, možné jsou i opakované výslechy vybraných svědků. Poslanci také mají k vyhodnocení stovky stran dokumentů.

Ministr kultury přijal dalajlamu, mluvili o potřebě soucitu

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v Praze setkal s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou. Setkání v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí se zúčastnili také další zástupci lidovců. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve označil schůzku za soukromou iniciativu členů svého kabinetu. Prezident Miloš Zeman se na rozdíl od slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlamou neplánoval setkat. "Ministr kultury D. Herman a spol. dali přednost mediální slávě před zájmy České republiky a jejích občanů," napsal na twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Kiska, který je stejně jako dalajlama hostem konference Forum 2000, přijal duchovního představitele Tibetu o víkendu v Bratislavě. Čína se proti tomu ohradila. Ministerstvo zahraničí v pondělí ČTK sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Herman uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

Soud potvrdil zrušení rozsudku v korupční kauze kolem Ratha

Pražský vrchní soud v neveřejném jednání zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha. Kauza se vrací ke Krajskému soudu v Praze k novému projednání. ČTK to řekl mluvčí soudu Jan Fořt. Podle něj ještě nebylo vyhotoveno písemné usnesení o zrušení rozsudku. Zatím se kvůli tomu nemůže vyjádřit k důvodům, proč soudci o vrácení kauzy rozhodli. Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z Rathova majetku. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun.

Severočeši.cz napadli ústecké krajské volby, chtějí je opakovat

Zástupci hnutí Severočeši.cz napadli krajské volby v Ústeckém kraji. Ve třech stížnostech, které předali krajskému soudu, žádají kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami jejich opakování. ČTK to řekl poslanec Bronislav Schwarz. Stížnosti podal on a také lídr kandidátky, lékař Saša Štembera. Ještě před tím podal samostatnou stížnost místopředseda hnutí Jiří Zelenka. Soud má na rozhodnutí 20 dnů. Celou kandidátku Severočechů dala osm dní před krajskými volbami odvolat místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková. Schwarzovo a Zelenkovo křídlo hnutí to označuje za mstu. "Domáháme se toho, aby krajský soud zrušil volby a aby nařídil opakování voleb nebo opakování hlasování tak, aby se Severočeši mohli zúčastnit voleb a aby se těch 55 lidí mohlo ucházet o hlasy občanů v našem kraji," řekl ČTK Schwarz. Stížnosti opírají mimo jiné o to, že Jeníčková neměla podle Schwarze právo kandidáty odvolat.

Počty státních zaměstnanců trvale rostou již několik let

Počet státních zaměstnanců se od roku 2012 zvýšil zhruba o 23.000 na letošních 437.000. V příštím roce by se přitom měl jejich počet zvýšit o dalších 7600. Náklady na jejich odměňování od roku 2012 stouply o 16,6 miliardy na letošních 149 miliard korun. Příští rok by přitom měly výdaje státního rozpočtu na platy dále stoupnout na 162 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

CK očekávají příští rok oživení trhu, letní zájezdy mírně zdraží

Cestovní kanceláře očekávají v příštím roce oživení trhu. Průměrná cena letního zájezdu vzroste zhruba o pět procent. Velké CK na léto dál rozšířily nabídku v evropských destinacích, zejména o italská letoviska. Čekají také návrat klientů do Egypta či Turecka. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Kodiaq

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu velkého sportovně-užitkového vozu Kodiaq. Závod Kvasiny, v němž Škoda Auto nyní investicemi v miliardách korun výrazně rozšiřuje výrobu a nabírá zaměstnance, dále produkuje modely Superb, Yeti a od letošního roku pro španělský Seat dělá SUV model Ateca. S modelem Kodiaq vstupuje Škoda podle mluvčího Jozefa Baláže do celosvětově nejrychleji rostoucího automobilového segmentu.

Začíná knižní veletrh ve Frankfurtu, ČR na něm připomene Havla

Ve Frankfurtu nad Mohanem začíná 68. knižní veletrh, který se letos zaměří i na výzvy moderních technologií. Na knihy, ale také na virtuální realitu nebo umělou inteligenci by měl podle pořadatelů přilákat téměř 300.000 návštěvníků. Česká expozice představí téměř dvě desítky vystavovatelů. Jejím hlavním tématem je osobnost dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla, který by v říjnu oslavil 80. narozeniny. Z Čechů v rámci kulturního programu vystoupí kněz Tomáš Halík, diplomat Michael Žantovský nebo spisovatel Karel Hvížďala.

Dokument o Karlu Krylovi připomíná také jeho polskou tvorbu

Dokumentární film Bratříček Karel polské režisérky Krystyny Krauzeové vedle životních osudů legendárního písničkáře zaznamenává i dopad jeho tvorby u severních sousedů v Polsku. Snímek natočený v česko-polské koprodukci přibližuje pro mnohé neznámé události z Krylova života. Do tuzemských kin bude uveden 17. listopadu, tvůrci jednají i o jeho uvedení v polské televizi.

Střecha paláce Lucerna se dočasně otevře veřejnosti

Střecha paláce Lucerny v centru Prahy se tento týden dočasně otevře veřejnosti. Od středy do pátku vždy od 12:00 do 18:00 si budou moci lidé prohlédnout terasu s jedinečným výhledem na Prahu. Unikátní prostory, které zabírají plochu tisíc metrů čtverečních, pronajala švagrová někdejšího prezidenta Václava Havla pražskému kavárníkovi Ondřeji Kobzovi. Ještě před otevřením představí Havlová s Kobzou a architektem Petrem Hájkem plány na rekonstrukci střešní terasy, která se bude postupně opravovat a částečně zpřístupňovat veřejnosti. Kobza plánuje, že časem by tam mohla vzniknout například komunitní zahrada s kavárnou - inspirací jsou mu zelené střechy v jiných evropských metropolích. Záleží ale na tempu oprav i jednání s památkáři. Zatím chce, aby Pražané i návštěvníci hlavního města dosud nevyužívané prostory nad Lucernou, kam se jezdí páternosterem, poznali.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.