Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-10-2016

Ke zrušení schůzky s dalajlamou mě vyzval prezident, říká ministr Herman

Střet mezi Pražským hradem a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) kvůli ministrovu úternímu setkání s dalajlamou má pokračování. Herman v České televizi uvedl, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval, aby schůzku zrušil, nebo neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí a celý život píše a přednáší o hrůzách holokaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání informoval. V seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října, ale Brady podle Hermana nyní není. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

Zeman prý Hermana ke zrušení schůzky s dalajlamou vyzval na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. Herman respektuje, že má Zeman právo Bradyho neocenit, ale měnit rozhodnutí, je podle něj zvláštní. "Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním," dodal ministr. Brady Aktuálně.cz sdělil, že ho o chystaném vyznamenání řádem T. G. Masaryka informoval ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Petr Gazdík organizuje alternativu k hradní oslavě 28. října

Někteří politici kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Jiřího Bradyho nepřijdou 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) organizuje alternativní akci na Staroměstské náměstí, kam přijdou vznik Československa připomenout například ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) či Petr Pithart. K neúčasti na předávání vyznamenání vyzval i katolický kněz Tomáš Halík. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měl prezident Miloš Zeman řád Bradymu udělit, jinak se z oslav 28. října stane festival hradní malosti. Olomoucký rektor navrhl Bradymu udělit vyznamenání Univerzity Palackého. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) po setkání se Zemanem řekl, že prezident potvrdil, že po Hermanovi chtěl, aby se s dalajlamou nescházel. Popřel prý ale, že by s dalajlamou spojoval ocenění Hermanova strýce.

Podle předsedy ODS Petra Fialy na Pražský hrad nedorazí ani většina zákonodárců ODS. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad půjde, svátek podle něj nepatří Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) pokládá za důležité, aby se situace kolem vyznamenání nejprve vyjasnila. Očekává, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných. Adekvátně reagovat, pokud věc nebude vysvětlena a slušně vyřešena, je připraven předseda Senátu Milan Štěch.

Babiš: Čínskou CEFC vylobovali lidé spjatí s ČSSD

Čínská firma CEFC, která investuje v Česku, není podle místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO) moc transparentní. Vylobovali ji lidé spjatí s ČSSD, řekl novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Babiš řekl, že si se Zemanem vyměnili názory na vztahy mezi Čínou a Českem. Poznamenal, že se vyjadřuje k investicím Číny v ČR a nehodnotí investice českých firem v Číně. Na celou věc mají podle něj s prezidentem jiný názor. Zeman mu proto slíbil, že mu dodá seznam čínských investic ve výši 50 miliard korun. Babiš poznamenal, že kdyby čínské společnosti investovali do firem, které jsou na pokraji bankrotu, tak by to hodnotil pozitivně. "Já jsme samozřejmě očekával, a možná to je ještě krátká doba, že Čínská (lidová) republika tady bude stavět nějaké fabriky a zaměstná naše lidi," dodal.

Zeman v Lánech jednal s ministry o zrychlení dopravních staveb

Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým jednali s ministry v Lánech o zrychlení dopravních staveb. Mluvili například o potřebě legislativních změn či o financování dopravních projektů. Novinářům to po schůzce řekli místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok a ministr životního prostředí Richard Brabec (všichni za ANO). Zeman dlouhodobě prosazuje, aby vláda uvolnila více peněz na investice, a to především v dopravních stavbách. Podle Ťoka panovala shoda, že bude potřeba do budoucna radikálně zjednodušit stavební řízení, aby příprava staveb netrvala až 15 let, ale maximálně pět či šest let.

Ťok: Letoví dispečeři při letu Zemana na pohřeb Kováče nepochybili

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) informoval prezidenta Miloše Zemana, že dispečeři v kauze zpoždění prezidentské delegace letící na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče nepochybili. Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán. "V Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje." Ťok to řekl novinářům po schůzce v Lánech. Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů, kteří to ale důrazně odmítli. Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. "My protokol prezidenta neděláme," poznamenal.

Sobotka trvá na tom, že lídra ČSSD má zvolit sjezd a ne členové

Myšlenku poslance Jeronýma Tejce, že by si premiér Bohuslav Sobotka mohl ověřit svou pozici v čele ČSSD tím, že se nechá zvolit členy místo sjezdu, považuje předseda vlády za úplný nesmysl. Po nedávných pro stranu neúspěšných krajských a senátních volbách Sobotka zopakoval, že se bude na jaře příštího roku ucházet setrvání v čele ČSSD. Tejcem navržený způsob volby by podle Sobotky vedl k několikaměsíčním hádkám a sporům uvnitř strany. "To by nás definitivně ve volbách porazilo, hnutí ANO už by pak nemuselo hnout prstem. Navíc ČSSD nese odpovědnost za vládu, voliči nejsou zvědaví na naše vnitřní diskuse, chtějí, aby vláda fungovala a sociální demokracie v ní prosazovala svůj program," dodal Sobotka.

KSČM program nemění, zůstává i vedení, zlepšit musí komunikaci

Aby komunisté v příštích volbách uspěli, musí se vymanit ze šedi, nastavit razantnější rétoriku a především zlepšit komunikaci s veřejností. Program strana měnit nebude, stejně jako vedení. Na mimořádném povolebním jednání ústředního výboru KSČM sice zazněla výzva k odpovědnosti vedení, ale k hlasování o změně to nedospělo. ČTK to řekl místopředseda opoziční KSČM Jiří Dolejš. KSČM nedokázala v krajských volbách obhájit minulé vítězství ani v jednom ze dvou regionů. Přišla přibližně o polovinu křesel.

U Dačic se zřítil padákový kluzák, jeho pilot zahynul

U Dačic na Jindřichohradecku se zřítil padákový kluzák. Devětačtyřicetiletý pilot na místě zahynul. Při startu se přetrhlo tažné lano a paraglidista se zřítil zhruba ze 20 metrů na pole. ČTK to řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. "Lidé, kteří na místo dorazili jako první, se pokoušeli muže oživit. Po příjezdu zahájila odbornou resuscitaci záchranná služba, ale pilot utrpěl zranění, jimž podlehl," uvedla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

Novelu proti falšování vína bude chtít Jurečka zmírnit v Senátu

Omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem má pomoci novela zákona o vinařství, kterou schválila Sněmovna. Předloha zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) připadá novela v některých případech příliš tvrdá a bude se snažit, aby ji Senát zmírnil. Za nerealizovatelný považují nová pravidla prodejci vína, vinaři naopak novelu chválí. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů.

Jurečka kritizuje povinnou trikoloru na hrdle láhve, když všechna ostatní označení v potravinářském sektoru, která odkazují na kvalitu nebo původ v ČR, jsou dobrovolná. Příliš tvrdá Jurečkovi připadají opatření, která se týkají sudového vína ze zahraničí. "V okamžiku, kdy bude příjemce dovážet víno například v cisterně do České republiky, tak bude muset přesně do litru mít rozepsáno, kde přesně to víno jako sudové bude v České republice v které konkrétní vinotéce prodáváno," řekl ministr. To je podle něj v praxi velice těžce naplnitelné. Stejně argumentuje předseda Sdružení obchodníků s vínem a vinoték Václav Rusnok. "My dovážíme víno s tím, že potom na něj hledáte kupce - vinotéku, nebo někoho jiného. A že by obchodník při dovozu věděl, kdo od něj víno koupí, je nereálné," uvedl.

Kardinál Duka sloužil mši za oběti heydrichiády

Čtením téměř tří stovek jmen začala v chrámu sv. Víta na Pražském hradě mše za oběti heydrichiády. Před oltářem planulo za každého člověka zavražděného nacisty v pomstě za atentát na Reinharda Heydricha 294 svící a v lavicích seděli jejich potomci a příbuzní. Kardinál Dominik Duka ty, kdo nezištně pomáhali parašutistům při jejich úkolu zlikvidovat zastupujícího říšského protektora, označil za skutečnou elitu národa. Mezi jména často zněla příjmení napovídající, že šlo o celé rodiny.

Východočeské muzeum vystaví repliky českých korunovačních klenotů

Východočeské muzeum v Pardubicích vystaví od listopadu repliky českých korunovačních klenotů a další exponáty vztahující se k životu a vládě Karla IV. Od jeho narození letos uplynulo 700 let. Svatováclavskou korunu, žezlo a jablko doplní meč, ale také archeologické nálezy z doby vlády Lucemburků, uvedla Kateřina Procházková z muzea. Repliky zhotovil jeden z nejlepších českých i evropských zlatníků současnosti Jiří Urban. Mimo jiné vyrobil šperky pro britskou královnu Alžbětu II. či pro papeže Jana Pavla II. a vytvořil také repliku císařské koruny Svaté říše římské. Výstava bude přístupná od 8. listopadu do 5. února 2017.

Modelář pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka

Modelář Stanislav Vrška pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka. Dílo se po dokončení stane součástí modelu historického centra Třebíče v podobě z roku 1835, který je umístěn v galerii divadla Pasáž. Vrška ho dokončil v roce 2013. Jeho odhalení bylo tehdy součástí oslav desátého výročí zapsání městských památek na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. "Pro lidi to možná bude daleko zajímavější než model centra města, které zůstalo v prakticky stejné podobě, ale Stařečka je ze dvou třetin vybouraná," řekl Vrška ČTK. Na místě původní čtvrti je dnes autobusové nádraží a průtah městem. Model má rozměry zhruba tři krát tři a půl metru.

V Tovačově začal výlov rybníka, očekává se až 700 metráků ryb

Rybáři v Tovačově na Přerovsku se pustili do tradičního výlovu Hradeckého rybníka. První ryby začali lovit už v ranních hodinách, nechyběli mezi nimi kapři, amur, tolstolobik, ale i štiky a candáti. Rybáři očekávají, že úlovek bude o něco vyšší než loni, odhadují 600 až 700 metráků ryb. Hráze rybníka už dopoledne obsadily tisíce lidí. Z širokého okolí se sjeli nejen na samotnou podívanou, ale i na tradiční rybí speciality, které voněly z desítek stánků.

Sport

Tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou vyhrály čtyřhru na halovém turnaji v Moskvě. Ve finále porazily za hodinu a čtvrt australsko-ruský pár Darja Gavrilovová, Darja Kasatkinová 4:6, 6:0, 10:7. Stříbrné olympijské medailistky z Londýna získaly druhý letošní titul, celkem jich společně vybojovaly už 13.

Tenistka Petra Kvitová nedotáhla cestu turnajem v Lucemburku k titulu. Nejvýše nasazená hráčka a světová jedenáctka prohrála ve finále s Rumunkou Monicou Niculescuovou 4:6 a 0:6. Kvitová mohla v Lucemburku přidat druhý letošní a celkově devatenáctý triumf v kariéře, ale nedokázala si poradit se skvělou obranou soupeřky a příliš chybovala. Niculescuová, která je na žebříčku o 40 míst níže, vyhrála třetí turnaj v životě.

Počasí na neděli

Zataženo nízkou oblačností, místy mlhy. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, při malé oblačnosti až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

22-10-2016