Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

23-10-2016

Brady potvrdil, že mu Hrad oznámil udělení řádu T. G. Masaryka

Jiří Brady, o jehož státním vyznamenání k 28. říjnu se vede spor, a jeho žena Tereza potvrdili, že jim Hrad původně oznámil, že bude vyznamenán řádem T. G. Masaryka. Novinářům to řekli na ruzyňském letišti krátce po příletu do České republiky. Telefonát se podle Bradyové uskutečnil 12. října a informace o vyznamenání zazněla jasně, řekla. Brady je strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Ten tvrdí, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Brady bude vyznamenán, pokud se Herman nesetká s tibetským duchovním dalajlamou. Hrad to popírá.

"Dostali jsme detaily, kolik lidí si na to může pozvat, kdy to začne, jak to bude všechno probíhat," řekla Bradyová. Šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, který jim informaci telefonicky předával, se ptala, zda přijde ještě nějaká informace písemně. Odpověděl prý, že nikoli. Detaily, které potřebují vědět, se měli dozvědět v pondělí 24. října. Brady byl navrhnut na vyznamenání již v minulosti. Tehdy jim podle Bradyové nikdo netelefonoval. Forejt v pátek ČTK řekl, že nikomu udělení vyznamenání neoznamoval.

Sobotka obdržel a podepsal seznam vyznamenaných ve středu

Premiér Bohuslav Sobotka seznam osob navržených na vyznamenání dostal k podpisu tuto středu, kdy ho také kontrasignoval. Uvedl to v prohlášení zaslaném ČTK. Setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním dalajlamou, jehož zrušením podle Hermana podmínil prezident Miloš Zeman udělení jeho strýci Jiřímu Bradymu, se uskutečnilo v úterý. Sobotka uvedl, že předtím seznam s nikým neřešil. "Respektuji ústavní zvyklost, podle níž vyznamenané ze všech předložených návrhů vybírá a navrhuje prezident," uvedl s tím, že stejně postupoval i v předchozích dvou letech. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Radiožurnálu řekl, že Bradyho jméno nikdy nebylo na seznamu vyznamenaných.

Vláda projedná opatření kvůli útlumu těžby na severu Čech

Vytvoření mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku, podpora rekvalifikací či příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky lomu ohrožené ztrátou zaměstnání, to jsou některá z opatření, která navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Chce tím řešit možné zvýšení nezaměstnanosti v důsledku útlumu těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Návrh, ke kterému má výhrady ministerstvo financí, v pondělí projedná vláda. Podle materiálu přijde do roku 2021 o práci 1769 zaměstnanců.

Drábová: Trvalé úložiště bych postavila u jaderné elektrárny

Trvalé úložiště radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva by bylo nejvhodnější postavit přímo v místě jaderné elektrárny, ať už v Dukovanech na Vysočině, nebo v jihočeském Temelíně. V pořadu České televize to uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Česko by mělo úložiště postavit do roku 2065. Náklady na jeho vybudování jsou odhadovány zhruba na 112 miliard korun, na jaderném účtu na jeho výstavbu je aktuálně 24 miliard. V současnosti se ukládá jaderný odpad do meziskladů, které jsou v areálech obou elektráren. Podle Drábové by se měla Správa úložišť radioaktivních odpadů podrobně podívat, zda by geologický masiv v okolí elektráren vybudování úložiště umožnil.

Koaliční rada by mohla probírat předvolební kampaň či DPH

V pondělí se po téměř dvou měsících sejdou špičky vládních stran na jednání koaliční rady. Politici by mohli hovořit o vzájemných výpadech koaličních partnerů v kampani před nedávnými krajskými a senátními volbami, kvůli kterým se strhla hádka už tento týden na jednání kabinetu. Koalice chce podle informací ČTK probrat také snížené sazby daně z přidané hodnoty, zálohové výživné, sociální bydlení či financování vysokého školství. Na programu je i záměr ministerstva financí, podle kterého by celníci mohli od roku 2019 vyšetřovat daňové trestné činy. K tomu je nyní oprávněna jen policie. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) považuje záměr za nesystémový a problematický.

Vláda projedná přesun letecké záchranné služby do Bechyně

Vláda bude rozhodovat o přemístění základny pro leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji do Bechyně. Důvodem je vyšší hmotnost vojenských vrtulníků, které nemohou přistávat v současném středisku letecké záchranné služby na letišti Planá u Českých Budějovicích. Proti přemístění se v minulých týdnech postavili zástupci Jihočeského kraje a místní záchranné služby. Odpovědnost armádě za leteckou záchrannou službu v jižních Čechách přiřkla v minulých měsících vláda. Dosud vojáci převáželi zraněné v Plzeňském a Karlovarském kraji. Původní záměr počítal, že armáda využije heliport, který Jihočeský kraj nedávno v Plané modernizoval. Ukázalo se však, že je schopen přijmout pouze lehčí vrtulníky.

Heliport v Plané by měl být znovu využíván poté, co se o pacienty začne v celém Česku starat státní provozovatel s lehkými helikoptérami. Stát by se tak mělo do tří až čtyř let.

Heureka.cz: Češi letos utratí v e-shopech 96 miliard korun

Obrat českých internetových obchodů letos přesáhne 96 miliard Kč, meziročně tak bude o 19 procent vyšší. Nejrychleji roste on-line prodej oblečení, jídla, vybavení domu a zahrady či kosmetiky. Vyplývá to z analýzy srovnávače cen Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Počet internetových obchodů v ČR druhý rok klesá, aktivních je jich 36.200.

Většina restaurací v ČR je nekuřácká nebo má oddělené prostory

V celém Česku je vůči nekuřákům vstřícná nadpoloviční většina podniků zaměřujících se na gastronomii. Nekuřácké jsou téměř všechny nové. Jejich provozovatelé tvrdí, že o hosty nemají nouzi a svého rozhodnutí vylepit na vstupní dveře nálepku informující příchozí o zákazu kouření s odstupem času nelitují, zjistila ČTK. V celé zemi je v současnosti podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka minimálně 60 procent restaurací buď nekuřáckých, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Připravovaný protikuřácký zákon, který budou v úterý projednávat poslanci, bude mít podle Stárka negativní vliv jen na podniky, kde jídlo není prvořadé, jako bary nebo pivnice. Poškodit by to mohlo i malé venkovské hospody, dodal.

Zájem o dárcovství stoupá, loni dary opět překročily 5 mld. Kč

Zájem o dárcovství v Česku rok od roku stoupá. Loni přibylo zhruba 4000 lidí a tisícovka firem, kteří dar zohlednili v daňovém přiznání. Celková hodnota uplatněná v daních loni znovu překročila pět miliard korun, vyplývá ze statistik Generálního finančního ředitelství. Podle ředitele Nadace Via Jiřího Bárty je ale celkový objem darů zhruba o dvě miliardy korun vyšší. V přiznáních se totiž neobjevují dary zaměstnanců v hlavním pracovním poměru, kostelní sbírky, veřejné sbírky v ulicích či dárcovské DMS. Novinkou posledních let v dárcovství v Česku jsou dary ze závěti, kdy lidé část svého majetku odkážou na dobročinnost, což je v západním světě běžné.

Ombudsmanka našla u sociálně-právní ochrany dětí tři desítky chyb

Kancelář veřejného ochránce práv letos do konce září prošetřovala 63 stížností na práci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a v 35 případech zjistila pochybení. Nejčastěji šlo o zanedbání práce s rodinou, řekla ČTK mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková. Za roky 2014 a 2015 prošetřovala kancelář 142 stížností a pochybení zjistila v 77 případech. OSPOD podle mluvčí ne vždy zjišťuje názor dítěte na uspořádání jeho poměrů a nebo ho nedostatečně informuje o průběhu a důsledcích soudního rozhodování na jeho život. "Celkově se výkon sociálně-právní ochrany dětí zlepšil, byť někdy může dojít k excesu. Je ale mnohem víc případů, kdy konstatujeme, že je postup OSPOD v pořádku," uvedla mluvčí.

Podzimní Flora přilákala 25.500 návštěvníků

Podzimní etapa Flora Olomouc přilákala letos podle předběžných čísel 25.500 návštěvníků. Jde zhruba o stejný počet jako loni, kdy branami výstaviště prošlo 26.000 lidí, řekl ČTK mluvčí výstaviště Adam Fritscher. Nejvíce pozornosti návštěvníků přitáhl hlavní pavilon, který aranžéři výstaviště přeměnili v zaplněné sklepy a spíše. Při pohledu z galerie pavilon A připomínal včelí plástev. Výstavy se zúčastnilo 152 pěstitelů z řad profesionálů a zahrádkářů z celé země. Festival gastronomie a nápojů Olima nabídl Dny moravských vín, degustace či kuchařské a cukrářské soutěže, kterým vévodilo zdobení dortů na téma halloween.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si na dalších testovacích mezinárodních závodech v Inzellu připsala vítězství v závodě na 1500 metrů a třetí místo na kilometru. Na delší z obou tratí triumfovala v čase 1:56,46 s více než dvousekundovým náskokem na Polku Katarzynu Wozniakovou. Třetí místo obsadila další česká reprezentantka Nikol Zdráhalová v osobním rekordu 1:58,97. I ona za sebou nechala například domácí hvězdu Claudii Pechsteinovou, jež skončila pátá.

Kristýna Zahradníčková vybojovala na mistrovství světa ve sportovním aerobiku stříbrnou medaili. Na šampionátu ve Vídni si o místo polepšila oproti předchozím dvěma ročníkům. Soutěž popáté za sebou vyhrála Australanka Allira Bullová, čtvrtá skončila česká šampionka Adéla Citová a pátá Tereza Kudláčková.

Dráhový cyklista Tomáš Bábek vyhrál na mistrovství Evropy v Paříži keirin a navázal na loňské zlato Pavla Kelemena v téže disciplíně. Pro českou dráhovou cyklistiku je to čtvrtý evropský titul od premiérového šampionátu před šesti lety. Robin Wagner dojel v malém finále druhý a celkově obsadil osmé místo.

Golfistka Jessica Kordová vybojovala na turnaji LPGA na jihočínském ostrově Chaj-nan druhé místo a zaznamenala nejlepší výsledek letošního roku. Dcera bývalého českého tenisty Petra Kordy, jež reprezentuje USA, zaostala o jednu ránu za Australankou Minjee Leeovou, která na prestižním okruhu získala titul potřetí v kariéře.

Počasí na pondělí

Zataženo až oblačno, ojediněle mrholení, na severozápadě místy déšť. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v místech se zmenšenou oblačností kolem 15 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

23-10-2016