Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-10-2016

Zeman zváží, že by Bradyho při vhodné příležitosti ocenil

Prezident Miloš Zeman zváží, že by Jiřího Bradyho, kvůli jehož ocenění 28. října se vede spor, ocenil při vhodné příležitosti. Je k tomu připraven jako ke gestu dobré vůle. Na tiskové konferenci to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Státní vyznamenání není podle Ovčáčka možné vynucovat žádnou kampaní. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) obvinil Zemana z toho, že podmínil ocenění jeho příbuzného Bradyho tím, že se nesetká s tibetským vůdcem dalajlamou. Když se schůzka uskutečnila, Bradyho se Hrad rozhodl neocenit. Hrad to odmítá. K udělení vyznamenání Zemana vyzvala řada čelných českých politiků. Část z nich kvůli kauze zvažuje, že se nezúčastní ceremoniálu na Pražském hradě 28. října.

Brady v této chvíli o jakékoli ocenění ze strany Zemana nestojí

Jiří Brady v této chvíli o jakékoli ocenění ze strany prezidenta Miloše Zemana nestojí. ČTK to řekla jeho žena Tereza. V reakci na oznámení Hradu, že Zeman zváží jako gesto dobré vůle ocenění Bradyho v jiném vhodném termínu, tak zopakovala Bradyho postoj z pondělí. Na otázku, zda by svůj postoj změnil, pokud by mu byl udělen třeba Řád bílého lva, tedy nejvyšší české státní vyznamenání, Bradyová dodala, že "v tomto momentě jakékoli ocenění z té strany, ze které měl přijít řád T. G. Masaryka, nepřipadá v úvahu".

Premiér Sobotka udělí Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) udělí Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře. V prohlášení dodal, že pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října na Pražském hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly. Bradyho chce ocenit za celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Sobotka uvedl, že se na něj v posledních dnech s doporučeními ocenit Bradyho obracela řada lidí. Příbuzného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v minulosti poznal osobně při návštěvě ve Washingtonu, kde mu brady líčil své zkušenosti z nacistických koncentračních táborů. "Jsem přesvědčen, že si Brady ocenění zaslouží, ať už za sílu a odvahu, s kterou dokázal přežít holokaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost," uvedl Sobotka.

Sněmovna uctí Bradyho na slavnostním shromáždění ve čtvrtek

Sněmovna uctí Jiřího Bradyho na slavnostním shromáždění ve čtvrtek dopoledne. Dohodlo se na tom vedení dolní komory. Brady obdrží pamětní medaili spolu s pamětním listem, napsal ČTK předseda Sněmovny Jan Hamáček. Potvrdil tak informaci serveru Aktuálně.cz. Slavnostní shromáždění se uskuteční ve čtvrtek v 11:00. S myšlenkou už o víkendu přišla poslankyně Miroslava Němcová (ODS) v souvislosti s aférou kolem udělení státního vyznamenání Bradymu, kterého na něj navrhla prezidentu Miloši Zemanovi právě Sněmovna.

Brady dostane Medaili UP v pátek večer na Staroměstském náměstí

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller předá akademické ocenění pamětníkovi holocaustu Jiřímu Bradymu v pátek večer na Staroměstském náměstí v Praze. Půjde zhruba o stejný čas, kdy se ve Vladislavském sále Pražského hradu uskuteční slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání, z jehož seznamu byl údajně Brady vyškrtnut. K ocenění olomoucké univerzity se symbolicky přidává většina českých univerzit, řekli ČTK zástupci Univerzity Palackého. "Potkal jsem pana Bradyho před mnoha lety jako student v Kanadě, byl jsem na jeho přednáškách o jeho sestře Haně. Jsem poctěn, že pan Brady přijme akademické ocenění z mých rukou, a můžeme tak uctít člověka, který pro Českou republiku mnoho vykonal," dodal rektor Miller.

Jiří Brady letos možná získá 17. listopadu také Cenu Paměti národa. Společnost Post Bellum uvedla, že během uplynulého víkendu se na ni obrátily stovky lidí e-mailem či na facebooku s prosbou, aby se letos stal nositelem Ceny Paměti národa i Brady. Brady už přijal nabídku a bude svůj celoživotní příběh vyprávět pro sbírku Paměť národa. Vylíčení vlastního osudu pro tento archiv je základní podmínkou toho, aby se pamětník mohl stát laureátem ceny.

TOP 09, KDU-ČSL a ODS na hradní oslavy nepůjdou

Opoziční TOP 09 se v pátek hradních oslav vzniku republiky nezúčastní. Také poslanci a senátoři KDU-ČSL na Hrad nepůjdou. Akce se podle nich zvrhává v nedůstojné politikaření a ve vyřizování osobních účtů. Nezúčastní se ani ODS. Prezident se ke svátku podle předsedy strany Petra Fialy chová neuctivě, rozhodnutí o neocenění Bradyho bylo urážlivé. K neúčasti na ceremoniálu na Pražském hradě vyzval i kardinál Miloslav Vlk. Podobné aféry podle něj poškozují ve světě pověst České republiky. Hnutí STAN organizuje alternativní oslavu státního svátku na Staroměstském náměstí.

Klub ČSSD nechá na rozhodnutí jednotlivých poslanců, zda se zúčastní oslav 28. října na Hradě. Je na každém, jak si připomene význam tohoto svátku. Poslanci a ministři hnutí ANO mají doporučení, aby se oslav na Hradě zúčastnili. Místopředseda Jaroslav Faltýnek odhaduje, že většina kolegů na Hrad půjde. Poslanci KSČM by na alternativní akce chodit neměli. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika nejde o povinnost či zákaz, ale doporučení členům. Podle komunistů podpora "truc akcí" může dělit společnost.

Česko-čínské fórum bylo podle Hradu zrušeno kvůli dalajlamovi

Prezident Miloš Zeman dostal informaci, že kvůli schůzce ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou má být zrušeno česko-čínské investiční fórum. Mluvčí Jiří Ovčáček to řekl na tiskové konferenci. Zeman podle něj nyní dělá vše pro to, aby se uskutečnilo. Kdo Zemanovi informaci o souvislosti rušení podnikatelského fóra a schůzky Hermana s dalajlamou řekl, Ovčáček odmítl sdělit. V souvislosti s obchodem s Čínou se v posledních dnech rozpoutala v Česku debata. Čínské investice v ČR dosáhly podle Zemana asi 50 miliard korun. Úspěšnost spolupráce zpochybnil například ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Štěch: Senát zachránil státu miliardy, rušit jej by byla chyba

Senát je podle jeho předsedy Milana Štěcha uvážlivější parlamentní komorou. Svými opravami zákonů, s nimiž se většinou Sněmovna ztotožnila, zachránil státu miliardy korun. Rušit ho by proto bylo nezodpovědnou vážnou chybou, řekl Štěch na konferenci k 20. výročí ustavení Senátu. Předseda Senátu tak reagoval na úvahy o nepotřebnosti horní komory, které prezentoval hlavně prezident Miloš Zeman a také vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš poté, co se při nízké volební účasti kandidáti jeho hnutí nedokázali výrazněji prosadit v senátních volbách. Cestu ke zvýšení atraktivity pro voliče vidí Štěch ve zvýšení pravomocí Senátu. Měl by například nově schvalovat kandidáty na členy rady ČNB, jejichž výběr je jen v rukou prezidenta, nebo místo poslanců vybírat členy mediálních rad.

Babiš: Rozpočet letos skončí v přebytku, bude to nejlepší výsledek

Státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky. Zároveň poklesne státní dluh. Důvodem je především lepší výběr daní. Na konferenci k elektronické evidenci tržeb to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. Ke konci září přitom přebytek státního rozpočtu stoupl na 82,3 miliardy korun. Výběr daní je podle Babiše meziročně lepší o 47 miliard korun. Podle ministra tomu napomohlo zavedení kontrolního hlášení u DPH od letošního roku. Řada analytiků již dříve upozornila, že za lepším hospodařením státu jsou z významné části nižší veřejné investice. "Z dnešního pohledu se už nezdá úplně nerealistické, že zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku. Šlo by ovšem o nechtěný přebytek, vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby," uvedl například počátkem září hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun. Česko vykázalo poprvé schodek rozpočtu v roce 1996, a to 1,6 miliardy korun. V roce 2003 pak poprvé překonal stomiliardovou hranici, konkrétně 109,1 miliardy korun. Nejvyšší byl schodek rozpočtu v roce 2009, kdy se přehoupl přes 192 miliard korun.

Mládek: Čínské firmy mají zájem se podílet na dostavbě Dukovan

Čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to po poradě ekonomických ministrů se zástupci odborů a zaměstnavatelů řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Hospodářské noviny uvedly, že Číňané požadují po české vládě slib, že některá z tamních firem dostane zakázku na dostavbu jaderného bloku v Česku automaticky, bez výběrového řízení. "O tom, že by to mělo být bez výběrového řízení, nevím. Rozhodně na to nejsme připraveni," uvedl Mládek. Připustil, že teoreticky takový postup ale možný je. Podle něj se tímto způsobem staví například elektrárna Paks v Maďarsku. Dostavbu tamní jaderné elektrárny provádí ruská společnost Rosatom.

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller v srpnu uvedl, že jednání s možnými dodavateli technologie pro stavbu nového dukovanského bloku začínají. Osloveni podle něj byli dodavatelé v šesti zemích - ve Francii, Rusku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. Celkem má jít o deset projektů firem, některé z toho jsou mezinárodní.

Vedení OKD chce podle odborářů zrušit sociální program

Vedení OKD chce podle odborářů co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Předseda Nezávislých profesních odborů technicko-hospodářských pracovníků OKD Jiří Zátopek řekl České televizi a MF DNES, že se odboráři dozvěděli, že těžba v dole skončí nejpozději ke 31. lednu 2017 a že OKD zrušilo sociální program. OKD je od května v úpadku. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že věřitelský výbor zatím o ničem nerozhodl. Předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička uvedl v prohlášení, že rozhodnutí zrušit sociální program vyvolá u zaměstnanců vlnu protestů, které mohou vyvrcholit až konkurzem společnosti, jíž věřitelé v srpnu povolili reorganizaci. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Ztrátový důl táhne dolů celou firmu.

České stíhače jako další mise čeká Pobaltí, nyní končí na Islandu

České nadzvukové letectvo by se v rámci příští zahraniční mise mělo vrátit do Pobaltí, jehož vzdušný prostor by chránilo pravděpodobně v roce 2019. Novinářům to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář při návštěvě české letecké jednotky na Islandu, kde české gripeny tento měsíc působí. Podle velitele jednotky Jaroslava Tomani dosud piloti odstartovali k 91 výcvikovým letům a ve vzduchu strávili téměř 115 hodin. Na Islandu čeští letci působili již dvakrát. Pomáhají střežit vzdušný prostor a pobytu využívají i k tréninku. Piloti si při misi nad mořem oblékají kromě nezbytné kombinézy a přetlakových kalhot, které jim pomáhají zvládnout vysoké přetížení, i neopren. "V případě katapultáže nám umožní přežít nějakou dobu v chladné vodě," řekl ČTK pilot Martin Špaček. V letadle také mají připravený nafukovací člun a nouzovou dávku s potravinami a základními potřebami, která jim pomůže přežít i několik dnů, než je najdou záchranné týmy.

Policie má dva podezřelé ohledně údajné bomby na nádraží v Brně

Policie musela zhruba na dvě hodiny vyklidit brněnské autobusové nádraží Zvonařka, uzavřené bylo i sousední obchodní centrum Vaňkovka a okolní ulice. Důvodem bylo anonymní oznámení o bombě. Krátce před polednem policie všechna opatření zrušila, ve Vaňkovce zadržela dva podezřelé, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb. Bomba se nenašla. Policie pracovala s informacemi, že právě ve Vaňkovce se oznamovatel anonymu pohybuje. "Při bleskové pátrací akci jsme narazili v nedalekém obchodním centru na dvě podezřelé osoby. Obě jsme předvedli na obvodní oddělení, kde jsme u jedné z nich našli i mobilní telefon, ze kterého bylo vyhrožováno," uvedl Šváb.

Policie navrhla obžalovat muže za házení vajec na Zemana

Policie navrhla obžalovat muže, který předloni 17. listopadu údajně házel na pražském Albertově vejce směrem k pódiu, na němž měl projev prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Za výtržnictví hrozí obviněnému až dva roky vězení. Incident se stal při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty včetně vajíček a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Policisté při shromáždění nikoho nezadrželi. Policie později začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a obvinila dva lidi. Letos v létě však stíhání jednoho z nich zastavila. Po vyhodnocení důkazů totiž vyloučila, že tento obviněný házel předměty na účastníky shromáždění.

Ruzyňskému letišti přibylo za tři čtvrtletí 646 tisíc cestujících

Letišti Václava Havla Praha přibylo za tři čtvrtletí 646 tisíc cestujících, za leden až září jich odbavilo téměř 9,9 milionu. Za růstem jsou nové linky i navyšování kapacit dopravců. Nejoblíbenější destinací byl Londýn. Podle odhadů letiště by letos mohl počet přepravených cestujících atakovat 13 milionů. Daří se i nákladové přepravě, která stoupla meziročně o 43 procent. Největší počet přepravených cestujících zaznamenalo pražské letiště u Británie, následovalo Německo, Itálie, Francie a Rusko. Významně přibylo pasažérů z Nizozemska (28 procent), Spojených arabských emirátů (26,6 procenta) nebo z Finska (25,8 procenta). Letiště nyní prochází rekonstrukcí, která má zvýšit počet odbavených cestujících.

Úpravy magistrály navrhne urbanista Gehl do června 2017

Úpravy severojižní pražské magistrály navrhne dánský urbanista Jan Gehl do června 2017. Na projektu bude pracovat tři až čtyři měsíce, jeho tým třikrát navštíví Prahu. Do sídla jeho firmy v Kodani jednou vyjede tým Institutu plánování a rozvoje (IPR). Vypracováním koncepce kanceláří Gehl Architects schválili pražští radní. Za projekt má město podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, zaplatit 74.000 eur, což je podle aktuálního kurzu 1,99 milionu korun. Na závěr projektu bude přeložený akční plán na další roky. Gehl se proslavil především jako odborník na veřejný prostor. Jeho služeb využil Londýn, Vídeň, Kodaň, Oslo, Moskva či New York. Praze by měl pomoci se zklidněním severojižní magistrály. Podle jeho dřívějších slov to bude jeden z nejtěžších úkolů, jaký kdy řešil.

Lidé stále nenosí reflexní prvky, nebo je mají nasazené špatně

Lidé stále nenosí za snížené viditelnosti na oblečení reflexní prvky, nebo je nemají umístěné správně, a nejsou tak ze všech směrů viditelní. Na setkání s novináři to řekl vedoucí oddělení Besip Martin Farář. Povinnost nosit mimo obec reflexní prvky přitom platí od února. Právě neoznačení a špatně viditelní chodci tvoří významnou část lidí usmrcených na silnicích v říjnu. Desátý měsíc roku se podle dosavadních statistik jeví jako nejhorší měsíc za posledních šest let. K pondělku si říjen vyžádal na silnicích 56 usmrcených lidí. Z toho policie eviduje 13 usmrcených chodců, viditelnost při těchto nehodách sehrála velmi důležitou roli, uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Ministr kultury ocenil divadelníka Oslzlého či režiséra Klose

Básník a esejista Petr Král dostal Státní cenu za literaturu. Porota mu ji udělila nejen za jeho titul Vlastizrady, ale i za celé jeho dílo zahrnující i jeho tvorbu v emigraci. Státní cenu za překlad si odnesl Pavel Dominik za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i za předchozí práci. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) předal také ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie. Dostali je Petr Oslzlý, Jan Kouba, Charlotta Kotíková, Zdeňka Vydrová, František Filip a Elmar Klos in memoriam. Ministerstvo letos neuspořádalo před předáváním cen tradiční tiskovou konferenci, není tedy známo, jak ke konečné volbě jmen došlo, ani kolik osobností bylo nominováno. Většina laureátů loni slavila životní jubileum.

Petr Oslzlý je divadelní teoretik, dramaturg a hybatel jednoho z nejvýraznějších českých divadel druhé poloviny 20. století. Po listopadu 1989 byl kulturním poradcem prezidenta Václava Havla. Brněnská Husa na provázku, na jejímž vyprofilování se podílel, brzy oslaví 50. výročí vzniku. Pětasedmdesátiletá Kotíková, členka správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého, je pravnučkou prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a od roku 1970 žije ve Spojených státech, kde působila jako kurátorka současného umění Brooklynského muzea Vydrová je 25 let městskou architektkou Litomyšle, cenu dostala za dlouhodobou aktivní a koncepční činnost a otevření historického města současné kvalitní architektuře. František Filip režíroval oblíbené Utrpení mladého Boháčka, ze seriálů pak F. L. Věk, Cirkus Humberto či Sňatky z rozumu, ale také Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka.

Filmová přehlídka 3kino uvede v Praze tvorbu zemí V4

To nejlepší ze současné tvorby zemí V4, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a Česka, nabídne třetí ročník mezinárodní přehlídky 3kino. Uskuteční se od 2. do 6. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald. Uvedeno bude přes 40 snímků, některé za účasti tvůrců, a uskuteční se pět workshopů, oznámila ČTK mluvčí přehlídky Alice Aronová. Z plánovaných polských filmů tu bude kontroverzní Smoleńsk zachycující událost z 10. dubna 2014, kdy vládní letoun havaroval u ruského města, což nepřežil nikdo v čele s prezidentem Lechem Kaczyńskim. Dále bude promítnuto rodinné drama Poslední rodina, které si z festivalu v Gdyni v září odneslo cenu pro nejlepší polský film roku a rovněž ceny pro oba herce v hlavních rolích. "Ze slovenské a maďarské kinematografie neopomeneme letošní novinky, například road movie z Itálie Stanko režiséra Rastislava Boroše, či hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři Attily Tilla," uvedla Aronová.

Začne Designblok s rekordním počtem tvůrců a tématem sport

Téměř dvě stovky tvůrců představí své novinky z oblasti designu na pětidenní přehlídce Designblok, která začne ve čtvrtek na Výstavišti v pražských Holešovicích. Rekordní je kromě celkového počtu vystavovatelů i počet módních návrhářů a designérů šperku, kterých se na Designbloku představí celkem 76. Rekordy k 18. ročníku nejstarší tuzemské výstavy designu patří, jeho tématem je totiž sport, uvedli organizátoři na tiskové konferenci. Z české módní špičky předvede kolekci Liběna Rochová, úřadující Grand designérka roku, nebo Hana Zárubová.

Počasí na středu

Oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.

25-10-2016