Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

27-10-2016

Brady převzal od Sobotky pamětní medaili Karla Kramáře

Pamětník holokaustu Jiří Brady převzal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pamětní medaili Karla Kramáře. Po převzetí medaile připomněl, že ocenění dostal již v Kanadě, od královny Alžběty či od německého prezidenta. "Ale dostat to doma, to je něco zase úplně jiného, přece jenom nikdy jsem to nečekal. Musím vám říct, že to přijetí, které tady mám, jsem si nikdy nedovedl představit. Jsem za to hrozně rád," uvedl. Brady převzal od předsedy Sněmovny Hamáčka také pamětní medaili a list. Bradyho příbuzný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho vyškrtne ze seznamu vyznamenaných, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s tibetským duchovním přesto setkal, Brady se pak na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tuto spojitost popírá. Oslavy svátku na Hradě se kvůli případu nezúčastní řada politiků.

Rodák z Nového Města na Moravě Brady prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde se mimo jiné významně angažoval v pomoci krajanům. Přednášel po celém světě a vydával svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holokaustu.

Podle většiny Čechů by měl Zeman dát Bradymu vyznamenání

Většina Čechů se domnívá, že by měl prezident Miloš Zeman udělit státní vyznamenání pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu. Ukázaly to výsledky bleskového průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median. Pro 31 procent dotázaných je v celé kauze věrohodnější tvrzení Hermana, 13 procent se přiklání k verzi Hradu. Největší skupinu, 39 procent dotázaných, ale tvoří lidé, kteří nejsou zastánci žádné ze stran sporu. Podle Medianu to ukazuje na neprůhlednost aféry.

Češi podle průzkumu také nesouhlasí se společným vyjádřením prezidenta, premiéra Bohuslava sobotky (ČSSD) a předsedů obou komor parlamentu, které ústavní činitelé přijali po schůzce Hermana s dalajlamou a v němž ujistili Peking, že zastávají politiku jednotné Číny. Kladně se k vyjádření staví 22 procent lidí, odmítá ho 67 procent. S prohlášením ústavních činitelů nesouhlasí i tři z pěti voličů ČSSD a odmítá ho i 48 procent lidí, kteří v roce 2013 volili Zemana.

KSČM: Alternativní oslavy 28. října jsou zneuctěním státnosti

Alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí v Praze jsou podle Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) zneuctěním české státnosti. Strana to sdělila v tiskovém prohlášení. Její politici se v pátek zúčastní slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě. Část politiků a dalších osobností veřejného života se však rozhodla v pátek oslavit Den vzniku samostatného československého státu na náměstí. Důvodem je spor o státní vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho, kterému prezident Zeman odmítl udělit Řád TGM.

Prima odvysílá pořad Show Jana Krause s Bradym bez úprav

Prima nakonec odvysílá pořad Show Jana Krause s Bradym bez úprav. Televize nejprve pořad vyřadila z programu kvůli tomu, že v něm vystoupila řada známých osobností s kritikou prezidenta Zemana. Televize uvedla, že se obávala nevyváženosti a také kritiky ze strany vysílací rady. Rada ale její stanovisko označila za alibismus. Pak ho Prima chtěla uvést v upravené verzi, to ale odmítl moderátor pořadu Jan Kraus. Pořad bude nakonec v náhradním termín odvysílán v původní podobě.

Kiska ocenil Československo jako základ pro vznik Slovenska

Slovenský prezident Andrej Kiska v Bratislavě ocenil význam Československa jako základu pro vznik svrchovaného Slovenska. Řekl to u příležitosti nadcházejícího výročí vzniku Československa. "Jsem hrdým občanem Slovenska, jsem hrdým prezidentem našeho tak krásného Slovenska, ale vím, že ten vznik, to celé začalo právě v roce 1918," prohlásil Kiska u Památníku československé státnosti, k němuž položil kytici květů. Jak dodal, přišel především uctít zakladatele československého státu. "Asi na světě nejsou dvě země, které mají k sobě tak blízko jako Česko a Slovensko. A je to právě i proto, že jsme kdysi něco společně vytvořili," poznamenal.

Prezident Zeman před diplomaty chválil ekonomiku, o kauze Brady nemluvil

Prezident Miloš Zeman při setkání se zahraničními velvyslanci v Praze chválil ekonomickou situaci Česka, zejména skutečnost, že země hospodaří s přebytkovým rozpočtem. Kauzu pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho při svém prvním veřejném vystoupení od jejího vypuknutí nezmínil. "Česká republika je ostrovem ekonomické stability a růstu. Víte, že máme nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii a navíc také nejnižší míru chudoby v Evropské unii," řekl Zeman. "Jedna věc je nová. Poprvé za mnoho, mnoho let máme přebytek státního rozpočtu. To znamená, že se snažíme omezit daňové úniky a podvody v naší hospodářské oblasti, a to je velmi dobré," řekl.

V Žatci uctili památku mrtvého Roma

Asi 400 lidí, převážně Romů, ve čtvrtek v Žatci uctilo památku mladého Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce. Hrozícímu konfliktu zabránily policejní pořádkové jednotky a antikonfliktní týmy. Příčinu smrti mladého muže určí expertizy, pitva vyloučila cizí zavinění. Pořadatel akce Jan Čonka označil navzdory předběžným výsledkům pitvy mladíkovu smrt za rasovou vraždu.

Odbory OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady

Odboráři OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Odbory podle předsedy Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka totiž zásadně nesouhlasí s rozhodnutím představenstva o zrušení sociálního programu. Odboráři jsou silně znepokojeni i úvahami zpochybňujícími platnost kolektivní smlouvy. Společnost OKD ale zrušení sociálního programu dosud oficiálně nepotvrdila. Domnívá se, že současné vedení není za nynější situaci zodpovědné. Podle odborářů chce vedení OKD co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Odboráři tvrdí, že důl by měl být uzavřen k 31. lednu 2017. OKD je od května v úpadku.

Pokud černouhelná společnost OKD požaduje po státu další peníze, měla by to říct oficiálně, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda v červenci schválila firmě půjčku 700 milionů korun. Česká televize (ČT) ve středu uvedla, že OKD požaduje dalších 600 milionů korun na financování sociálního programu. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ČTK řekl, že firma chce jen znovu jednat o smlouvě z roku 2014, která slibovala uvolnění 600 milionů korun na sociální programy při útlumu těžby v Dole Paskov. Dohoda měla být neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu. To se stalo a smlouva přestala být platná. "Obsahovala ale klauzuli, že obě strany budou znovu jednat, aby v co největší míře omezily sociální rizika v Moravskoslezském kraji," řekl Čelechovský. Mládek ale uvedl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná. Velkoobchodní ceny uhlí totiž po předchozích poklesech nyní rostou.

Česko loni vyprodukovalo 27 milionů tun odpadu

Česko loni vyprodukovalo 26,9 milionu tun odpadu, meziročně o 13 procent více, uvedl dnes Český statistický úřad. Více než 86 procent odpadu připadalo na podniky. Množství komunálního odpadu loni činilo 3,3 milionu tun. V přepočtu na jednoho obyvatele to bylo 317 kilogramů. Většina odpadu pocházela z běžného svozu. "Přestože se množství vytříděného komunálního odpadu rok od roku zvyšuje a klesá množství směsného odpadu, přibližně polovina komunálního odpadu končí na skládkách," upozornil ČSÚ.

Požár v Uničově způsobil škodu za 6 milionů

Požár ve čtvrtek zachvátil zásobníky s pilinami v areálu dřevařského závodu v Uničově na Olomoucku. Nikdo při něm nebyl zraněn, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Podle předběžných odhadů škoda dosáhne zhruba šesti milionů korun, protože oheň poškodil drahé výrobní zařízení. Požár se hasičům podařilo zlikvidovat zhruba po třech hodinách.

Česko-německé policejní centrum řeší každý rok na 15.000 žádostí

Kolem 15.000 žádostí o informace nebo jejich předání druhé straně řeší každoročně česko-německé policejní centrum v bavorském Schwandorfu a v Petrovicích u Ústí nad Labem. Nemalá část práce zhruba stovky policistů a dalších spolupracovníků se týká drogové kriminality a krádeží aut, dotkl se jich ale třeba také letní masakr v Mnichově. Německá část společného policejního centra leží od konce roku 2007 v nenápadné bavorské obci Schwandorf, která je vzdálená asi 65 kilometrů cesty autem od Rozvadova. V areálu bývalých kasáren na okraji města s necelými 30.000 obyvatel pracuje 64 Němců a Čechů, jejichž úkolem je co nejrychleji a nejpřesněji zprostředkovávat policejní informace mezi oběma státy.

V Česku ročně utone kolem 200 lidí, dřív to bylo víc

V Česku v posledních letech utone kolem 200 lidí ročně, největší část z nich v přírodě, výrazný podíl na těchto úmrtích mají sebevraždy. Čísla jsou nižší než kolem přelomu století, kdy v jednom roce utonulo i víc než 300 lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Od pátku do neděle budou utonulé na českých řekách a tocích připomínat pietní akce pořádané Spolkem Vltavan v Praze.

Claudio Magris převzal v Praze Cenu Franze Kafky

Italský spisovatel Claudio Magris ve čtvrtek na Staroměstské radnici v Praze převzal literární Cenu Franze Kafky. Hlavním tématem tohoto překladatele, germanisty a esejisty je střední a východní Evropa, němectví a jeho vztah k Evropě. Magris se nejvíce proslavil postmoderním s názvem Dunaj. Laureát dostal bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny a finanční ocenění 10.000 dolarů od pražské primátorky Adriany Krnáčové.

V noci na neděli začne zimní čas, hodinky se přetočí zpět

V neděli začne platit zimní čas. Ve tři hodiny ráno si lidé posunou hodinky zpět na 02:00 a noc se jim tak o hodinu prodlouží. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí tím jako každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k času astronomickému. Na letní čas si lidé opět přeřídí hodiny poslední březnovou neděli. Změna se dotkne 11 nočních dálkových vlaků Českých drah, regionálních ne. Na odjezd podle nového času počkají také noční vlaky RegioJetu na cestě mezi Prahou a Košicemi. Přestávku na cestě budou mít také noční autobusy RegioJetu mířící do Prahy z Amsterodamu, Janova, Budapešti, Vídně a Košic a linky z Prahy do Košic a Vídně. Střídání letního a zimního času ve společnosti vyvolává diskuse, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda vůbec jsou k něčemu dobré.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová postoupila na Turnaji mistryň v Singapuru do semifinále čtyřhry, ačkoli s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou čelily v utkání proti kazašsko-maďarské dvojici Jaroslava Švedovová, Timea Babosová třem mečbolům. Šafářová s Mattekovou-Sandsovou nakonec po více než dvou a půl hodinách zvítězily 5:7, 7:6, 10:2 a v semifinále je čeká nejlepší světový pár Caroline Garciaová a Kristina Mladenovicová z Francie.

Karolína Plíšková skončila na Turnaji mistryň ve čtyřhře v 1. kole. S Němkou Görgesovou prohrály s Garciaovou a Mladenovicovovou 4:6 a 2:6.

Počasí na sobotu

Zataženo až oblačno, zpočátku místy až polojasno. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.

27-10-2016