Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-10-2016

Čeští policisté odjeli pomáhat do Srbska a Makedonie

Na zahraniční mise do Srbska a Makedonie odjelo z Prahy 55 policistů. Kolegům v obou balkánských zemí budou pomáhat s řešením dopadů migrační krize. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého zkušenosti z podobných misí pomáhají české policii připravit se na bezpečnostní hrozby, kterým Evropa v současnosti čelí. Policisté v cizině obvykle pomáhají s ostrahou hranice, dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky nebo kontrolují dopravní prostředky. V hlídkách působí se zahraničními kolegy, kteří jim také velí. Doposud se zahraničních nasazení zúčastnilo přes 400 policistů, působili na 12 misích v Makedonii, Maďarsku, Slovinsku a Řecku. Nyní poprvé jedou čeští policisté také do Srbska.

Jiří Brady převzal pamětní list Brna jako poděkování za osvětu

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) předal pamětní list města Jiřímu Bradymu, který prošel koncentračními tábory. Město mu ho udělilo jako poděkování za jeho osvětovou práci ve světě. Brady, který žije v Kanadě, se významně angažoval v pomoci krajanům, kteří emigrovali. Celý život také přednášel po celém světě a vydával svědectví o nacistické zrůdnosti za druhé světové války. Během svého pobytu v ČR dostal několik ocenění. Zpět do Kanady by měl odletět v úterý.

Sloučení útvarů navrhoval i Šlachta, řekl komisi exministr Pecina

O reorganizaci policie se mluvilo v letech 2009 nebo 2010, uvedl po výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Podle něj se diskutovalo o sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru, které mu navrhovali tehdejší šéfové obou útvarů - Robert Šlachta a Libor Vrba. Podle Šlachty se však debatovalo jen o sloučení analytických částí útvarů, jinak měly policejní jednotky zůstat svébytné. Pecina před poslanci mluvil jen krátce, na tiskovou konferenci přišel zhruba půl hodiny po začátku jednání. Šlachta patří mezi nejhlasitější kritiky reformy, odešel kvůli ní od policie. Nyní působí u celníků, kde se od 1. listopadu stane náměstkem generálního ředitele celní správy pro oblast pátrání. Šlachta nyní ČTK řekl, že se o reformě policie vedla dlouhá debata. Podle něj se zvažovalo a navrhovalo zejména sloučení analytických částí obou útvarů. Předejít by se tím mohlo například situacím, aby protikorupční i protimafiánský útvar nepracovaly na stejném případu.

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie vyšetřuje všechno a nic, řekl novinářům po výslechu před poslanci ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr patřil mezi kritiky reformy. Podle něj dodnes nebyly rozptýleny obavy, které změny u policie doprovázely. Prohlásil také, že má neoficiální informace z nového útvaru, podle kterých se u policistů "vytratil tah na branku". Z vyjádření prý také cítí nespokojenost s novým řízením útvaru. "Jsou to neoficiální vyjádření jednotlivců," řekl Pelikán.

STEM: Obliba ČSSD klesla, volby by ji dostaly na úroveň KSČM

Obliba vládní ČSSD klesla v polovině října tak, že by se před ni v případných sněmovních volbách dostala KSČM, nebo by byly jejich zisky vyrovnané. Podle zveřejněného volebního modelu STEM by vládní hnutí ANO získalo 29,7 procenta hlasů, ČSSD a KSČM polovinu. Dělí je však pouhé dvě desetiny procentního bodu, což se pohybuje pod hranicí statistické chyby. KSČM by volilo 14,6 procenta voličů, ČSSD 14,4 procenta. Do Sněmovny by se dostaly ještě ODS s devíti procenty, TOP 09 plus STAN se sedmi procenty, KDU-ČSL s 6,7 procenta a SPD Tomia Okamury s 5,2 procenta. Těsně pod hranicí pro vstup do parlamentní komory by zůstali piráti se 4,7 procenta.

ČEZ: Mezivládní dohoda je pro dostavbu jádra jednodušší než tendr

Výstavbu nového jaderného bloku v Česku by bylo jednodušší realizovat pomocí mezivládní dohody než tendru. ČTK to řekl ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský. Podobný způsob už použilo Maďarsko, které se na konci roku 2014 dohodlo bez výběrového řízení na rozšíření své jaderné elektrárny Paks s ruským Rosatomem. Evropská komise nyní mimo jiné zkoumá, zda postup vlády v Budapešti neporušuje unijní pravidla o poskytování státní pomoci.

Počet podnikatelů v Česku letos stoupl o 20.000 na 996.000

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl za tři čtvrtletí o 20.000 na 996.000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Růst nastal od druhého čtvrtletí. Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (170.000) a v krajích Středočeském (136.000) a Jihomoravském (110.000). V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

V Mostě se našla letecká puma, policie okolí evakuovala

Zhruba 4000 lidí muselo v Mostě na několik hodin opustit své domovy kvůli nevybuchlé letecké pumě. Hledači pokladů ji nalezli v neděli na Širokém vrchu. Pyrotechnici převezli pumu k likvidaci jinam. Ještě před tím z ní vyndali rozbušku, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Slámová. Podle pyrotechnika jde o tisícilibrovou (450 kg) pumu z druhé světové války. Ředitel pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý České televizi řekl, že jde výjimečný nález.

Tejc: Lidem pečujícím o blízké by měl zaměstnavatel držet místo

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) ve Sněmovně předloží novelu, díky níž by byli lépe zabezpečeni lidé, kteří odejdou z práce pečovat o své blízké příbuzné. Zaměstnavatel by měl povinnost držet zaměstnanci místo nejvýše dva roky podobně, jako je to u rodičovské dovolené. Mnozí lidé by o své těžce nemocné rodiče či prarodiče rádi pečovali, ale bojí se ztráty zaměstnání, řekl Tejc na tiskové konferenci v Brně. Zdůraznil, že rodinná domácí péče o člověka, který je v kategorii těžce nebo úplně závislého na pomoci, je až o polovinu levnější, než když je takový člověk v některém z veřejných zařízení. Tejcův návrh omezuje povinnost zaměstnavatele držet pracovní místo pro toho, kdo u něj odpracoval minimálně rok, osobě v péči musí být nejméně 80 let a musí jít o rodiče či prarodiče jeho či partnera.

Prima: Hledaný zakladatel vytunelované záložny Říha byl zavražděn

Zmizelý zakladatel První pražské družstevní záložny Martin Říha, kterého soud v lednu 2004 odsoudil k 11 letům vězení za vytunelování kampeličky, byl podle policie zavražděn. Uvedla to televize Prima. Z vraždy byli obviněni tři muži. Říha zmizel před 13 lety a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Policie se nechce k případu blíže vyjadřovat, tělo Martina Říhy ale nenašla, uvedla Prima. Podle jejích informací trojice pachatelů Říhu před smrtí brutálně mučila, aby vyzradil, kde jsou stovky milionů, o které přišli klienti jeho zkrachovalé kampeličky.

SB: Česko má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě

Česká republika má jeden z nejdelších procesů povolování staveb v Evropě. Lhůta pro získání všech povolení k menší stavbě, jako je například rodinný dům, činí v Česku průměrně 247 dní. V Evropě je delší už jen na Kypru, v Moldávii a na Slovensku. Vyplývá to ze studie Doing Business, kterou každoročně vydává Světová banka a v níž hodnotí 189 zemí. V celkovém hodnocení rychlosti a transparentnosti povolování Česko meziročně celosvětově klesla ze 127. na 130. místo. Vůbec nejvíce času zabere získání všech razítek v Kambodži, v průměru téměř dva roky.

Týden vědy a techniky nabídne 600 akcí, science show i koncerty

Až šest stovek akcí po celé České republice nabídne šestnáctý ročník festivalu Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR. Kromě netradičních science show jsou letos na programu koncerty, křest knihy, komentované prohlídky, pozorování ptactva i projížďka elektromobilem. Přestože má festival návštěvníky různých generací, cílí na mladou generaci, protože bez ní nebude věda existovat, řekl novinářům předseda AV ČR Jiří Drahoš. Festival se letos zaměří například na bezpečnost, rakovinu prsu či boj proti depresím. Festival začne v úterý 1. a potrvá do 13. listopadu.

Česká kynoložka bude v Kongu cvičit psy proti pašerákům

Česká kynoložka Hana Böhme bude v Kongu cvičit psy, s nimiž se počítá v boji proti ilegálnímu obchodu se slonovinou, masem a kůží ohrožených zvířat. Kynoložka novinářům v Liberci řekla, že se do africké země vydá na začátku listopadu a stráví tam zhruba měsíc. Kynoložka bude cvičit dvě roční štěňata Doli a Titan, potomky feny belgického ovčáka Cama, kterou vycvičila v tuzemsku pro Kongo před dvěma lety. Cama byla v boji proti pašerákům úspěšná, letos v červnu ale tragicky zahynula v Kongu při dopravní nehodě. Obdobně schopná jako Cama by mohla být podle kynoložky zejména Doli. Výcvik psů je součásti projektu české neziskové organizace Save-Elephants. Podle kynoložky se v Česku nyní připravují další tři psi pro nasazení v Kongu.

Festival dokumentu v Jihlavě navštívilo včetně filmařů 4400 lidí

Na jubilejní dvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přijelo včetně filmařů více než 4400 lidí. Byla to doposud nejlepší návštěvnost, sdělil ČTK ředitel festivalu Marek Hovorka. Mezi divácky nejatraktivnější patřily projekce Krtek a Lao-c', v němž se Filip Remunda zaměřil na česko-čínské vztahy, a také snímek Dagmar Smržové o sexuální asistenci pro handicapované nazvaný Miluj mě, jestli to dokážeš. Zaplněný kinosál sledoval rovněž besedu, na níž vystoupil americký psycholog Philip Zimbardo, autor takzvaného stanfordského vězeňského experimentu. Největší přehlídka dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě tentokrát představila 310 snímků z 62 zemí.

Slávek Horák si za film Domácí péče odváží z USA už třetí ocenění

Po oceněních pro nejlepší herečku na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs Alenu Mihulovou a za nejlepší film na festivalu ve Phoenixu si režisér Slávek Horák odváží za svoji Domácí péči další ocenění z USA. O víkendu převzal hlavní cenu za nejlepší hraný film na Heartland Film Festivalu v Indianapolisu, oznámila ČTK mluvčí tohoto projektu Dita Brančíková. Americký časopis Variety před časem vybral Horáka mezi deset nejzajímavějších začínajících režisérů světa. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali Bohdan Sláma a David Ondříček.

Hřebejkova Učitelka míří do Tokia, na jaře ji uvedou kina v USA

Učitelka, nejnovější snímek režiséra Jana Hřebejka, tento týden míří na festival do Tokia. Na jaře 2017 bude uveden v amerických kinech a poté na digitálním trhu, sdělila ČTK mluvčí projektu Martina Chvojka Reková. "Film, který měl premiéru na letošním karlovarském festivalu, bude na japonské mezinárodní přehlídce uveden 2. listopadu v soutěžní sekci World Focus. Snímek je o zdánlivě empatické a laskavě vyhlížející učitelce, která manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči.

Studenti dějin umění s vyučujícím pěšky projdou Francii

Čtyřměsíční pěší putování za památkami Francie čeká v jarním semestru deset studentů dějin umění z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Doprovodí je vyučující Ivan Foletti. Společně chtějí napodobit cesty středověkých poutníků a poznávat významné památky a umělecká díla stejným způsobem jako jejich dávní předchůdci. Výprava se vydá na cestu v březnu a putovat bude do června. Poutníky čekají vždy tři týdny pochodu a tři týdny pobytu v klášterech, kde budou zpracovávat shromážděný materiál. V klášterech budou české výpravě také přednášet odborníci, na které má Foletti kontakty díky svému působení na univerzitě v Lausanne a výuce v Padově, Neapoli či Poitiers. Podobné cesty za poznáním byly ve středověku výrazným kulturním fenoménem a přispěly ke změnám v církvi, uměleckém prostředí i celé evropské společnosti.

Hlavní cenu Designbloku získal Velčovský s lustry z barelů

Absolutním vítězem udílení cen v rámci 18. ročníku tuzemské přehlídky designu a módy Designblok se stal Maxim Velčovský. Přímo pro Designblok například vytvořil instalaci připomínající obří lustry z plastových barelů nazvanou Slunečnice. ČTK to sdělila mluvčí přehlídky Bára Švehlová. Vedle hlavní ceny pořadatelé udělili ještě 11 cen. Novinky na Designbloku představily zhruba dvě stovky tvůrců. Českou premiéru měl na přehlídce také nový automobil Škoda Kodiaq.

Růžička postoupil do dalšího kola finále Světové série v pokeru

Čech Vojtěch Růžička postoupil v americkém Las Vegas do dalšího kola finále 47. ročníku Světové série v pokeru (WSOP). V nejprestižnějším turnaji této karetní hry prošel dál jako třetí z finálové pětice, v níž jsou kromě něj čtyři Američané. Každý z finalistů má už teď zajištěnou odměnu minimálně milion dolarů (asi 24,7 milionu korun). Na vítěze, který na světovém pokerovém trůnu vystřídá Joea McKeehena, čeká osm milionů dolarů (asi 197,6 milionů korun) a vysoce ceněný šampionský náramek. Druhý hráč získá 4,66 milionu dolarů. Česko mělo poprvé zastoupení ve finále WSOP v roce 2011 díky Martinu Staszkovi. Ten nakonec skončil na druhém místě a odnesl si v přepočtu 98 milionů Kč. V souboji o titul neoficiálního mistra světa v pokeru Staszko podlehl Němci Piu Heinzovi.

Mladý pár si v Hlučíně udělal halloweenskou svatbu

Nevěsta v černém, ženich v masce Drákuly, prstýnky z černého kovu a pavouk ve svatební kytici. Tak v Hlučíně vypadala halloweenská svatba novomanželů Hany a Tomáše Hegerových. I oddávající hlučínská místostarostka Blanka Kotrlová si pro tuto příležitost speciálně upravila svou svatební řeč. K obvyklým a nutným frázím přidala vtipné narážky na muže, ženy a manželství jako takové. Oba novomanželé pocházejí z Ostravy. Původně se chtěli brát tam. S plánem uspořádat takto netradiční svatbu ale u tamních úřadů narazili. "Problém byl se vším. S líčením, s černými šaty," uvedla Hegerová. Proto začali hledat v okolních městech a vstříc jim vyšli na hlučínské radnici. I přes hororové líčení museli být identifikovatelní. Budoucí manželé a jejich svědci si proto nechali pomalovat jen polovinu obličeje.

Sport

Tomáš Berdych vypadl po sérii tří porážek v úvodních kolech z první světové desítky, kde byl nepřetržitě od července roku 2010. Nejlepší český tenista klesl v pořadí ATP na jedenácté místo. Karolína Plíšková si po premiérové účasti na Turnaji mistryň pohoršila o jednu příčku na šestou pozici, na pátém místě ji nahradila nečekaná šampionka Dominika Cibulková ze Slovenska. Berdych se stal členem Top Ten po postupu do finále Wimbledonu a elitní společnost od té doby neopustil šest let a čtyři měsíce. Na jeho současném poklesu se podepsala měsíční pauza kvůli zánětu slepého střeva a neúčast na US Open, a pak špatné říjnové výsledky.

Počasí

Zpočátku převážně zataženo, ojediněle mrholení a mlhy, od jihozápadu na většině území polojasno. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

31-10-2016