Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-11-2016

Premiér Sobotka chce provést změny ve vládě i v ČSSD

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude osobně hovořit se všemi ministry za sociální demokracii a hodnotit jejich práci. Na základě schůzek, které se mají uskutečnit v příštích dnech, naplánuje změny v kabinetu. Novinářům při návštěvě Stockholmu řekl, že hotov se změnami chce být do 10. prosince, na kdy je naplánováno zasedání širšího vedení sociální demokracie. Obměna kabinetu ze strany ČSSD by podle něj mohla vyvolat i obdobné kroky u koaličních partnerů, KDU-ČSL a hnutí ANO.

Se změnami v čele ČSSD, které avizoval v dopise spolustraníkům, počítá na sjezdu. Kongres se uskuteční v polovině března v Brně. Předseda vlády v textu, kde hodnotí příčiny neúspěchu v nedávných krajských volbách a přináší své návrhy, jak situaci změnit, zdůvodnil svůj záměr tím, že někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Výsledkem únavy z vládnutí je podle Sobotky i slabá schopnost soustavně prezentovat výsledky práce strany.

Zeman se v úterý sejde se Sobotkou v Lánech

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou na zámku v Lánech. Do té doby se prezident nechce vyjadřovat k plánům premiéra na obměnu ve vládě. Řekl to novinářům na tiskové konferenci ve Frenštátě pod Radhoštěm po návštěvě Moravskoslezského kraje. Zeman zároveň novinářům řekl vtip, ve kterém naznačil, že by Sobotka nemusel být po volbách premiérem.

EU se podle Chovance musí připravit na krach dohody s Tureckem

Evropská unie se musí připravit na situaci, kdy by přestala platit dohoda s Tureckem o vracení migrantů. Zásadní přitom je, aby zůstala uzavřena uprchlická cesta přes země západního Balkánu. V Praze se na tom shodli ministři vnitra Česka, Slovenska a Rakouska Milan Chovanec (ČSSD), Robert Kaliňák a Wolfgang Sobotka. Podle Chovance chce Česko dál na dobrovolném principu pomáhat zemím zasaženým migrační krizí, sytém kvót na rozdělování běženců ale ministr považuje za nefunkční. Ministři se shodli na tom, že se EU nesmí nechat od Turecka vydírat v otázce bezvízového styku. Ten by měla Ankara získat výměnou za přebírání uprchlíků, musí ale proto splnit 72 podmínek EU, což se zatím nestalo.

Sobotka ve Švédsku jednal o obraně i rozvoji vědy a výzkumu

Tématem závěrečného dne dvoudenní návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky ve Švédsku byla především obrana a rozvoj spolupráce Česka a severského království v oblasti vědy a výzkumu. Česko má podle premiéra velký zájem, aby se srovnala bilance vzájemného obchodu v oblasti obranného průmyslu, která v současnosti vyznívá silně ve prospěch Švédska. Ministr obrany Peter Hultqvist se nakonec s premiérem ze zdravotních důvodů nesetkal. Téma obrany je ve vztazích Česka a Švédska významné vzhledem k tomu, že česká armáda už 11 let využívá stíhací letouny Jas-39 Gripen od švédského výrobce Saab.

Premiér se už ráno sešel také s významnými zástupci české krajanské komunity ve Švédsku. Posnídal například s jaderným fyzikem a zakladatelem Nadace Charty 77 Františkem Janouchem a jeho dcerou, spisovatelkou a novinářkou Kateřinou Janouchovou, s restaurátorem Františkem Makešem, houslistou Jaroslavem Šonským či architektem a scénografem Janem Poláškem. Sešel se také s českými podnikateli, kteří působí na švédském trhu, a navštívil nejmodernější nemocnici ve Stockholmu, která se otevře již za tři týdny.

V 94 letech zemřel veterán Stanislav Hnělička, hrdina od Tobruku

V 94 letech zemřel hrdina z druhé světové války Stanislav Hnělička, pamětník bojů u Tobruku či u Dunkerque. Byl držitelem mnoha vyznamenání včetně Řádu bílého lva nebo nejvyššího francouzského státního vyznamenání, Řádu čestné legie. Liberecký rodák Hnělička prožil dramatický útěk z okupované republiky, aby se nakonec dostal do Palestiny, kde se v lednu roku 1941 stal jedním z nejmladších vojáků 11. pěšího praporu - Východní pod velením Karla Klapálka. Zúčastnil se všech bojů na Středním východě až po Tobruk. Poté se přesunul do Británie, kde se stal členem vznikající Československé samostatně obrněné brigády. V roce 1944 se brigáda vylodila v Normandii. Při jednom z útoků Hnělička sám zajal celé družstvo německých vojáků.

Po válce začal podnikat, avšak po komunistickém puči přišel o firmu a byl uvězněn. Po pádu komunismu se zapojil do aktivit Československé obce legionářské.

Obrana koupí malorážní munici za miliardy od Sellier&Bellot

Ministerstvo obrany chce odebírat příštích pět let malorážovou munici od české firmy Sellier&Bellot. Rámcová smlouva dosáhne hodnoty až 2,48 miliardy korun. Konečná částka bude záležet na potřebě armády. "Kdyby došlo k nějakému konfliktu, těžko si lze představit, že by nás sousedi při zásobování strategickým materiálem upřednostnili. Proto pokud to jde, chceme klíčový materiál pořizovat doma, od českých firem," sdělil ČTK k zakázce ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Právě nákup munice nebo ručních zbraní, které obrana kupuje od České zbrojovky, považuje Stropnický za klasický příklad.

Kolem letiště ve Vodochodech se už nesmí stavět domy

Kolem letiště ve Vodochodech se už nebudou moci stavět obytné domy. Úřad pro civilní letectví okolo letiště vytvořil ochranné hlukové pásmo, které novou výstavbu neumožňuje. Dotčené obce, které většinou nesouhlasí s plánovaným rozšiřováním Vodochod, musí pásmo zapracovat do svých územních plánů. Ochranné pásmo se týká stávající infrastruktury a úrovně provozu. Pokud by se letiště rozšiřovalo, muselo by požádat úřad o vytvoření nového pásma. Uvnitř pásma se nachází 50 staveb, u kterých musí letiště zajistit plnění všech hlukových limitů, případně je od majitelů vykoupit.

V Táboře se srazilo pět pandurů, 13 lidí je zraněno

V Táboře Čekanicích havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil. Zraněno bylo podle policistů 11 vojáků, žena a dítě. Podle informace mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové neutrpěl nikdo vážné zranění. Jednalo se o pohmožděniny a odřeniny. Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jan Šulce stala ráno, když se pět pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice. Podle prvotních informací se zdá, že žena, která jela v osobním voze, ze zatím neznámých příčin náhle zabrzdila a za ní jedoucí kolona pandurů do automobilu narazila. Nehodu nyní šetří policie ve spolupráci s Vojenskou policií.

V Brně se našla puma z války, policie evakuovala dvě stovky lidí

V Brně našli dělníci nevybuchlou pumu z 2. světové války, policie evakuovala asi 200 lidí z přilehlých bytových domů a dětského herního centra, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb. V místě zasahovaly desítky policistů. Jak Šváb uvedl, nevybuchlá puma se našla při výkopových pracích na stavbě parkoviště. Munice už byla odvezena k likvidaci. Lidé se mohli vrátit zpět asi po hodině. Původně se hovořilo až o tisícovce evakuovaných, policie ale nakonec nepřistoupila k evakuaci blízkého obchodního centra.

Ministr Jurečka uvažuje o rozšíření výroby Budvaru za hranice Budějovic

Ministerstvo zemědělství zvažuje zvýšení kapacity českobudějovického pivovaru Budvar, rozšíření jeho výrobního portfolia a uvažuje i o tom, že by se výroba národního podniku mohla rozšířit za hranice Českých Budějovic. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) o tom informoval ČTK. Vedení pivovaru tuto možnost nevylučuje. Jurečka v úterý přijal rezignaci dlouholetého ředitele českobudějovického pivovaru Budvar Jiřího Bočka. Důvodem je jeho zdravotní stav. Ministerstvo zemědělství je zřizovatelem národního podniku Budvar. Podle ekonomického ředitele a prvního zástupce ředitele podniku Petra Žáčka se Budvar v roce 2015 díky rostoucí poptávce přiblížil hranici svých výrobních i logistických kapacit.

Devětapadesátiletý Boček vede pivovar od roku 1991. Před pár dny obdržel od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Boček v Budvaru strávil více než 30 let, do národního podniku nastoupil v roce 1984 jako technolog. Ve svém statusu na facebooku ministr uvedl, že ho rozhodnutí ředitele Bočka mrzí. "Za veškerou činnost pro Budvar a pivovarnictví v ČR patří řediteli Bočkovi velký dík a respekt!" napsal na facebooku Jurečka.

Na pozvání mladých Čechů přijíždějí do Prahy vysídlení Němci

Více než 90 pamětníků poválečného odsunu a jejich potomků přijede v sobotu do Prahy na setkání a koncert v rámci projektu Smíření 2016. Pozvali je sem mladí Češi, kteří často mají k tématu osobní a rodinný vztah. Projekt zahrnuje i výstavu a ukáže třeba vztahy rodin, které žijí v domech po vyhnaných a s původními obyvateli se stýkají. Projekt pořádá organizace Antikomplex a Sdružení Ackermann-Gemeinde. "Reakce pamětníků na naše pozvání jsou neuvěřitelně pozitivní, jsme rádi, že jich do Prahy dorazí tolik. Je to jedna z posledních šancí se s nimi setkat," řekla jednatelka Sdružení Ackermann-Gemeinde Eva Engelhardtová.

Po porážce nacistického Německa v roce 1945 musely země střední a východní Evropy opustit miliony Němců. Jen z tehdejšího Československa odešlo během divokého vyhánění i pozdějšího organizovaného odsunu kolem tří milionů Němců. Během vysídlování bylo na mnohých nevinných spácháno násilí, které nebylo potrestáno.

První listopadový víkend je ve znamení loutkového divadla

Pražské Divadlo Minor se dnes vpodvečer otevře loutkářům z celé republiky v rámci festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem. Do neděle 6. listopadu se tu představí šestnáct úspěšných inscenací předchozí sezony. Podle mluvčí Kláry Konopáskové jde o oborovou divadelní přehlídku, která každoročně nabízí to nejzajímavější, co se v českém loutkovém divadle v průběhu předchozí sezony stalo. Letos nabídne například i představení Čechy leží u moře Naivního divadla Liberec, které před nedávnem získalo Cenu Divadelních novin za nejlepší loutkovou inscenaci.

Zájem o svatomartinskou husu roste, restaurace připraví menu

Zájem zákazníků o svatomartinskou husu v posledních letech každoročně roste. Restaurace na svatého Martina, tedy 11. listopadu, i v následujících dnech připraví husí menu s mladým svatomartinským vínem, které se může otevřít po 11:00 tohoto dne. V Česku se každoročně líhne kolem 200.000 housat, jejich počty v posledních letech zvolna stoupají. Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá uvedla, že se v Česku prakticky velkochovy hus nevyskytují, chybí zde i husí jatka. Zájem u malochovatelů je před svatým Martinem velký, často mají vyprodáno.

Sport

Fotbalisté Sparty na Letné porazili v Evropské lize Hapoel Beer Ševa 2:0 a k postupu do jarního play off jim tak v příštím duelu se Southamptonem stačí uhrát bod. O výhře domácích rozhodl už v prvním poločase vlastní gól Bena Bittona a zásah Davida Lafaty. Letenský celek tak vede tabulku s devíti body, druhý Southampton jich má na kontě sedm, třetí Beer Ševa čtyři a poslední Inter Milán tři. Ve zbývajících zápasech Sparta přivítá za tři týdny doma Southampton a 8. prosince nastoupí v Miláně.

Fotbalisté Plzně v Bukurešti remizovali s Astrou Giurgiu 1:1, rumunskému soupeři nevrátili minulou domácí prohru 1:2 a ani ve čtvrtém zápase Evropské ligy nezvítězili. Český mistr se třemi body zůstal poslední v tabulce skupiny E. Tu vede s osmi body AS Řím, Austria Vídeň má pět bodů a Giurgiu čtyři. Příští utkání sehraje český mistr za tři týdny v Římě.

Fotbalisté Liberce prohráli ve 4. kole skupiny Evropské ligy na půdě Fiorentiny 0:3 a jejich postupové šance před závěrečnými dvěma zápasy jsou už spíše teoretické.

Čeští hokejisté úspěšně zahájili turnaj Karjala, když v Plzni porazili Švédsko 6:3. Gólem a třemi asistencemi přispěl k vítěznému vstupu do první dílu Euro Hockey Tour kapitán Jan Kovář, dvě branky vstřelil další útočník Lukáš Radil. Další duel čeká tým kouče Josefa Jandače po přesunu do Helsinek v sobotu proti domácímu Finsku.

Tenista Tomáš Berdych postoupil na Masters v Paříži do čtvrtfinále po vítězství nad domácím Gillesem Simonem 6:4, 6:3 a udržel si naději na účast na Turnaji mistrů. K cestě do Londýna potřebuje ve francouzské metropoli projít minimálně do semifinále, což bude těžký úkol. Příštím soupeřem české jedničky totiž bude druhý hráč světa Brit Andy Murray, který v závěru sezony usiluje o sesazení Srba Novaka Djokoviče z prvního místa žebříčku.

Tenistka Petra Kvitová porazila v českém duelu na turnaji Elite Trophy v Ču-chaji Barboru Strýcovou 6:1 a 6:4. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu tak v Číně vyhrála Pivoňkovou skupinu a postoupila do semifinále. V boji o finále se Kvitová utká s domácí hráčkou Čang Šuaj (28. v žebříčku WTA), s kterou má bilanci 1:1, ale naposledy se střetly předloni. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Ukrajinka Elina Svitolinová a první nasazená Britka Johanna Kontaová, která na závěr Azalkové skupiny porazila v přímém boji o postup Caroline Garciaovou z Francie 6:2, 6:2.

Tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká spolu nebudou v příští sezoně hrát čtyřhru. Cesty stříbrných olympijských medailistek z Londýna 2012 se rozcházejí podruhé, nyní na základě rozdílného programu. Hlaváčková je na sezonu 2017 domluvená s Číňankou Pcheng Šuaj a Hradecká s krajankou Kateřinou Siniakovou. Uvedl to web tennis-arena.cz.

Basketbalistky Nymburka v 2. kole Evropského poháru FIBA deklasovaly doma Namur 70:41. Díky jasnému vítězství v souboji českého a belgického vicemistra napravily úvodní porážku z Nantes o deset bodů. Další zápas v Evropském poháru sehraje Nymburk ve středu 9. listopadu na palubovce italské Ragusy.

Počasí na sobotu

Zataženo až oblačno. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, na Vysočině kolem 5 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

04-11-2016