Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-11-2016

V Rize začal summit evropských zemí s Čínou ve formátu 16+1

V Rize začala dvoudenní jednání evropských zemí s Čínou na pátém summitu ve formátu 16+1. Česko na setkání států východní a střední Evropy s Čínou reprezentuje premiér Bohuslav Sobotka, který cestu do Rigy využívá i k bilaterálním schůzkám. Výsledkem jednání bude memorandum, podle kterého by se mělo v ČR i příští rok konat investiční fórum s čínskou účastí, Česko usiluje i o organizaci jednání skupiny 16+1 o letectví.

Sobotka s premiéry Balkánu jednal o migraci

Řešení migrační krize a možnou integraci Srbska a Makedonie do Evropské unie probíral premiér Bohuslav Sobotka se třemi premiéry balkánských zemí, s kterými se sešel na okraj víkendového summitu 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou v Rize. Česko chce podle něj pokračovat v podpoře zemí západního Balkánu a jejich podporu prosazovat i v Evropské unii. Sobotka se setkal i s lotyšským premiérem, který summit pořádá.

ČRo: Ministerstvo prověří, jak svaz bojovníků nakládá se penězi státu

Ministerstvo financí chce prověřit, jak Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) nakládá se státními penězi. Důvodem jsou informace o jeho údajném špatném hospodaření. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Vedení svazu tvrzení o plýtvání penězi odmítá, kontroly se nebojí. Pro letošní rok dostal spolek z rozpočtu přes šest milionů korun.

"Kritika je obrovská, samozřejmě se mi to nelíbí, necháme to prošetřit. Pokud se to potvrdí, samozřejmě budeme proti tomu," řekl rozhlasu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předseda ČSBS Jaroslav Vodička v reakci na to uvedl, že většinu peněz od státu využívá svaz na provoz, každý rok navíc odevzdává uzávěrku. Vzhledem k tomu se kontroly z ministerstva neobává.

Komise: Leteckou záchrannou službu má provozovat státní podnik

Provoz osmi z deseti základen letecké záchranné služby by měl po roce 2020, kdy by měly skončit smlouvy s předchozími provozovateli, zajistit nově zřízený státní podnik. Počáteční investice by mohla činit asi 1,6 miliardy korun. Jedna základna by zůstala policii a jedna armádě. V materiálu pro vládu to doporučuje komise, v které zasedli zástupci několika ministerstev, úřadu vlády a asociace krajů.

Modernizace elektrárny Chvaletice za 3 mld. Kč má skončit na jaře

Uhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku hodlá modernizaci dvou ze čtyř bloků dokončit do jara 2017. Investice za celkové tři miliardy korun by měla snížit emise škodlivin vypouštěných z elektrárny a umožnit prodloužení jejího provozu do roku 2030. Bez modernizace by musela provoz ukončit v roce 2020. ČTK to při dni otevřených dveří řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. S prodloužením životnosti elektrárny nesouhlasí ekologické hnutí Greenpeace.

Soudci dostanou etické vodítko pro internet a sociální sítě

Soudcovská unie se pokusí dát svým členům vodítko, jak se mohou projevovat na internetu a v sociálních sítích, aniž by se vystavovali riziku kárného řízení. Shromáždění, které v sobotu skončilo v Mikulově na Břeclavsku, dalo etickému soudu unie úkol, aby stanovil mantinely. Jde o problém, který justice řeší i v jiných státech, řekla ČTK prezidentka unie Daniela Zemanová. Podle Zemanové se ukazuje, že ne všichni soudci mají cit pro podobné situace, ovšem těžko jim to vytýkat. "Jsou to i nové společenské jevy. Důležité je nepředpokládat, že všichni všechno víme, ale tou diskusí rozvíjet, popisovat ta nová nebezpečí, problémy, a tím nastavovat větší citlivost soudců vůči těmto situacím," uvedla Zemanová.

V mezinárodní pivní soutěži v Bruselu má zastoupení i Česko

V Bruselu začal 5. ročník mezinárodní soutěže, ve které bude 75 porotců po tři dny ochutnávat více než 1200 piv z celého světa a nakonec rozhodne o nejlepších pivech za rok 2016. Mezi soutěžícími státy je podle agentury AP i Česko. Podle webu pořadatelů jsou mezi členy odborné poroty dva Češi.

Ochránci přírody obnovili naučnou stezku Hruboskalsko

Naučná stezka Hruboskalsko, která se nachází v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Českého ráje, dostala nové naučné tabule, povalový chodník i zábradlí u takzvané myší díry nedaleko zámku Hrubá Skála. Obnova stezky stála zhruba 350.000 korun. ČTK to řekl Vít Preisler, předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Bukovina, která obnovu prováděla.

V Sedlčanech odhalili pamětní desku maršálu Radeckému

Slavný vojevůdce Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče má v Sedlčanech na Příbramsku pamětní desku. Radnice ji nechala osadit na budově městského muzea. Deska, na níž je slavný vojevůdce zachycen v přilbici s kanony a dělovými koulemi, byla odhalena při příležitosti 250. výročí maršálova narození. Oslav pořádaných Spolkem Radecký Praha se zúčastnilo několik desítek lidí, někteří dorazili i v historických uniformách.

Radecký se narodil 2. listopadu 1766 v Třebnici nedaleko Sedlčan ve staré české šlechtické rodině. Patřil k nejúspěšnějším vojevůdcům své doby a dodnes je na něj pohlíženo jako na jednoho z nejvýznamnějších velitelů českého původu vůbec.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí nabídne vánoční recepty

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí otevře 8. listopadu výstavu, která připomene tradiční cukroví a sladké vánoční pokrmy typické pro oblast Krkonoš a Podrkokonoší. Výstava nazvaná Sladké Vánoce bude otevřená do poloviny ledna, řekla ČTK ředitelka muzea Blanka Zázvorková. Muzeum také připravuje vánoční jarmark. Uskuteční se 25. a 26. listopadu.

Příští týden bude větší zima než obvykle, bude i častěji sněžit

V příštím týdnu bude v České republice o něco větší zima než obvykle a bude i častěji sněžit. Další tři týdny budou už teplotně průměrné a s menším množstvím srážek. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Po celé sledované období od 7. listopadu do 4. prosince by neměla průměrná týdenní teplota přes den klesnout pod tři stupně nad nulou, naopak v noci může být kolem minus tří stupňů Celsia.

Sport

Čeští florbalisté po páteční porážce se Švédskem (3:11) neuspěli ani ve druhém duelu na turnaji Euro Floorball Tour a podlehli Finsku 3:10. Po dvou třetinách prohrávali svěřenci trenéra Radima Cepka už 0:6. V neděli uzavřou vystoupení ve Växjö od 9:15 duelem se Švýcarskem.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

05-11-2016