Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-11-2016

Sobotka: Účast v Rize pokračuje v rozmrazování vztahů s Čínou

Účast na schůzce 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou v Rize je projevem politiky české vlády "rozmrazovat" vztahy s Čínou. Českým novinářům to v Rize řekl premiér Bohuslav Sobotka. Tento proces podle něj částečně započal kabinet Petra Nečase a navázali na něj i ministři vlády Jiřího Rusnoka. Česko podle Sobotky musí jako země závislá na exportu shánět po světě investory. V ČR by se měly objevit další čínské banky, dodal.

Změny ve vládě má Babiš za nesmysl, problém má s Dienstbierem

Vicepremiér Andrej Babiš je spokojen s prací ministrů za hnutí ANO, které vede. Měnit členy vlády 11 měsíců před volbami, jak v pátek avizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), považuje za nesmysl. Největší problémy má ANO podle něj s Legislativní radou vlády pod vedením Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Babiš to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dienstbier se proti Babišovu prohlášení ohledně legislativní rady ale ohradil. "Musím se velmi ohradit proti tvrzení pana Babiše, že legislativní rada je politizována, a to z mé strany. Legislativní rada je složena ve své většině z profesorů a docentů našich právnických fakult," řekl ministr České televizi.

Sobotka se sejde v úterý s prezidentem Milošem Zemanem. Ten v rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že z vlády by měl odejít ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr podle něj poškodil zájmy státu. Zřejmě tak narážel na Hermanovo setkání s dalajlamou.

Mládek: OKD zatím ze státní půjčky vyčerpala 150 milionů korun

Těžební společnost OKD, která je v úpadku, zatím ze státní půjčky 700 milionů korun vyčerpala 150 milionů korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Peníze firmě půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. O půjčce rozhodla vláda v červenci. Co se týče zákona o elektronické evidenci tržeb, který začne platit 1. prosince, Mládek si dovede představit drobné úpravy. Musely by být ovšem jednoduché a schválené Sněmovnou v prvním čtení.

Ťok: Problémy s D8 způsobilo odvodňování, otevře se v termínu

Pokud se nestane nic nepředvídatelného, poslední úsek dálnice D8 se zprovozní v plánovaném termínu 17. prosince. V pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Problémy se stabilitou podloží nyní způsobovalo odvodňování svahu, násep dálnice se podle něj už uklidnil.

Karlovarský kraj má koalici

V Karlovarském kraji sestaví koalici ANO, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Piráti a SPO. V neděli podepsali zástupci stran koaliční smlouvu. V zastupitelstvu bude mít koalice 24 hlasů ze 45. Hejtmankou bude Jana Vildumetzová (ANO). Karlovarský kraj je předposledním krajem, kde se strany dohodly na vzniku koalice. Zatím jediný kraj bez dohody o budoucí krajské vládě je Ústecký kraj.

V H.Cerekvi hoří hala na pražení ořechů, hasiči ji nechají dohořet

V Horní Cerekvi na Pelhřimovsku hoří skladová hala. Během dne tam zasahovaly čtyři desítky hasičů. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Majitel firmy IBK Trade, zabývající se balením a pražením ořechů a sušeného ovoce, předběžně odhaduje škodu na více než 100 milionů korun. Podle mluvčí je ohněm způsobená škoda jedna z dosud největších na Vysočině.

Podzimní zemědělské práce jsou u konce, místy je ztěžovalo sucho

Podzimní zemědělské práce na polích jako orání, hnojení a setí ozimů jsou u konce. Na začátku podzimu je regionálně ztěžovalo dlouhotrvající sucho, následně po přívalových říjnových deštích podmáčené půdy. Obecně byly standardní, řekla ČTK mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová.

U 16 Čechů našli lékaři virus zika, nejsou mezi nimi olympionici

Na virus zika se v Česku nechalo testovat asi 800 lidí, u 16 z nich se infekce potvrdila. Dalších 15 lidí mělo protilátky po prodělané infekci. ČTK to sdělila Hana Zelená, vedoucí oddělení virologie ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Právě odborníci z ostravského pracoviště pracují s potvrzovacím testem, který je schopen prokázat přítomnost protilátek na virus zika. Mezi nakaženými nebyl nikdo z olympioniků či paralympioniků, kteří se účastnili her v Brazílii. Účastníkům her a jejich doprovodu nabízí ústav vyšetření zdarma do konce listopadu.

Ministerstvo kultury prohlásilo zvonici v Medlánkách za památku

Ministerstvo kultury prohlásilo návesní zvonici v Brně-Medlánkách za kulturní památku. Objekt z poloviny 18. století je podle památkářů v oblasti Brna unikátní.Podle odborníků je zvonice z pohledu dějin venkovského stavitelství "zajímavým dokladem vývoje stavebního typu obecních zvonic a zvoniček, s jejichž hromadným zřizováním a výstavbou se začalo v polovině 18. století". Souviselo to s předpisy císařovny Marie Terezie a protipožárních nařízení jejího nástupce Josefa II.

Sport

Čeští hokejisté nedosáhli na celkový triumf na turnaji Karjala. V přímém souboji o prvenství v úvodním podniku Euro Hockey Tour podlehli v Helsinkách Rusku 0:3 a skončili druzí.

Petra Kvitová vyhrála v čínském Ču-chaji Elite Trophy, turnaj pro tenistky z 9. až 20. místa světového žebříčku. Ve finále porazila Ukrajinku Elinu Svitolinovou 6:4, 6:2 a získala druhý titul v sezoně. Ten první vybojovala taktéž v Číně, před měsícem ve Wu-chanu.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky. Teploty 5 až 7 Celsia.

Na většině území Česka se bude v noci na pondělí vlivem srážek a nízkých teplot místy tvořit náledí, počítat by s ním měli zejména lidé v Plzeňském a Jihočeském kraji.

06-11-2016