Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-11-2016

Sobotku čeká příští týden pět bilančních schůzek s ministry

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) čeká příští týden dalších pět bilančních rozhovorů s ministry. Se šéfy ministerstev spravedlnosti, školství, zemědělství, kultury a s ministryní pro místní rozvoj bude řešit jejich dosavadní práci a priority pro zbytek funkčního období kabinetu. Sobotka rozhovory zahájil toto pondělí. Schůzky i nedávno ohlášenou výměnu ministra zdravotnictví a ministra pro lidská práva odůvodňuje snahou o větší dynamiku kabinetu v posledním roce před volbami.

Návrh rozdělit funkce premiéra a šéfa ČSSD má Sobotka za nesmysl

Rozdělení funkce předsedy ČSSD a premiéra, které v rozhovoru pro časopis Týden navrhl jihočeský hejtmana Jiří Zimola, je podle předsedy vlády a sociálních demokratů Bohuslava Sobotky nesmysl. Vedlo by k oslabení ČSSD a nahrálo hnutí ANO, uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Pro diskusi, jak má být strana vedena, bude podle něj prostor na březnovém sjezdu. Zimola v rozhovoru, který vyjde v pondělním vydání časopisu Týden, uvedl, že Sobotka by měl projít reflexí a na rozdělení funkcí kývnout. Premiér podle něj tápe a nemá plán, jak zastavit pokles volebních preferencí sociální demokracie. Nový předseda strany by se s premiérem navzájem podporoval před sněmovními volbami, navrhuje hejtman.

Novou středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová

Novou středočeskou hejtmankou se dnes stala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO. Ve funkci vystřídala sociálního demokrata Miloše Peteru. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání. Jermanová už dříve avizovala, že v případě zvolení hejtmankou odejde z dolní komory. Pro šestačtyřicetiletou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Jermanová po volbě uvedla, že je připravena na komunikaci napříč celým politickým spektrem. Hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby, bude ve středních Čechách v příštích čtyřech letech vládnout v koalici se STAN, ODS a třemi zastupiteli za TOP 09. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu by měli mít dohromady 44 hlasů. Sociálním demokratům a komunistům, kteří kraj dosud řídili, spolu s částí TOP 09 připadne opoziční role.

Pamětníci totality, včetně Bradyho, dostali Ceny Paměti národa

Bojovníkům proti komunistické totalitě Ludmile Váchalové, Jitce Malíkové, Antonu Tomíkovi a Rudolfu Dobiášovi a přeživšímu z koncentračních táborů Jiřímu Bradymu byly v Národním divadle uděleny Ceny Paměti národa. Jimi oceňuje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníky zlomových momentů minulého století. Tři z laureátů dorazili osobně. Dobiáš se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit a Brady žije v Kanadě.

Ceny Paměti národa letos nemají podobu plastiky. Organizátoři se zeptali oceněných, co by sami chtěli, a jejich přání jim pak vyplnili. Váchalová si přála knihu s promluvami kardinála Tomáše Špidlíka a s nadsázkou i rakev, takže kromě knihy dostala i voucher na rakev. Při svém neobvyklém přání se inspirovala šumavskými povídkami Karla Klostermanna. "Šumaváci jsou ohromně praktičtí lidi. Jestliže měli někoho nemocného, tak si na podzim koupili rakev. Když umřel, byla k užitku, když neumřel, tak si do ní dávali jablka," řekla Českému rozhlasu a ČTK. Tomík se díky svému přání, aby se o zážitcích politických vězňů více dověděla veřejnost, setkal se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Slovenská hlava státu mu vyjádřila úctu a poděkovala a Tomíkův příběh pak zaujal i tamní média. Malíková chtěla dát dárek křesťanským uprchlíkům z Blízkého východu, kteří nyní žijí v Česku. Uprchlíci z Iráku, kteří bydlí v Českém Těšíně, si poté přáli poznat českou kulturu a památky. Při výletě do Prahy se na Vyšehradě setkali i s Malíkovou. Dobiáš se chtěl v Praze potkat s přáteli na opeře, ale kvůli operaci srdce nemohl přicestovat. V divadle tak aspoň zazněla zhudebněná Dobiášova báseň. Brady si přál pouze, aby lidé chodili k volbám. Jen tak je podle něj možné vytvořit pořádnou demokracii.

Češi zadržení v Turecku čekají na soud ve vazbě

Dva Češi zadržení v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím jsou obviněni z poskytování zbraní a budou souzeni. Napsal to turecký list Hürriyet. Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že turečtí vyšetřovatelé se snaží zjistit kontakty obou Čechů. O jejich zadržení informoval turecký tisk ve čtvrtek a zprávu o zatčení potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ve čtvrtek řekla, že Praha je v kontaktu s právníkem zatčených a usiluje o jejich deportaci do České republiky.

Řidiči autobusů v Libereckém kraji hrozí kvůli mzdám stávkou

Časově neomezenou stávkou hrozí odbory zastupující řidiče autobusů v Libereckém kraji. Nelíbí se jim, že kraj nemůže dopravcům kompenzovat zvýšení mezd řidičů autobusů, na němž se dohodla vláda s odbory. Pokud se nenajde řešení, do stávky vstoupí řidiči v prosinci, řekl ČTK předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. Podle odhadu dopravců se zvýšením mezd a zavedením nového státního svátku zvýší náklady na kilometr o tři až čtyři koruny a tyto peníze chtějí od kraje. Podle stanoviska ministerstva pro místní rozvoj ale kraj kompenzace u již uzavřených smluv zvýšit nemůže. Porušil by tím zákon o veřejných zakázkách. "Protože mzdy nemáme zahrnuté ve výpočtu ceny za dopravní výkon," řekl před několika dny hejtman Martin Půta (STAN). Navýšení mezd by tak měli kompenzovat dopravci, ti ale na to nemají peníze. V letošním roce platí Liberecký kraj dopravcům za kilometr v průměru 28,90 Kč. Pro příští rok by se podle Půty měla paradoxně kompenzace dokonce ještě snížit, a to kvůli poklesu cen pohonných hmot v letošním roce. Stanovisko ministerstva se odborářům nelíbí, důvody považuje Kuchynka za irelevantní.

Potraviny podražily, patrné je to u másla, cukru, vajec a sýru

Potraviny v obchodech podražily. Za poslední rok je nárůst ceny patrný zejména u sýru, který zdražil o třetinu. Více peněz ale musí lidé platit i za nákup másla, cukru a vajec, a tak se prodraží pečení vánočního cukroví. Některé potraviny naopak zlevnily. Jde například o mléko, jogurty, mouku, ovoce a zeleninu. Nepatrně levnější je i bílé víno, zatímco lahvové pivo zdražilo zhruba o korunu. Vyplývá to z aktuálních výsledků Českého statistického úřadu, který každý měsíc sleduje ceny 26 druhů potravin na pultech českých obchodníků.

Ceny bytů v ČR dál rostou, nahrávají tomu hypotéky

Cena bytů v Česku roste, poptávka na řadě míst totiž převyšuje nabídku. Podíl na tom mají zejména nízké hypotéky, které jsou dostupné více lidem, a mnozí berou koupi bytu jako investici. Dobře se tedy prodávají staré i nové byty. Další vývoj na realitním trhu zřejmě ovlivní zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Vyplývá to z informací statistiků, developerů a realitních agentur. Nejžádanější jsou mezi kupci středně velké byty, celorepubliková průměrná cena bytu 2+kk je kolem 1,3 milionu. Tradičně nejdražší byty jsou v Praze, následuje Brno a Hradec Králové.

Vládní rada pro výzkum je kompletní a má dva nové členy

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je opět kompletní. Novými členy se stali rektor Ostravské univerzity Jan Lata a emeritní rektor Českého vysokého učení technického Jiří Witzany. Do funkcí je tento týden jmenovala vláda. Dva noví členové tak v RVVI nahradí Ivo Vondráka a senátorku Evu Sykovou (za ČSSD), která na členství v radě rezignovala začátkem června kvůli kauze léčby kmenovými buňkami.

Mynář: Bezpečnostní rámy do sv. Víta nejspíš nedáme

Pražský hrad s velkou pravděpodobností nezavede bezpečnostní rámy ve vstupu do katedrály sv. Víta. Záležet bude na bezpečnostní situaci a na tom, jak se podaří technicky zlepšit bezpečnostní kontroly při vstupu do hradního areálu. ČTK to řekl kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Vítá to podle něj i církev, protože instalace rámů by s sebou přinesla zpoplatnění vstupu do katedrály pro všechny návštěvníky. O instalaci rámů vedení Hradu uvažovalo z bezpečnostních důvodů. V létě ale byly zavedeny vstupní kontroly do celého hradního areálu a kontrolní místa by měla být postupně vybavena moderní technologií včetně bezpečnostních rámů a kamerovým systémem. Hrad na to mimo jiné dostal příspěvek od ministerstva obrany 100 milionů korun. Mynář již na začátku listopadu ČTK řekl, že kontrola "vnějšího perimetru" by mohla být dostatečná. Tématem se zabývala i schůzka bezpečnostních expertů Hradu, na které byli například zástupci Hradní stráže, vojenské kanceláře nebo útvaru pro ochranu prezidenta.

Bezplatné cestování ve slovenských vlacích zaujalo více než 26 tisíc Čechů

Do systému bezplatného cestování ve státem dotovaných vlacích na Slovensku se zaregistrovalo více než 26.000 občanů Česka. Tvoří tak nejpočetnější zahraniční skupinu cestujících, kteří se zapojili do projektu přepravy zdarma. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský státní vlakový dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Bezplatnou přepravu dětí, studentů, seniorů či osob, které pobírají například invalidní nebo sirotčí důchod, zavedla v roce 2014 předchozí vláda současného premiéra Roberta Fica.

Nedožité devadesátiny umělkyně Šimotové připomene konference

U příležitosti nedožitých 90. narozenin významné české umělkyně Adrieny Šimotové se v Praze koncem listopadu uskuteční konference o jejím díle. Zúčastní se jí historikové umění i umělci. Doprovodným programem konference je soutěž studentských prací, jejichž tématem je osobnost, tvorba a životní působení Adrieny Šimotové. Šimotová zemřela před třemi lety. Patřila mezi významné představitele české výtvarné scény druhé poloviny 20. století, renomé má i v zahraničí.

Forum Karlín představí unikátní skladbu pro tři orchestry a tři dirigenty

Neobvyklý koncert soudobé vážné hudby se odehraje v sobotu v pražském Foru Karlín. Bude mu vévodit unikátní skladba Karlheinze Stockhausena Gruppen pro tři orchestry, která ovlivnila světové dění na poli vážné hudby. Program nabídne další významné skladby 20. století, z nichž některé také zahrají najednou všechny tři ansámbly. Zazní tak například kompozice Petra Kotíka, Johna Cage či Philla Niblocka. ČTK o tom za pořadatele informovala Silvie Marková. Třemi orchestry jsou Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda a Hornická kapela ze Stonavy, dirigovat je budou Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta. Koncert Space & Sound má podtitul Hudba v prostoru - publikum při něm sedí uprostřed jednotlivých orchestrů, v jakémsi zvukovém kotli. Na provedení skladeb se celkem podílí 140 hudebníků. O tom, jak velké jsou vzdálenosti mezi orchestry, svědčí fakt, že se dirigenti na zkouškách dorozumívají megafony.

V Klementinu budou k vidění historické vánoční betlémy

Historické vánoční betlémy ze dřeva, sádry či dobové umělé hmoty představí výstava, která začne 23. listopadu v pražském Klementinu. Na návštěvníky čekají exponáty vzniklé v období od baroka do konce druhé světové války. K dispozici bude také dílnička, ve které si lidé mohou vymodelovat vlastní figurky z marcipánu. Informovali o tom organizátoři výstavy, kterými jsou Národní knihovna a Muzeum betlémů Karlštejn. Základ výstavy tvoří dřevěné betlémy z nejvýznamnějších betlémářských oblastí celé republiky. Kromě klasických dřevěných a papírových betlémů budou k vidění exponáty vyrobené z vosku, cukru nebo směsi sádry a dřevěných pilin.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i druhý závod Světového poháru na 3000 metrů. V Naganu porazila časem 4:03,57 druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska o necelou sekundu a navázala na týden starý triumf z čínského Charbinu. Trojnásobná olympijská vítězka tak úspěšně vykročila za jedenáctým prvenstvím v celkovém hodnocení seriálu v řadě.

Počasí v sobotu

Zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 5 až 10 stupňů Celsia.

18-11-2016