Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

19-11-2016

Přebytek hospodaření krajů a obcí by měl v příštím roce klesnout

Hospodaření samospráv, nejen obcí a krajů, ale i dobrovolných svazků obcí a regionálních rad, by mělo v příštím roce stejně jako letos skončit přebytkem. Celkový přebytek hospodaření by měl ale proti letošku klesnout z 27,7 miliardy korun na 22,4 miliardy korun. Bude to ale o 1,7 miliardy víc než loni. Například u obcí by měl přebytek klesnout o tři miliardy korun, u krajů asi o dvě miliardy. Uvádí to návrh státního rozpočtu na příští rok.

Antimonopolní úřad zamítl stížnost SkyTollu na smlouvu s Kapschem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnost slovenského výběrčího mýta, společnosti SkyToll, na tříleté prodloužení smlouvy s Kapschem na výběr mýtného po skončení letošního roku. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma poukazovala na to, že smlouvu zadalo ministerstvo dopravy bez výběrového řízení a požadovala zákaz jejího plnění.

Klaus podpořil v Rakousku prezidentského adepta Hofera

Bývalý český prezident Václav Klaus podpořil v Rakousku kandidaturu Norberta Hofera na prezidenta. Na pátečním sympoziu pořádaném Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), jehož hlavním tématem byla masová migrace do Evropy, Klaus před migrací opět důrazně varoval. Podle serveru listu Salzburger Nachrichten hovořil o probíhající evropské válce, byť "jen naštěstí v rovině idejí a interpretací".

Hasiči zveřejnili databázi revizních techniků na komíny

Hasičský záchranný sbor vytvořil databázi techniků, kteří mají oprávnění k revizi spalinových cest. K dispozici je na jejich webu a lidé se jejím prostřednictvím mohou ověřit, že si na kontrolu komína nepozvali falešného kominíka, tedy člověka bez správného osvědčení. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Lidé mohou při Noci divadel prozkoumat zákulisí scén

Více než stovka divadel, divadelních souborů, knihoven a dalších kulturních institucí v téměř 35 městech Česka se otevřela zájemcům o prohlídku zákulisí. Lidé se při Noci divadel dostanou nejen do hereckých šaten, ale i řemeslných dílen, maskéren, kanceláří a zkušeben. Nahlédnout mohou i pod pokličku vzniku inscenace. Na programu jsou i autogramiády či diskuse s herci a tvůrci.

Národní muzeum připomene akcemi a výstavou smrt Karla IV.

Národní muzeum připomene na několika historických místech Prahy smuteční průvod s ostatky českého krále a římského císaře Karla IV, který tudy prošel po smrti panovníka roku 1378. Zájemce čekají od 30. listopadu do 5. prosince koncerty, diskuse, výtvarné dílny, tanečně-kejklířské odpoledne, programy pro děti nebo vzpomínkový svíčkový průvod za císaře. ČTK o akci informovala Kristina Kvapilová z Národního muzea.

Pamětní deska v Humpolci připomíná básníka a překladatele Zábranu

Přibližně stovka lidí si v Humpolci připomněla básníka a překladatele Jana Zábranu. Stalo se tak při odhalení pamětní desky. Deska je umístěna na domě na Dolním náměstí, kde rodina několik let bydlela.

K 20. výročí Dlouhých Strání vyrobily děti přes 1500 příšer

K letošnímu dvacetiletému výročí zprovoznění vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně na Šumpersku vyrobily děti z celé země přes 1500 příšer. Imaginární živočichy, kteří podle nich žijí v nádrži, zaslaly do soutěže pořádané při příležitosti těchto oslav.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku. Do provozu byla uvedena 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství. Je také jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v kraji, elektrárnu si každoročně prohlédne zhruba 80.000 lidí.

Advent přinese na české hory sněhovou nadílku

Počasí příští týden bude poměrně teplé a bez výrazných srážek. Na začátku adventu se ale ochladí a na horách začne sněžit. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo, na východě místy občasný déšť nebo mrholení. Teploty 6 až 11 stupňů Celsia.

19-11-2016