Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-11-2016

Koalice před klíčovým hlasováním projedná zákon o střetu zájmů

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude ve středu s koaličními partnery řešit, jak vládní strany přistoupí k závěrečnému hlasování o zákonu o střetu zájmů. Novelu nazývanou "lex Babiš" vrátil Senát dolní komoře s odkladem účinnosti z ledna na září příštího roku, poslanci o ní mají rozhodovat v úterý 29. listopadu. Babiš už dříve požádal o zařazení bodu na koaliční radu. Politici by podle informací ČTK měli mít k dispozici právní analýzu od sněmovních legislativců. Norma má omezit podnikání ministrů.

Hypotéky budou zdražovat

V říjnu klesala průměrná sazba hypoték na nová minima. Teď už se ale zřejmě dostala na své dno. V dalších dnech se totiž čeká naopak postupné zdražování hypoték. Bude to zřejmě důsledek novely zákona o spotřebitelském úvěru. Zvyšování sazeb už ohlásili první poskytovatelé. Třeba Komerční banka ji u některých hypoték od pondělí zvýší o půl procentního bodu. Novela zákona o spotřebitelském úvěru umožní lidem levnější předčasné splacení hypotéky. Zároveň přikazuje poskytovatelům půjček, aby podrobněji zkoumali schopnost klienta splácet.

Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat

Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat, protože stárnou a nenahrazuje je dost mladých nástupců. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. I kdyby se zvýšil počet studentů na lékařských fakultách, projeví se to podle něj až za pět, šest let. Podle Duška je nutné omladit české lékaře o deset let. V některých lékařských specializacích je průměrný věk 59 let, což podle něj není udržitelné.

Vysoké školy chtějí od roku 2020 růst rozpočtu z 21 na 30 mld. Kč

Rozpočet vysokých škol by se od roku 2020 měl zvýšit na 30 miliard korun ročně. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Vysoké školy nyní mají k dispozici zhruba 21 miliard korun ročně. Podobný rozpočet mají i ve výhledu na příští tři roky. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je zvýšení možné. Záležet však bude na tom, zda bude růst rozpočet celého resortu.

V Šumperku skončil Blues Alive, navštívilo jej na 5000 fanoušků

V Šumperku vyvrcholil třídenní festival Blues Alive, který je označován za nejvýznamnější hudební přehlídku svého druhu ve střední Evropě. O závěrečný koncert se postarali zástupci bluesové scény nejen z tuzemska, ale i z Francie, Velké Británie či USA. Přehlídku dnes uzavře mladá afro-americká zpěvačka Nikki Hillová. Podle pořadatelů byl o festival letos velký zájem, koncerty byly vyprodány. Do Šumperka za bluesmany přijelo 5000 návštěvníků z celé republiky i zahraničí.

Diváci mohli v Brně nahlédnout do zákulisí 16 divadelních scén

Lidé v Brně mohli navštívit 16 scén, které se zapojily do Noci divadel. Akce je součástí stejnojmenného evropského projektu, do něhož se letos zapojilo pět zemí. Divadla zvou na různá představení, ale i na pohled do zákulisí. Adéla Vondráková z pořádajícího Institutu umění - Divadelního ústavu uvedla, že cílem projektu je nabídnout lidem z divadla jiný než běžný zážitek.

Cukráři v Jihlavě připravovali dorty, jeden připomínal karkulku

Přibližně sedm desítek profesionálních i laických cukrářů se představilo v Jihlavě na druhém ročníku Cukrářského festivalu. Soutěžilo se v osmi kategoriích. Návštěvníci si mohli kromě prohlídky výrobků některé z nich i ochutnat. Soutěžící například vyrobili dort ve tvaru postavy červené karkulky. ČTK to řekla za organizátory Olga Ceralová. "Zhruba desítka soutěžících dorazila z ciziny. Měli jsme tady zástupce z Vietnamu, Polska, Ruska a Slovenska," uvedla Ceralová. Právě Polka Katarzyna Osiecka se stala absolutní vítězkou festivalu. Zopakovala tak triumf z Jihlavy z loňského roku.

Strom pro vánoční trhy v Praze skáceli u Pecky na Jičínsku

Letošní strom pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze pochází od městysu Pecka na Jičínsku. Smrk je vysoký 33 metrů. Strom byl vybrán již vloni, kdy jej ale nakonec nahradil jiný z České Lípy, řekl ČTK Petr Hozák, ředitel společnosti Taiko, která trhy pořádá. Strom věnovala rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele okolních lesů.

Muzeum řemesel Koloveč hlásí rekordní návštěvu a chystá rozšíření

Muzeum techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku má letos rekordní návštěvnost. Překročí 6000 návštěvníků, loni jich přišly 4000. Dvacet let fungující soukromá expozice 67 řemesel a živností připravuje další rozšíření o deset řemesel. Exponáty už má, jde většinou o dary od lidí. ČTK to řekl majitel muzea Martin Volf. Muzeum návštěvníkům na tisíci metrech čtverečních nabízí 7500 exponátů a je jednou z největších soukromých expozic v Česku.

Počasí v pondělí

Oblačno. Teploty 6 až 11 stupňů Celsia.

20-11-2016