Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-11-2016

Sobotka chce od Pelikána insolvenční zákon a exekuční řád

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rychle předložil do vlády návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci. Podle něj jsou důležité, protože mohou pomoci lidem v obtížné životní situaci. Premiér také uvedl, že Pelikánův příchod na ministerstvo urychlil práci úřadu, kde bylo zpočátku volebního období pomalé tempo práce. Pelikán v březnu 2015 vystřídal Helenu Válkovou (ANO). Rozšíření možností bezplatné právní pomoci, zjednodušení osobních bankrotů a větší regulace exekucí jsou podle Sobotky klíčové normy v resortu justice pro zbývající rok funkčního období vlády. Pelikán přiznal, že termíny pro schválení připravovaných zákonů jsou napjaté. Sobotka s Pelikánem shodně uvítali, že se daří zaměstnávat více vězňů. Ocenil ministra také za to, že pokročil s přípravou zavedení elektronických náramků pro vězně, které mají sloužit u trestu domácího vězení.

Tripartita se shodla na zvýšení dlouhodobé nemocenské

Tripartita se shodla na potřebě zvýšení nemocenské při delší pracovní neschopnosti. Existují však tři varianty, jak by se mohla změnit. ČTK to během jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Následně hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu stát.

Ministerstvo na dnešní jednání tripartity přišlo se dvěma návrhy. Podle prvního by nově stát už od 31. do 60. dne nemoci hradil 66 procent základu, následně by šlo o 72 procent. Ve druhé by byl nárůst výraznější, na 78 procent základu by se však dávka z původních 60 procent posunula až od 61. dne nemoci. Kašparová dnes na twitteru uvedla, že předseda ČMKOS Josef Středula přišel na jednání ještě se třetí variantou, podle které by šlo o zvýšení o 78 procent už od 31. dne nemoci. Středula potřebu shody na zvýšení nemocenské dříve označoval za nesmírně důležitou, protože při delší nemoci může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby.

Ministři vnitra V4 se dohodli na krizovém centru pro migraci

Visegrádská čtyřka, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, vytvoří krizové středisko pro zvládání migrace, které má sloužit hlavně ke koordinaci a výměně informací. Oznámil to maďarský ministr vnitra po schůzce se svými kolegy z V4 ve Varšavě. Středisko bude mít sídlo v Polsku, které nyní celé skupině předsedá. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak připomněl, že ze 160.000 uprchlíků, kteří měli být přerozděleni podle kvót, se dosud podařilo umístit v jiných členských státech jen něco přes šest tisícovek. "Je to systém, který láká další migrační vlny do Evropy a tedy migrační krizi neřeší, ale zhoršuje," dodal. V4 podle polského ministra klade důraz především na utěsnění vnějších hranic EU.

Turecký list v souvislosti s terorismem kritizuje Česko

Neschopnost českého ministerstva zahraničí poskytnout informace o svém postoji v boji proti terorismu a o českých občanech bojujících v zahraničí za některou z teroristických skupin je šokující a je velkým zklamáním. Napsal to turecký list Daily Sabah, který minulý čtvrtek jako první informoval o nedávném zadržení dvou Čechů, jež turecké úřady viní z příslušnosti k teroristické organizaci. České ministerstvo zahraničí článek Daily Sabah nechalo bez komentáře. "Pokud jde o (české) bojovníky po boku Islámského státu, o žádném nevíme," sdělila ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Turecké úřady nedávno zadržely v provincii Şirnak na jihovýchodě země dva české občany - Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou. Policie u nich údajně našla dokumenty, které svědčí o jejich členství v milicích syrských Kurdů YPG, a obvinila je proto z členství v teroristické organizaci. YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává. Tureckou PKK považuje za teroristickou organizaci USA i Evropská unie, s YPG ale Západ spolupracuje v boji proti radikálům z Islámského státu.

GfK: Kupní síla Čechů roste, vyšší ale mají Slováci či Litevci

Kupní síla obyvatel Česka po tříleté stagnaci roste a je nejvyšší za posledních deset let. V mezinárodním žebříčku 42 zemí podle kupní síly je ČR na 26. místě, kromě Slovinska a Slovenska ale Českou republiku v regionu letos předběhlo i Estonsko a Litva. Úroveň kupní síly na obyvatele v České republice dosahuje 56,8 procenta průměru Evropy. Ukázala to studie společnosti GfK Czech Kupní síla v okresech a obcích ČR 2016. Dohnat vyspělejší evropské země se ČR podle studie zřejmě v nejbližší budoucnosti nepodaří. Autoři uvádějí, že zjednodušený pohled, který v minulosti rozděloval ČR z hlediska kupní síly na "bohatý západ" a "chudý východ", již neplatí. "Spíše by se dalo hovořit o bohaté metropolitní oblasti, kterou tvoří Praha a střední Čechy, doplněné o některé z krajských metropolí na jedné straně, a dvou problémových oblastech, kterými jsou severozápadní Čechy a severní Morava na straně druhé," uvádí dokument.

Vobořil: Přibývá dětí, které hrají hazardní hry na internetu

V Česku přibývá dětí, které hrají hazardní hry na internetu a prohrávají velké částky. Nejčastěji o peníze hrají karty nebo kostky, následují kurzové sázky a loterie. Na konferenci o hazardním hraní to řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj je nutné posílit regulace a prevenci. "Nejvíc nás trápí, že nám začali hrát mladí do 16 let. Kolem sedmi procent z nich má zkušenost s online hraním a prohranými penězi. Před maturitou už 30 procent mladých uvádí zkušenost s prohranými penězi. To je nový fenomén," uvedl Vobořil. Prodlužuje se také doba, kterou děti tráví u počítače.

Tejc chce více práce pro vězně, mohli by vyrábět nábytek pro stát

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) chce zvýšit zaměstnanost vězňů. Uplatnění by mohli najít ve výrobě nábytku, který by dělali pro státní organizace, řekl Tejc novinářům v Brně. Díky tomu by vězni získávali kvalifikaci, vydělávali by peníze na dluhy a stát by ušetřil za levnější nábytek. Tejc proto navrhne změnu zákona o zadávání veřejných zakázek, na jejímž základě by státní organizace nemusely vypisovat výběrové řízení na nábytek, ale jeho výrobu mohly rovnou zadat Vězeňské službě ČR. Poslanec uvedl, že v zemi je přes 20.000 vězňů, jejich zaměstnanost je kolem 55 procent. Například ve věznici v Mírově podle Tejce vyrábí nábytek 25 vězňů, kteří ho loni vyrobili zhruba za 23 milionů korun. "V západních zemích je tato forma práce pro vězně běžná. Na Mírově by se mohla výroba rozšířit dvojnásobně a podobně by se dalo pracovat i v dalších věznicích. Mohli bychom tam postavit výrobní haly," uvedl Tejc.

Podezřelý z vraždy taxikářů měl u sebe peněženku jedné z obětí

Údajný vrah tří pražských taxikářů David Virgulák měl u sebe krátce po vraždách peněženku jedné z obětí. Vyplynulo to z jeho výpovědi u pražského městského soudu, který začal kauzu projednávat. Virgulák, jemuž hrozí výjimečný trest, tvrdí, že peněženku našel. Vinu odmítá, jde podle něho o policejní omyl. Muž dlouhodobě užívá drogy, v rejstříku má 20 záznamů za krádeže. První taxikář zemřel v lednu 2014, další dva za jedinou noc v dubnu téhož roku. Podle státního zástupce Vladimíra Pazourka vraždil Virgulák kvůli penězům pokaždé tak, že si v centru Prahy zastavil taxi a nechal se odvézt na odlehlé místo. Tam řidiče střelil do hlavy a okradl ho. Vozem se vždy vrátil zpátky do středu metropole a tam ho zaparkoval. "Taxíkama po Praze nejezdím," reagoval Virgulák. Ze zbraně v životě nevystřelil a auto by nedokázal řídit, řekl.

Nejvyšší soud bude znovu řešit případ vraždy kadeřnice v Hořicích

Nejvyšší soud (NS) se bude znovu zabývat případem Lukáše Nečesaného, jenž si má odpykat 13 let za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. NS v minulosti už jednou rozsudek nad Nečesaným zrušil kvůli pochybnostem o důkazech. Odvolací Vrchní soud v Praze ale vynesl znovu stejný verdikt. Nečesaný přiznává, že v kadeřnictví byl - prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel napadnout někdo jiný až po jeho odchodu. Poté, co NS při svém prvním rozhodování propustil Nečesaného z výkonu trestu na svobodu, oženil se a stal se otcem. Nyní je znovu ve výkonu trestu.

Příští rok se bude opravovat v jeden čas až devět úseků dálnice D1

Dálnice D1 se stihne kompletně opravit do roku 2020. Kvůli udržení původního termínu ale bude nutné zvýšit tempo oprav, v jeden čas tak budou silničáři příští rok opravovat až devět úseků dálnice. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Letos by se na dálnici mělo pracovat do začátku prosince, úsek mezi Měřínem a Jihlavou je ale ve skluzu a pravděpodobně na něm budou práce trvat o něco déle. Poslední zimy byly příznivé a bylo možné na stavbách pracovat déle než je obvyklé, uvedl Ťok. Byla by škoda přestat stavět v době, kdy je to stále možné, dodal. Na druhou stranu opravy přes zimu představují možnou komplikaci v případě, že bude kvůli sněžení potřeba, aby dálnici upravovala technika zimní údržby.

Příští rok by se na dálnici D1 měla rychlost měřit na pěti úsecích. Rozhodnuto je už o úsecích mezi Psáři a Souticemi, Jihlavou a Velkým Beranovem a mezi Měřínem a Velkým Meziříčím.

Podíl domácností s internetem letos vzrostl na 76 procent

K internetu je připojeno 76 procent českých domácností, což je o tři procenta více než v minulém roce. Více než dvě pětiny lidí sledují internetové stránky přes mobil, což je čtyřikrát více než před pěti lety. Uvedli to zástupci Českého statistického úřadu. Bez počítače je v Česku stále 24 procent domácností. Největší podíl takových rodin je v Olomouckém kraji, 32 procent, naopak v Praze to bylo 18 procent. Dvě třetiny lidí bez počítače patří do nejnižší příjmové skupiny. U rodin s počítačem převládají přenosná zařízení, která tvoří 60 procent, 40 procent má stolní PC. Aspoň jednou týdně se k internetu připojuje 73 procent Čechů.

Mall.cz v příštím týdnu vyzkouší doručování zásilek dronem

Druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz v příštím týdnu vyzkouší doručování zásilek dronem. Mall.cz uvedl, že automatizované předání zásilek příjemci otestuje jako první český e-shop. V zahraničí doručování bezpilotním letounem úspěšně otestoval Amazon, DHL nebo Švýcarská pošta. Zkušební zásilku dron doručí pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože takový postup česká legislativa nyní neumožňuje. Dron podle Mall.cz bez problémů přepraví zásilky do dvou kilogramů, které u velkých internetových prodejců tvoří přibližně 80 procent objednávek.

Češi loni za knihy utratili 7,5 miliardy, roste trh s e-knihami

Češi utratili v loňském roce za knihy přibližně 7,5 miliardy korun. To je asi o pět procent více než v roce předchozím, nárůst činí zhruba 300 až 400 milionů. Odhadovaný obrat zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Objem knižního trhu vzrostl po několika letech stagnace, podle svazu má na větší utrácení lidí za knihy vliv snížení DPH a růst ekonomiky. Knihy jsou od ledna minulého roku daněny deseti procenty oproti patnáctiprocentní dani, která pro ně předtím platila dva roky. Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi jsou však knihy v ČR stále zatíženy jednou z nejvyšších daní, respektive jen dvě země mají daň na knihy vyšší než ČR. Trh s elektronickými knihami v ČR loni nadále rostl a dosáhl hodnoty asi 106 milionů korun včetně DPH. Dosáhl tak podílu 1,38 procenta na celkovém obratu českého knižního trhu. Z nově vydaných knih bylo loni osm procent k dispozici i v elektronické formě. Rostl také objem trhu s audioknihami, který loni dosáhl téměř 82 milionů, předloni to bylo 55 milionů.

Pafko a Lischke získali cenu České transplantační nadace

Cenu České transplantační nadace za rozvoj transplantační medicíny za rok 2015 získali lékaři Pavel Pafko a Robert Lischke, kteří působí ve Fakultní nemocnici v Motole. Nadace ocenila jejich přínos k zahájení a rozvoji transplantací plic, kterých se dosud v Česku udělalo 321. Transplantace plic byly v ČR po několikaleté přípravě zahájeny v roce 1997 a na III. chirurgické klinice 1. lékařské fakulty a motolské nemocnice, kde oba lékaři působí, se dělají dosud. Většímu rozvoji tohoto transplantačního programu bránil nedostatek dárců, což pomáhá řešit letošní zavedení úhrady od pojišťoven pro spolupracující dárcovské nemocnice. Nové plíce by tak letos mohlo dostat až 50 lidí.

Obnova Krušných hor bude stát přes čtyři miliardy korun

Obnova Krušných hor bude do roku 2030 stát až 4,1 miliardy korun. Přibližně polovina peněz určených na obnovu lesů a vypořádání se s přemnoženou zvěří bude z evropských programů na rozvoj venkova a z operačního programu Životní prostředí. Plán na revitalizaci, který připravilo ministerstvo zemědělství, projedná ve středu vláda. Krušné hory byly postižené imisemi po rozvoji těžby na severu Čech v 70. a 80. letech minulého století. Plošně tam odumřelo na 40.000 hektarů lesních porostů. Škodu stromům působí i přemnožení jeleni a další zvěř. Podle odborníků jsou jeleni v Krušných horách třikrát až sedmkrát přemnožení proti normálním stavům, jejich počty se ale liší v jednotlivých lokalitách. Stát také v Krušných horách letecky vápní půdy postižené imisemi, přičemž by tak měl pokračovat až do roku 2030.

ERV: Zájem o zahraniční dovolenou na podzim výrazně stoupl

Češi na podzim opět začali více cestovat do zahraničí, když obavy lidí z cest do některých zemí opadly. Některým velkým tuzemským cestovním kancelářím se v září a říjnu podařilo zvýšit prodej zájezdů meziročně až o pětinu a dohnat tak ztráty ze začátku léta. Ještě v červenci přitom meziroční propady prodejů zájezdů činily až 30 procent. Vyplývá to z aktuálních dat ERV Evropské pojišťovny, která pojišťuje cestovní kanceláře proti úpadku i poskytuje cestovní pojištění. Po prázdninách nejvíc vzrostl zájem Čechů o Maltu (+72 procent), Itálii (+27 pct) a Francii (+20 pct).

Vysoké školy i výzkumné ústavy pořádají Dny geografie

Začínají Dny geografie, popularizační akce, která lidem přiblíží, čím se zabývají geografové na vysokých školách i co studují žáci v hodinách zeměpisu. Tradiční mezinárodní akce Geography Awareness Week (GeoWeek) se koná od roku 1984 vždy třetí týden v listopadu. V Česku ji začala pořádat Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a postupně se rozšířila po celé republice. Například Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy představí v pásmu videí své vzácné mapové dokumenty. Zpřístupní i výstavy Svět geografie či Kouzlo starých map. Zájemci si mohou vyzkoušet geocaching a práci s turistickými GPS přijímači.

V Praze budou vyhlášeny výsledky soutěže Czech Press Photo

V Praze budou dnes tradičně na Staroměstské radnici vyhlášeny výsledky a předány ceny soutěže o nejlepší novinářské fotografie roku Czech Press Photo. Do letošního 22. ročníku se přihlásilo 349 fotografů, kteří do soutěže poslali dohromady 5861 snímků. "K nejsilnějším tématům letošního ročníku patří nejenom utečenecká krize, ale třeba i válka v Sýrii, protesty proti návštěvě čínského prezidenta, Paříž po loňském teroristickém útoku či rušení dolů v severních Čechách," uvedla k nominacím Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.

Benešův betlém se rozšířil o další postavy včetně Štreita

Do dřevěného betlému loštického řezbáře Jaroslava Beneše zachycující osobnosti z reálného života přibyly další figurky. Novými osadníky se stal fotograf Jindřich Štreit, samotné Loštice reprezentuje Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance a zakladatelka místní taneční tradice Jarmila Seidlová. Na betlému řezbář pracuje od roku 1994, má už zhruba 300 postav. Štreit v podobě devíticentimetrové figurky reprezentuje Moravu. "Pan Štreit je velmi rozlítaný člověk. Nakonec se mi podařilo přes něj sehnat fotky. Byly jak z kriminálky, pěkně zboku a zepředu. Figurka dopadla velice dobře, jde tam hezky poznat," řekl Beneš ČTK.

Jeden z nejznámějších fotografů Jindřich Štreit, který letos oslavil sedmdesátiny, bere své zpodobnění v betlému s nadhledem. "Beru to víceméně s humorem, v betlému jsem ještě nebyl," řekl ČTK Štreit. Jeho postavička má netradiční sousedy, kterými se řezbář inspiroval v minulosti, například hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice.

Vánoční trhy v Praze lákají na novou podobu stánků a výzdobu

Vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí budou lákat na novou výzdobu z přírodních materiálů a nové prodejní stánky s českým zbožím. Budou tu i dílničky pro děti či promítání pohádek, večery vyplní kulturní program. Novinářům to řekli zástupci firmy Taiko, která trhy pořádá. Vánoční strom bude měřit 22 metrů a na náměstí bude dovezen a umístěn v noci z pondělí na úterý 22. listopadu. Staronového pořadatele, firmu Taiko, vybrali letos na podzim pražští radní. Vánoční strom bude poprvé rozsvícen v sobotu 26. listopadu v 17:30. Poté bude vždy znovu rozsvěcen v 18:30, 19:30 a 20:30.

Krpálek byl podeváté za sebou zvolen českým judistou roku

Olympijský vítěz Lukáš Krpálek se podle očekávání stal českým judistou roku. Anketu Českého svazu juda vyhrál už podeváté za sebou, za ním se umístili další dva olympionici Pavel Petřikov a Jaromír Ježek. Výsledky byly oznámeny v rámci finále extraligy Judo Show Cupu. Šestadvacetiletý Krpálek byl i v předchozích letech jasným favoritem na zisk ocenění, ale tentokrát o jeho vítězství v anketě nebylo pochyb. V srpnu dosáhl na největší úspěch v historii českého juda, když na olympijských hrách v Riu de Janeiro ani jednou nezaváhal a získal jedinou českou zlatou medaili. Kromě toho získal i bronz na Masters, stříbro na Grand Slamu v Abú Zabí a zlato na Světovém poháru v Praze.

Počasí na úterý

Zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

21-11-2016