Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-11-2016

ČR zvyšuje rozvojovou pomoc, loni na ni dala 4,9 miliardy Kč

Česko loni dalo na rozvojovou pomoc 4,9 miliardy Kč, proti roku 2014 se její objem zvýšil o 11,4 procenta. Je to vývoj správným směrem, ale země by měla dál rozvojovou pomoc posilovat, řekla v Praze předsedkyně výboru pro rozvojovou pomoc Charlotte Petri Gornitzká. Česko se zavázalo, že do roku 2030 bude jeho rozvojová pomoc činit 0,33 procenta HDP, v současnosti to je 0,12 procenta. Zástupkyně Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zároveň kladně hodnotila skutečnost, že Česko přistupuje k pomoci pragmaticky a využívá i dělbu práce v rámci Evropské unie. Podle informací ministerstva zahraničí bylo loni největším příjemcem české rozvojové pomoci Moldavsko, kam mířilo 100 milionů Kč. Následovaly Ukrajina, Afghánistán a Bosna, kam směřovalo pokaždé mezi 91 a 92 miliony Kč.

Miloš Zeman navštíví Expo 2017 v Kazachstánu

Prezident Miloš Zeman navštíví zahájení výstavy Expo 2017 v Kazachstánu. Podle agentury AKIpress to potvrzuje v dopise, který v kazašské metropoli Astaně předal prezidentu Nursultanu Nazarbajevovi český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Hlavním tématem výstavy, která potrvá od června do září, bude energetika. Českého ministra zahraničí při návštěvě v Kazachstánu doprovází početná podnikatelská delegace, která se zúčastnila obchodního fóra v Astaně a ve finančním centru Kazachstánu Almaty. Podle kazašských podnikatelů se může česko-kazašská hospodářská spolupráce rozvíjet zejména ve strojírenství, zemědělství a zdravotnictví. Kazachstán od počátku příštího roku navrhl zrušení vízové povinnosti pro české občany. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která Zaorálka doprovází, v Almaty vyjádřila přesvědčení, že čeští turisté využijí tento krok k návštěvě Kazachstánu.

Budoucí ministr Ludvík chce zamezit růstu spoluúčasti pacientů

Budoucí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se chce ve funkci zaměřit na to, aby zamezil růstu spoluúčasti pacientů. Novinářům to řekl po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Zeman si podle něj také přál, aby ve funkci urychlil přípravu zákona o hospicové péči, Ludvík mu v této věci vyhoví. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na tiskové konferenci uvedl, že prezident Ludvíka jmenuje do funkce 30. listopadu. Budoucí ministr také prohlásil, že musí projít protikuřácký zákon, jímž se nyní zabývá Sněmovna.

Prezident Miloš Zeman odvolal ke 30. listopadu ministry zdravotnictví Svatopluka Němečka a lidských práv Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD), jak ho o to požádal premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Řada velkých bank od prosince zvýší sazby hypotečních úvěrů

Řada velkých bank od prosince v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu zvýší sazby hypoték. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu klesla na nové minimum 1,80 procenta. Od prosince spotřebitelé budou moci splatit část dluhů z úvěrů vesměs kdykoliv bez sankcí, omezí se i sankce za pozdní splátky. Zákon také zvyšuje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

Sobotka se chce kvůli platům v Aholdu setkat s nizozemským velvyslancem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se bude chtít kvůli mzdám v řetězci Ahold sejít s nizozemským velvyslancem. Odboráře, kteří chtějí letos přidat 1000 korun a v příštím roce sedmiprocentní zvýšení mezd, podpořil. Požadavek odborů označil za umírněný. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly jsou mzdy na pozicích pokladních a skladníků v Aholdu druhé nejnižší, hůře je na tom jenom řetězec Hruška. Podle odborů pobírají provozní zaměstnanci Aholdu 12.500 korun hrubého včetně příplatků. Tyto údaje však společnost, která zaměstnává v ČR zhruba 17.000 lidí, popírá. Její zástupci se chtějí sejít s premiérem a sdělit mu svůj pohled na kolektivní vyjednávání. Podle firmy mzda činí 15.500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku. Sobotka řekl, že se se zástupci firmy sejde.

Unipetrol napojí Českou republiku na ropovod Adria

Ropa má v budoucnu do České republiky téct nově také ropovodem Adria z Chorvatska. Zástupci společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol, podepsali v Praze rámcovou smlouvu se společností Jadranski Naftovod, která umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu. Ropovod Adria vede z ropného terminálu Omišalj na chorvatském ostrově Krk přes Chorvatsko a následně severní větví do Maďarska a na Slovensko, kde se v Šahách napojuje do ropovodu Družba.

Odborné školy budou mít povinnou maturitu z matematiky později

Povinná maturita z matematiky by měla být od roku 2021 pouze na gymnáziích a lyceích. Na odborných školách začne o rok až dva později. Nebude se týkat uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů. Na tiskové konferenci to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Při schvalování novely školského zákona, která obsahovala povinnou maturitu z matematiky, se počítalo s tím, že od roku 2021 bude tato zkouška povinná pro zhruba šest desítek oborů, kde se matematika vyučuje nejintenzivněji. Ministryně nakonec rozhodla, že hned na jaře 2021 bude pouze ve školách poskytujících všeobecné vzdělání. Hlavním důvodem navrhovaného odkladu povinné maturity na odborných školách jsou připravované změny financování regionálního školství. Školy už nebudou placeny podle počtu žáků. Navíc by nový systém financování měl umožnit dělení tříd na výuku matematiky do skupin, což by mohlo zlepšit kvalitu výuky tohoto předmětu. Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů.

Slováci chtějí na Ještědu investovat přes 670 mil. Kč

Slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) chce do rozvoje lyžařského areálu na Ještědu v Liberci investovat přes 670 milionů korun. Návratnost investice je deset až 12 let, řekl v Liberci předseda dozorčí rady TMR Igor Rattaj. Areál patří městu Liberec, který s firmou slovenského miliardáře jedná o pronájmu na 25 let. V lyžařském areálu chce TMR vybudovat novou páteřní sjezdovku Skalka, dvě modré tratě pro rodiny s dětmi a další sjezdovky rozšířit. Investovat chce také do nových lanovek. Na Ještědu hodlá postavit nové restaurace, bufety, půjčovny a skiservis, obnovit kilometr dlouhou sáňkařskou dráhu a vybudovat atrakce i pro letní období. Silného investora město hledá, protože mu chybí prostředky na větší investice.

Metro D by mohlo mít v první fázi pouze dvě stanice - konečné

Představenstvo pražského dopravního podniku (DPP) dostalo za úkol prověřit variantu trasy metra D z Pankráce do Depa Písnice pouze s těmito dvěma stanicemi. Zbylé by byly dostavěny po zprovoznění trasy. Informaci serveru seznam.cz potvrdil ČTK radní Petr Dolínek (ČSSD). Důvodem jsou chybějící pozemky, které DPP nestíhá vykupovat. Cílem úkolu od dozorčí rady je zjistit, zda by mohl dopravce trasu takto stavět. Metro D má propojit centrum s jižním okrajem Prahy.

Středočeský kraj ruší žákovské jízdné a proplácení poplatků

Středočeský kraj přestane hradit žákovské jízdné a proplácet poplatky za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. Rozhodli o tom radní. Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tak zrušila praxi zavedenou za někdejší vlády ČSSD. Bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD) to označil za velkou chybu. Od srpna 2010 do konce letošního září hejtmanství vyplatilo 74,8 milionu Kč a vyhovělo 51.700 žadatelům. Kraj přestane platit i žákovské jízdné vyplácené středočeským žákům, učňům a studentům na pokrytí nákladů na dojíždění do školy. "V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky," uvedla hejtmanka. Prostředky se podle ní dají využít efektivněji, třeba na vybavení mateřských nebo středních škol.

Soutěž Česká hlava ocenila vývoj síťové karty i nového mikroskopu

Letošní ceny Česká hlava dostali vědci za vývoj první síťové karty pro rychlejší internet, nové poznatky v bezdrátovém napájení i vynález nového mikroskopu. Nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl expert na molekulární genetiku Jiří Forejt z Akademie věd ČR. Dvaasedmdesátiletý vědec provádí výzkum myší, který je využitelný pro lidskou genetiku. Česká hlava je udělována za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu.

E-shop Mall.cz poprvé v ČR doručil zásilku letecky dronem

Druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz poprvé doručil zásilku letecky dronem. Malý bezpilotní stroj letěl z distribučního centra Mall.cz v Jirnech u Prahy zhruba 1,7 kilometru k zákaznici v Zelenči. Cestu zvládl zhruba za tři minuty a přistál na trávníku před domem, kde balíček odložil. Podle přímého přenosu na webu Mall.cz byly v zásilce hračky. Na testovací let dohlížel i Úřad pro civilní letectví. Doručování dronem by podle e-shopu přineslo snížení nákladů a zrychlení doručení. Již dříve e-shop sdělil, že by drony mohly bez problémů doručovat zásilky o váze do dvou kilogramů, které u velkých internetových prodejců včetně Mall.cz tvoří přibližně 80 procent objednávek. V zahraničí doručování bezpilotním letounem úspěšně otestoval Amazon, DHL nebo Švýcarská pošta.

Za vraždu před klubem ve Vysokém Mýtu uložil soud muži 15 let

Za vraždu muže a postřelení druhého před klubem ve Vysokém Mýtu půjde bývalý strážník Pavel Koblížek na 15 let do vězení. Rozhodl o tom odvolací Vrchní soud v Praze. Zrušil tak rozsudek hradeckého krajského soudu, který mu původně za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví uložil podmínku. Muž vinu odmítá, jednal prý v sebeobraně. Koblížek stál před soudem kvůli incidentu, který se odehrál v prosinci 2014. Opilý bývalý strážník se spolu s dvěma muži domáhal vstupu na diskotéku. Jeden z nich do chodby nastříkal pepřový sprej. Majitel klubu pak začal se svými dvěma bratry muže pronásledovat. Při následné potyčce Koblížek mladšího z bratrů trefil do podbřišku, staršího střelil do hrudníku. Ten na následky zranění na místě zemřel.

Nepravomocné je zatím rozhodnutí okresního soudu v Přerově. Bývalý přerovský strážník Robert Fryč by si za zastřelení mladíka loni v lednu měl odpykat dva roky vězení. Čtyřiačtyřicetiletý muž půjde do vězení za usmrcení z nedbalosti, soud mu zároveň na osm let zakázal nosit střelnou zbraň. Třiadvacetiletého mladíka Fryč zastřelil ve službě ve chvíli, kdy řešil potyčku před místním barem. Událost vyvolala ve městě velké emoce, strážník po incidentu od městské policie odešel. Bývalý strážník se hájil s tím, že výstřel vyšel nešťastnou náhodou.

Zeman omilostnil dvě ženy, jedna z nich je ve vězení i s dítětem

Prezident Miloš Zeman dal milost dvěma vězeňkyním. Jedné z nich na žádost papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství. Jde o mladou ženu starající se ve vězení o dítě, které by po dosažení tří let muselo od matky. Trest dostala za zpronevěru a nesplňuje podmínku, kterou prezident stanovil pro omilostnění, protože není dlouhodobě nemocná. O výjimečné milosti informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Druhá žena trpí dlouhodobou psychickou nemocí a kvůli tomu jí byl už několikrát trest přerušen. Stejně jako v případě první ženy je ve vězení poprvé. Soud ji potrestal za podvod, zpronevěru a trestnou činnost spojenou s konkurzem. Téměř polovinu trestu už odsouzená vykonala, je vyššího věku a vzhledem ke kladnému hodnocení byla přeřazena do vězení s mírnějším režimem, doplnil Ovčáček. Obě milosti prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Praha bude vymáhat škodu po bývalých politicích kvůli opencard

Pražští radní schválili podání žaloby na vymáhání škody v kauze opencard po někdejších radních hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Žaloba má vést ke stíhání politiků zodpovědných za kauzu červené karty na městkou hromadnou dopravi (MHD). ČTK to potvrdily tři zdroje obeznámené s jednáním radních. Karta opencard stála Prahu zhruba 1,7 miliardy korun. Od letošního března ji začalo město nahrazovat novou kartou lítačka. Exprimátor Bém (ODS) považuje rozhodnutí rady podat na něj a někdejší radní žalobu kvůli opencard za projev duševního onemocnění a ztráty soudnosti.

Czech Press Photo má snímek s protičínským protestem

Fotografií roku se v novinářské soutěži Czech Press Photo stal snímek, který zachycuje protesty při návštěvě čínského prezidenta v České republice. Autorem snímku a hlavním vítězem soutěže je Michal Šula z vydavatelství Mafra. Fotografie, které dominuje postava zahalená v české vlajce a padající transparent hájící lidská práva, ukazuje potyčku příznivců prezidenta a zastánců lidských práv. Výstava na Staroměstské radnici představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů.

Po osmi dnech zdolal horolezec Adam Ondra stěnu Dawn Wall

Český horolezec Adam Ondra zdolal téměř kilometr dlouhou stěnu Dawn Wall. To je nejstrmější a nejhladší cesta na vrchol El Capitan v Yosemitském národním parku v USA. Na stěně strávil Adam Ondra osm dní. Potřeboval tak necelou polovinu času než Američané, kteří touto cestou vylezli jako první. Nahoru se dostal volným přelezem bez pomocí lan. Ta používal jen k jištění. Adam Ondra stěnu předtím několik týdnů důkladně zkoumal a poznával.

V Podyjí na Znojemsku by mohla vzniknout oblast tmavé oblohy

V Podyjí na Znojemsku by mohla vzniknout takzvaná oblast tmavé oblohy. Správa národního parku chce kvůli tomu oslovit asi 100 dotčených obcí. V oblasti, která přesahuje hranice parku, by se mělo eliminovat světelné znečištění. ČTK to řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Uvedl, že světelný smog mimo jiné ruší noční živočichy. Hranice celé oblasti by podle Rothröckla mohly sahat od Znojma až k jihočeským Slavonicím. Podle Rothröckla jde především o úpravy veřejného osvětlení v dotčených obcích. Ty by měly nahradit či upravit žárovky veřejného osvětlení tak, aby svítily dolů, ne všemi směry.

Verše Jana Zajíce mají pomoci pochopit pohnutky k jeho oběti

Pomoci pochopit pohnutky člověka, který obětoval svůj život pro ideály, jimž věřil, má kniha veršů Jana Zajíce. Osmnáctiletý student se jako druhý upálil v roce 1969 na protest proti nastupující normalizaci v někdejším Československu poté, co o rok dříve reformní snahy ukončil vpád vojsk Varšavské smlouvy. Kniha, kterou vydalo nakladatelství Olympia, byla za přítomnosti Zajícových sourozenců pokřtěna v sídle Senátu. Student z Vítkova na Šumpersku se ke svému činu rozhodl poté, co Palachovy oběti nikdo jiný nenásledoval. Své rozhodnutí přiblížil také v poslední ze svých básní: "Slyším vaši zbabělost! ... Bije z věží kostelů umíráček národu a zemi. Ve jménu života vašeho! - Hořím!"

V Českém Krumlově si po 71 letech připomněli večeři ke Dni díkůvzdání

Pečeného krocana se šťouchanými bramborami, dýňový koláč nebo ananasový a sýrový salát mohli ochutnat v Českém Krumlově hosté pozvaní na vzpomínkovou večeři ke Dni díkůvzdání po 71 letech. Mezi nimi nechyběl například velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro či velitel amerických vojsk v Evropě Ben Hodges. Akce připomíná večeři spojenecké armády po konci druhé světové války. ČTK to řekla Petra Urbanová za pořádající Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov. Pořadatelům se před časem podařilo najít dobové menu, které se podávalo v listopadu 1945 v hotelu Růže.

Strom na Staroměstském náměstí už stojí, rozsvítí se v sobotu

Na Staroměstském náměstí v Praze už stojí vánoční strom. Jeho doprava po trase dlouhé asi 120 kilometrů byla bezproblémová, stejně jako vztyčení a ukotvení stromu na náměstí. Smrk bude hlavní dominantou tradičních vánočních trhů, poprvé se rozsvítí v sobotu v 17:30. Letošní strom pochází od městysu Pecka na Jičínsku. Jedná se o 70 let starý smrk ztepilý, pokácen byl v neděli. Věnovala ho rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele okolních lesů.

Muzeum Prahy od úterý nabízí procházku Hurvínkovým světem

Svět dřevěné postavičky Hurvínka chce představit svým návštěvníkům Muzeum hlavního města Prahy, které spolu s Divadlem Spejbla a Hurvínka připravilo výstavu k 90. narozeninám této legendární české loutky. Lidé na ní budou moci nahlédnout do dárků, které dostal Hurvínek od Spejbla, Máničky a Bábinky, a jejich prostřednictvím se dozvědět řadu věcí o nich i samotném divadle. "Stěny krabic budou uvnitř pokryté společnými vzpomínkami. Uvnitř dárků nebudou chybět ani různé interaktivní prvky," sdělili zástupci muzea. Dětští návštěvníci se tak zapojí do Hurvínkova příběhu a nakonec si s Hurvínkem zahrají i divadlo.

Počasí na středu

Bude většinou zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, ojediněle mrholení. Ojediněle skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

22-11-2016